Bizimle iletişime geçiniz

Teknoloji

“Sosyal medya fabrikaları” nasıl çalışır?

Teknoloji yazarı Jamie Bartlett, sosyal medya fabrikalarının binlerce beğeni ve takipçiyi nasıl sağladığına ilişkin görüntüleri Twitter'da paylaştı.

Parasını veren herkes, sosyal medya profillerine binlerce beğeni ya da takipçi satın alabiliyor. Peki bu nasıl gerçekleşiyor?

Dünya çapında sosyal medya kullanımının milyarlarca kişiye ulaşmış olması, sosyal medya ile ilgili her gün daha fazla araştırma yapılmasına neden oluyor.

Dolandırıcılık, çalıntı görsellerle açılan sahte profiller, sosyal medyanın toplum üzerindeki olumsuz etkileri ve sosyal medyanın ikili ilişkilere olan etkileri, yapılan araştırmalarda başı çeken konular.

Sosyal medya platformlarında milyarlarca kullanıcının aktif olarak bulunması, bazı yan şirketlerin de bu platformlar üzerinden gelir elde edebilmesine imkan tanıyor.

“Sosyal medya fabrikası” gibi çalışan bu şirketler, sahte takipçiler, sahte beğeniler satarak bir yandan kullanıcıların egolarını tatmin ediyor, bir yandan da ciddi gelir sağlıyorlar.

Teknoloji yazarı Jamie Bartlett, bu sosyal medya fabrikalarının binlerce beğeni ve takipçiyi nasıl sağladığını ortaya çıkardı.

Twitter üzerinden paylaşılan videoya göre şirketler, binlerce telefonu tek bir ofis içinde aktif bir şekilde bekletiyor. Bir talep geldiğinde binlerce beğeni ve takipçi aynı anda satılabiliyor.

Sahte beğeni veya takipçi satın alanlar yalnızca sıradan sosyal medya kullanıcıları değil. Ünlü fenomenlerden büyük şirketlere kadar pek çok sosyal medya kullanıcısı, sahte etkileşimlerle popülerliklerini görünürde artırıyor.

Bu sosyal medya şirketleri ayrıca uygulama mağazaları için de beğeni satıyor.

Teknoloji

Tepkiler sonrası WhatsApp, yeni gizlilik sözleşmesini 3 ay erteledi

Kullanıcılarını zorladığı yeni gizlilik sözleşmesi nedeniyle tepkilerin hedefi haline gelen WhatsApp, geri adım atarak daha önce 8 Şubat’ta geçileceğini açıkladığı yeni sözleşmeyi 15 Mayıs’a erteledi.

BOLD – Kullanıcılara getirilen veri paylaşma zorunluluğu tartışmaları üzerine, mesajlaşma uygulaması Whatsapp’tan erteleme açıklaması geldi. Yapılacak değişiklik 15 Mayıs’a ertelendi.

Sosyal medya platformu Facebook’un bünyesinde bulunan WhatsApp, verilerini Facebook ile paylaşmayan kullanıcılarına yasak getirmeye hazırlanıyor. Kullanıcılarını zorladığı yeni gizlilik sözleşmesi nedeniyle tepkilerin hedefi haline gelen WhatsApp,  önce güncellemenin kabul edilmesi için son tarih olan 8 Şubat’ta kimsenin hesabının silinmeyeceğini açıkladı, şimdi de yapılacak değişikliği daha iyi anlatabilmek için 15 Mayıs’a ertelediğini duyurdu.

 

20 yıllık AKP iktidarının utancı: Yoksulluk intiharları!

Okumaya devam et

Teknoloji

Whatsapp’a alternatif arayanlara siber güvenlik uzmanından tavsiyeler

Gazeteci Fatih Akalan, güvenlik politikasını değiştireceğini açıklayan Whatsapp’a alternatif arayan kullanıcılar için ‘Hangi uygulamayı kullanmalı?’ sorusunu konunun uzmanına sordu.

BOLD  – Dünya çapında milyarı geçen kullanıcıya sahip haberleşme uygulaması Whatsapp’ın yaptığı açıklama günlerdir tartışılıyor. Whatsapp, yeni kullanıcı sözleşmesi ile gizlilik politikasını değiştirme kararı aldığı açıkladı. Kararın ardından, Türkiye ve dünyada Whatsapp’ın artık güvenli olmadığını düşünen insanlar başka uygulamalara yönelmiş durumda. En çok zikredilen uygulamalar ise Signal, Telegram, BİP..

HANGİSİNİ KULLANMALI

Peki Whatsapp gerçekten güvenli değil mi? Hangi uygulama daha güvenli. Gazeteci Fatih Akalan Whatsapp’ın yaptığı açıklamayla alevlenen tartışma sonrası ‘Hangi uygulamayı kullanmalı?’ sorusunu siber güvenlik uzmanı Selçuk Şahin’e sordu.

Okumaya devam et

Teknoloji

Erdoğan da Telegram hesabı açtı

Tayyip Erdoğan, Whatapp’ın tepki toplayan yeni kullanıcı sözleşmesi sonrası, Türkiye’de de popülaritesi artan haberleşme uygulamalarından Telegram ile yerli BİP’te hesap açtı.

BOLD – Erdoğan Dijital Medya adlı sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın iletişim uygulamaları Telegram ve BİP’te hesap açtığı belirtildi. Paylaşımda “Cumhurbaşkanımız Erdoğan, haberleşme uygulamaları BiP ve Telegram’da” denilerek kanalların linki verildi.

Dünya çağında bir milyarı aşan kullanıcıya sahip haberleşme uygulaması WhatsApp, geçtiğimiz günlerde yeni kullanıcı sözleşmesi maddelerini açıkladı. WhatsApp sözleşmesine dair tartışmalar ise sosyal medyada gündem konusu oldu.

Whatapp yerine kullanılabilecekler listesinin başına yer alan uygulamalardan Telegram’ın popülaritesi her geçen gün artıyor.

Saray’ın Whatapp’ın yerine önerdiği yerli BİP’in kullanıcıdan istediği veriler pes dedirtti

 

Okumaya devam et

Popular