Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Tanzimdeki zararına satışlar esnafı bitiriyor: Mersinli pazarcılar tezgah açmadı

Tanzim satışa isyan eden ve bu uygulamasının son derece hatalı olduğunu belirten pazarcılar tezgah açmamaya başladı. Mersin'deki bir pazarda 91 tezgahtan 40'ı açılmadı.

Tanzim noktalarına sebze verilmesi ve işlerin durgunluğu sebebiyle Mersinli pazarcılar tezgah açmamaya başladı. Mezitli ilçesi Davultepe Semt pazarındaki 91 tezgahın 40’ı dün açılmadı.

Mersin Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı Abdulhalim Batur, öğle saatleri olmasına rağmen pazarın bomboş olduğunu ve siftah etmeyen pazarcıların bulunduğunu söyledi.

Batur, “Mersin merkezde 8 ayrı bölgede haftada 67 sokakta bin 500 esnaf pazarda tezgah açıyordu. Ancak son dönemlerde yaşanan ekonomik kriz ve girdi fiyatlarının yüksekliğinin de ürünlere yansımasıyla vatandaş pazardan kaçar duruma geldi.

Bu nedenle esnaf yeterince satış yapamadığı için pazarda kiraladığı satış noktalarına gelmemeye başladı. Şu anda gördüğünüz bu pazarda 91 esnaf bulunuyordu. Ancak bugün (dün) 40 esnafın tezgâh açmadığını belirledik” açıklamasında bulundu.

“MASRAFLARINI BİLE KARŞILAYAMIYORLAR”

Yaptıkları tespitlere göre pazarda tezgah açmayan esnafın oranının yüzde 30’u bulduğunu söyleyen Batur, “Pazarda satış için tezgâh açan esnaf, oda aidatı, Bağ-Kur primi, vergi, belediye işgaliye parası, hal çıkış ücreti, muhasebe gibi kalemleri ödemek durumunda kalıyor. Satışlar da yeterli olmayınca masrafını bile karşılayamaz duruma geliyor. Böylece sermayesi de düşünce pazarı terk etmek durumunda kalıyor” şeklinde konuştu.

“VATANDAŞ YÜKSEK FİYATTAN PAZARCILARI SORUMLU TUTUYOR”

Batur, pazardaki bazı ürünlere neden etiket konulmadığı konusunda ise “Alışverişe gelen vatandaş yüksek orandaki etiketleri görünce pazarcı esnafımıza ‘Burası kuyumcu mu? Arsa mı, ev mi satıyorsunuz?’ gibi tepkiler gösteriyor. Yüksek fiyatlardan pazarcıları sorumlu tutuyor. Bu tepkiler nedeniyle de pazarcı esnafımız ürününe etiket koymaktan kaçınıyor” ifadelerini kullandı.

Hükümetin tanzim satış uygulamasının son derece hatalı olduğunu dile getiren Batur, şöyle devam etti:

“BURADAKİ SERALARDAN 4 LİRAYA TOPLANAN SALATALIK TANZİMDE 2 LİRAYA SATILIYOR”

“Tanzim satışı için seralardan yani üreticiden 4 TL ve 4.20’den toplanan salatalık, İstanbul’da tanzim satışta 2 ve 2.20 TL’den zararına satılıyor. Dolayısıyla bu bölgede salatalık kalmadığı için piyasada bulunan da 7-8 TL’den satılıyor.

“DEVLET BÜYÜK ŞEHİRLERDEKİ VATANDAŞI MEMNUN ETMEK İÇİN BURADAKİLERİ KÜSTÜRÜYOR”

Yani devlet bu bölgeden topladığı salatalığı zararına satıp oradaki vatandaşı memnun etmek için çaba gösterirken, bu bölgede 7-8 TL’den salatalık yiyen vatandaşı küstürdüğünü düşünemiyor mu? Bunu anlamakta gerçekten zorlanıyoruz. Bu nedenlerle tanzim satış uygulamasının olumsuz olduğunu ve seçimden sonra da sona ereceğini düşünüyoruz.”

Yaşanan ekonomik sıkıntı, yanlış tarım politikaları ve hava şartlarının olumsuz gitmesiyle yeteri kadar satış yapamayan pazarcı esnafı ise tam anlamışla “Bir dokun, bin ah işit” vaziyetinde.

20 yıllık pazarcı olduğunu belirten Metin Kaya, “Gördüğünüz üzere şu an saat 11.30’u gösteriyor. Hala siftah etmeyen arkadaşlarımız var. Sabahtan beri oturup kara kara düşünüyoruz. Ekonomi dipte, halkın alım gücü yok. Önceleri bu saatlerde pazarda izdiham olurdu, şu an ise kimseler yok. Ortalama günde 500 kilo elma satarken, inanın ki şu an 100 kilo satamıyorum” diyor.

