Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Merkez Bankası’nın yurtdışındaki altın ve dövizleri Türkiye’ye getirtildi

Hükümet, Merkez Bankası’nın yurt dışında teminat olarak tuttuğu döviz ve altın rezervlerini Türkiye’ye getirtti. ABD ve İngiltere’de bulunan altınların yüzde 80’i Türkiye’de.

Türkiye yurtdışındaki altın rezervlerini geri getirdi. 2016 yılında MB, ilk adım olarak ABD Merkez Bankası’nda duran 28.7 ton altın rezervlerini başka merkezlere taşıdı. Ardından Britanya Merkez Bankası’nda tutulan 279 ton altın Türkiye’ye getirildi. Diğer adım ABD tahvillerinde atıldı. Kasım 2017’de 61 milyar dolar olan tahvil mevcutları Ocak 2019’da 3.2 milyar dolara düşürüldü ve bu para da Türkiye’ye getirildi.

ALTINLARIN GÖÇÜ

Yurtdışındaki altınların geri çekilmesi geçen yıl boyunca sürdü. 2016’dan bu yana Türkiye’ye getirilen altın miktarı 324 tona ulaştı. MB’nin daha önce yüzde 17’si Türkiye’de bulunan altın rezervlerinin artık yüzde 80.2’si yurtiçinde bulunuyor.

ABD ve İngiltere’den getirilen altınların çok büyük bir kısmının Borsa İstanbul bünyesine alındığı belirtiliyor. Altın rezervlerinin hareketini inceleyen ekonomi yazarı Uğur Gürses DW Türkçe ve Ekonomi Alla Turca adlı sitesinde yayınlanan yazısında, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (MB) döviz ve altın rezerv politikasının hızla değişmesine dikkat çekti.

UĞUR GÜRSES YAZDI

Merkez Bankası mevcut döviz rezervlerinin bir bölümünü altına çevirirken, en başta ABD Merkez Bankası FED’de duran 28.7 ton altın rezervlerini başka merkezlere taşıyarak sıfırladığını hatırlatan Uğur Gürses, hem altın rezerv artışı hem de yurtiçine kaydırma amaçlı transferler nedeniyle yurtiçindeki altın varlıklarının 100 tondan fazla arttığını bildirdi. Bu ilk hamle sonrası ikinci hamlenin Merkez Bankası’nın, döviz rezervlerini tuttuğu yatırım alanlarının en başında gelen ABD devlet tahvili varlıklarını azaltmaya başlaması olduğunu kaydeden Uğur Gürses, MB’nın Kasım 2017’de 61 milyar dolar olan ve FED’de saklamada duran ABD tahvil mevcutlarını hızla azaltılarak Ocak 2019’da 3.2 milyar dolara çektiğini yazdı.

YÜZDE 80’İ ÜLKEYE GELDİ

Merkez Bankası’nın yurtdışındaki altınlarını geçen yıl boyunca yurtiçine çektiğini MB’nin Yıllık Raporu’na dayanarak detaylandıran Uğur Gürses, MB’nin Britanya Merkez Bankası’nda tuttuğu altın miktarını 278.8 ton azalttığını vurguladı. Altınların Borsa İstanbul nezdindeki altın saklama kasalarına taşındığını ve miktarı ise 221 ton olduğunu belirten Gürses, 2016’dan bu yana Türkiye’ye getirilen altın miktarının 324 tona ulaştığını, Merkez Bankası’nın altın rezervlerinin yüzde 80.2’sinin artık Türkiye sınırları içinde bulunduğunu kaydetti. Gürses, bu oraınn 2016’da yüzde 17’de düzeyinde olduğunu anımsattı. Merkez Bankası’nın bünyesindeki döviz rezervlerini de altına çevirdiğine ve döviz varlıklarını da ABD dışındaki bankalardaki vadesiz hesaplarda tuttuğunu ifade eden Gürses, altın operasyonunun Reza Zarrab davası ile başlamasına, tahvil operasyonunun ise Rahip Brunson krizi sonrası tamamlanmasına dikkat çekti.

Ekonomi

Helal Akreditasyon Kurumunun geliri başkana bile yetmiyor

Helal Akreditasyon Kurumu, bu yıl devlete 218 bin lira kazandıracak. Bu rakam kurum başkanının maaşını bile karşılamaya yetmiyor. Kurumun personel giderleri ise 2.8 milyon lirayı buluyor.

BOLD – Helal sertifika vererek ülkeye büyük paralar kazandıracağı iddiasıyla kurulan Helal Akreditasyon Kurumu (HAK) Hazine’ye bağımlı çalışmaktan kurtulamadı. Bu yıl Hazine’den 6.1 milyon lira nakit yardım alması beklenen kurum, helal sertifikalarından 218 bin lira para kazanacak. Kazanılacak para, kurumun başkanının maaşını bile yetmemesi dikkat çekti.

1.1 MİLYON LİRAYA İKİ TAŞIT ALINACAK

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre HAK, kurulduğu 2017 yılından bu yana biri kamuya ait Türk Standartları Enstitüsü olmak üzere sadece 4 kuruluş ve şirkete helal akreditasyon sertifikası verdi. Para kazanamayan kurum, Hazine’nin vereceği parayı da taşıt alımına harcayacak. 2021 yılı yatırım programında yer alan veriye göre, HAK’ın satın alacağı biri binek otomobil diğeri de 17 kişilik minibüsten oluşan araçlar için kuruma 1 milyon 99 bin liralık ödenek tahsis edildi. Hazine yardımı adı altında HAK’a verilecek bu parayla iki taşıtın satın alınmasının yanı sıra bakım onarım, makine teçhizat ve bilgi işlem giderleri karşılanacak.

