Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

“Patates ithalatından Tarım Bakanı’nın haberi yok”

Yakın zaman önce Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile toplantı yaptıklarını ve ithalatın konusunun geçmediğini belirten patates üreticileri, ithalat kararından bakanın haberi olmadığına inanıyor.

Patates üreticileri Tarım Bakanı’yla toplantı yaptı. Bakanın, Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle yapılan patates ithalatından haberinin olmadığı ortaya çıktı.

Patates üreticileri, ithalata ilişkin kararnameyi gördükleri zaman “şok” olduklarını belirterek, “Geçen hafta Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli ve bürokratlarıyla toplantı yaptık. İthalatın konusu geçmedi. Bakanın ve bürokratlarının da bundan haberi olmadığına inanıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Dünya yazarı Ali Ekber Yıldırım, patates ithalatına ilişkin dün Resmi Gazete’de yayımlanan cumhurbaşkanı kararını köşesine taşıdı.

Patates ithalatının İran, Kazakistan veya Mısır’dan yapılacağını ifade eden Yıldırım’ın yazısı şöyle:

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile 200 bin ton patatese sıfır gümrükle ithalat izni verilmesi, patatesin nereden ithal edileceği sorusunu gündeme getirdi. Patates tohumu üreten ve ticaretini yapanlar şu anda ithalatın yapılacağı 3 ülke olduğunu söylüyor; İran, Kazakistan ve Mısır.

“İTHALATA GEREK YOK”

Patates ithalatına ihtiyaç olmadığını belirten sektör temsilcileri, şunları söylüyor:

“Kararnameyi Resmi Gazete’de görünce şok olduk. Şu anda ithalat yapmayı gerektirecek bir durum yok. Bize hiç kimse ithalatla ilgili bilgi vermedi. Görüşümüzü de soran olmadı. Geçen hafta Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli ve bürokratları Niğde’deydi. Birlikte toplantı yaptık. İthalatın konusu geçmedi. Bakan Pakdemirli ve bürokratlarının da bundan haberi olmadığına inanıyoruz.

Bakanımıza geçen hafta anlattık. Şu anda patateste ürün temini ile ilgili bir sorun yok. Aşırı fiyat artışı da yok. Yılbaşından bu yana 200 kuruş artıyor sonra tekrar düşüyor. kararnameyi görünce şok olduk.

“BİR MARKET ZİNCİRİNİN TEDARİKÇİSİ İÇİN BU KARARIN ALINDIĞI SÖYLENİYOR. ADRESE TESLİM BİR KARARNAME OLMUŞ”

Bazı iddialar var. Ülke genelinde binlerce mağazası olan bir market zincirinin tedarikçisi için bu kararın alındığı yönünde. Elimizde kanıt olmadığı için net olarak söyleyemiyoruz. Ama görünen o ki adrese teslim bir kararname olmuş.”

Şu anda dünyada patates ithal edilecek pek fazla ülke yok. Soğan ithal ettiğimiz İran, patates ithalatı için de en cazip ülke olarak görünüyor. İran’da patatesin tonu 1.200 lira ile 2.000 lira arasında değişiyor. Kazakistan’da da benzer bir fiyat var. Mısır’da ise tonu 450-500 dolar seviyesinde. Mısır’dan almak pek akıl karı değil. Fakat bir seçenek olarak değerlendirilebilir.

“İTHAL PATATES TOHUMLUK OLURSA TOPRAKLARIMIZA HASTALIK BULAŞIR”

Patates sektörü temsilcileri en büyük endişelerinin ithal edilecek patatesin tohumluk olarak kullanılması olduğunu belirterek, “Şu anda Türkiye’de patates hastalığı nedeniyle 25 ilde karantina uygulanıyor. Geçen sene biliyorsunuz Gürcistan bizden patates ithalatını yasakladı. Çünkü buradan Gürcistan’a ihraç edilen patatesler tohumluk olarak kullanıldı ve hastalık yayıldı. Şimdi aynı riskle karşı karşıyayız. Ucuza ithal edilecek patates tohumluk olarak satılırsa topraklarımıza hastalık bulaştırmış oluruz. Topraklarımızı yani geleceğimizi kaybederiz” görüşünü dile getiriyor.

