Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

AKP’li milletvekili ezan okunurken “Fetvayı aldım” diyerek konuşmasına devam etti

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Ordu Milletvekili Şenel Yediyıldız’ın, Çamaş ilçesindeki seçim mitingi esnasında ezan okunduğu sırada konuşmasına devam etmesi dikkat çekti. Ezan okununca bir süre duraksayan AKP’li Yediyıldız, “Belediye Başkanım emretti, ‘devam et’ dedi; ediyorum. Fetvayı verdi” diyerek ezanın bitmesini beklemeden konuşmasına devam etti.

AKP’nin Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Adayı eski Enerji ve Tabiî Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler’e destek amaçlı seçim mitinglerine katılan AKP’li Şenel Yediyıldız’ın, Ordu’nun Çamaş ilçesindeki konuşması sırasında ezan okundu.

AKP genel seçim propagandası haline gelen “Beka” meselesi üzerine hararetli bir konuşma yaparken ezan okununca bir ara duraksayan AKP’li Yediyıldız, , “Belediye Başkanım emretti, ‘devam et’ dedi; ediyorum. Fetvayı verdi” diyerek ezanın bitmesini beklemeden konuşmasına devam etmesi tepki topladı.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde, kadınların Taksim’deki yürüyüşü polis tarafından engellenmişti. Kadınlarda polis baskısını protesto etmek amacıyla ıslık çaldı. Islıklı protestonun devam ettiği sırada ezan okunmuş ve sosyal medyada bu görüntüler “Ezanı ıslıkla protesto ettiler” şeklinde verilmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ise hemen hemen her mitinginde, CHP ve HDP’yi hedef aldığı konuşmasında “CHP ve HDP’nin öncülüğünde bir grup güya kadınlar için Taksim’de bir araya geldi, ezana ıslıklarla terbiyesizlik ettiler. Bunlar hiç İstiklal Marşı okumamışlardır. Ezana sahip çıkmayanlar, düşman kapımıza dayandığında onları alkışlar” ifadelerini kullanmıştı.

8 Mart günü yürüyüş için bir araya gelen kadınları “Ezana saygısızlık” yapmakla suçlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ordu’daki seçim mitinginde ezan okunurken konuşmasına devam eden Milletvekili Şenel Yediyıldız için ne söyleyeceği merak konusu oldu.

AKP’li Ömer Çelik: “Ezana protestoyu sosyal medyadan tespit ettik”

Gündem

TSK’ya ‘ankesör’ operasyonu: 218’i muvazzaf 238 askere gözaltı

Cemaat soruşturmaları kapsamında İzmir merkezli 60 ilde ve KKTC’de yapılan operasyonlarda 238 asker hakkında gözaltı kararı verildi. Ankesörlü telefon gerekçesiyle başlatılan operasyonlarda 160 kişi gözaltına alındı.

BOLD – İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının, cemaat soruşturmaları kapsamında yürüttüğü operasyonlarda 218’i muvazzaf 238 Türk Silahlı Kuvvetleri mensubu hakkında gözaltı kararı verildi. 60 ilde ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yapılan eş zamanlı operasyonlarda 160 kişi gözaltına alındı.

6 ALBAY VE 3 YARBAY DA GÖZALTI LİSTESİNDE

Hakkında gözaltı kararı verilenlerden 133’ü Kara Kuvvetleri Komutanlığı, 40’ı Hava Kuvvetleri Komutanlığı, ve 65’i de Jandarma Genel Komutanlığı’na mensup. Soruşturma kapsamında 6 albay, 3 yarbay, 9 binbaşı, 11 yüzbaşı, 18 üsteğmen, 11 teğmen, 167 astsubay ve 13 uzman çavuş hakkında gözaltı kararı var.

