Bizimle iletişime geçiniz

Politika

HDP’li Kaya: Dur demek için bu son fırsat

HDP Bağcılar Belediye Eşbaşkan Adayı Hüda Kaya, yerel seçimlerin iktidarın oluşturduğu kötü gidişatı durdurmak için son fırsat olduğunu belirtti. Kaya, “Bu gidişatı durdurmak isteyen tüm çevrelerin bu tarihi ve son fırsatı da kaçırmamak için parti ya da şahıs demeden iktidarın gücünü yerellerden kesilmesi gerekiyor” dedi.

HDP’nin Bağcılar Adayı İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, HDP’nin 31 Mart yerel seçimlerindeki hedeflerinden birinin kayyum atanan il ve ilçeleri halkın iradesiyle buluşturmak olduğunu vurguladı. “Bir diğer hedefimiz ise Batıda tekçileşen, erkekleşen, kadınların yaşamını her gün taciz, tecavüz, katliam şiddet, ülkeyi bir kaos ülkesine döndüren zihniyetin başta büyükşehirler olmak üzere kaybetmesi” ifadelerini kullandı.

SAVAŞI KUTSAL SAYAN BİR ZİHNİYET VAR

Bu meselenin sadece bir AKP düşmanlığı olmadığını, bir zihniyete muhalefet olduğunu dile getiren Kaya, “Ortada gerçekten yaşamı katleden, savaşı kendilerine kutsal sayan, kadını köleleştiren bir zihniyet var. Tekçileşen hegemonlaşan bu iktidarın zayıflatılması en esas hedef olmak zorunda. Biz ikinci şıklarla ilgili partileri ya da şahısları tartışabilme konumunda değiliz. Ne yapıp edip bundan daha ileri savaş, linç, nefret ve şiddet politikalarını ilerleteceğini bildiğimiz bu iktidarın Batıda da gücünü zayıflatmak zorundayız. Yerelde olan umudumuzu ülkenin geneline de taşıyacağız” dedi.

BAĞCILAR’I DAHA YAŞANABİLİR HALE GETİREBİLİRİZ

Bağcılar’ın İstanbul’un en büyük nüfusuna sahip ilçesi olduğunu kaydeden Kaya, AKP’nin ilçeyi bir oy deposu olarak gördüğünü ifade etti. Kaya, şunları söyledi: “Türkiye’nin her tarafında gelişen bu çarpıklıklardan haliyle Bağcılar da nasibini aldı. Kalabalık nüfusuyla, üst üste yığılmış mimarisiyle betona gömülmüş durumda insanlar. Sadece sokakları olan bir açık cezaevi gibi neredeyse. Bağcılar gibi geniş bir ilçede çocukların basacağı toprak kalmamış, nefes alabilecekleri bir yeşillik bir toprak kalmamış.”

SUÇ ORANI VE UYUŞTURUCU YAŞI KORKUNÇ BOYUTTA

Kaya, “Aynı zamanda ilçede suç oranı ve uyuşturucu yaşı korkunç boyutlarda. Dolayısıyla gençlerin hem eğitimiyle daha bilinçli ilişki geliştirmeleri hem de uyuşturucuyla mücadele edebilmek için alternatif projelerin geliştirilmesine ihtiyaç var. Bunun yanı sıra sanat, spor dalları ve kadınların istifade edebileceği, kendini geliştirebileceği, hizmet göreceği alanların geliştirilmesine ihtiyaç duyulan bir bölge. Bağcılar’ı daha yaşanılabilir, daha eşit, şeffaf, nefes alınabilir, kimsenin kimseyi ötekileştirmediği bir ilçeye dönüştürmek en büyük hedeflerimizden” dedi.

HÜDA KAYA KİMDİR?

