Bizimle iletişime geçiniz

Kültür

Kadının var oluş mücadelesine dair 10 film

Bu gün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü… İnsan var oluşunun eşit yarısı kadına özgü bir gün olması dahi diğer eşit yarının, yani erkeklerin yüzyıllar boyu kadın üzerindeki haksız egemenliğinin bir göstergesi. Kadın, görünür olmak için mücadele etmiş çağlar boyunca ve mücadele esnasında ortaya eşsiz öyküler çıkmış. Kadının var oluş mücadelesini etkili bir biçimde anlatan filmlerden bir seçki hazırladık sizler için…

THE HELP-DUYGULARIN RENGİ

Bir kitap uyarlaması olan The Help, 1960’lar Mississippi’de yaşayan 3 kadının hikayesini anlatıyor. Şehirdeki katı kurallara, ayrımcılıklara ve baskılara karşı takındıkları cesur tavırlarıyla izleyenleri etkilemeyi başarıyorlar. Tesadüfen bir araya gelen ve güçlü bir bağ kuran 3 kadının hikâyesinin anlatıldığı filmin yönetmenliğini Tate Taylor yapıyor. Başrollerinde ise Emma Stone, Bryce Dallas Howard, Mike Vogel, Jessica Chastain yer alıyor.

HİDDEN FİGURES- GİZLİ SAYILAR

1950’lerde geçen film Sovyetler Birliği’nin ardından ABD’nin de yörüngeye astronot gönderme çabalarını anlatıyor. Bu süreçte NASA zamanla yarışırken Uzay Araştırmaları Birimi’nde özel bir ekip kurar. Bu ekipte yer almayı başaran tek kadın matematikçi Katherine Goble Johnson’dır. Katherine ve Uzay Araştırmaları Birimi’nde çalışan diğer iki arkadaşının hikâyesi aslında kadınların ve siyahilerin o yıllarda maruz kaldığı ayrımcılığa ışık tutuyor. Gerçek bir hikâyenin anlatıldığı bu filmde 3 siyahi kadının Amerika’nın uzaya insan gönderme araştırmalarında ne kadar önemli bir yere sahip olduğunu göreceksiniz…

MUSTANG

Deniz Gamze Ergüven’in yönetmenliğini yaptığı Mustang, aslında Türkiye’deki önemli sorunlardan birine küçük yaştaki kızların evlenme ve çevre baskısına nasıl maruz kaldığına değiniyor. İnebolu’da geçen filmde 5 kız kardeşin okul çıkışı oynadığı masum bir oyun kızların ev hapsine alınmasına hatta evlendirilme hazırlıklarına kadar ilerliyor. 5 kız kardeşi oynayan Tuğba Sunguroğlu, Elit İşcan, Doğa Zeynep Doğuşlu, Güneş Şensoy, İlayda Akdoğan ise muhteşem performanslar sergiliyorlar. Film ilk gösterimini Cannes Film Festivali’nde Yönetmenlerin 15 Günü bölümünde gerçekleştirdi. Ayrıca 88. Akademi Ödülleri’nde Yabancı Dilde En İyi Film dalında Fransa’ya adaylık getirten film oldu.

IDA

Tutkuları ve inançları doğrultusunda kendini Tanrı’ya adayıp rahibe olmaya karar veren Anna, rahibe olmasına çok az bir süre kala ailesiyle ilgili büyük bir sırrı öğrenir. Bu süreçte kimlik arayışında tüm düşünceleri değişen Anna ne yapacağını bilemediği büyük bir boşluğun içine düşer. Danimarka-Polonya yapımı dram filminin başrolünde ise Agata Kulesza yer alıyor.

TWO DAYS, ONE NİGHT- 2 GÜN 1 GECE

Hikâyenin ana karakteri olan Sandra’yı başarılı oyuncu Marion Cotillard’ın canlandırdığı filmde Sandra’nın işten çıkarılmamak için verdiği mücadele anlatılıyor. Patronunun çalışanların maaş bonuslarından vazgeçtikleri takdirde işini kaybetmeyeceğini söylemesi üzerine Sandra’nın 2 gün süren mücadelesi başlıyor…

MADE İN DAGENHAM- KADININ FENDİ

Bir komedi filmi olan Kadının Fendi, 1968 yılında İngiltere’de bir araba fabrikasında geçiyor. Cinsel ayrımcılığa dikkat çeken film bu ayrımcılığa karşı duran kadınların iş yerinde, evde veya sokakta maruz kaldığı olayları anlatıyor. Peki, bu ayrımcılığa karşı duran kadınlar amacına ulaşabilecek mi?

HANNAH ARENDT

20. yüz yılın en önemli politika filozoflarından biri olarak kabul edilen Hannah Arendt’in hayatının yaklaşık 4 yıllık bir kesit sunan filmin yönetmenliğini feminist yönetmen Von Trotta yapıyor. Filmin çerçevesini Hannah Arendt’in Eichmann Davası’nda başından geçenler oluştursa da hikâyenin içinde aşk ve ilişkiler de yer alıyor.

