Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

MHP’li başkan kadın personeline önce hakaret etti, sonra tokat attı

Cumhur İttifakı’nın Nazilli’deki adayı Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) mevcut Belediye Başkanı Haluk Alıcık’ın, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde kadın personelini tokatladığı videosu ortaya çıktı.

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) ve MHP’nin oluşturduğu Cumhur İttifakı’nın Nazilli’deki adayı MHP’li Başkan Haluk Alıcık’ın, belediye personeli bir kadına hakaret ve tokat attığı görüntüler sosyal medyada tepki topladı.

Aydın’da yerel gazete olarak yayın yapan Aydın Life, skandal görüntüleri kamuoyu ile paylaştı. Video haberde yer alan ifadelere göre, kadın çalışan, Haluk Alıcık’a “Ben size ne yaptım. Sadece işimi yapıyordum. Tek istediğim birimimin değiştirilmesiydi. Bu yüzden sizinle 5 dakika görüşmek istedim. Ancak siz benim çıkışımı verdiriyorsunuz” dediği görülüyor.

Çalışanın sözlerine sinirlenen Alıcık’ın küfür ettiği ve ardından tokat attığı görüntüler kadının kendisini koruma amaçlı çektiği videoda yer alıyor.

Olayın ardından olduğu birim katından çıkmak isteyen kadın çalışan Belediye başkanı Haluk Alıcık’ın yanındaki şahıslar tarafından zor kullanılarak dışarı çıkması engelleniyor.

Gündem

İddia: MİT Müsteşarı Fidan Suriye’ye gidip Şam yönetimi ile anlaşma imzaladı

Türkiye ve Suriye ilişkileri konusunda çarpıcı bir iddia ortaya atıldı. Demokratik Suriye Meclisi (MSD) Eşbaşkanlık Konseyi Üyesi Mirî Şiblî, MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın yakın zaman önce Şam’a gittiğini ve Şam rejimi ile kimi anlaşmalara varıldığını ileri sürdü.

BOLD – Demokratik Suriye Meclisi (MSD) Eşbaşkanlık Konseyi Üyesi Mirî Şiblî, Şam ve Ankara ilişkileri konusunda dikkat çeken bir iddiayı gündeme getirdi. Şiblî’nin iddiasına göre MİT Müsteşarı Hakın Fidan, Şam yönetimi ile görüşerek bazı anlaşmalara imza attı.

Türkiye ile Suriye arasında normalleşme için formüller arandığı iddiası bir süredir tartışılıyor. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da Ocak 2020’de Libya Konferansı için gittiği Almanya’dan dönerken yaptığı açıklamada Suriye ile görüşme iddialarını doğrulamış ve Hakan Fidan’ın istihbarat noktasında Rusya, Suriye ve İran tarafıyla, muhataplarıyla görüştüğünü belirtmişti.

Mezopotamya Ajansı’ndan Nazım Daştan’ın haberine göre Şam-Ankara ilişkilerini değerlendiren Şiblî, yakın zamanda Milli İstihbarat Dairesi (MİT) Başkanı Hakan Fidan ve beraberindeki heyetin gizlice Şam’a gittiğini öne sürdü.

Şam rejimi ile yapılan görüşmede kimi anlaşmalara varıldığını iddia eden Şiblî, şunları söyledi: “Aralarında gizli bir görüşme gerçekleşti. Görüşmeden sonra Suriye rejimi Demokratik Suriye Güçlerine (QSD) güçlerine ‘terörist’ demeye başladı. Ondan önce QSD’ye bağlı güçlere ‘milis’ diyorlardı. Görülüyor ki Suriye rejimi ve Türkiye arasında yeni anlaşmalar var, yeni bir sürece giriliyor. Bu durum yeni şehirleri işgal edebilmesi için Türkiye’nin önünü açmayı hedefliyor.”

Okumaya devam et

Gündem

TSK’da sahte sağlık ürünü skandalı büyüyor

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin askerlerin hayatını riske atan sahte sağlık ürünlerini Özel Kuvvetler Komutanlığına da gönderdiği ortaya çıktı. Oysa sahte ürün alındığının ortaya çıkmasının ardından Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar “Arkadaşlarımız gerekli emirleri, talimatları aldılar; bunun gereğini yapacaklar” demişti.

