Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Ünlü Ekonomist uyardı: Dolar seçimden sonra 10 lirayı görebilir

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) yılsonuna kadar faiz artışı öngörmemesini açıklaması sonrasında dolar kurunun ani yükselmesinin ekonomik sebeplerle birlikte tırmanışa devam edeceği söyleniyor.

Ünlü Ekonomist Selçuk Geçer, dolar kurunun 31 Mart seçimleri sonrasında 10 lirayı göreceğini iddia etti.

Ekonomist Selçuk Geçer, Youtube üzerinden yayınladığı video ile dolardaki yükselişi yorumladı.

Haftaya 5,4 ile başlayan dolar kuru, hafta sonu ani bir yükselişle 5,8 seviyesini gördü.

Doların yükselişine Merkez Bankası müdahale etse de kur yükselişi devam etti.

KURDAKİ YÜKSELİŞ EKONOMİK KRİZE SEBEP OLABİLİR

Dolardaki ani yükselişi değerlendiren Ekonomist Selçuk Geçer, “31 Mart’ın ardından kademe kademe doları yükseltebilirler. Önce 6,8’i kırabilir, ardından 7 seviyesinin üzerine çıkabilir, hatta 8,5’ları görebilir ve sonrasında da yine kademe kademe yükselerek 10 lirayı test edebilir” dedi.

Kurdaki yükselişin ülkeyi ciddi bir ekonomik krize sokabileceğini iddia eden Geçer,

Önümüzde ki günlerde yapılacak olan 31 Mart yerel seçimlerinden sonra dolarda ciddi bir yükselme olabileceğini ifade eden Geçer, “piyasalarda, konut sektöründe ve sanayi üretiminde ciddi bir daralma var. Türkiye boşalan kasasını bir türlü dolduramıyor ve borçlarını bir türlü çeviremiyor, buda bize kur baskısının devam edeceğini ve önümüzde ki günlerde doların hızlı bir yükselişle 10 lira seviyesini bulabileceğini gösteriyor.” dedi.

BEDELİ AĞIR OLACAK

Türkiye’nin şuan ekonomik bir durgunluk içerisinde olduğunu belirten Geçer, “Eğer bir ekonomik krize girersek bedelini çok ağır ödemek zorunda kalacağız” dedi.

Bu sebeple uyarılarda bulunan Geçer, “Yıllarca sanayi üretimimizi düzeltemeyiz, büyük işsizlik oranları ile uğraşmak zorunda kalırız, enflasyon ve yüksek faiz ortamına gireriz.” ifade etti.

Türkiye’de yeni bir kur şoku yaşanma ihtimalinin çok yüksek olduğunu vurgulayan Geçer, Türkiye’nin uzun vadeli bir ekonomik modeli olmadığını ve seçim ekonomisine dayalı bir uygulamanın devam ettiğini belirtti.

HÜKÜMETİN İŞİ ÇOK ZOR

Ülkedeki gelir dağılımının bozuk olduğuna dikkat çeken Selçuk Geçer, “Hükümetin işi çok zor, hükümetin kuru bu seviyelerde tutma işi çok zor. Ve işin kötü tarafı hükümet sadece konut sektörünü canlandırmak, konut stoklarını boşaltmak adına kuru ciddi anlamda yukarıya çıkarabilir, buna göz yumabilir” dedi.

Türkiye’nin üreten ve kendi ürettikleri ile geçinen bir ekonomi olmadığının altını çizen Geçer, üretimden tüketime kadar ithalata bağlı bir ülke olduğumuzu ifade etti.

Ürettiğimiz her şeyin ‘ara malı’ odaklı olduğunu yani yurt dışından gelen hammadde ile ara malların montajı ile üretim yaptığımızı ve bunları yurt dışına sattığımızı belirten Geçer, bu nedenle sanayide, tarımda, hizmet sektöründe ve turizmde dışa bağımlı olduğumuzu söyledi.

HIZLI TÜKETİM ÜRÜNLERİ DOLARA ENDEKSLİ

Tüketilen her ürünün hızlı tüketim mallarından olduğunu anlatan Geçer, “deterjandan gıdaya, ev gereçlerine kadar dolara yani kura endeksli. Cep telefonu, televizyon, bilgisayar, fotoğraf makinası gibi her şey yine ithal ve ne yazık ki kura endeksli. Dolayısı ile eğer dolar 10 lira olur ise bugün 5,3 liradan fiyatlanmış olan malların, ürünlerin fiyatı neredeyse ikiye katlanacak.” dedi.

PATATES VE SOĞAN FİYATLARI İKİ KATINA ÇIKABİLİR

Tarım ürünleri, gıdalar ve sebze-meyve gibi tüketim kalemlerinin kura bağlı olmadığını düşünebileceğimizi belirten Geçer,  “Mazottan traktöre, ilaçlamaya tarımda kullanılan pek çok ürün yine ithal girdi yani yine dolar veya Euro kuruna endeksli. Dolayısı ile biz yine domatesi, patatesi, soğanı iki katı fiyatına yiyebiliriz.” uyarısında bulundu.

