Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Dünyanın en genç aktivisti 16 yaşındaki Greta, Nobel’e aday gösterildi

İsveçli Greta Thunberg’in 2018 yılında başlattığı “İklim İçin Okul Grevleri” eylemi dünyaya yayılıyor. Greta’nın öncülük ettiği ‘Fridays for future’ (Gelecek için Cuma) projesi kapsamında yarın dünya genelinde 106 ülkede 1693 gösteri düzenlenecek.

“Dünyamız ölmesin” sloganıyla çocukların sesi olan Greta, Norveçli parlamenterler tarafından Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterildi.

16 yaşındaki İsveçli aktivist Greta, Ağustos 2018’de iklim değişikliği ile mücadeleye dikkat çekmek için okul grevi başlattı. İsveç Parlamentosu önünde oturarak eylem yapan Greta, iklim değişikliği için hükümetlere “bir an önce harekete geçin” çağrısında bulundu.

Greta’nın başlattığı eylem kısa sürede Avrupa’nın birçok kentine yayıldı ve binlerce öğrenciden destek geldi. Küresel bir eyleme dönüşen Greta’nın hareketi, iklim değişikliğine dikkat çekmek amaçlıyor.

Birleşmiş Milletler (BM) ve Davos’ta iklim değişikliğiyle ilgili toplantılara katılan Greta, “Yetişkinler hep gençlere umut vermekten söz ediyor ama ben sizin umudunuzu istemiyorum, ben sizin paniklemenizi ve benim her gün hissettiğim korkuyu hissetmenizi istiyorum. Sizden eviniz yanıyormuş gibi harekete geçmenizi bekliyorum çünkü şu anda olan bu” ifadeleriyle uluslararası basına damga vurmuştu.

CUMA GÜNÜ 106 ÜLKEDE EYLEM YAPILACAK

Greta’nın öncülük ettiği “Fridays for future” (Gelecek için Cuma) eylemine birçok şehirden destek geliyor. Projesi kapsamında yarın dünya genelinde 106 ülkede 1693 gösteri düzenlenecek. Türkiye’de ise İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa, Muğla, Antalya, Balıkesir ve Adıyaman’da gibi şehirlerde etkinlik düzenlenecek.

Greta’yı Nobel Barış Ödülü’ne aday gösteren Norveçli Sosyalist sol parti üyeleri, genç aktivistin dünya barışına katkısının yadsınamaz olduğunu ifade etti. Partiden Freddy Andre Oevstegaard, “Greta’yı aday olarak gösterdik çünkü iklim tehdidi savaş ve çatışmaların başlıca sebeplerinden birisi olabilir” ifadelerini kullandı.

Greta, Time dergisinin “2018’in en etkili gençleri” arasında da seçilmişti.

Nobel komitesi İsveçli aktivisti seçtiği takdirde, Greta bu ödülü kazanan en genç kişi unvanını Pakistanlı Malala Yusufzay’ın elinden almış olacak.

Greta, aday gösterilmesiyle ilgili sosyal medya hesabından “Bu adaylıkla onur duydum ve çok müteşekkirim” dedi.

Dünya

Kovid-19’a karşı kutsal iksir içen Sri Lanka Sağlık Bakanı’nın testi pozitif çıktı

Koronavirüsten korunmak için ‘kutsal iksir’ içen ve halka da bunu tavsiye eden Sri Lanka Sağlık Bakanı Pavithra Wanniarachchi’nin testi pozitif çıktı. Bakan Wanniarachchi’nin hastanede tedaviye alındığı belirtildi.

BOLD – Sri Lanka’da Hindu büyücünün yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirdiğini öne sürdüğü “kutsal iksiri” etkili olduğunu savunarak içen ve halka da bu iksiri tavsiye eden Sağlık Bakanı Pavithra Wanniarachchi’nin Kovid-19’a yakalandığı bildirildi.

Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, Bakan Wanniarachchi’nin Kovid-19 testinin pozitif çıktığı ve hastanede tedaviye alındığı belirtildi.

