Bizimle iletişime geçiniz

Kültür

Vizyonda 4’ü Yerli 9 Yeni Film Var

Bu hafta sinemaseverler için salonlarda yine yerli ve yabancı bol seçenek mevcut. İşte bu hafta Türkiye’de gösterime giren filmler ve fragmanları…

TÜRKİSH’İ DONDURMA

Film, Birinci Dünya Savaşı sırasında Avustralya’da yaşayan iki Türk’ün hayatından esinlenerek sinemaya uyarlanmış bir hikaye. Avustralya’da yaşayan, biri “dondurmacı” diğeri “deveci” iki arkadaşın sıradan hayatlarının, savaşla nasıl kökten değiştiğini anlatan filmde Ali Atay ve Erkan Kolçak Köstendil başrolde. Şebnem Bozoklu’nun ikiliye eşlik ettiği filmin yönetmeni Can Ulkay.

THE UNTHINKABLE-KIYAMET

Kıyamet, büyük bir kaosun ortasında gençlik aşkı ile yeniden bir araya gelmeye çalışan genç bir adamın hikâyesini konu ediyor. Victor Danell’in yönetmen koltuğunda oturduğu filmde Christoffer Nordenrot ve Lisa Henni başrolde.

BEAUTİFUL BOY-GÜZEL OĞLUM

Beautiful Boy: A Father’s Journey Through His Son’s Addiction adlı kitaptan yola çıkan Felix Van Groeningen imzalı film aile içi ilişkilere odaklanıyor. Uyuşturucu bağımlısı Nic’in inişli çıkışlı hayatı yerine baba David’in oğluyla mücadelesini ağırlık verdi. Call Me by Your Name’le yıldızlaşan Timothée Chalamet ve dram türünde gösterdiği önemli oyunculuklarla adından sıkça söz ettiren Steve Carell’ı filmde birlikte rol alıyor.

CAPTIVE STATE-İSTİLA ALTINDA

Maymunlar Cehennemi Başlangıç’ın yönetmeni Rupert Wyatt yine distopik bir hikâyeyi anlatıyor. İşsizliğin çok azaldığı, suç oranının sıfırlandığı, yoksulluğun yok olduğu bir dünyada bir şeylerin ters gittiğini anlamak zor olmamalı. Bu hikâyede dünya dışı güçlerin işgali söz konusu. Görünenin ardında orantısız güç ve mutsuzluk var. İşte özgürlüklerini geri almak isteyen insanlar da burada devreye giriyor. Filmin oyuncu kadrosunda Vera Farmiga, John Goodman, Madeline Brewer ve Machine Gun Kelly gibi şahane isimler var.

KADAVRA

Pretty Little Liars ve You dizilerinden tanıdığımız Shay Mitchell bu kez bir korku filminde başrolde. Şeytan çıkarma ayini sırasında ölen genç bir kadının cesedi morga getiriliyor, polis memuru da bu gizemli olayı araştırmaya başlıyor. Ayin sırasında biri ölünce şeytan başka bir beden aramaya başlar, yargısından yola çıkan filmi Hollandalı Diederik Van Rooijen yönetiyor.

GÜVEN

Ali, çocukluk aşkı Ferit’ten bir evladı olan Meryem’le evli. Ali, sindirmiş gibi olanı biteni. Günlerden bir gün Ferit gelince bozuluyor Ali’nin dengesi. Selvi Boylum Al Yazmalım’ın sert hali olan film haftanın en iyilerinden.

SOKAĞIN ÇOCUKLARI

Faik Ahmet Akıncı’nın yönettiği Sokağın Çocukları, sokak hayvanlarının zorlu yaşam mücadelesini odağına alıyor.

MUCİZELER PARKI

Dylan Brown yönetmenliğindeki Mucizeler Parkı, yaşıtlarının ötesinde bir yaratıcılığa sahip olan June’un hayallerinin gerçekleşme hikâyesini konu ediniyor.

MARİD

Kötülükte aşırıya kaçana verilen sıfat ve o cinin adı Marid. Kemal Özdemir imzalı filmin örneklerinden bir adım daha ötede olduğu söylenebilir. Onur Bilgin, Hilal Anay, Mustafa Mutlu gibi isimler filmin oyuncu kadrosunda.

Okumaya devam et
Reklamlar

Gündem

Boğaziçili müzisyenlerden kayyım rektöre ‘Metallica’lı istifa çağrısı

Boğaziçili müzisyenler kayyım rektör Melih Bulu’yu Metallica’nın “For Whom the Bell Tolls” şarkısının sözlerini uyarlayarak bir kez daha istifaya çağırdı.