SUFFRAGETTE- DİREN!

Küçüklüğünden beri çamaşırcılık yapan Maud Watts’ın pasif direniş, kamu toplantılarını bölme, açlık grevi yapma gibi yollarla kadın haklarını savunan süfratejlere katılmasıyla başlayan kadının seçme ve seçilme hakkı mücadelesinin anlatıldığı bir film. Başrolünde başarılı oyuncu Carey Mulligan yer alırken filmin yönetmenliğini Sarah Gavron üstlenmiş.

HE NAMED ME MALALA

He Named Me Malala, Nobel Barış Ödül’ü alan en genç kişi olan Malala Yusufzay’in kız çocuklarının eğitimi için verdiği mücadeleyi anlatan bir film. Bu süreçte yaşadıkları, Taliban militanlarından aldığı tehditler ve vurulması dâhil her şeyin anlatıldığı bu belgeselin yönetmenliğini Davis Guggenheim yaptı.

JOY

Büyükannesinin küçüklüğünden beri ona aşıladığı icat etme, büyük şeyler başarma duygusuyla büyüyen Joy bir yetişkin olduğunda hiç bir şeyin o kadar mükemmel olmadığını anlar. Boşandığı eşi, sorunlu annesi ve küçük kızı derken hayatı gittikçe kötüye gitmeye başlayınca çocukluğundaki gibi icat etme tutkusuna sarılır. Başrolünde Jennifer Lawrence’ın yer aldığı filmde Joy’un muhteşem mücadelesine tanık olacaksınız.

Kültür

Netflix Türkiye, Şubat 2021 takvimini açıkladı

2020’de 37 milyon yeni abone kazanarak 203 milyon aboneye ulaşan Netflix, Şubat 2021’de Türkiye’de sunacağı yeni yapımları ve yeni sezonları duyurdu.

BOLD– Koronavirüs pandemisi döneminde %21,5’lik artışa denk gelen 37 milyon yeni aboneye kavuşan Netflix, prodüksiyon süreçlerindeki zorluklara rağmen abonelerine yeni içerikler sunmaya devam ediyor. Şubat 2021’de de birçok yeni yapım ve sevilen yapımların yeni sezonları bizi bekliyor.

NETFLIX ORİJİNAL DİZİLERİ
TRIBES OF EUROPA (19/02/2021)

Yıl 2074. Küresel bir felaketin ardından egemenlik için birbirleriyle savaşan sayısız mikro devlete bölünen Avrupa’nın kaderi üç kardeşin ellerindedir.

ATEŞBÖCEĞİ YOLU (03/02/2021)

Ateşböceği Yolu’na genç kızken tanışan Tully ve Kate, inişler ve çıkışlarla dolu 30 yıl boyunca birbirinden hiç ayrılmayan iki yakın dost olur.

BEHIND HER EYES (17/02/2021)

Bekâr bir anne hem yanında çalıştığı psikiyatr ile ilişki yaşayıp hem de adamın eşiyle arkadaşlık kurduğunda kendini tehlikeli bir akıl oyununun içinde bulur.

THE CREW (15/02/2021)

Bir NASCAR garajının şefi, takımı modernize etmekle görevlendirilen Y kuşağından teknoloji bağımlısı gençlerle anlaşmazlığa düşer. Kevin James başrolde olduğu yapım, yarış meraklılarının ilgisini çekecek.

NETFLIX ORİJİNAL FİLMLERİ

I Care a Lot filminde Rosamund Pike ve Game of Thrones ile şöhret olan Peter Dinkgale başrolde

MALCOLM VE MARIE (05/02/2021)

Yönettiği filmin ön gösteriminden eve dönen bir yönetmen ve kız arkadaşı, için için büyüyen gerilimler ve acı veren açıklamalarla dolu bir gecede romantik bir hesaplaşma yaşar. Film, Zendaya ve John David Washington’u bir araya getiriyor.

SPACE SWEEPERS (05/02/2021)

Netflix’in yüksek bütçeli kore yapımı bilim kurgu filmi Space Sweepers, 5 Şubat’ta yayınlanacak. 2092’de uzay çöplerinin ve gerçekleşmesi zor hayallerin peşine düşen sıra dışı bir grup, masum bir insansıyı takas etmeye çalışırken korkunç sırları açığa çıkarır.

DÜNYADAN HABERLER (10/02/2021)

Haber okumak için kasabadan kasabaya giden bir İç Savaş gazisi, yetim bir kızı yeni evine götürmek için Teksas’ta tehlikelerle dolu bir yolculuğa çıkar.

I CARE A LOT (19/02/2021)

Yaşlanan yetişkinlere yasal vasilik yapan bir profesyonel, görünüşte kusursuz olan müşterisinin bambaşka bir yüzü olduğunu keşfeder.

