Bizimle iletişime geçiniz

Kültür

‘Çiçek İstemeyen Kadınlar’ İstanbul Film Festivali’nde

38. İstanbul Film Festivali’nin merkezinde kadınlar olan filmleri bir araya getiren bölümü ‘Çiçek İstemez’de bu yıl gösterilecek 10 film belli oldu. Macaristan’dan Vietnam’a, Suriye’den Romanya’ya, bu filmlerdeki kadınlar ayakta duruyor, haklarını arıyorlar.

EN SEVDİĞİM KUMAŞ-MON TİSSU PRÉFÉRÉ

Yönetmen: Gaya Jiji
Suriye iç savaşının başladığı günlerde geçen film, Şam’da bir giyim mağazasında çalışan 25 yaşındaki Nahla’nın yaşadığı sıradan hayatın boğuculuğundan kaçma hayalleri üzerine kurulu.  En Sevdiğim kumaş, ataerkil toplumdaki cinsiyetçi yaklaşımlara feminist bir eleştiride bulunuyor.

NEFES-AİRE

Yönetmen: Arturo Castro Godoy
Buenos Aires’in öte ucundaki okulunda yaralanan Asperger sendromlu oğluna ulaşmaya çalışan Lucia’nın öyküsünde, çağdaş Arjantin’in alışılmadık bir portresi çiziliyor. Çaresiz Lucia rolündeki ödüllü Julieta Zylberberg’in performansı dikkat çekiyor.

ALİCE T.

Yönetmen: Radu Muntean
Küçük bir çocukken evlat edinilen Alice’in sorunlarla örülü hayatına bir de hamile kalmanın ağır gerçekliği eklenir. Yönetmen Muntean, Alice’in öyküsü üzerinden evlat edinme, ergen hamileliği, kürtaj, ebeveyn-çocuk ilişkileri gibi çetrefilli konulara eğiliyor.

KAYGAN ZEMİN-DER BODEN UNTER DEN FÜSSEN

Yönetmen: Marie Kreutzer
Berlin’de Altın Ayı ödülü için yarışan Kaygan Zemin, beyaz yakalıların hayatını, yaratıcı bir senaryo ile ele alan aile, hastalık, zihin ve çalışma hayatına dair ilginç gözlemler yapan bir psikolojik gerilim…

ONUN ADI PETRUNIA-GOD EXISTS, HER NAME IS PETRUNYA

Yönetmen: Teona Strugar Mitevska
Yönetmen Mitevska, öfkeli olduğu kadar hüzünlü filmiyle Makedon toplumundaki dönüşümün etkilerini gözlemliyor ve kadınların dik durmalarının önemini vurguluyor. Filme adını veren Petrunia, Teofanya bayramında suya atılan tahta haçı kapıp çıkararak erkeklerin gazabını üzerine çekiyor.

ODA HİZMETÇİSİ-LA CAMARİSTA

Yönetmen: Lila Avilés
Meksikalı yönetmen Lila Avilés, ilk uzun metrajlı filmi Oda Hizmetçisi’nde sıradan bir kadının sahici arzularını, umutlarını, çilesini ve öfkesini minimalist ve duyarlı bir üslupla anlatıyor.

BİR GÜN-EGY NAP

Yönetmen: Zsófia Szilágy
Dünya prömiyerini Cannes Film Festivali’nin Eleştirmenler Haftası bölümünde yapan Bir Gün, sürekli huzursuzluğu, dinmeyen temposu ve keskin bakışıyla ebeveynliğin insanı kendisine yabancılaştıran etkisini perdeye taşıyor.

SOFIA

Yönetmen: Meryem Benm’barek
Yönetmen Meryem Benm’barek, Sofia’da Fas’ın evlilik dışı ilişkilere hapis cezası öngören 490 sayılı yasasından yola çıkarak ülkenin sınıf farkı, cinsiyet eşitsizliği, ataerkil gelenekler ve tabularla örülü toplumsal yapısına dair derin ve çarpıcı bir analizde bulunuyor.

ÜÇÜNCÜ EŞ-NGUOİ VO BA

Yönetmen: Ash Mayfair
Film kadınların erkeklere hizmet etmeleri beklenen 19. yüzyıl Vietnam’ında 14 yaşında zengin bir adamla evlendirilen May’in çocukluktan anneliğe geçişinin öyküsünü anlatıyor.

BU HER ŞEYİ DEĞİŞTİRİR-THİS CHANGES EVERYTHİNG

Yönetmen: Tom Donahu
Yapımcılığını Geena Davis’in üstlendiği belgesel, yaşayan efsane Meryl Streep gibi önde gelen kadınlarından bazıları aracılığıyla eğlence sektörünün tartışılan yönlerine eğiliyor.