SAVCILIK VE TSK BİLGİLERİNİ PAYLAŞTI

Diğer yandan Cumhuriyet’in haberine göre İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, cemaat soruşturmaları kapsamında kuvvet komutanlıklarıyla “ortak veri paylaşımına” dayalı çalışma başlattı. Kuvvet komutanlıklarında haklarında hizmet hareketi ile iltisaklı olduğu ileri sürülen askeri personele ilişkin kuvvet komutanlıklarında bulunmayan başta ankesörlü/kontörlü sabit hat irtibatı olmak üzere itirafçı ifadesi ve diğer delillerin temin edildiği kaydedildi.

Kuvvet Komutanlıklarıyla yapılan toplantılar neticesinde adli soruşturmaya yeterli verisi olduğu ileri sürülen ve işlem kaydı bulunmayan askeri personel için eş zamanlı yakalama ve gözaltı işlemi başlatıldığı ifade edildi.

ADLİ İŞLEM YAPILAMAYANLARA İDARİ İŞLEM

Diğer yandan adli soruşturmaya yeterli veri bulunmayıp idari yönden değerlendirilmesi gereken veriler, idari işlemlerde kullanılması amacıyla ilgili kuvvet komutanlıklarına gönderildi. Bu yöntemle cumhuriyet başsavcılığı koordinesinde kurumlarda bulunan veriler bir araya getirildi.

Bu yöntem yoluyla 13 Ekim ve 8 Aralık 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilen operasyonlarda Kara Kuvvetleri, Hava Kuvvetleri ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’na mensup 400’ü muvazzaf 414 asker hakkında işlem yapıldı.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının idari yönden değerlendirilmesi amacıyla Hava Kuvvetleri Komutanlığına gönderdiği 3 bin 217 dosyasının incelenmesi sonucunda 464 personel ihraç edildi. Diğer dosyaların incelenmesine devam edildiği belirtiliyor.

Okumaya devam et

Gündem

GSS borcu olana koronavirüs tedavisi de yapılmıyor

Genel Sağlık Sigortası borcu olanlara sağlık hizmeti verilmiyor. Aralarında koronavirüs hastalarının da olduğu GSS mağdurları, borçlarını ödeyemedikleri için tedavi edilmeyerek hastane kapısından döndürülüyor.  

BOLD – Genel Sağlık Sigortası (GSS) kapsamında olup primlerini zamanında ödeyemeyen ve borçlu duruma düşen milyonlarca kişi, artık devletin sunduğu sağlık hizmetlerinden yararlanamıyor. GSS mağdurları, “Hani sağlık ücretsizdi? Sosyal devlet bu mu?” diye duruma tepki gösterdi.

BORCUNU YAPILANDIRMAYANA SAĞLIK HİZMETİ YOK

BirGün’den Sevgim Denizaltı’nın haberine göre 2020 yılı başlarında yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile GSS borcu bulunan yaklaşık 6 milyon kişinin Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastaneler ile kamu üniversite hastanelerinde sunulan sağlık hizmetlerinden yılsonuna kadar yararlanabilmesinin önü açılmıştı. Bu süre 31 Aralık’ta sona erdi. Süre bitince de Ağustos 2020 öncesine ait kesinleşmiş tüm prim borçları otomatik olarak yeniden yapılandırıldı; ancak sağlık hizmetlerinden yararlanabilmek için koşul getirildi. Buna göre, borcunu yapılandıranlardan ancak ilk taksiti ödeyenler ve bu kişilerin bakmakla yükümlü oldukları sağlık hizmetlerinden yararlanabilecek.

