Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Beyazıt’ta yolcu otobüsü dehşeti

İstanbul’un tarihi yarımadası Beyazıt’ta özel halk otobüsü sürücüsünün direksiyon hâkimiyetini kaybetmesi sonucu 3 kişi yaralandı ve çok sayıda araç hasar gördü.

İstanbul Beyazıt Meydanı’nda halk otobüsü park halindeki araçların ve vatandaşların arasına daldı.

Sabah saatlerinde meydana gelen olayda Beyazıt’ta büyük panik yaşandı. Bir anda yolcu otobüsünün vatandaşların arasına dalması ve kontrolsüz bir şekilde park halindeki araçlara çarparak durması korku dolu anların yaşanmasına neden oldu.

Yaşanan olayda çok sayıda araç hasar gördü.

Olay yerine sevk edilen ambulanslarla yaralılar çevredeki hastanelere sevk edildi. Yetkililerin yaşanan olayla ilgili araştırması devam ediyor.

Otobüsün sebep olduğu kazada 3 kişi yaralandı.

 

Gündem

Sağlık Bakanı Koca: Pazartesi sabahı 6,5 milyon doz aşı daha Türkiye’de olacak

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 6,5 milyon doz aşının daha pazartesi sabahı Türkiye’de olacağını açıkladı. Bakanlık verilerine göre şu ana dek Türkiye genelinde 1 milyon 240 bin kişiye aşı yapıldı.

BOLD – Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çin’den gelecek CoronVac aşılarının 6,5 milyon dozunun daha pazartesi sabahı Türkiye’de olacağını duyurdu.

Bakan Koca, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “İnaktif aşıların 10 milyon doz olan 2. sevkiyatının ilk bölümü (6.5 milyon doz) aşılar pazartesi sabahı ülkemizde olacak. Tedarik planına uygun olarak teslimatlar aşı programı aksamadan devam edecek şekilde elimize ulaşacak.” dedi.

İlk olarak sağlık çalışanlarına, huzurevleri ve bakımevlerindekiler ile 90 yaş üzerindekilere yapılan aşı, geçtiğimiz haftadan itibaren 85 yaş üzerindekiler ile eczane çalışanlarına da uygulanmaya başlandı.

CoronaVac aşısı da, Pfizer/BioNTech ve AstraZeneca/Oxford Üniversitesi aşıları gibi iki doz olarak uygulanıyor.

Sağlık Bakanlığı aşılamanın 28 gün arayla iki doz şeklinde yapılacağını duyurmuş durumda.

TÜRKİYE’DEKİ AŞILAMA ÇALIŞMALARI

Türkiye Çin’den gelecek CoronaVac aşısından 50 milyon doz sipariş verdi. Aşılar, farklı zamanlarda partiler halinde ülkeye ulaştırılacak.

Koca daha önce yaptığı bir açıklamada Türkiye’de şimdiye kadar 1 milyon 200 binden fazla kişinin aşı olduğunu söyledi. Sağlık Bakanlığı’nın Kovid-19 Bilgilendirme Platformu sayfasında aşı yapılan kişi sayısı 1 milyon 239 bin 143 olarak belirtildi.

Türkiye, Çin merkezli biyoteknoloji şirketi Sinovac’ın geliştirdiği CoronaVac aşısına 13 Ocak’ta acil kullanım onayı vermişti. Aynı gün Sağlık Bakanı Fahrettin Koca aşı olurken, 14 Ocak’ta AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın aşı olmasının ardından sağlık çalışanlarına aşı yapılmaya başlanmıştı.

Koronavirüs aşısı Covid-19 aşısı uygulanacak gruplar sıralamasına göre ilk olarak sağlık çalışanlarına, huzurevleri ve bakımevlerindekiler ile 90 yaş üzerindeki kişilere yapıldı. Covid-19 aşısı sonrasında 85 yaş üzerindekiler ile eczane çalışanlarına da uygulanmaya başlandı.

Türkiye’nin Çinli Sinovac’tan sipariş ettiği aşıların 3 milyon dozu 30 Aralık’ta Türkiye’ye ulaşmıştı.

Hangi ülkede kaç kişi aşılandı?

Okumaya devam et

Gündem

Gergerlioğlu’ndan Ahmet Hakan’a: Gazetecilik gerçeği yansıtmaktır

Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, “fetöcülerin çıplak arama iddiaları neden etkili olamıyor?” diyen Ahmet Hakan’ı gazetecilik yapmaya davet etti.

BOLD – HDP Milletvekili ve insan hakları savunucusu Ömer Faruk Gergerlioğlu ile Hürriyet Gazetesi Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan arasındaki çıplak arama tartışması devam ediyor. Gözaltı merkezlerinde ve cezaevlerinde yapılan çıplak aramayı gündemde tutan Gergerlioğlu 22 Aralık 2020’de çıplak arama hakkında önyargılı bir yazı yazan Ahmet Hakan tepki göstermiş ve Hakan’ın telefonlarına cevap vermediğini Twitter hesabından duyurmuştu. Aramaları görmediğini söyleyen Ahmet Hakan ile Gergerlioğlu ile daha sonra görüştü. HDP Milletvekili o konuşmanın ayrıntılarını bugün sosyal medya hesabından paylaştı.

“BİLGİ, BELGE GÖNDERDİM”

Ahmet Hakan’ı gerçek gazetecilik yapmaya davet eden Gergerlioğlu, “9 Ocak günü 22 Aralık’taki önyargılı çıplak arama yazısı için aramalarımı görmediğini, araştıracağını söylemişti. Bilgi, belge, rapor, mağdur iletişimleri yollamıştım. Sn @ahmethc bekledim, konuyla ilgili yazmadı. Gazetecilik gerçeği yansıtmaktır ama, kral çıplak ama… ” dedi.