BOLD – Savunma Sanayii Başkanlığı’nın, askerlerin ağır yaralanmalarında kan kaybını önlemek için aldığı ve sahte olduğu ortaya çıkan abdominal turnikesinden Özel Kuvvetler Komutanlığı’na da gönderildiği belirlendi. Özel Kuvvetler personeli Irak, Suriye ve Libya’da da görev yapıyor.

CHP Milletvekili Murat Emir, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın “Gereği yapılacak” sözünü anımsatarak “Özel Kuvvetler’e de 225 tane gönderilmiş. Böylesine hayati bir ürünün sahtesi hâlâ nasıl TSK’da kullanılır? Kimler onay verdi?” diyerek tepki gösterdi.

AKAR “GEREĞİ YAPILACAK” DEDİ AMA…

Cumhuriyet daha önce yaptığı ‘özel haberinde’ Sağlık Bakanlığı’nın “işe yaramayacağı” ve “yan etkileri nedeniyle sahada kullanılmasının uygun olmayacağı” uyarılarına karşın Milli Savunma Bakanlığı’nın (MSB) talebiyle TSK’nin kullanması için 15 bin adet “kanama durdurucu ürün” aldığını duyurmuştu. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ise “Bununla ilgili yapılması gereken ne varsa arkadaşlarımız gerekli emirleri, talimatları aldılar; bunun gereğini yapacaklar” demişti.

Akar’ın bu açıklamasından kısa bir süre sonra SSB ikinci bir skandala imza attı ve bu kez de ağır yaralanmalarda kan kaybını önleyen patentli abdominal turnikenin sahtesini satın aldı. Sahte ürünler TSK’nin envanterine girdi.

CHP’Lİ EMİR’DEN ‘HAYATİ’ UYARI

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, “sahte ürün” olduğu ortaya çıkan kan durdurucu turnikenin 960 adedinin halen Ankara’da Etimesgut Sağlık Depo Komutanlığı’nda bekletildiğini ve iki hafta önce Özel Kuvvetler Komutanlığı’nın bu üründen 225 adet teslim aldığını iddia etti.

Emir, sahne ürünün kullanımına devam edilmesinin bir firma lehine koruma ve kollama faaliyetinin yürütüldüğü izlenimi doğurduğunu kaydetti. Konuyla ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulduğunu ancak hâlâ soruşturma başlatılmadığını, bu durumun şüpheleri daha da artırdığını aktaran Emir, “Milli Savunma Bakanı’ndan Meclis’te dile getirmiş olduğu sözlerinin arkasında durmasını, bu skandallarla ilgili kapsamlı bir soruşturma başlatmasını ve bir an önce sonuçlarını da kamuoyuna açıklamasını bekliyoruz” dedi.

“KİM ONAY VERDİ?”

Konuyu Meclis’e taşıyan ve Akar’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi de veren Emir, şu soruları yöneltti: “Böylesine hayati bir ürünün sahtesi, TSK envanterine nasıl girmiştir? Buna onay verenler kimlerdir? Bu kişiler hakkında soruşturma başlatmayı düşünmekte misiniz? Söz konusu ürünün sahte olduğu bilinmesine ve bu iddiaların dillendirilmesine rağmen neden hâlâ ürünün dağıtımına devam edilmektedir? Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda ürünün tedarikine onay veren yetkililer kimlerdir? Etimesgut Sağlık Depo Komutanlığı’nda bekletilen sahte ürünlerle ilgili nasıl bir tasarruf düşünülmektedir?”

Okumaya devam et

Gündem

Korovirüs verileri kafa karıştırdı: Hastalar karantina bitmeden iyileşti

Koronavirüs salgınının Türkiye’de görüldüğü günden beri bakanlığın açıkladığı veriler üzerindeki tartışmalar bitmiyor. Önce vakaları gizlediği ortaya çıkan bakanlığın şimdi de Kovid-19 hastalarını iyileşmeden tablodan çıkardığı belirlendi.     