Kaya, 9 Ekim 1960’da İstanbul’da dünyaya geldi. Uzun yıllar boyunca İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği’nde (MAZLUMDER) insan hakları mücadelesi yürüten Kaya, bunun yanın sıra kadın çalışmaları da yaptı. Türkiye’de gittikçe genelleşen başörtüsü yasağı sürecinde gazetecilik yapan Kaya, 1998’de başörtüsü özgürlüğü ile ilgili yazdığı bir yazıdan dolayı anayasanın 312’nci maddesinden yargılanarak 20 ay ceza aldı. 1999’da yine DGM’de idam ile yargılandı. 28 Şubat’ın 4 yılına dair tarihe bir kayıt düşme amacıyla yazdığı iki ciltlik bir kitabı yayınlandı. Kapatılan Özgür Gündem gazetesinde yazmaya başlayan Kaya, daha sonra HDP ile tanışarak iki dönem MYK’de bulundu. Uluslararası Müslüman Kadınlar Birliği’ne de üye olan Kaya, 24 Haziran 2018 genel seçimlerinde HDP’den İstanbul Milletvekili seçilerek vekillikte ikinci dönemini sürdürüyor.

Politika

Türkiye’nin kurulması yasak partisi: PİA

Mehmet Kamaç ve arkadaşları İçişleri Bakanlığı önünde başlattıkları parti kurma eyleminin 9. gününde. Eylemin gerekçesi 2,5 yıldır devam ettikleri ama başarılı olamadıkları parti kurma mücadelesi.

BOLD – Mehmet Kamaç ve arkadaşlarının parti kurmaya karar vermelerinin üzerinden 2,5 yıl geçti. Ancak İçişleri Bakanlığı, İnsan ve Özgürlük Partisi’nin (PİA) kuruluş dilekçesini 2,5 yıldır çeşitli gerekçelerle almamaya direniyor. Türkiye’deki geçerli yasalara göre parti kurmak için İçişleri Bakanlığı’na internet üzerinden imzalı bir dilekçe vermek yeterli. PİA kurucuları, imzalı dilekçeyi vermek için 2,5 yıldır her yolu denediler. Ancak İçişleri Bakanlığı PİA’nın kuruluş başvurusunu almamakta kararlı.

OYLARIN BÖLÜNME KAYGISI

turkishminute.com’un haberine göre Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan yönetimindeki İçişleri Bakanlığı’nın dilekçeyi almamaktaki direncinin arkasında kurduğu ittifaka zarar verebileceği endişesi var.

PİA, barışçıl Kürt İslamcılar olarak nitelenebilecek bir hareketin temsilcisi olarak kurulmak isteniyor. Ancak Erdoğan’ın ittifak halinde olduğu Hüdapar isimli başka bir Kürt İslamcı parti var. Türk Hizbullahı’nın temsilcisi olan Hüdapar, daha radikal görüşlere sahip bir yapılanma ve uzun yıllardır Erdoğan’a verdikleri destekle biliniyorlar.

PİA’nın kurulması, Erdoğan’ın ittifak halinde olduğu Hüdapar’ın oylarında bölünme anlamı taşıyor. PİA ayrıca Kürt Hareketi’nin en büyük partisi HDP’yle de iyi ilişkileri olan bir grup. HDP, Erdoğan’ın en önemli hedeflerinden biri ve HDP’nin genel başkanı Selahattin Demirtaş, 4 yılı aşkın süredir tutuklu.

Gazeteci İrfan Aktan’a göre; PİA’nın kuruluş dilekçesinin alınmaması devletin Kürt İslamcılar arasında yaptığı ideolojik tercihin yansıması.

https://twitter.com/MemetkamacKamac/status/1351445600844308481?s=20

İlk başvuru 2018’de

PİA, ilk kuruluş dilekçesini 14 Mayıs 2018’de internet üzerinden yaptı. Başvuru işleme bir ay boyunca konmadı. Bakanlık ardından “başvuruyu posta yoluyla yapın” şeklinde bildirim yaptı. Kurucu heyet evrakları posta yoluyla da gönderdi. Ardından bizzat İçişleri Bakanlığı’na giderek başvurunun sonucunu sordular. Yaklaşık iki yıl boyunca her defasında aldıkları cevap, “evraklar inceleniyor” şeklinde oldu.

