Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Tüketici güven endeksi yüzde 17 düştü ama aylık rakamları öne çıkaran TÜİK “arttı” diye açıkladı

TÜİK, tüketici güven endeksini açıklarken yıllık yüzde 17 düşüş olduğu bilgisine yer vermedi, sadece aylık bazda artan endeksleri öne çıkardı.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) bir önceki aya göre yüzde 2.9 arttı diye açıkladığı ama geçen yılla hiçbir kıyas yapmadığı tüketici güven endeksi, Mart 2019’da bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 16.6 azaldı.

Mart 2019 dönemine ilişkin Tüketici Güven Endeksi verileri açıklandı.

TÜİK ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliğiyle yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, mart ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16.6 azaldı.

Mart 2018’de 71.3 olan endeks, bu yıl için 59,4’e geriledi.

Geçen 12 aylık döneme göre hanenin maddi durum beklentisi yüzde 17.8, gelecek 12 aylık döneme ilişkin beklenti de yüzde 13.7 düştü. Söz konusu endeksler sırasıyla 85.3’ten 70.1’e ve 90.6’dan 78.3’e geriledi.

Geçen 12 aylık döneme göre mevcut dönemde genel ekonomik durum beklentisi yüzde 26.8, gelecek 12 aylık döneme ilişkin beklenti ise yüzde 17.3 azaldı. Bu endeksler de yine sırasıyla 90.5’ten 66.3’e ve 95.1’den 78.6’ya düştü.

Gelecek 12 aylık döneme ilişkin işsiz sayısı beklentisi endeksi yüzde 19.9 azaldı. Geçen yıl 73.5 olan endeks, 58.9’a geriledi.

İşsiz sayısı beklentisi endeksinin artması işsiz sayısı beklentisinde azalışı, azalması ise “işsiz sayısı beklentisinde artış”ı gösteriyor.

TÜKETİCİNİN DURUMU DAYANIKLI TÜKETİM MALI SATIN ALABİLMEK İÇİN UYGUN DEĞİL

Mevcut dönemin dayanıklı tüketim malı satın almak için uygunluğu endeksi, yüzde 23.5 azalarak 68.1’den 52.1’e geriledi.

TÜİK’in açıklarken herhangi bir oran vermediği gelecek 12 aylık döneme ilişkin tasarruf etme ihtimali endeksi hem aylık hem de yıllık bazda düştü.

Açıklamada “Şubat ayında 22,02 iken, Mart ayında 22 oldu” denilen endeks, bir önceki aya göre yüzde 0.09, bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 15.1 azaldı.

TÜKETİCİLERİN OTOMOBİL ALMA İHTİMALİ YÜZDE 30, EV ALMA İHTİMALİ YÜZDE 29 AZALDI

Mart ayında tüketicilerin otomobil satın alma ihtimali yüzde 29.8, konut satın alma veya inşa ettirme ihtimali ise yüzde 29.1 azaldı.

TÜİK AÇIKLAMASINDA OLUMSUZ İFADELERE YER YOK

TÜİK’in açıklaması, istatistiksel rakamlarda ana gösterge olan yıllık değişim yerine aylık değişim oranları üzerinden yapıldı.

Aylık bazda “arttı” olarak görülen endeksleri öne çıkaran TÜİK, bu araştırmadaki hiçbir endeksin yıllık değişimine değinmedi.

Ekonomi

Borcunu ödeyemeyen çiftçi banka önünde kendini yakmaya çalıştı

Malatya’da Ziraat Bankası’ndan aldığı kredileri ödeyemeyen çiftçi, banka önünde kendini yakmaya çalıştı. Traktörüyle getirdiği tütünleri bankaya fırlatan çiftçinin kendini yakmaya çalışmasını çevredekiler engelledi.

BOLD – Bir tütün üreticisi, Malatya’daki Ziraat Bankası önünde borçları nedeniyle kendini yakmaya çalıştı. O anların görüntüsün paylaşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, sert sözlerle tepki gösterdi.

KENDİSİNİ YAKMASINI ÇEVREDEKİLER ENGELLEDİ

CHP’li Veli Ağbaba, bir tütün üreticisinin borçları nedeniyle kendini yakmaya çalıştığı görüntüleri sosyal medya hesabından paylaştı. Görüntülerdeki çiftçi, önce üzerine benzin döktü, sonra traktörüyle getirdiği tütünleri bankaya doğru savurdu. Kendini yakmaya çalışan yurttaşı, çevredekiler engelledi.

1 MİLYAR DOLARLIK KREDİ KAYIP

Konuya tepki gösteren Ağbaba, “Görevi üreticiyi desteklemek olan Ziraat Bankası’nın hali; bir yanda Virgin Adaları’nda 1 milyar dolarlık kayıp kredi, Serdar Ortaç’ın borç ertelenmesi, yandaşlara verilen bitmek bilmeyen destekler diğer yanda, borcu yüzünden kendini yakmak isteyen Malatyalı tütün üreticisi” dedi.