Sektör temsilcilerinin iddiasına göre patateste ithalat kararnamesinden son ana kadar Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ve bürokratların haberi olmadı. Kararname Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlandı.

Geçen hafta Niğde’de “Tarım ve Orman Sektörü Değerlendirme Toplantısı”na katılan Bekir Pakdemirli, ayrıca Niğde’de yerli tohum çalışmalarının yürütüldüğü Patates Araştırma Enstitüsünü ziyaret etti.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın internet sitesinde “Taraftar patatesler yakın zamanda piyasaya çıkacak” başlığı ile 4 Mart 2019’da verilen haberde, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye’nin tohumda kendi kendine yeterliliği sağlamak durumunda olduğunu belirterek, “Bu hastalıklardan tamamen ari, çok yakın zamanda piyasaya çıkacak yerli patates çeşitlerimiz de var. Artık yarınlara yönelik sarı-lacivert, sarı-kırmızı taraftar patateslerimiz de piyasaya çıkabilecek” dedi.

Pakdemirli, incelemelerde bulanduğu tesiste üretilen renkli patateslerden hazırlanan cipslerin tadına baktı, laboratuvarları gezerek serada hasat yaptı.

İncelemelerin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Pakdemirli, enstitünün başarılı çalışmalara imza attığına dikkati çekti.

“TARIM BAKANI TARAFTAR PATATESİYLE UĞRAŞIRKEN İTHALAT KARARNAMESİ ÇIKTI”

Pakdemirli, şunları kaydetti:

“Türkiye patateste tabii ki önemli bir ülke, 4-4,5 milyon ton üretimi ve tüketimiyle dünyada birçok zamanda ilk 10’a giren bir ülke. Dünyada ortalama 35 kilogram patates tüketilirken Türkiye’de aşağı yukarı 50 kilogram patates tüketiliyor. Bu anlamda da patates tüketen bir ülke olarak kendi tohumumuza sahip olursak, yurt dışına tohumla ilgili paraları da göndermemiş olacağız. Katma değer, yerli ve milli olarak cebimizde kalmış olacak.”

Özetle Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli renkli, taraftar patateslerle uğraşırken birileri 200 bin ton patates ithalatı için kararname hazırlamış. Gerçi haberi olsa ne olurdu?

Ekonomi

Merkez Bankası’nın kara günleri: Son 7 yılda sadece 2 kere artıda kalabildi

2001 krizi ve 2008 küresel finans krizinin dışında hiç eksileri görmeyen Merkez Bankası rezervleri, son 7 yılın 5’inde artı bakiye göremedi.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın istifasına neden olduğu ileri sürülen Merkez Bankası (MB) rezervleri son 7 yılın 5’inde eksiden kurtulamadı. Berat Albayrak’ın Hazine ve Maliye Bakanlığı yaptığı dönemde, sadece kur artışını dengede tutabilmek için MB’nin rezervlerindeki 128 milyar dolara yakın döviz satışına izin verdiği iddia ediliyor.

MB döviz rezerv varlıklarında tarihi düşüş 2020 yılında yaşandı. 2001 krizinde bile eksi 12,9 milyar Dolar olan Merkez Bankası rezervleri geçen yılın ilk 11 ayında eksi 38,6 milyar Dolara geriledi. Peki yıllara göre Merkez Bankası rezerv miktarı nasıl değişti?

AKP DÖNEMLERİNDE MERKEZ BANKASI REZERVLERİ

MB döviz rezervleri, AKP’nin ilk iktidara geldiği 2002 yılında eksi 200 milyon dolar seviyesindeydi. Bu tarihten 2007 yılına kadar hep artıda kalan rezervler, 2005 yılında 23,2 milyar dolar ile artı rezerv rekoru kırdı. Küresel finans krizinin yaşandığı 2008 yılında yine eksiye dönen rezervler eksi 2,7 milyar dolar oldu. Ardından 2014 yılına kadar yılık bazda hep artı rezerv girişi oldu.