Partiyi kurmak isteyen heyetin başındaki isim olan Mehmet Kamaç, geçtiğimiz hafta İçişleri Bakanlığı yetkililerine dilekçeyi bu kez elden teslim etmek için mücadele ederken gözaltına alınmak istendi.

Bakanlığın PİA’ya verdiği son yanıtta parti iç tüzüğünde bulunan “Kürtlere anadilde eğitim talebinin” Anayasaya aykırı olduğu ve düzeltilmesi talep edildi.

İçişleri Bakanlığı’nın parti tüzüğünü denetleme yetkisi bulunmadığını, kuruluş dilekçesini almak zorunda olduğunu belirten PİA kurucu heyeti, İçişleri Bakanlığı önünde “evrakları teslim nöbeti” başlattı. 9 gündür devam eden eylemde, Bakanlık yeni bir faza geçti ve PİA kurucu heyetindeki isimlerin Bakanlık binasına girişleri yasaklandı.

Tayyip Erdoğan’ın son dönemde demokrasi ve hukuk reformu söylemlerini yeniden gündeme getirmesine atıf yapan Mehmet Kamaç, “Anayasa rafa kalkmış, bu ülkede parti kurdurulmuyor. Siz hangi reformdan bahsediyorsunuz?” diye soruyor.

30’dan fazla başvuru

“Süreç aylarca sürse de her gün bakanlığın önüne gidip oturmaya kararlıyız” diyen Kamaç, 30’dan fazla başvuru yaptıklarını ama Bakanlığın almamakta ısrarlı olduğunu söylüyor.

Türkiye’de yakın dönemde başka siyasi partilerin kurulduğunu, İçişleri Bakanlığı’nın tavrının sadece kendilerine olduğunu belirten Kamaç, Bakanlık tarafından başvurularının kabul edilmemesini yürüttükleri Kürt merkezli siyaset ve seçimde HDP ile kurdukları ittifakın da etkisinin olduğunu düşünüyor. Kamaç yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi:

“Anlaşılan tabanı Kürdistan’da olan Kürt siyasi partilerin kurulmasına müsaade edilmiyor. İnsan ve Özgürlük Partisi dindar-muhafazakar kökenden gelen bir parti. Kanaatimce Kürt ve Kürdistan meselesini hak, adalet ve özgürlük ekseninde ele alan ve modern dünyanın değerleriyle birlikte İslami değerler ile meseleyi ortaya koyan partimizi bir tehdit olarak algılamış olabilirler. Olay bir parti meselesi olmaktan çıktı. Bu hukuk ve demokrasi meselesine dönüştü. Konuyu hukuk ve demokrasi olarak gören ve önceleyen kesimlerle paylaşarak mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz. Başvurumuz kabul edilene kadar bakanlıktaki bekleyişimiz devam edecek.”

Okumaya devam et

Politika

Kılıçdaroğlu: Her alanda sorunumuz var herkes sandığı bekliyor

Kırşehir’de bulunan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, AKP ve Erdoğan’ın Türkiye’yi artık yönetemediğini belirterek, “Herkes sandığı bekliyor. Sandığı koyun önümüze diyorlar” dedi.

BOLD – CHP Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, çeşitli temaslar için Kırşehir’deydi. Ziyaret sırasında Kılıçdaroğlu gazetecilere açıklamalarda bulundu.

SOYLU VE GÜL POLEMİĞİ

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu arasında başlayan polemiğe değinen Kılıçdaroğlu: “Türkiye’de en sorunlu alanlardan birisi yargı. Yargıya iktidarın müdahale ettiğini ve talimat verdiğini, bu talimat çerçevesinde yargının karar aldığını biliyoruz. Ama hükümetten iki ayrı bakanın bu konuda tartışma zemini yaratmaları, bu hükümetin Türkiye’yi nasıl yönetemediğinin açık göstergesidir. AKP Hükumeti, Erdoğan artık Türkiye’yi yönetemiyor. Her alanda sorunumuz var” yorumunu yaptı.