Avrupa Konseyi’nden AİHM uyarısı: Kavala’nın serbest kalması rica değil yasal zorunluluk

 

 

Okumaya devam et

Ekonomi

Avrasya tüneline yüzde 26 zam yolda

Avrasya Tüneli’nde, 1 Şubat’ta geçiş ücretleri yüzde 26 arttırılacak. Otomobiller için 36 TL 40 kuruş olan ücret, 46 TL’ye yükselecek. 54 TL 70 kuruş olan minibüs geçiş ücreti de 69 TL’ye çıkacak.

BOLD – Avrasya Tüneli’nde, devlet ile işletmeci şirket arasında imzalanan sözleşme gereğince 1 Şubat’ta geçiş ücretleri artırılacak. Oran üzerinde çalışmalar büyük ölçüde tamamlandı. Geçiş ücretlerinin, yüzde 26 dolayında artması bekleniyor.

OTOMOBİL GEÇİŞ ÜCRETİ 46 TL’YE YÜKSELECEK

Zamla birlikte otomobiller için 36 TL 40 kuruş olan ücret, 46 TL’ye yükselecek. 54 TL 70 kuruş olan minibüs geçiş ücretinin de 69 TL’ye çıkacağı hesaplanıyor. Yeni tarife, 1 Şubat 2021 ile 31 Ocak 2022 tarihleri arasında uygulamada olacak. Habertürk’ten Olcay Aydilek’in haberine göre, kaynaklar, Avrasya Tüneli’ni işleten şirketin, sözleşmede yer alan formüller ve parametreler uyarınca hesaplamalarını yaptığını ve Ulaştırma Bakanlığı’na sunduğunu kaydetti.

Okumaya devam et

Ekonomi

2020’de günlük 273 esnaf iflas etti

Türkiye’de geçen yıl, günlük ortalama 273 esnafın kepenk kapattığı ortaya çıktı. Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Sicil Gazetesi verilerine göre 2020’de sadece İstanbul’da 9 bin 587, İzmir’de ise 6 bin 537 esnaf kepenk kapattı.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın açıklaması ile tartışmaya açılan ‘iflas’ta resmi rakamlar ortaya çıktı. Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Sicil Gazetesi verilerine göre 2020’de günlük ortalama 273 iş yerinin kapılarına kilit vurduğu ortaya çıktı.

“ENTÜBE OLDULAR”

Cumhuriyet’te yer alan habere göre Kovid-19 salgın sürecinin, esnafı entübe hale getirdiğini söyleyen Ağbaba, kepenk kapatan esnafın sayısını, Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Sicil Gazetesi verileri ile açıkladı. 2020’de en az 99 bin 588 esnaf meslekten ve sicilden terkini gerçekleştirerek kepenk kapattığını belirten Ağbaba, “Bir başka deyişle 2020 yılında her gün ortalama en az 273 esnaf iflas etmiş oldu. 2019’da ise bu sayı yıllık 114 bindi, yani son iki yılda toplamda en az 213 bin esnaf sicilden ve meslekten terkini yaparak kepenk kapatmış oldu” dedi.

İSTANBUL’DA 9 BİN 587 İFLAS

Ağbaba, 2020’de iflas ederek kepenk kapatan esnafların en yoğun olduğu 5 ili de açıkladı. Buna göre 2020’de, İstanbul’da 9 bin 587, İzmir’de 6 bin 537 esnaf, Ankara’da 5 bin 586 esnaf, Antalya’da 4 bin 735 esnaf ve Bursa’da 3 bin 993 esnaf, sicil ve meslek terkini yaparak kepenk kapattı.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Bazı dostlar geldi, ‘Dükkânlar kapanıyor’ dedi, işte rakamlar ortada, kapanan filan yok” açıklamasına Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Sicil Gazetesi verileri ile yanıt verdi. Ağbaba, “2020 yılında her gün ortalama en az 273 esnaf iflas etmiş oldu. Son iki yılda toplamda en az 213 bin esnaf sicilden ve meslekten terkini yaparak kepenk kapatmış oldu” dedi.

“Zamanında darbe girişimini eniştesinden, ekonomiyi damadından öğrenen Erdoğan’ın esnafın içler acısı halini ‘bazı dostlarından’ öğrenmesi bizi şaşırtmadı” diyen Ağbaba, Erdoğan’ın, “Eve ekmek götüremiyoruz” diyen esnafa “Bu bana çok abartılı geldi. Al keyif çayı iç” yanıtını anımsattı. Ağbaba, “Saray’da lüks ve şatafat içinde yaşayıp ekmek derdini anlatana keyif çayı fırlatan birinden esnafın halini anlamasını da beklemiyorduk zaten” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

Popular