BOLD – Sağlık Bakanlığı’nın salgına ilişkin açıkladığı veriler sürekli tartışma konusu oldu. Son olarak on binlerce aktif Kovid-19 vakasının karantinaları bitmeden “iyileşen vaka” olarak tabloya yansıtıldığı öne sürüdü.

GÜNLÜK VAKALAR GERİLERKEN AKTİF VAKALAR ARTTI

BirGün’den Uğur Koç’un haberine göre Türkiye’de ‘hasta’ tanımından ‘vaka’ tanımına geçilmesinin ardından 12 Aralık’ta toplam 212 bin aktif koronavirüs vakasının bulunduğu hesaplanabildi. Bu sayı, günlük 35 binleri bulan iyileşen vakalarla 3 Ocak’a kadar sürekli gerileyerek 83 bin 890’a kadar indi. Ancak durum, bir sonraki gün tersine döndü. 25 Aralık’ta 35 binleri bulan günlük iyileşen vaka sayıları sadece 9 gün sonra keskin biçimde 10 binlerin altına kadar düştü. Bu sebeple aktif vaka sayısı 3 Ocak’tan sonra tekrar yükselmeye başladı. 11 Ocak’a kadar yükselerek 105 binlere çıkan aktif vaka sayısı bu tarihten sonra yavaş biçimde tekrar gerilemeye başladı.

KARANTİNA SÜRESİNİ DOLDURMAYAN İYİLEŞMİŞ SAYILMIYOR

Bakanlık, PCR testi pozitif çıkan bir vaka için semptomsuz ya da hafif semptomlu ise 10 gün, hastanede en az 24 saat yatış verildiyse 14 gün, yoğun bakım tedavisi gördüyse 20 gün karantinayı zorunlu kılıyor. Karantina süreleri, PCR testi verildiği andan itibaren başlatılıyor. Bu sürelerden önce hiçbir vaka iyileşmiş sayılmıyor. Aktif vaka sayısının en az son 10 günde kaydedilmiş yeni vaka toplamının altında olmaması gerekiyor. Ancak açıklanan sayılara göre on binlerce vaka, daha karantina süresini doldurmadan ‘iyileşmiş vaka’ olarak tabloya yansıtıldığı ortaya çıktı.

VAKALAR İYİLEŞMEDEN TABLODAN ÇIKARILDI

Bakanlığın 13-22 Aralık tarihleri arasındaki 10 günde kaydedilen yeni vaka sayılarının toplamı 253 bin 151. Ancak Sağlık Bakanlığı tablosuna göre bu tarihte Türkiye’de 177 bin 543 aktif vaka bulunduğu görülüyor. 75 bin 608 vaka, en az 10 gün olan karantina süresini dahi doldurmadan Sağlık Bakanlığı tarafından ‘iyileşmiş’ olarak gösterildi. 1 Ocak 2021’de Türkiye’de 85 bin 2 aktif vaka görülüyor. Ancak 23 Aralık-1 Ocak tarihleri arasındaki 10 günde toplam 157 bin 895 yeni vaka kaydedildi. 1 Ocak’ta karantina süresini doldurmadan ‘iyileşti’ olarak yansıtılan vaka sayısı 72 bin 893’tü.

DİĞER ÜLKELERDE TABLO FARKLI

Toplam vaka sayısında dünyada 7. sırada olan Türkiye, aktif vaka sayısında ise dünya 25’incisi. Türkiye’ye toplam vaka sayısında en yakın ülkelerden biri olan İtalya’da (2 milyon 141 bin) 18 Ocak itibariyle aktif vaka sayısı 547 bin 58. İtalya, salgındaki ikinci pik dönemini Kasım ortasında geride bıraktı. Ancak Türkiye ise ikinci pik dönemini İtalya’dan 1 ay sonra, Aralık ortasında geride bıraktı. Buna karşın İtalya’da aktif vaka sayısı Türkiye’nin yaklaşık 6 katı. Almanya’da da aktif vaka sayısı Türkiye’nin hayli üstünde; 319 bin 172. Ülkenin toplam vaka sayısı 2 milyon 58 bin.

Biden’ın yemin töreninde görevli 12 muhafız şüphe üzerine görevden alındı

Okumaya devam et

Popular