ÖMÜR BOYU KORUMA SAĞLADIĞI İDDİA EDİLDİ

Ülkenin başkenti Kolombo yakınlarındaki Kegalle kentinde geçen ay bir Hindu büyücü, “Kovid-19’a karşı ömür boyu koruma sağlayan” iksir geliştirdiğini iddia etmişti.

Büyücünün, bir gece Hindu tanrıçası Kaali’nin rüyada kendisine görünerek “insanlığı Kovid-19’dan kurtarmak için bal ve hindistan cevizi karışımlı iksir tavsiye ettiğini” öne sürdüğü belirtilmişti.

BİNLERCE KİŞİ KARIŞIMDAN ALMAK İÇİN ŞEHRE AKIN ETTİ

Bakan Wanniarachchi’nin söz konusu iksiri denediğini ve virüse fayda sağladığını açıklamasının ardından binlerce kişi, karışımdan almak için Kegalle’ye akın etmişti.

Muhalefet partileri ise karışımın Kovid-19’dan koruduğuna dair hiçbir bilimsel verinin olmadığını belirterek, Sağlık Bakanı’nı halkı yanlış yönlendirmekle suçlamıştı.

SRİ LANKA’DA TARTIŞMALI UYGULAMA

Bakan Wanniarachchi, Kovid-19’dan ölenlerin cesedini din ayrımı gözetmeden zorunlu olarak krematoryumda yakma uygulamasını devam ettirmesi nedeniyle de eleştiriliyor.

Zorunlu ceset yakma uygulamasına karşı çıkan ve bu uygulamanın Müslümanlara karşı ayrımcılık olduğunu söyleyen Sri Lankalı Müslümanlar, Kovid-19’dan ölen Müslümanların cenazelerinin toprağa verilmesini talep ediyor.

Sağlık Bakanlığının atadığı ve 3 mikrobiyolog, 6 virolog, bir bağışıklık sistemi uzmanı ile bir aşı uzmanından oluşan 11 kişilik Hekimler Birliği Heyeti, konuya ilişkin 2 Ocak’ta yayımladıkları raporda, “Uzman heyeti, salgından ölenlerin cesedinin kaldırılmasına yönelik tavsiyeleri gözden geçirerek, sağlık tedbirlerine riayet edilmek kaydıyla ölü yakmanın yanı sıra toprağa verme işleminin de uygulanabileceğine karar vermiştir.” açıklamasında bulunmuştu.

Heyetin raporuna rağmen Sağlık Bakanı Wanniarachchi, 7 Ocak’taki meclis oturumunda “sağlık güvenliği gerekçesiyle” ceset yakma uygulamasını sürdüreceklerini duyurmuştu.

Koronavirüsün hızla bulaşan yeni mutasyonu daha ölümcül çıktı

Okumaya devam et

Dünya

Yunanistan’la istikşafi görüşmeler başlıyor: Tarafların beklentilerindeki farklar neler?

Yunanistan’la Türkiye arasında Ege Denizi’ndeki tartışmalı konuların masaya yatırıldığı, 2002-2016 arasında devam eden istikşafi görüşmeler, pazartesi günü İstanbul’da yeniden başlayacak. Ancak görüşmeler öncesi iki taraftan gelen açıklamalar farklı beklentileri ortaya koydu.

BOLD – Türkiye ile Yunanistan arasında Ege Denizi’nde çatışma riskinin azaltılması ve karşılıklı güvenin arttırılması için 12 Mart 2002’de başlatılan istikşafi ((keşif, tanıma amaçlı görüşme) görüşmelerin 61’incisi pazartesi günü İstanbul’da yapılacak. En sonuncusu 1 Mart 2016’da yapılan görüşmelerin Ege’de yaşanan sorunların giderilmesine vesile olması ümit ediliyor.

Türkiye ve Yunanistan, Ege sorunlarına her iki tarafın da kabul edebileceği, “adil, kalıcı ve kapsamlı” çözüm için zemin hazırlamak amacıyla istikşafi görüşmelere 12 Mart 2002’de Ankara’da başlamıştı.