800 TL PARA İSTEDİLER, GERİ DÖNDÜM

Borcunu ödeyemeyen, ağustos ayı sonrasında 60 gün ve daha fazla prim borcu olanlar ile bu kişilerin bakmakla yükümlü oldukları kişiler ise artık devletin sunduğu sağlık hizmetlerinden yararlanamıyor. Pandemi sürerken milyonlarca kişi sağlık hizmetinden mahrum bırakılıyor. 3 yıldır işsiz olan astım hastası Serhat Aktan da GSS mağduru. 3 bin lira GSS borcu olan Aktan, “Devlet bana çalışmadığım her gün için GSS borcu çıkartmış. 18’e bölmüyor, taksitlendirmiyor. Sadece nisan ayı sonuna kadar ödememi istiyor. Aksi takdirde icra sopasını gösteriyor” dedi. Geçen hafta şehir hastanesine gide Aktan, hiçbir hizmet alamadan geri döndü. Aktan, “Bir muayene, bir tomografi bir de kan tahlili için 800 TL para istediler, kapıdan geri döndüm” dedi.

EYT’LİLER DE HASTANEYE GİDEMİYOR

GSS mağdurları içinde çok sayıda emeklilikte yaşa takılan (EYT) kişi de bulunuyor. Bu kişiler hem emeklilik hakkından hem de sağlık hakkından mahrum bırakılıyor. EYT Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Gönül Boran, işsiz kalan EYT’li sayısının pandemi sürecinde arttığını belirterek, “Bana her gün 10-15 telefon geliyor bu konuda. ‘Bana iş bulun’ diyen, ‘GSS borcumu ödeyemiyorum, hastaneye gidemiyorum’ diyen… Sesimizi duyurmaya çalışmaktan başka elimizden hiçbir şey gelmiyor. Eminiz ki iktidar sesimizi duyuyor; ama hâlâ duymazlıktan geliyor” dedi. EYT’liler olarak yıllarca çalıştıklarına ve devletten sağlık hizmeti alabilmek için prim yatırdıklarına dikkat çeken Boran, “20-25 yıl prim yatırıyorsunuz; ama işsiz kaldığınız anda GSS kapsamına giriyorsunuz” diye konuştu.

Kovid-19’un ciğerlerinde kalıcı hasar bıraktığı hasta tutuklu yeniden cezaevine gönderildi

Okumaya devam et

Gündem

Koronavirüsün en net görüntüsü

Avusturya’da üç farklı teknik kullanılarak koronavirüsün şu ana kadar ki en net görüntüsü ortaya çıkarıldı. Bu ayrıntılı fotoğrafla birlikte koronavirüs artık biyolojik mikroskopla daha detaylı incelenebilecek.

BOLD – Avusturya’da aylarca süren çalışmalar sonucunda koronavirüsün en net görüntüsü ortaya çıkarıldı. Koronavirüs artık biyolojik mikroskoplarla daha detaylı olarak incelenebilecek.

DAHA ÖNCE BİLGİSAYARDA OLUŞTURULMUŞTU

Geçen yıl aralık ayından beri dünyanın başına bela olan koronavirüsün en net ilk fotoğrafı çekildi. Daha önceki versiyonları, hep gözlemlerin ışığı altında bilgisayarda oluşturulmuştu. Bu kez, çok farklı teknik kullanılarak, virüsün fotoğrafı çekildi ve aylarca süren çalışmayla da renklendirildi.

DAHA DETAYLI İNCELENEBİLECEK

Sözcü’den Ali Gülen’in haberine göre yeni tür koronavirüsü görüntülemek için Avusturya’da Nanografik isimli bir kuruluş çalışma yaptı ve Cryo-EM Tomografi ve 3D sistemi kullanıldı. Ardından Viyana Teknik Üniversitesi’nde aylarca süren çalışma sonucunda, virüsün bir bölümü kirli mavi, bir bölümü pembe çıkıntılı yüzeyleriyle tüm gerçek şekli ortaya çıkarıldı. Yeni teknoloji ile fotoğraflanan, tüm ayrıntılarıyla ortaya çıkarılan virüs artık biyolojik mikroskoplarla daha detaylı olarak incelenebilecek.

Kovid-19’un ciğerlerinde kalıcı hasar bıraktığı hasta tutuklu yeniden cezaevine gönderildi

Okumaya devam et

Popular