PERSONEL GİDERİ 2.8 MİLYON LİRA

Resmi verilere göre HAK önümüzdeki yıl 1 milyon 99 bini taşıt ve teçhizat alımı, 2.8 milyonu personel maaşı, 2 milyonu mal ve hizmet alımı olmak üzere toplam 6 milyon 455 bin lira para harcayacak. Ancak kurum kendi gelir getirici faaliyetlerinden sadece 218 bin lira para kazanacak. Personel sayısını artıran HAK’ın kazanacağı bu para bir tek kendi başkanının maaşını bile karşılamaya yetmiyor. HAK hâlâ kendi gelirleriyle ayakta duramadığı için başta personel maaşları, cari harcamalar ve taşıt alımı olmak üzere giderlerini karşılaması için devletin Hazinesi HAK’a tam 6 milyon 137 bin lira nakit yardım yapacak.

DESTEK 2023 YILINA KADAR SÜRECEK

Resmi veriler, HAK’ın önümüzdeki en az 3 yıl daha Hazine desteğiyle ayakta kalacağını, helal akreditasyonlardan çok düşük düzeylerde para kazanacağını da ortaya koydu. 2021 ila 2023 yılları arasında 20 milyon 573 bin lira para harcayacak olan HAK, bu süre içinde sertifika faaliyetlerinden sadece 696 bin lira para kazanacak. Kazanacağı para harcamalarına yine yetmeyeceği için 2023 yılı sonuna kadar HAK’a Hazine’den 19 milyon 582 bin lira nakit yardım yapılacak.

TRT sonunda açıkladı: Vatandaşın cebinden TRT’ye dudak uçuklatan para

Okumaya devam et

Ekonomi

Cem Seymen’den fahiş fatura isyanı: İnsan gibi yaşama hakkının gaspıdır bu fatura

Ekonomi yazarı Cem Seymen 674 liralık doğalgaz faturasını paylaşarak: “Evde minimum yanan kombiye bu fatura geliyorsa 4 kişilik aile ne yapar, nasıl öder?” dedi.

BOLD – Türkiye’de gıdadan benzine, elektrikten doğalgaza gelen zamlar tartışılmaya devam ederken, soğuk geçen Ocak ayı faturaları da şişirdi. Ekonomi yazarı Cem Seymen ise sosyal medya hesabından konuyla ilgili dikkat çeken bir paylaşımda bulundu.

PAHALILIK AKIL ALIR GİBİ DEĞİL

Seymen, sosyal medya hesabından doğalgaz faturasını paylaşıp isyan etti. Ünlü ekonomi yazarı paylaşımında şu ifadeleri kullandı: “İnsan gibi yaşama hakkının gaspıdır bu doğalgaz faturası” diyen Seymen, “Doğalgaz fiyatları dünyada dibi görüyor. Evde minimum yanan kombiye bu fatura geliyorsa 4 kişilik aile ne yapar, nasıl öder? Bir marketten fiyatlar karşısında dehşete düşerek çıkıyoruz. Pahalılık akıl alır gibi değil.”

HANİ REZERV BULMUŞTUK

Seymen’in paylaşımı kısa sürede sosyal medyada gündem oldu. Hükumetin Karadeniz’de bulunduğunu açıkladığı doğalgaz rezervlerine atıfta bulunan vatandaşlar fahiş faturalara isyan etti.

TRT sonunda açıkladı: Vatandaşın cebinden TRT’ye dudak uçuklatan para

Okumaya devam et

Ekonomi

Erdoğan’ı öven Serdar Ortaç’ın kredi borcu 8 ay ertelendi

Türkiye’de halk banka borçları nedeniyle zor günler geçirirken, bir kamu bankasının kumar borçlarıyla gündemden düşmeyen şarkıcı Serdar Ortaç’ın kredi borcunu 8 ay ertelediği ortaya çıktı.

BOLD – Şarkıcı Serdar Ortaç, bir devlet bankasının kredi borcunu 8 ay ertelediğini açıkladı. Üç ay önce yaptığı açıklamada AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı öven Ortaç’ın bu sözleri sosyal medyada eleştirildi.

“ÖZEL BANKA OLSA DONUMU ALIRDI”

Posta’ya verdiği röportajda son aldığı krediyi ödeyemediğini belirten Ortaç, “Valla en son aldığım krediyi ödeyemediğim için koskoca devlet bankası, ‘Sen Serdar Ortaç’sın seni mahkemeye verir miyiz evlat?’ dedi ve borcumu 8 ay erteledi. Ama özel banka olsa belki donumu alırdı. Zamanında çok yatırım yaptım. Hepsi kötü alışkanlıklarımdan dolayı gitti. Ticari aklım yok benim. Zamanında kazandıklarımı doğru değerlendiremedim maalesef” dedi.

SOSYAL MEDYADA ELEŞTİRİLDİ

Serdar Ortaç’ın bu sözleri sosyal medyada eleştirildi. Yapılan sosyal medya paylaşımlarında, Ortaç ve kamu bankasının tutumuna tepki yağdı ve “Serdar Ortaç’ın kumar borcuna af mı?” ve “Devlet bankası sıradan vatandaşın borcunu ertelemez” gibi yorumlar yazıldı.

AKP’Lİ CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’I ÖVMÜŞTÜ

Serdar Ortaç, geçen ekim ayında yaptığı açıklamada AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a övgüde bulunmuştu. Erdoğan ve AKP’nin icraatlarını beğendiğini belirten Ortaç, “Türk liramızı bile kıymetli hale getirdiler. Sadece değer açısından değil, görünüş açısından bile” ifadesini kullanmıştı.

Gergerlioğlu’dan bebek mahkum tepkisi: Bu çocuklar geleceğimiz

Okumaya devam et

Popular