Kültür

Unutulmayan şarkılara özel albüm

Youtube kanalı Ümit Nağmeleri, unutulmayan şarkılara özel albüm hazırladı. Yeşilçam klasikleri ve daha fazlasının yer aldığı bu albüm, kanalda da playlist şeklinde yayınlandı.

BOLD – Ümit Nağmeleri, Türkçe Olimpiyatları şarkı yarışmalarında seslendirilen en özel 51 eseri bir araya getirerek ‘Best of Şarkı Albümü’ olarak tekrar yayınladı.

Birbirinden yetenekli gençlerin seslendirdiği eserleri tek albüm altında toplayarak YouTube Playlist şeklinde yayınlayan Ümit Nağmeleri’nin seçtiği şarkılar arasında Erkin Koray’ın “Fesuphanallah”, Erol Evgin’in “Bir de Bana Sor”, “Son verdim Kalbimin İşine” gibi unutulmaz şarkılar yer alıyor. Yeşilçam Klasikleri’nin de unutulmadığı listedeki parçalar daha önce Türkçe Olimpiyatları yarışmalarında öğrenciler tarafından seslendirilmişti.

Gergerlioğlu’dan bebek mahkum tepkisi: Bu çocuklar geleceğimiz

Okumaya devam et

Kültür

Ressam Ali Zülfikar, Erdoğan resmini sansürleyen Alman belediye başkanı hakkında dava açtı

Ressam Ali Zülfikar’ın 2018’de Linz’de açtığı sergide AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı betimlediği “Made in Turkey” eseri Linz Belediye Başkanı Faust tarafından sansürlendi.

BOLD– Ressam Ali Zülfikar, iki yıl önce Almanya Linz’de açtığı sergide AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı eleştirel bir üslupla resimlediği “Made in Turkey” isimli çalışması Linz Belediye Başkanı Hans Georg Faust tarafından sansürlendi. Ali Zülfikar konuyu mahkemeye taşıyarak dava açtı.

SANATSAL ÖZGÜRLÜĞE SALDIRI

Linz’de 2018 Kasım ayında gerçekleşen sergide yer alan eserle ilgili sansür talebi Türkiye’den gelmiş, Linz Belediyesi resmi sansürlemiş ancak sanatçının protestosu üzerine geri adım atmak zorunda kalmıştı.

Yeni Yaşam’ın haberine göre, önce yasaklanan sonra gelen tepkiler üzerine izin verilen tabloda, Erdoğan gözlüklü resmediliyor. Sol gözde savaşın trajedisini yansıtan çığlık atan bir çocuk; sağ gözde ise cezaevindeki Selahattin Demirtaş yansıtılıyor. Sağ alt köşedeki damganın içinde ise “Erdo-Bananen Rebuplik” (Erdo Muz Cumhuriyeti) yazısı yer alıyor.

Ressam Ali Zülfikar, konuyu yargıya taşımak için neden iki yıl beklediği konusuna ise şöyle açıklık getirdi: “Sansüre uğrayıp, bu konuda açılan davalar var mı diye baktığımda çok az örnek bulabildim. Bu durumun toplum vicdanı ve sanatçı onurunu rencide eden, anayasanın temel dayanaklarına bir politikacının müdahalesiydi. Bu konuda yaşananlara duyarsız kalamazdım.”

Zülfikar, avukatı aracılığıyla dava başvurusunda bulunduklarını ve talebin kabul edildiğini söyledi. Dava Alman Yasası’nın 5. maddesi 3. bendine göre ‘sanat ve fikir özgürlüğüne saldırı’ gerekçesiyle açıldı.

Ressam Ali Zülfikar sansüre uğrayan sergi açılışında

KÜRTLER VE ERDOĞAN TARAFTARLARI KARŞI KARŞIYA GELMESİN

Zülfikar’ın ifadesine göre Linz Belediye Başkanı Faust sansüre gerekçe olarak “Ben, Kürtler ve Erdoğan taraftarlarının karşı karşıya gelmesinden çekindiğim için bu resme sansür uyguladım.” açıklamasında bulunmuş.

Sanatçı ayrıca sergiye gelenlerin başkan tarafından “Ya bu eseri tekrardan ters çevirirsiniz ya da burayı terk edersiniz.” şeklinde tehdit edildiğini de sözlerine ekledi. Zülfikar ve Linz Belediye Başkanı arasındaki dava 5 Şubat’ta görülecek.