“SEBEBİ EKONOMİK KRİZ”

Yine 20 yıllık pazarcı olduğunu dile getiren Bayram Yılmaz, “Pazarda bu gün in cin top oynamasının ana nedeni ekonomik kriz. Üretici, işçi, esnaf memur emekli bitti. Milletin alım gücü kalmadı. Özellikle son 4-5 aydır yaşadığımızı bu güne kadar hiç yaşamadık.

Kriz çok etkiledi bizleri de. Pazarcılar olarak tarihi bir kriz ile karşı karşıyayız. Bir de tanzimi başımıza çıkardılar. Mersin’den İstanbul’a mal götürüyorlar, tarım bölgesi Mersin’de kıtlık başladı desek yanlış olmaz. Şu an pazarda yarı yarıya esnaf arkadaşlarımız da yok, mal da yok, açan da yok” diye konuşuyor.

25 yıllık pazarcı olan Mehmet Begi de şunları söylüyor:

“Pazarcı tezgah açmaktan kaçar duruma geldi. Tezgah açtığı zaman gün sonundaki satışı masrafını karşılayamaz duruma geliyor. Pazara gelen vatandaş ise uçuk fiyatları görünce isyan edip tepki gösteriyor. ‘Kuyumcuya mı geldik? Altın mı satıyorsunuz?’ diyorlar. Pazarcı esnafı da bu tepkilerden çekindiği için ürününe etiket bile koyamıyor. Gidişat, gidişat değil.”

Adeta kan ağlayan pazardaki bazı ürünlerin hal çıkış ve pazar fiyatları şöyle:

– Domates halde 3, pazarda 4 TL

– Salatalık halde 4, 5,TL, pazarda 6-7

– Ispanak halde 2.5-3 TL, pazarda 4.5 TL,

– Kıvırcık marul halde 3, pazarda 4-5,

– Patates halde 3.5 TL, pazarda 3 kilo 10 TL,

– Soğan halde 3 TL, pazarda 3,5, 4 TL,

– Patlıcan halde 9.5-10 TL, pazarda 12 TL,

– Biber halde 9-10 TL pazarda 12 TL.

Ekonomi

İmam hatipten arkadaşını köşklerle yaşatıyor: 125 milyon yetmedi 99 milyon daha verecek

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 25 Ağustos 2020’de açılışını yaptığı Ahlat Köşkü için 99 milyon TL daha harcanacak. Bugüne kadar 125 milyon TL harcanan köşkü Erdoğan’ın imam hatip lisesinden arkadaşı yapıyor.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan 2021 Yılı Yatırım Programı’nda Ahlat Köşkü ayrıntısı dikkat çekti. Geçen yıl açılışı yapılan köşk için milyonlarca lira daha harcanacak.

İLK YATIRIM ÖDENEĞİ 30 MİLYON LİRA

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine göre Anayasa Mahkemesi’nin kıyı kanununu ihlal edildiği gerekçesiyle projesine iptal kararı verdiği Ahlat Köşkü için 2019 Yılı Yatırım Programı’nda ödeneği 30 milyon TL olarak belirlenmesine karşın 2019 yılı sonuna kadar 100 milyon TL harcandı. Geçen yıl da 25 milyon TL’lik harcama ile köşkün maliyetinin 125 milyon TL’ye ulaştı.

99 MİLYON LİRA DAHA HARCANACAK

2021 Yılı Yatırım Programı’nda “Ahlat Köşkü ile Devlet Adamları Konukevi Projesi” adı altında 99 milyon TL’lik bir bütçe ayrıldı. Bu bütçenin 89 milyon TL’sinin ise bu yıl kullanılacağı açıkladı. Milyonlarca liralık harcamanın, “Donanım, etüt-proje, makine-teçhizat, 52 bin metrekarelik peyzaj ve 5 bin metrekarelik sosyal tesis” için gerçekleştirileceği belirtildi.

KÖŞKÜ ERDOĞAN’IN ARKADAŞI YAPIYOR

Köşkü, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın imam hatip lisesinden arkadaşı Hasan Gürsoy’un Güryapı Taahhüt Şirketi yapıyor. Çamlıca Cami projesini, Cumhurbaşkanlığı Huber Köşkü, Süleymaniye Camii, Galatasaray Üniversitesi, Arkeoloji Müzesi ve Topkapı Sarayı’nın restorasyon işleri ile Bilal Erdoğan’ın yöneticisi olduğu Okçular Vakfı tarafından da kullanılan Okçular Tekkesi’nin restorasyonu da Hasan Gürsoy’un şirketleri tarafından yapıldı.

Mahmud’a özel akademik ilan

 

 

Okumaya devam et

Ekonomi

2020’de halka 4 Yavuz Sultan Selim Köprüsü yapacak kadar ceza kesildi

Maske takmama, sokağa çıkma gibi idari para cezaları AKP hükumeti için bir kaynak haline geldi. Geçen yıl kesilen para cezalarının toplamı 15.8 milyar TL oldu. Bu para ile yaklaşık dört Yavuz Sultan Selim Köprüsü yapılabiliyor.