Dönemin Yunan hükümeti tarafından askıya alınan görüşmeler, bu tarihten sonra siyasi istişareler formatında devam etmiş ancak istikşafi çerçeveye dönmemişti.

2021’DE TANSİYON YÜKSELDİ

Yaz aylarından bu yana zaman zaman artan gerilimin devamında, kasım ayı sonunda Türkiye Oruç Reis sismik araştırma gemisini tartışmalı sulardan çekmişti.

10 Aralık’ta yapılan Avrupa Birliği zirvesinde de liderler, Doğu Akdeniz’deki tartışmalı sularda süren sondaj çalışmalarından sorumlu olduğu gerekçesiyle yaptırım uyguladığı Türk şirketleri ve vatandaşları listesine yenilerinin eklenmesine karar vermişti.

22 Aralık’ta Türkiye, Oruç Reis’i bir kez daha sismik araştırma için Akdeniz’e gönderdi ancak bu kez tartışmalı sulara değil, Antalya yakınlarındaki Türk karasuları için 15 Haziran 2021’e kadar NAVTEX yayımlandı.

12 Ocak’ta da iştikşafi görüşmelerin başlayacağı açıklandı.

İKİ TARAF DA GÖRÜŞMELERDEN UMUTLU

Yunanistan, temel politikası çerçevesinde sadece deniz yetki alanlarının belirlenmesi sorununu ele almak isterken Türkiye, statüsü belirlenmeyen ada ve adacıklar, hava sahası ve silahlandırılan Yunan adaları konusunu da masaya taşımak istiyor.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, çarşamba günü yaptığı açıklamada, Türkiye ile gelecek hafta yapılacak istikşafi görüşmelere umutlu bir şekilde yaklaşacaklarını ancak egemenlik hakları olarak gördükleri konuları müzakere etmeyeceklerini söylemişti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise Brüksel’de yaptığı temaslarının ardından yaptığı değerlendirmede sorunların kısa bir sürede çözülemeyeceğini ancak somut adımlar atarak süreci kalıcı hale getirmek istediklerini belirtmişti.

HULUSİ AKAR’DAN ATİNA’YA UYARI

Yunanistan ile sorunların hak, hukuk ve hakkaniyet çerçevesinde ele alınmasını ve bir çözüme ulaşılmasını umduklarını belirten Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Bu kapsamda komşumuzdan beklentimiz, Türkiye’nin Ege’de, Doğu Akdeniz’deki hakkına, hukukuna saygı göstermesi ve birtakım yanlış anlaşılmalara sebep olabilecek açıklama ve eylemlerden artık vazgeçmesi ve kaçınmasıdır” dedi.

DENDİAS: MÜZAKERELER İÇİN OLUMLUYUZ

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendia da, Atina yönetiminin Türkiye ile yapılacak istikşafi görüşmelere olumlu yaklaştığını belirtti ve “Umarım Türk tarafı da aynı ruhla gelir” ifadesinde bulundu.

Dendias, iki ülke yönetimlerinin müzakerelerde ortak bir noktada buluşamaması halinde konuyu Lahey’deki Uluslararası Mahkemeye götürmek için bir metin üzerinde anlaşmak zorunda kalacaklarını belirtti.

Dendias, “Açık olmak istiyorum, Ege ve Doğu Akdeniz’deki münhasır ekonomik bölge ve kıta sahanlığı konuları uluslararası hukuk temelinde sınırlandırılmalıdır” ifadesini kullandı.

Yunanistan Dışişleri Bakanı, görüşmelerinde adaların askerden arındırılması konusunun ele alınmasının söz konusu olmadığını vurguladı.