BOLD– AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından atanan rektör Melih Bulu’ya yönelik protestolar devam ediyor. Güney Kampüs’te bir araya gelen Boğaziçili müzisyenler, “ Ben Metallica dinliyorum.” diyen Bulu’yu Metallica’nın “For Whom the Bell Tolls” şarkısına uyarladıkları sözlerle protesto etti. İşte o şarkı sözleri ve Boğaziçililerin protestosu…

BOYUN EĞMEYİZ KAYYIMA

“Elinde pankartla Boğaziçi’nde
Mücadele eden kim?
Kuzeyde güneyde şimdi her yerde
Öğrenci ve hocalar hepsi birlikte
Gecenin yarısı o haber geldi
Demokrasiye darbe!
Durur mu, haykırır tüm Boğaziçi
Hazırlan, bu söz sana, şimdi bak dinle
Boyun eğmeyiz
Biz kayyıma!
Vazgeçmiyoruz
İstifa!
Makalen çalıntı her şeyin yalan
Fark etmeyiz mi sandın?
Okulu şirkete çevirmek neymiş
O iş yatar kayyum bence anladın
Bugün de yarın da yine buradayız
Seçimdir hakkımız!
CV’nde neler var, bundan bize ne?
Kayyıma karşıdır tüm Boğaziçi
Boyun eğmeyiz
Biz kayyıma!
Vazgeçmiyoruz
İstifa!”

Okumaya devam et

Kültür

Bilim insanları en korkunç filmi seçti

Bilim insanları, fiziksel reaksiyonları gözleyerek korku filmlerini inceledi. En korkunç filmler listesinin bir numarasında ise sürpriz bir film yer alıyor.

BOLD– Bir grup bilim insanı korku filmleri izleyenlerin gösterdikleri fiziksel tepkileri gözleyerek en korkutucu filmleri sıraladı. İlk sırada sürpriz bir şekilde 2012 yapımı “Sinister” yer aldı.

EN ÇOK KORKUTAN FİLMLER

Playtuşu’nun haberine göre Reddit kullanıcıları ile işbirliği yapan bilim insanları, ortalama kalp atış sıklığını korku filmlerindeki değişimlerle birlikte inceledi. Film sırasında en yüksek ve en düşük atış noktalarını gözlemleyen çalışmaya göre listenin bir numarasında 2012’de vizyona giren Ethan Hawke’lı Sinister yer alıyor.

Insidious, The Conjuring, Hereditary, Paranormal Activity gibi türün çok başarılı yapımlarını geride bırakan Sinister’ın ilk sırada olması şaşırtıcı bulundu. Listenin tamamını ve Sinister’ın fragmanını aşağıda bulabilirsiniz.

Okumaya devam et

Kültür

TDK’den Kürtçe ile ilgili taleplere cevap: Sözlük var…

TDK, Kürtçeye ilişkin çalışmaların da yapılması içeren 10 maddelik talep listesinden sadece sözlükle ilgili olana ‘Zaten var’ açıklamasıyla karşılık verdi.

BOLD– Kürt Dil Platformu, Türk Dil Kurumu’na (TDK) Kürtçeyle ilgili çalışmalar yapılması amacıyla yaptığı başvuruya yanıt geldi. Platform Sözcüsü Şerefhan Ciziri’ye iletilen yanıtta 10 maddeden sadece Türkçe-Kürtçe sözlük konusunu yanıtlayan TDK, Kürtçe-Türkçe, Türkçe-Kürtçe Sözlük’ün 2014 yılından bu yana yayınlandığını ifade etmekle yetindi.

KÜRTÇE ÇALIŞMALARI TALEBİ GÖRMEZDEN GELİNDİ

Yeni Yaşam Gazetesi’nin haberine göre Diyarbakır’da 8 Ocak’ta basın toplantısı düzenleyen Kürt Dil Platformu, Türk Dil Kurumu’ndan Kürtçe ile ilgili 10 maddelik çalışma talebinde bulundu. Türk Dil Kurumu’ndan Diyarbakır’da Kürtçe şubesi açılmasını, Uluslararası Kürtçe Sempozyumunun düzenlenmesini, üç ayda bir “Kürtçe Dil Bilgisi” dergisinin çıkarılmasını ve Kürtçe-Türkçe sözlük yayınlaması gibi talepler içeren açıklamada şu ifadelere yer verilmişti:

“PZK (Platforma Zimanê Kurdî-Kürt Dil Platformu) olarak; TDK’nin (Türk Dil Kurumunun) Türkçe için kuruluşundan beri kapsamlı çalışmalar yaptığını bilmekteyiz. Sadece Türkiye Türkleri için değil, dünyada yaşayan Türkler için yaptığınız çalışmaları yakından takıp ediyoruz; fakat buna rağmen devlet yöneticileri tarafından her seferinde ’Cumhuriyetin kurucu unsurları’ olarak ifade edilen Kürtler için şimdiye kadar sadece bir Türkçe – Kürtçe sözlük yayımlamanızı, yeterli görmediğimizi önemle dile getirmek istiyoruz.”

Kürt Dil Platformu’nun bu taleplerine karşılık TDK “Türkçe-Kürtçe, Kürtçe-Türkçe” sözlüğün 2014 yılından bu yana yayınlandığını söylemekle yetinip diğer taleplerle ilgili bir açıklama yapmadı.

Okumaya devam et

Popular