SEVDİĞİM TÜM ERKEKLERE: ŞİMDİ VE SONSUZA DEK (12/02/2021)

Her şey eski bir aşk mektubuyla başladı ve yeni bir aşka dönüştü. Lara Jean ve Peter’ı gelecekte neler bekliyor?

NETFLIX ORİJİNAL BELGESELLERİ
PELÊ (23/02/2021)

Dünyaca ünlü futbolcu Pelé’nin mükemmellik tutkusunun ve bir efsaneye dönüşmesinin öyküsünü anlatılıyor.

SUÇ MAHALLİ: CECIL HOTEL(10/02/2021)

Bir Katilin İfadeleri: Ted Bundy’nin yapımcılarının sunduğu belgesel, Elisa Lam’in ortadan kaybolmasıyla kötü bir şöhrete sahip olan Cecil Hotel etrafında gelişiyor.

NETFLIX ÇOCUK VE AİLE
KID COSMIC (02/02/2021)

Hayal gücü kuvvetli bir oğlanın, beş kozmik yüzük bulduğunda süper güçlere sahip olmasının anlatıldığı animasyon dizisini The Powerpuff Girls’ün yapımcıları hazırladı.

Okumaya devam et

Gündem

ABD’li yayıncılardan Donald Trump bildirisi: Hainlere kitap anlaşması yok

Donald Trump’ın kitap yayımlayacağı iddiaları üzerine yüzlerce yazar ve yayıncı ortak bir bildiriye imza attı. Bildiride “Hainlere kitap anlaşması yok.” denildi.

BOLD– Guardian’ın haberine göre; editörler, yayıncılar ve yazarlardan oluşan 500 isim imza attıkları ortak mektupta yayıncılardan Donald Trump’ın başkanlık görevini bıraktıktan sonra yazacağı herhangi bir anı kitabını yayımlamayı reddetmelerini istedi.

ÇOCUKLARI KAFESE TIKANA KİTAP YOK

Washington Post’tun Kasım 2020’de yaptığı bir haber de Trump’ın da eski başkanlar gibi gibi kitap çıkaracağı iddiası yer almıştı. “Hainlere Kitap Anlaşması Yok” başlıklı mektup “çocukları kafese tıkan ve darbeye teşvik eden bir yönetimin hiçbir kitap anlaşması olmaması gerektiğini” belirterek yayıncıları Trump’ın bu girişimine destek vermemeye çağırdı.

Penguin Random House, Hachette Book Group, HarperCollins, Simon&Schuster ve Macmillan gibi ABD’nin önemli yayınevlerinin editör, yazar ve çalışanlarının imzaladığı mektup Trump yönetiminden herhangi bir ismin şimdi ya da gelecekte kitap yayınlayamamasını hedefliyor.

400 MİLYON DOLAR BORCU VAR

Önümüzdeki 4 yıl içinde 400 milyon dolarlık borç ödemesi yapması gereken Trump için böyle bir anlaşmanın önemli olduğu da söz konusu haberde dile getirilen hususlar arasında. Trump’ın bu yüzden 100 milyon dolarlık TV programı ve kitap anlaşması yapmayı planladığı iddia ediliyor.

Okumaya devam et

Kültür

Mel Gibson’lu aksiyon filmi “Boss Level”dan ilk fragman yayınlandı

Zaman döngüsü temalı Boss Level’dan ilk fragman yayınlandı. Frank Grillo ve Mel Gibson’ın başrolde olduğu Boss Level, 5 Mart’ta Hulu’da yayınlanacak.

BOLD– Belli bir zaman aralığına sıkışıp kalmış insanların hikâyesi sinemada her zaman ilgi çekmiştir. Bill Murray’in efsane bir performans sergilediği Groundhog Day birçok kişiye göre bu tarzın en iyisi. Zaman içinde korkudan komediye birçok janra uygulanan “zaman döngüsü” Boss Level filminde güçlü oyunculardan kurulu bir kadroyla aksiyon tarzında sunuluyor.

BOL YILDIZLI KADRO

Eski özel ajan Roy Pulver(Frank Grillo) öldürüldüğü ana sıkışıp kalır ve farklı şekillerde de olsa defalarca öldürülür. Bu durum, yaşadığı şeyin hükûmet tarafından yürütülen bir proje olduğunu fark etmesiyle değişik bir boyuta taşınır. Hem ölen karısını kurtarma şansı elde etmek hem de sıkıştığı bu zaman döngüsünü kırmak için programın başındaki zalim suikastçı Colonel Ventor’un (Mel Gibson) peşine düşer.

The Grey ile tanınan Joe Carnahan’ın yönettiği filmde Mel Gibson ve Frank Grillo başrolde. 5 Mart’ta Hulu’da yayınlanacak filmde iki oyuncuya Naomi Watts, Annabelle Wallis, Ken Jeong, Will Sasso, Selina Lo, Meadow Williams ve Michelle Yeoh gibi isimler eşlik ediyor.

Okumaya devam et

Popular