Bizimle iletişime geçiniz

Teknoloji

WinRAR, 19 yıldır hackerlara karşı korumasızmış

Bir zamanların en popüler programlarından olan WinRAR'ın hackerlara karşı 19 yıldır korumasız olduğu öğrenildi.

Bir zamanların en popüler yazılımlarından olan WinRAR’ın tam 19 yıldır korumasız olduğu ortaya çıktı.

Yıllardır bilgisayarlarda arşiv halindeki dosyaları açmak için kullanılan WinRAR’ın son 19 yıldır hackerlar ve zararlı yazılımlar tarafından kolayca sömürülebilecek bir hatasının olduğu geçtiğimiz hafta tespit edildi.

Yayınlanan 5.70 sürümüyle bu hata ortadan kaldırılsa da yıllarca birçok bilgisayarda korumasız olarak kullanıldı.

WinRAR’ın bu hatasını ortaya çıkaran güvenlik araştırmacıları, RAR uzantılı dosyaların içerisine zararlı yazılımların yerleştirildiğini, dosya açıldığında yazılımın da bilgisayara kurulduğunu söyledi. Bu yazılımlar bilgisayar her açıldığında aktif hale geliyor ve kullanıcının bundan haberi bile olmuyor.

Bu hata ortaya çıktığından beri hackerlar bu hatadan faydalanıyor ve çeşitli ulusları hedef haline getirerek siber casusluk yapıyor, istihbarat topluyorlar. Güvenlik yazılım firması McAfee, konuyla ilgili yaptığı son açıklamada, WinRAR’ın bu hatasını kullanan 100 adet kötü amaçlı yazılım bulduklarını bildirdi.

Kötü amaçlı yazılımları dağıtanlar, WinRAR’ın daha çok illegal medya dosyalarında kullanıldığının farkında. McAfee’ye göre, son zamanların en popüler kurbanları Ariana Grande’nin son albümü Thank U, Next’i korsan kopya olarak indirenler oldu.

WinRAR, günümüzde artık çok popüler bir yazılım olmasa da 20 yıl boyunca neredeyse 500 milyon kullanıcıya ulaştı, dolayısıyla bu hatadan kaç kişinin etkilendiğini tam olarak bilmek imkansız.

En büyük problem ise WinRAR’ın web sitesi üzerinden manuel olarak indirilip güncellenmesi oldu. Yani bu hatadan haberi olmayan birçok kullanıcı hala korunmasız.

Teknoloji

Tepkiler sonrası WhatsApp, yeni gizlilik sözleşmesini 3 ay erteledi

Kullanıcılarını zorladığı yeni gizlilik sözleşmesi nedeniyle tepkilerin hedefi haline gelen WhatsApp, geri adım atarak daha önce 8 Şubat’ta geçileceğini açıkladığı yeni sözleşmeyi 15 Mayıs’a erteledi.

BOLD – Kullanıcılara getirilen veri paylaşma zorunluluğu tartışmaları üzerine, mesajlaşma uygulaması Whatsapp’tan erteleme açıklaması geldi. Yapılacak değişiklik 15 Mayıs’a ertelendi.

Sosyal medya platformu Facebook’un bünyesinde bulunan WhatsApp, verilerini Facebook ile paylaşmayan kullanıcılarına yasak getirmeye hazırlanıyor. Kullanıcılarını zorladığı yeni gizlilik sözleşmesi nedeniyle tepkilerin hedefi haline gelen WhatsApp,  önce güncellemenin kabul edilmesi için son tarih olan 8 Şubat’ta kimsenin hesabının silinmeyeceğini açıkladı, şimdi de yapılacak değişikliği daha iyi anlatabilmek için 15 Mayıs’a ertelediğini duyurdu.

 

20 yıllık AKP iktidarının utancı: Yoksulluk intiharları!

Okumaya devam et

Teknoloji

Whatsapp’a alternatif arayanlara siber güvenlik uzmanından tavsiyeler

Gazeteci Fatih Akalan, güvenlik politikasını değiştireceğini açıklayan Whatsapp’a alternatif arayan kullanıcılar için ‘Hangi uygulamayı kullanmalı?’ sorusunu konunun uzmanına sordu.

BOLD  – Dünya çapında milyarı geçen kullanıcıya sahip haberleşme uygulaması Whatsapp’ın yaptığı açıklama günlerdir tartışılıyor. Whatsapp, yeni kullanıcı sözleşmesi ile gizlilik politikasını değiştirme kararı aldığı açıkladı. Kararın ardından, Türkiye ve dünyada Whatsapp’ın artık güvenli olmadığını düşünen insanlar başka uygulamalara yönelmiş durumda. En çok zikredilen uygulamalar ise Signal, Telegram, BİP..

HANGİSİNİ KULLANMALI

Peki Whatsapp gerçekten güvenli değil mi? Hangi uygulama daha güvenli. Gazeteci Fatih Akalan Whatsapp’ın yaptığı açıklamayla alevlenen tartışma sonrası ‘Hangi uygulamayı kullanmalı?’ sorusunu siber güvenlik uzmanı Selçuk Şahin’e sordu.

Okumaya devam et

Teknoloji

Erdoğan da Telegram hesabı açtı

Tayyip Erdoğan, Whatapp’ın tepki toplayan yeni kullanıcı sözleşmesi sonrası, Türkiye’de de popülaritesi artan haberleşme uygulamalarından Telegram ile yerli BİP’te hesap açtı.

BOLD – Erdoğan Dijital Medya adlı sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın iletişim uygulamaları Telegram ve BİP’te hesap açtığı belirtildi. Paylaşımda “Cumhurbaşkanımız Erdoğan, haberleşme uygulamaları BiP ve Telegram’da” denilerek kanalların linki verildi.

Dünya çağında bir milyarı aşan kullanıcıya sahip haberleşme uygulaması WhatsApp, geçtiğimiz günlerde yeni kullanıcı sözleşmesi maddelerini açıkladı. WhatsApp sözleşmesine dair tartışmalar ise sosyal medyada gündem konusu oldu.

Whatapp yerine kullanılabilecekler listesinin başına yer alan uygulamalardan Telegram’ın popülaritesi her geçen gün artıyor.

Saray’ın Whatapp’ın yerine önerdiği yerli BİP’in kullanıcıdan istediği veriler pes dedirtti

 

Okumaya devam et

Popular