Bizimle iletişime geçiniz

Teknoloji

Dolandırıcılık amaçlı siber saldırılar 2018’de iki kat arttı

Bilgisayar ve internet güvenliği şirketi Kaspersky, geçen yıl dolandırıcılık amaçlı saldırıların bir önceki yıla göre iki kat arttığını açıkladı.

Rusya merkezli bilgisayar ve internet güvenliği şirketi Kaspersky tarafından yayınlanan rapora göre, internetteki dolandırıcılık saldırıları 2018’de bir önceki yıla göre ikiye katlandı.

Yayınlanan yeni bir araştırmaya göre internet ortamında gerçekleştirilen dolandırıcılık saldırılarında 2018 yılı, bir önceki yılı ikiye katladı. Kaspersky şirketinin dolandırıcılık önleme sistemi, geçtiğimiz sene 482 milyon saldırıyı önledi.

İnternet ortamında dolandırıcılığın birçok farklı yöntemi ve birçok farklı amacı bulunuyor. Kimlik avı yapmayı hedefleyen sayfalar, genellikle güvenilir veya popüler bir sayfanın benzeri olarak oluşturuluyor ve kullanıcıların rahatça kişisel bilgilerini girmeleri sağlanıyor.

Bu tarz saldırıların sonuçları, para kayıplarından büyük şirketlerin zor durumlara düşmesine kadar gidebiliyor. Kötü amaçlı bağlantılar veya ekler kullanan kimlik avı saldırıları, kuruluşlara yönelik saldırılar için genellikle ilk adım olarak kullanılıyorlar.

Saldırıların 2018’deki yükselişi, aslında 2016 ve 2017’deki yükseliş trendinin devamı niteliğinde. Bu yıllarda da bir önceki yıla göre yüzde 15’lik bir artış yaşanmıştı.

Kaspersky Lab tarafından tespit edilen saldırıların yüzde 44’ü bankalar, ödeme sistemleri ve çevrimiçi mağazalar gibi finans kuruluşlarına yönelik saldırılardı.

Saldırıların en çok gerçekleştiği ülkelere bakıldığındaysa Brezilya yüzde 28’le ilk sırada bulunuyor. Onu takip eden Portekiz’de bu oran yüzde 23 (Portekiz 2 sene önce 7. sırada bulunuyordu). Bir önceki sene 2. olan Avustralya ise bu yıl yüzde 21 ile 3. sırada yer aldı.

Kaspersky Lab’den güvenlik araştırmacısı Tatyana Scherbakova, yaşanan bu artışın sebebinin özel etkinlikler (indirim günleri vb.) olduğunu dile getiriyor.

Teknoloji

Tepkiler sonrası WhatsApp, yeni gizlilik sözleşmesini 3 ay erteledi

Kullanıcılarını zorladığı yeni gizlilik sözleşmesi nedeniyle tepkilerin hedefi haline gelen WhatsApp, geri adım atarak daha önce 8 Şubat’ta geçileceğini açıkladığı yeni sözleşmeyi 15 Mayıs’a erteledi.

BOLD – Kullanıcılara getirilen veri paylaşma zorunluluğu tartışmaları üzerine, mesajlaşma uygulaması Whatsapp’tan erteleme açıklaması geldi. Yapılacak değişiklik 15 Mayıs’a ertelendi.

Sosyal medya platformu Facebook’un bünyesinde bulunan WhatsApp, verilerini Facebook ile paylaşmayan kullanıcılarına yasak getirmeye hazırlanıyor. Kullanıcılarını zorladığı yeni gizlilik sözleşmesi nedeniyle tepkilerin hedefi haline gelen WhatsApp,  önce güncellemenin kabul edilmesi için son tarih olan 8 Şubat’ta kimsenin hesabının silinmeyeceğini açıkladı, şimdi de yapılacak değişikliği daha iyi anlatabilmek için 15 Mayıs’a ertelediğini duyurdu.

 

20 yıllık AKP iktidarının utancı: Yoksulluk intiharları!

Okumaya devam et

Teknoloji

Whatsapp’a alternatif arayanlara siber güvenlik uzmanından tavsiyeler

Gazeteci Fatih Akalan, güvenlik politikasını değiştireceğini açıklayan Whatsapp’a alternatif arayan kullanıcılar için ‘Hangi uygulamayı kullanmalı?’ sorusunu konunun uzmanına sordu.

BOLD  – Dünya çapında milyarı geçen kullanıcıya sahip haberleşme uygulaması Whatsapp’ın yaptığı açıklama günlerdir tartışılıyor. Whatsapp, yeni kullanıcı sözleşmesi ile gizlilik politikasını değiştirme kararı aldığı açıkladı. Kararın ardından, Türkiye ve dünyada Whatsapp’ın artık güvenli olmadığını düşünen insanlar başka uygulamalara yönelmiş durumda. En çok zikredilen uygulamalar ise Signal, Telegram, BİP..

HANGİSİNİ KULLANMALI

Peki Whatsapp gerçekten güvenli değil mi? Hangi uygulama daha güvenli. Gazeteci Fatih Akalan Whatsapp’ın yaptığı açıklamayla alevlenen tartışma sonrası ‘Hangi uygulamayı kullanmalı?’ sorusunu siber güvenlik uzmanı Selçuk Şahin’e sordu.

Okumaya devam et

Teknoloji

Erdoğan da Telegram hesabı açtı

Tayyip Erdoğan, Whatapp’ın tepki toplayan yeni kullanıcı sözleşmesi sonrası, Türkiye’de de popülaritesi artan haberleşme uygulamalarından Telegram ile yerli BİP’te hesap açtı.

BOLD – Erdoğan Dijital Medya adlı sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın iletişim uygulamaları Telegram ve BİP’te hesap açtığı belirtildi. Paylaşımda “Cumhurbaşkanımız Erdoğan, haberleşme uygulamaları BiP ve Telegram’da” denilerek kanalların linki verildi.

Dünya çağında bir milyarı aşan kullanıcıya sahip haberleşme uygulaması WhatsApp, geçtiğimiz günlerde yeni kullanıcı sözleşmesi maddelerini açıkladı. WhatsApp sözleşmesine dair tartışmalar ise sosyal medyada gündem konusu oldu.

Whatapp yerine kullanılabilecekler listesinin başına yer alan uygulamalardan Telegram’ın popülaritesi her geçen gün artıyor.

Saray’ın Whatapp’ın yerine önerdiği yerli BİP’in kullanıcıdan istediği veriler pes dedirtti

 

Okumaya devam et

Popular