BOLD – Geçen yıl halka kesilen para cezaları zirve yaptı. Muhasebat Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre, geçen yıl için bütçeye gelir kaydedilen para cezalarının toplamı, 2019 yılına kıyasla yüzde 9.8 artarak 15.8 milyar lira ile son 10 yılın en yüksek rakamına ulaştı. Geçen yıl 11.8 milyar lira para cezası geliri hedefleniyordu.

CEZALARDAN BU YIL 19.2 MİLYAR LİRA GELİR BEKLENİYOR

Para cezalarının detaylarına bakıldığında ise 2020’de 2019 yılına göre, içinde maske kullanmama, trafikte kırmızı ışıkta geçme gibi cezaların da yer aldığı idari para cezaları yüzde 44.6 artarak 9.1 milyar lirayı aştı. Buna karşın vergi cezaları yüzde 20.5 düşerek 5.7 milyar TL, yargı para cezaları yüzde 16.8 düşerek 539 milyon lira oldu. Diğer para cezaları da yüzde 57.2 artışla 434 milyon liraya yükseldi. Öte yandan 2021 yılı bütçesine konulan para cezası geliri hedefi ise 19.2 milyar lira olarak belirlendi. Bunun içinde trafik para cezalarının payı 6 milyar TL olarak tahmin edildi.

10 YILDA HALKA 93 MİLYAR TL CEZA KESİLDİ

Merkezi yönetim bütçesi kapsamındaki para cezalarının son 10 yıllık geçmişine bakıldığında, dikkat çekici bir büyüklüğe ulaşıldığı da görülüyor. 2020 itibarıyla son 10 yılda kesilen toplam para cezaları büyüklüğü 93.3 milyar liraya ulaştı. Ayrıca yine son yıllarda para cezaları önemli bir bütçe gelir kalemine de dönüştü. 2019’da bütçe gelirleri içindeki payı yüzde 1.64 olan toplam para cezaları, 2020’de de yüzde 1.53 pay aldı.

Furkan Vakfı: Karanlık bir yerden düğmeye basıldı

Okumaya devam et

Ekonomi

Zarar eden TCDD’nin personeline maaş ödeyecek gücü kalmadı

Demiryollarındaki trenleri işleten ve Devlet Demiryolları’na bağlı olarak hizmet veren TCDD Taşımacılık, 2019 yılında 1 milyar 87 milyon 52 bin 678 TL zarar etti. Kurumun personeline maaş ödeyecek durumunun olmadığı Sayıştay raporlarına yansıdı. 

BOLD – Sayıştay Başkanlığı, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Taşımacılık Anonim Şirketi’ne ilişkin denetim raporunu yayınladı. 11 bin 886 personelin çalıştığı TCDD Taşımacılık’ın personeline maaşları bile ödeyecek gücünün olmadığı ortaya çıktı.

ÖDENEKLERİN ÜZERİNDE MASRAF YAPILDI

Sözcü’den Deniz Ayhan’ın haberine göre şirkette çalışan 11 bin 886 personele 1 milyar 180 milyon lira yıllık ödeme yapılırken bu tutarın 24.2 milyon TL’si memurlara, 552.2 milyon TL’si sözleşmeli personele ve 603.4 milyon TL’si işçilere ödendi. Hizmet alımı kapsamındaki personele ise toplam 155.9 milyon TL ücret verildi. Sayıştay’ın raporuna göre TCDD Taşımacılık, 2019’da hizmet işleri kapsamındaki 161 milyon 808 bin TL’lik ödeneğe rağmen, 225 milyon 701 bin TL harcama yaptığı tespit edilerek, ödeneklerin üstünde masrafı olduğu belirtildi. Harcamanın 55 milyon lirası temizlik, 62 milyon lirası koruma ve güvenlik, 7 milyon 981 bin lirası araç kiralama, 67 milyon 775 bin TL ise diğer hizmet alımları için kullanıldı.

KAZA GİDERLERİ DE TCDD TAŞIMACILIK’A FATURA EDİLDİ

Sayıştay denetçileri TCDD Taşımacılık ile TCDD arasında tren kazalarındaki sorumluluk oranının belirlenmesinde ihtilafa düşüldüğü bilgisine de yer verildi. Sayıştay raporunda, “Mutabakat sağlanamadığı ve çoğunlukla kaza giderlerinin TCDD’ye fatura edilememesi sonucu TCDD Taşımacılık bu masrafı üstlenmek zorunda kalmıştır” denildi. Raporda ayrıca 2019’da engelli vatandaşlarca ücretsiz satın alındığı halde kullanılmayan 124.7 bin adet biletin parasal değerinin 3.4 milyon TL olduğu belirtildi.

Furkan Vakfı: Karanlık bir yerden düğmeye basıldı

Okumaya devam et

Popular