Bizimle iletişime geçiniz

Genel

Son 3 yılda 431 sağlık çalışanı intihar etti

Türkiye Tabipler Birliği (TTB) 14 Mart Tıp Bayramı vesilesiyle sağlık çalışanlarının durumunu ve taleplerini gözler önüne serdiği bir basın açıklaması yayımladı. Açıklamaya göre son üç yılda 431 sağlık çalışanı intihar etti. Her gün 60’ın üzerinde sağlık çalışanı şiddet görüyor.

BOLD- Her sene 14 Mart’ta kutlanan Tıp Bayramı’nın 100. yılında TTB, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası, Devrimci Sağlık İş Sendikası, Tüm Radyoloji Teknisyenler ve Teknikerler Derneği, Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği ve Türkiye Psikologlar Derneği 14 Mart tıp haftasında sağlık çalışanlarının durumu hakkında ortak basın açıklaması hazırladı.

KHK ile ihraç edilenlerin istihdam sorunu 

Sağlık çalışanlarının üzerinde durduğu sorunlardan bazıları güvencesiz ve gelecek teminatı olmadan çalışmak, olağanüstü hal döneminde ihraç edilen çalışanların istihdam sorunları, tek taraflı yürütülen ücret politikalarının maaşları eritmesi ve enflasyon-zam dengesinin sağlanamaması. Açıklamada sağlık çalışanlarını ve emeklilerin ücretlerinin yeniden düzenlenmesi talep ediliyor.

Bunun yanında sağlık çalışanları, sağlık alanında döner sermaye ve performans uygulamalarının kaldırılması gerekliliğinin altını çiziyor. Bu uygulamaların sağlık sisteminin iyileştirilmesinden ziyade döner sermaye gelirlerinin artmasını amaçladığı ifade ediliyor.

Sağlık çalışanları ayrıca çalışma saatlerinin yeniden düzenlenmesini ve ücret eşitliğinin sağlanmasını istiyor.

Sağlıkta şiddeti önleme yasası

Basın açıklamasında bütün bu sorunların hastaların hastalıklarına çözüm bulunarak fiziksel ve ruhsal iyilik haline ulaşmasının engellediği ve sağlıkta şiddete neden olduğu vurgusu yapılıyor. Sağlıkta şiddete karşı talepleriyse, meclise sunulan “sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti önleme yasasının” derhal çıkarılması ve yasa tasarısının Türk Ceza Kanunu’na eklenmesi.

2018 yılı, sağlık çalışanlarına yönelik şiddet eylemlerinin gündeme geldiği bir yıl olmuştu. Türkiye’de her yıl on binlerce sağlık çalışanı sözlü ya da fiziksel şiddete maruz kalıyor. Son üç yılda 431 sağlık çalışanı intihar etti. Her gün 60’ın üzerinde sağlık çalışanı şiddet görüyor.

Okumaya devam et
Reklamlar

Genel

AKP son bir ayda 4 puan kaybetti

İstanbul Ekonomi Araştırma şirketi Ocak ayı seçim anketini değerlendiren Kemal Özkiraz, AKP’nin bir ayda 4, Cumhur İttifakı’nınsa 5 ayda 7 puan kaybettiğini açıkladı.

BOLD – İstanbul Ekonomi Araştırma şirketi Ocak ayı seçim anketini kamuoyuyla paylaştı. Ankete göre, AKP’nin oyu 31,6’da kaldı. Yüzde 17,7 olan kararsızların oranı ise diğer bütün partilerin üzerinde. Ankette sırasıyla CHP yüzde 16,5, İyi Parti 12,8, HDP 8,5, MHP 7,6 oy oranıyla yer aldı.

Ali Babacan’ın DEVA Partisinin ise yüzde 2,6 oy oranına sahip olduğu görüldü. Anket sonuçlarını değerlendiren Avrasya Araştırma Başkanı Kemal Özkiraz, AKP’nin bir ayda 4 puan, Cumhur İttifakı’nın ise 5 ayda 7 puan kaybettiğini açıkladı.

Ankette kararsızların dağılımının ardından ise görünüm şöyle:

AKP: Yüzde 36,2
CHP: Yüzde 20,3
İp : Yüzde 16,7
HDP: Yüzde 10,5
MHP: Yüzde 9,1
DEVA Partisi: Yüzde 3,6
Diğer: Yüzde 1,7
Gelecek Partisi: Yüzde 1,3
Saadet Partisi: Yüzde 0,6

90’lardan bugüne sadece arabanın markası ve rengi değişti

Okumaya devam et

Genel

Koronavirüsten 137 kişinin daha hayatını kaybettiği açıklandı

Sağlık Bakanlığının açıkladığı güncel koronavirüs verilerine göre, bugün hayatını kaybeden 137 kişiyle birlikte toplam can kaybı 25 bin 210 oldu.

BOLD – Sağlık Bakanlığı günlük koronavirüs verilerini ilgili siteden kamuoyu ile paylaştı. Buna göre, bugün hayatını kaybeden 137 kişiyle birlikte toplam can kaybı 25 bin 210 oldu. Son 24 saatte yapılan 151 bin 109 test sonucunda semptom gösteren 671 hastayla birlikte 5 bin 642 yeni vaka tespit edildi. Türkiye’deki toplam vaka sayısı da 2 milyon 435 bin 247’ye yükseldi.
Öte yandan hastalardaki zatürre oranı yüzde 4.7, ağır hasta sayısı da bin 808 oldu.

ABD’den Saray’a uzanan bir yolsuzluk ve kara para hikayesi

 

Okumaya devam et

Genel

Bold kısa bir aradan sonra tekrar yayında: Nerede kalmıştık?

TRT’nin Bold Medya’ya yönelik sansür amaçlı ‘telif’ başvuruları Youtube tarafından reddedildi. Bir aydır askıya alınan Bold Youtube kanalı, yasal itirazların ardından tekrar yayına açıldı.

BOLD – Youtube bir aylık inceleme sonunda, telif hakkı talebinde bulunan TRT karşısında Bold’un haklı olduğuna karar verdi. Yeni saldırıların olabileceği uyarısında bulunan Bold Medya, bir video ile sivil toplum ve bağımsız gazetecilere çağrı yaptı:

Okumaya devam et

Popular