SON 7 YILIN SADECE 2’Sİ ARTI

MB, son yedi yılın sadece 2’sinde artı döviz rezervi verdi. 2016 ve 2019 yıllarında artı rezerv girişi olurken, geriye kalan yıllarda hep eksiye düştü. En büyük düşüş ise eksi 38,6 milyar dolar ile 2020 yılının Ocak-Kasım döneminde yaşandı.

‘Sözde Cumhurbaşkanı’ tartışmasından sonra ‘Sembolik Cumhurbaşkanı’ önerisi

 

Okumaya devam et

Ekonomi

Konut satışlarına faiz darbesi: 5 ayda 10 kat azaldı

Merkez Bankasının faiz politikası sonucu yükselen banka kredisi maliyetleri yüzünden, geçen Temmuz 130 bin 721’e ulaşan konut satış rakamları Aralıkta 14 bine geriledi.

BOLD – Merkez Bankası’nın (MB) politika faizlerini son olarak 200 baz puan arttırıp yüzde 17’ye çıkarmasından sonra yükselen banka kredisi maliyetleri, konut satışlarını vurdu.

Konut kredisiyle alınan alınan ev sayısı yüzde 90 oranında azaldı. Geçen senenin Temmuz ayında banka kredisiyle 130 bin 721 adet konut satılırken, Aralık ayında ise yükselen faizler yüzünden bu rakam 14 bin 631’e düştü. 2019 yılı Aralık ayında ise bu rakam 50 bin 278’di.

KREDİYLE 573 BİN 337 EV SATILDI

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ipotekli konut satış verilerine göre 2020 yılında 573 bin 337 adet ipotekli konut satıldı. Bu satışların 183 bin 987 adedi yeni biten inşaat olurken, 389 bin 350 adedi ise ikinci el satış kayıtlarına girdi. 2019 yılında ise banka kredisiyle alınan ev sayısı 332 bin 508 adette kaldı.

DÜŞÜK FAİZ KONUT SATIŞINI ARTTIRDI

MB eski Başkanı Murat Uysal’ın faizleri yüzde 8,25’e düşürdüğü geçen yılın Haziran ayından itibaren ipotekli konut satışları patladı. Bankalarda yüzde 0,64 ile ev kredisi çeken 101 bin 504 kişi konut sahibi oldu. Temmuz ayında da 130 bin 721 kişi düşük faizle çektiği banka kredisini eve yatırarak bankaya borçlandı.

MERKEZ BANKASI BAŞKANI DEĞİŞTİ KONUT SATIŞI DÜŞTÜ

MB’nin geçen Eylül ayında yaptığı faiz artırımı konut satışlarını 35 bine düşürürken, asıl büyük düşüş ise yeni atanan MB Başkanı Naci Ağbal’ın faizi önce yüzde 15’e arkasında yüzde 17’ye çıkardığı Kasım-Aralık ayında gerçekleşti.

Erdoğan’ı aşılayan doktorun İmamoğlu’na benzerliği sosyal medyayı salladı

Okumaya devam et

Ekonomi

Kredi faizleri arttı konutlar çakıldı

Hükumetin faiz indirimleri sonrası rekor kıran konut satışları Merkez Bankasının üst üste faiz artırımı sonrası çakıldı. Konut satışları 2020 Aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 47,6 azalarak 105 bin 981 oldu.  

BOLD – Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) konut satış verilerini açıkladı. Konut satışları aralık ayında yüzde 48 oranında düşüş yaşadı. Türkiye İstatistik Kurumu konut satış verilerini açıkladı. Konut satışlar yüksek faiz ve ekonomik kriz nedeniyle büyük düşüş yaşadı. Konut satışları temmuzdaki zirvenin ardından aşağı yönlü seyrine aralık ayı itibariyle devam etti.

Türkiye genelinde konut satışları 2020 Aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 47,6 azalarak 105 bin 981 oldu. Aralık ayında ipotekli konut satışları ise 14 bin 631 oldu. Konut satışları 2020 yılında bir önceki yıla göre yüzde 11,2 artarak 1 milyon 499 bin 316 oldu. Ocak-Aralık döneminde ipotekli konut satışı yüzde 72,4 artarak 573 bin 337 olarak kayıtlara geçti.

Cumhur İttifakı neyin peşinde: MHP barajı indirmek AKP yükseltmek istiyor

Okumaya devam et

Popular