Bizimle iletişime geçiniz

Teknoloji

Isıyı ses dalgaları gibi hareket ettirmenin yolu bulundu

MIT araştırmacıları, yaptıkları grafit deneyinde ısıyı ses dalgaları gibi hareket ettirmenin yolunu keşfetti.

Kaynayan bir çaydanlık, ısısını yavaş yavaş ılık ortamdaki havaya yaydığı halde hala ortamdaki en sıcak bölge olarak kalmaya devam eder. Peki ya çaydanlıktaki ısı, ses hızında hareket eden bir materyale dönüşüp, çaydanlık aniden oda sıcaklığına gelirse ne olur?

MIT araştırmacıları, kurşun kalemin ana maddesi olan grafitte gerçekleşen bu nadir fenomeni gözlemledi.

Bu fenomene ‘Second Sound’ deniyor. Hiç duymamış olma ihtimaliniz yüksek, ancak bilim dünyasında yıllardır bilinen bir olay. Second Sound olayı, ısının difüzyon yerine dalgalar halinde hareket etmesini sağlayan bir kuantum fiziği konusu. Bu konu hakkında ders kitaplarında birkaç paragraf bulmak mümkün olabilir ancak gerçekte çok daha ağır bir konu.

Gerçekleştirilen bu grafit deneyinde, bu durumun değişebileceği öğrenildi. Grafit, çok yaygın bir madde ve yapılan deneyde etkisini yaklaşık -240 Fahrenheit derecede gösterdiği gözlemlendi.

Araştırmacı ekibin teorilerine göre bu, gelecekte grafen maddesinin içinde etkinin oda sıcaklığına daha yakın bir sıcaklıkta üretilebileceğini gösteriyor. Böylece gelecekte mikro elektronik cihazların daha iyi geliştirilmesinde kullanılabilir.

Teknoloji

Tepkiler sonrası WhatsApp, yeni gizlilik sözleşmesini 3 ay erteledi

Kullanıcılarını zorladığı yeni gizlilik sözleşmesi nedeniyle tepkilerin hedefi haline gelen WhatsApp, geri adım atarak daha önce 8 Şubat’ta geçileceğini açıkladığı yeni sözleşmeyi 15 Mayıs’a erteledi.

BOLD – Kullanıcılara getirilen veri paylaşma zorunluluğu tartışmaları üzerine, mesajlaşma uygulaması Whatsapp’tan erteleme açıklaması geldi. Yapılacak değişiklik 15 Mayıs’a ertelendi.

Sosyal medya platformu Facebook’un bünyesinde bulunan WhatsApp, verilerini Facebook ile paylaşmayan kullanıcılarına yasak getirmeye hazırlanıyor. Kullanıcılarını zorladığı yeni gizlilik sözleşmesi nedeniyle tepkilerin hedefi haline gelen WhatsApp,  önce güncellemenin kabul edilmesi için son tarih olan 8 Şubat’ta kimsenin hesabının silinmeyeceğini açıkladı, şimdi de yapılacak değişikliği daha iyi anlatabilmek için 15 Mayıs’a ertelediğini duyurdu.

 

20 yıllık AKP iktidarının utancı: Yoksulluk intiharları!

Okumaya devam et

Teknoloji

Whatsapp’a alternatif arayanlara siber güvenlik uzmanından tavsiyeler

Gazeteci Fatih Akalan, güvenlik politikasını değiştireceğini açıklayan Whatsapp’a alternatif arayan kullanıcılar için ‘Hangi uygulamayı kullanmalı?’ sorusunu konunun uzmanına sordu.

BOLD  – Dünya çapında milyarı geçen kullanıcıya sahip haberleşme uygulaması Whatsapp’ın yaptığı açıklama günlerdir tartışılıyor. Whatsapp, yeni kullanıcı sözleşmesi ile gizlilik politikasını değiştirme kararı aldığı açıkladı. Kararın ardından, Türkiye ve dünyada Whatsapp’ın artık güvenli olmadığını düşünen insanlar başka uygulamalara yönelmiş durumda. En çok zikredilen uygulamalar ise Signal, Telegram, BİP..

HANGİSİNİ KULLANMALI

Peki Whatsapp gerçekten güvenli değil mi? Hangi uygulama daha güvenli. Gazeteci Fatih Akalan Whatsapp’ın yaptığı açıklamayla alevlenen tartışma sonrası ‘Hangi uygulamayı kullanmalı?’ sorusunu siber güvenlik uzmanı Selçuk Şahin’e sordu.

Okumaya devam et

Teknoloji

Erdoğan da Telegram hesabı açtı

Tayyip Erdoğan, Whatapp’ın tepki toplayan yeni kullanıcı sözleşmesi sonrası, Türkiye’de de popülaritesi artan haberleşme uygulamalarından Telegram ile yerli BİP’te hesap açtı.

BOLD – Erdoğan Dijital Medya adlı sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın iletişim uygulamaları Telegram ve BİP’te hesap açtığı belirtildi. Paylaşımda “Cumhurbaşkanımız Erdoğan, haberleşme uygulamaları BiP ve Telegram’da” denilerek kanalların linki verildi.

Dünya çağında bir milyarı aşan kullanıcıya sahip haberleşme uygulaması WhatsApp, geçtiğimiz günlerde yeni kullanıcı sözleşmesi maddelerini açıkladı. WhatsApp sözleşmesine dair tartışmalar ise sosyal medyada gündem konusu oldu.

Whatapp yerine kullanılabilecekler listesinin başına yer alan uygulamalardan Telegram’ın popülaritesi her geçen gün artıyor.

Saray’ın Whatapp’ın yerine önerdiği yerli BİP’in kullanıcıdan istediği veriler pes dedirtti

 

Okumaya devam et

Popular