Uluslararası Kriz Grubu’ndan Türkiye’de yükselen milliyetçilik uyarısı

Okumaya devam et

Dünya

Afrika’da Türk gemisine korsan saldırısı: 1 mürettebat öldürüldü

Boden isimli Türk şirketine ait M/V Mozart isimli gemiye Batı Afrika ülkesi Gine açıklarında korsanlar saldırdı. Geminin 2. mühendisi öldürülürken, mürettebattan 15 kişi ise rehin alındı.

BOLD – Batı Afrika ülkesi Gine açıklarında M/V Mozart isimli bir Türk gemisine korsan saldırısı yapıldı. Korsanlar tarafından gemideki 1 mürettebat öldürüldü, 15 kişi rehin alındı.

EOS Risk Group Başkanı David Johnson tarafından yapılan yazılı açıklamada, İstanbul merkezli Boden Denizcilik şirketine ait Mozart isimli geminin Gine Körfezi’nde Sao Tome’nin 100 deniz mili açığında saldırıya uğradığı duyuruldu.

Açıklamada gemide 19 mürettebat bulunduğu, 15’inin kaçırıldığı; birinin de öldürüldüğü bildirildi. Üç mürettebatın da gemide kaldığı belirtiliyor.

GEMİNİN 19 MÜRETTEBATI BULUNUYOR

Batı Afrika ülkesi Gine açıklarında, M/V Mozart isimli bir Türk gemisi, Nijeryalı korsanlar tarafından rehin alındı. Nijerya’nın Lagos kentinden Güney Afrika’nın Cape Town kentine gitmek üzere yola çıkan geminin 19 mürettebatı bulunduğu bildirildi. İlk belirlemelere göre, Boden isimli Türk şirketine ait geminin mürettebatından 15 kişinin zorla götürüldüğü öğrenildi.

KORSANLAR PAZARLIK İÇİN HABER BEKLİYOR

Sosyal medyada ve Türk medyasında paylaşılan ve geminin 4’üncü Kaptanı Furkan Yaren’e ait olduğu iddia edilen ses kaydında da “Kör bir şekilde seyir yapıyorum. Tüm kabloları sökmüşler, hiçbir şey çalışmıyor, sadece radar çalışıyor. Rota verdiler, verdikleri rotada götürüyorum gemiyi.” ifadesi yer aldı.

Yaren, 2. mühendis Farman Ismayılov’un ise öldürüldüğünü açıkladı. Nijeryalı korsanların pazarlık için haber beklediği öğrenildi. Gemi mürettebatında yer alan mühendislerden biri olan Süha Tatlıgül’ün teröristlerin baskını sırasında makine dairesine saklandığı ve bu nedenle durumunun iyi olduğu öğrenildi.

ERDOĞAN VE ÇAVUŞOĞLU, GEMİNİN 4. KAPTANI İLE GÖRÜŞTÜ

Anadolu Ajansı, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun geminin 4. Kaptanı Furkan Yaren ile telefonda görüşerek olayla ve gemideki durumla ilgili bilgi aldığını duyurdu.

Yine aynı habere göre Çavuşoğlu, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov’u arayarak, öldürülen Azerbaycan vatandaşı mürettebat için başsağlığı diledi ve gemi limana yanaştığında cenazenin Azerbaycan’a nakli için çalışmaların derhal başlayacağını aktardı.

Türkiye’nin başta Abuja olmak üzere Gine Körfezi’ndeki büyükelçilikleri ile irtibata geçtiği, kaçırılan mürettebatın kurtarılması için çalışmaların başladığı belirtildi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Nijerya açıklarında korsanların saldırısına uğrayan geminin kaptanlarından Furkan Yaren ile iki kez telefon görüşmesi yaptı.

Twitter üzerinden paylaşılan açıklamada, “Geminin saldırıdan kurtulan 3 personeliyle Gabon’a doğru hareket ettiği bilgisini alan Cumhurbaşkanı Erdogan, süreci yakından takip ettiğini ve kaçırılan gemi personelinin kurtarılmasıyla ilgili bütün yetkilileri talimatlandırdığını ifade etti” denildi.

Unutulmayan şarkılara özel albüm

Okumaya devam et

Popular