“BUYRUN ÖFG TV’DE TARTIŞALIM”

Ahmet Hakan’a kendisini “Tarafsız Bölge”ye konuk etmesini teklif ettiğini de belirten Gergerlioğlu, verilen cevabı şöyle aktardı: “Günün siyasi durumları, deyince HDP milletvekillerinin CNN Türk’e çıkartılmadığını hatırladım. Buyrun benim kanalım ÖFG TV’ye gelin, tartışalım dedim. Bunu da kabul etmedi. E ama kral çıplak, kim örterse örtsün çıplak arama bir gerçek!”

Okumaya devam et

Gündem

Hangi ülkede kaç kişi aşılandı?

Kovid-19 aşısına onay verildiği günden bu yana hangi ülkede kaç aşılama yapıldı. Birinci sırada kim var? Nüfusun yüzde kaçı aşılandı?

BOLD – Geçen yıl bu zamanlarda Çin’de başlayan Mart 2020’den itibaren de tüm dünyaya yayılan koronavirüs salgınıyla mücadelede aşılanma aşamasına gelindi. Her ülkenin aşı yapma hızı farklı. Salgından en çok etkilenen ülkeler arasında yer alan İngiltere ve İsrail aşılama konusunda hızlı davranıyor. Avrupa ülkeleri kovid-19’a karşı üretilen aşıları öncelikli olarak yaşlılara ve kronik hastalığı bulunanlara uygulamaya başladı.

Avrupa Birliği İlaç Ajansı Pfizer/BioNTech aşısının kullanımına 21 Aralık’ta onay verdi. Aşının dağıtımını Avrupa Komisyonu koordine etti. Brüksel henüz aşılar geliştirme aşamasında iken birden fazla firma ile Avrupa Birliği’nin 450 milyonluk nüfusuna yetecek kadar aşı için ön sipariş anlaşmaları imzalamıştı. Aşıların ilk partisi ülkelerin nüfuslarına orantılı olarak 26 Aralık’tan itibaren dağıtılmaya başlamıştı.

Euronews‘in haberine göre ülke ülke aşılanma oranları:

TÜRKİYE

Türkiye’de koronavirüs aşısı 14 Ocak’ta yapılmaya başlandı. 23 Ocak tarihi verilerine göre en az 1 milyon 200 bin kişi aşı oldu. Bu ülke nüfusunun yaklaşık 1,4’üne denk geliyor.

İSRAİL

İsrail, aşılama konusunda 22 Ocak tarihi verilerine göre nüfusunun yüzde 39’unu aşıladı. Sağlık Bakanlığı verilerine göre ülkede 22 Ocak tarihi itibariyle 3 milyon 361 bin kişi Covid-19 aşısı oldu.

İNGİLTERE

İngiltere: İngiltere Pfizer ve BioNTech tarafından geliştirilen aşıya onay veren ilk ülke oldu ve aşılamaya 8 Aralık’ta başladı. Sağlık Bakanlığı verilerine göre 21 Ocak 2021 itibariyle 5 milyon 850 binden fazla kişiye aşı vuruldu. İngiltere, AstraZeneca ve Oxford Üniversitesi tarafından geliştirilen ikinci aşıya da onay vermişti.

ALMANYA

Almanya’da 21 Ocak tarihi verilerine göre ülkede 1 milyon 500 bin kişi aşı oldu. Ülkenin aşılama oranı şu anda yüzde 1,8 düzeyinde.

DANİMARKA

5,8 milyonluk ülkede 21 Ocak itibariyle 189 binden fazla kişi Covid-19 aşısı oldu. Bu da nüfusun yüzde 3’ünden fazla kısmının aşılandığı anlamına geliyor.

NORVEÇ

Norveç’te 21 Ocak tarihi itibariyle en az 73 bin kişi aşı oldu. Norveç, Pfizer/BioNTech aşısından sipariş etmişti. 5 milyon 300 bin nüfuslu ülkede halkın yüzde 1’inden fazlası aşı oldu.

FİNLANDİYA

Pfizer/BioNTech aşısına onay verilen ülkede 22 Ocak tarihi itibariyle 91 bin kişiye aşı yapıldı. 5,5 milyon nüfuslu ülkede bu nüfusun yüzde 1’65lik bir kısmının aşı olduğu anlamına geliyor.

HOLLANDA

Hollanda’da 22 Ocak tarihi itibariyle nüfusun yüzde 0.79’u aşı oldu. Pfizer/BioNTech aşısını kullanan Hollanda 135 bin kişiyi aşıladı.

İTALYA

Koronavirüs salgınından en fazla etkilenen ülkelerden İtalya’da 22 Ocak tarihli verilere göre yaklaşık 1 milyon 312 bin kişi aşı oldu. 60 milyon nüfuslu ülkede bu halkın yaklaşık yüzde 2’17inin aşı olduğu anlamına geliyor.

FRANSA

Aşılamaya diğer ülkelere göre daha geç başlayan Fransa, 21 Ocak itibariyle 963 bin aşılama yaptı. Aşılama oranı yüzde 1,42 civarında. Yetkililer aşılamaya önümüzdeki günlerde hız verileceğini açıkladı. Fransa, Pfizer/BioNtech’in ardından Moderna aşısına da onay vermişti.

İSPANYA

İspanya’da aşılama verileri 22 Ocak tarihli. Buna göre ülkede 966 bin aşılama yapıldı. Aşılama oranı yüzde 2,5. İspanya Pfizer/BioNTech aşısına onay vermişti.

Okumaya devam et

Popular