“SANDIK BEKLENİYOR”

Ülkedeki ekonomik krizin neden olduğu işsizlik ve yoksulluk sorununa da dikkat çeken CHP lideri: “Bu milletin temelde bir sorunu var. Herkes bekliyor. Neyi bekliyor. Herkes sandığı bekliyor. Sandığı koyun önümüze diyorlar” dedi.

Bir soru üzerine Kılıçdaroğlu erken seçim için herhangi bir tahmininin olmadığını söyledi.

ABD’de göreve başlayan Joe Biden ile ilgili bir soru karşısında Kılıçdaroğlu şunları kaydetti: “Ben Türkiye’nin bütün ülkelerle barış içinde yaşamasını isterim. Türkiye’nin kendi demokrasisini geliştirmesini isterim. ‘Türkiye’de demokrasi vardır’ algısının bütün dünyaya yerleşmesini isterim. Türkiye bir baskı ve otoriter rejim içinde. Bu otoriter rejimden Türkiye’nin kurtulması lazım. Efendim, falan kişi eleştirdi, yakala hapse at. Ne yapsın bu adam, derdini de mi anlatamayacak? Derdini anlattı diye adamı yakalayıp hapse mi atarsınız, tutuklar mısınız?”

Erdoğan’ın terörist listesi

Okumaya devam et

Politika

Yargıya isyan eden Soylu’ya Adalet Bakanı Gül’den uyarı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, annesi ile çekildiği fotoğrafa sosyal medyada küfür eden kişinin serbest bırakılmasına isyan etti. Adalet Bakanı Gül ise “Kimse yargıya parmak sallayamaz” diyerek Soylu’yu uyardı.

BOLD – İçişleri Bakan Süleyman Soylu, sosyal medyada annesi ile olan fotoğrafının altına küfür eden kişinin adli kontrol şartıyla serbest kalmasına tepki gösterdi. Soylu’nun paylaşımından sonra Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’den “Klavye başına geçip sosyal medyada bana her gün tutuklama siparişi verenlere sesleniyorum. Bu işleyişi beğenmeyen gider itiraz hakkını kullanır ama yargıya parmak sallayamaz” açıklaması geldi.

“BAKAN OLSAM NE YAZAR”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sosyal medya hesabından annesine yapılan hakaretlerden ötürü isyan etti. Twitter’dan yaptığı paylaşımda hareket eden şahsın adli kontrol şartıyla serbest kalmasına tepki gösteren Bakan Soylu, karara şu şekilde tepki gösterdi: “45 gündür anam hastanede,

Annemle fotomun altına küfreden alçak mahkemeye çıkıyor ve adli kontrolle serbest,

Ne yapmalıyım Bakan olsam ne yazar. Millet, devlet işleriyle boğuşurken anasının namusuna sahip çıkamamak ne ifade eder. Tweetimle yeniden alınırsa da provokasyon sayacağım” dedi.

KİMSE YARGIYA PARMAK SALLAYAMAZ

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül de Soylu’nun açıklaması sonrası yaptığı paylaşımda, “Klavye başına geçip sosyal medyada bana her gün tutuklama siparişi verenlere sesleniyorum: Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Burada kanunlar, kurallar, usuller işler; hukuk işler. Bu işleyişi beğenmeyen gider itiraz hakkını kullanır ama yargıya parmak sallayamaz. Adalet Bakanından da bu işleyişe müdahale etmesini bekleyemez. Adalet Bakanının cübbesi yoktur, görevim süresince o cübbeyi giymedim ve kimse kusura bakmasın asla da giymeyeceğim” ifadelerini kullandı. Bu paylaşım, Bakan Soylu’ya cevap olarak yorumlandı.

Kanser tedavisi gören eski Milletvekili Hatice Kocaman tutuklandı

 

Okumaya devam et

Popular