Okumaya devam et

Kültür

Netflix Türkiye, Şubat 2021 takvimini açıkladı

2020’de 37 milyon yeni abone kazanarak 203 milyon aboneye ulaşan Netflix, Şubat 2021’de Türkiye’de sunacağı yeni yapımları ve yeni sezonları duyurdu.

BOLD– Koronavirüs pandemisi döneminde %21,5’lik artışa denk gelen 37 milyon yeni aboneye kavuşan Netflix, prodüksiyon süreçlerindeki zorluklara rağmen abonelerine yeni içerikler sunmaya devam ediyor. Şubat 2021’de de birçok yeni yapım ve sevilen yapımların yeni sezonları bizi bekliyor.

NETFLIX ORİJİNAL DİZİLERİ
TRIBES OF EUROPA (19/02/2021)

Yıl 2074. Küresel bir felaketin ardından egemenlik için birbirleriyle savaşan sayısız mikro devlete bölünen Avrupa’nın kaderi üç kardeşin ellerindedir.

ATEŞBÖCEĞİ YOLU (03/02/2021)

Ateşböceği Yolu’na genç kızken tanışan Tully ve Kate, inişler ve çıkışlarla dolu 30 yıl boyunca birbirinden hiç ayrılmayan iki yakın dost olur.

BEHIND HER EYES (17/02/2021)

Bekâr bir anne hem yanında çalıştığı psikiyatr ile ilişki yaşayıp hem de adamın eşiyle arkadaşlık kurduğunda kendini tehlikeli bir akıl oyununun içinde bulur.

THE CREW (15/02/2021)

Bir NASCAR garajının şefi, takımı modernize etmekle görevlendirilen Y kuşağından teknoloji bağımlısı gençlerle anlaşmazlığa düşer. Kevin James başrolde olduğu yapım, yarış meraklılarının ilgisini çekecek.

NETFLIX ORİJİNAL FİLMLERİ

I Care a Lot filminde Rosamund Pike ve Game of Thrones ile şöhret olan Peter Dinkgale başrolde

MALCOLM VE MARIE (05/02/2021)

Yönettiği filmin ön gösteriminden eve dönen bir yönetmen ve kız arkadaşı, için için büyüyen gerilimler ve acı veren açıklamalarla dolu bir gecede romantik bir hesaplaşma yaşar. Film, Zendaya ve John David Washington’u bir araya getiriyor.

SPACE SWEEPERS (05/02/2021)

Netflix’in yüksek bütçeli kore yapımı bilim kurgu filmi Space Sweepers, 5 Şubat’ta yayınlanacak. 2092’de uzay çöplerinin ve gerçekleşmesi zor hayallerin peşine düşen sıra dışı bir grup, masum bir insansıyı takas etmeye çalışırken korkunç sırları açığa çıkarır.

DÜNYADAN HABERLER (10/02/2021)

Haber okumak için kasabadan kasabaya giden bir İç Savaş gazisi, yetim bir kızı yeni evine götürmek için Teksas’ta tehlikelerle dolu bir yolculuğa çıkar.

I CARE A LOT (19/02/2021)

Yaşlanan yetişkinlere yasal vasilik yapan bir profesyonel, görünüşte kusursuz olan müşterisinin bambaşka bir yüzü olduğunu keşfeder.

SEVDİĞİM TÜM ERKEKLERE: ŞİMDİ VE SONSUZA DEK (12/02/2021)

Her şey eski bir aşk mektubuyla başladı ve yeni bir aşka dönüştü. Lara Jean ve Peter’ı gelecekte neler bekliyor?

NETFLIX ORİJİNAL BELGESELLERİ
PELÊ (23/02/2021)

Dünyaca ünlü futbolcu Pelé’nin mükemmellik tutkusunun ve bir efsaneye dönüşmesinin öyküsünü anlatılıyor.

SUÇ MAHALLİ: CECIL HOTEL(10/02/2021)

Bir Katilin İfadeleri: Ted Bundy’nin yapımcılarının sunduğu belgesel, Elisa Lam’in ortadan kaybolmasıyla kötü bir şöhrete sahip olan Cecil Hotel etrafında gelişiyor.

NETFLIX ÇOCUK VE AİLE
KID COSMIC (02/02/2021)

Hayal gücü kuvvetli bir oğlanın, beş kozmik yüzük bulduğunda süper güçlere sahip olmasının anlatıldığı animasyon dizisini The Powerpuff Girls’ün yapımcıları hazırladı.

Okumaya devam et

Popular