Tarım sektöründe üretimin son zamanlarda dibe vurduğuna dikkat çeken Geçer, “son zamanlarda patatesten soğana kadar her şeyimizde ithal olduğu için burada da yine kur baskısını çok net görebiliriz. 10 lira olan soğan fiyatı, 7 lira olan patates fiyatı doların 10 lira olması ile birlikte ikiye katlanabilir.” şeklinde ifade etti.

ENFLASYON YÜZDE 40’LARI GÖREBİLİR

Doların yükselişiyle birlikte enflasyon seviyesinin yüzde 40’lara çıkacağını söyleyen Geçer, bu durum karşısında kredi faiz oranlarının yüzde 45 ila yüzde 50 arasında olabileceğini ifade etti.

31 Mart seçimleri sonrasında olacaklara dikkat çeken Selçuk Geçer, “Kredi çekenlerin sayısı gittikçe azalacaktır, üretim dibe vuracaktır, üretimsizlik artacaktır. Piyasanın daralması, üretimin yavaşlaması ile birlikte çok ciddi firma batıkları ya da küçülmelerini görebiliriz. Buda işsizliği inanılmaz derecede körükleyecektir. Bugün resmi rakamlarla yüzde 13,5 olan işsizlik rakamları bir anda yüzde 20’lerin üzerine fırlayacaktır.” dedi.

Yükselmeye devam eden dolar/TL 5.8’i gördü

Ekonomi

Borcunu ödeyemeyen çiftçi banka önünde kendini yakmaya çalıştı

Malatya’da Ziraat Bankası’ndan aldığı kredileri ödeyemeyen çiftçi, banka önünde kendini yakmaya çalıştı. Traktörüyle getirdiği tütünleri bankaya fırlatan çiftçinin kendini yakmaya çalışmasını çevredekiler engelledi.

BOLD – Bir tütün üreticisi, Malatya’daki Ziraat Bankası önünde borçları nedeniyle kendini yakmaya çalıştı. O anların görüntüsün paylaşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, sert sözlerle tepki gösterdi.

KENDİSİNİ YAKMASINI ÇEVREDEKİLER ENGELLEDİ

CHP’li Veli Ağbaba, bir tütün üreticisinin borçları nedeniyle kendini yakmaya çalıştığı görüntüleri sosyal medya hesabından paylaştı. Görüntülerdeki çiftçi, önce üzerine benzin döktü, sonra traktörüyle getirdiği tütünleri bankaya doğru savurdu. Kendini yakmaya çalışan yurttaşı, çevredekiler engelledi.

1 MİLYAR DOLARLIK KREDİ KAYIP

Konuya tepki gösteren Ağbaba, “Görevi üreticiyi desteklemek olan Ziraat Bankası’nın hali; bir yanda Virgin Adaları’nda 1 milyar dolarlık kayıp kredi, Serdar Ortaç’ın borç ertelenmesi, yandaşlara verilen bitmek bilmeyen destekler diğer yanda, borcu yüzünden kendini yakmak isteyen Malatyalı tütün üreticisi” dedi.

Avrupa Konseyi’nden AİHM uyarısı: Kavala’nın serbest kalması rica değil yasal zorunluluk

 

 

Okumaya devam et

Ekonomi

Avrasya tüneline yüzde 26 zam yolda

Avrasya Tüneli’nde, 1 Şubat’ta geçiş ücretleri yüzde 26 arttırılacak. Otomobiller için 36 TL 40 kuruş olan ücret, 46 TL’ye yükselecek. 54 TL 70 kuruş olan minibüs geçiş ücreti de 69 TL’ye çıkacak.

BOLD – Avrasya Tüneli’nde, devlet ile işletmeci şirket arasında imzalanan sözleşme gereğince 1 Şubat’ta geçiş ücretleri artırılacak. Oran üzerinde çalışmalar büyük ölçüde tamamlandı. Geçiş ücretlerinin, yüzde 26 dolayında artması bekleniyor.

OTOMOBİL GEÇİŞ ÜCRETİ 46 TL’YE YÜKSELECEK

Zamla birlikte otomobiller için 36 TL 40 kuruş olan ücret, 46 TL’ye yükselecek. 54 TL 70 kuruş olan minibüs geçiş ücretinin de 69 TL’ye çıkacağı hesaplanıyor. Yeni tarife, 1 Şubat 2021 ile 31 Ocak 2022 tarihleri arasında uygulamada olacak. Habertürk’ten Olcay Aydilek’in haberine göre, kaynaklar, Avrasya Tüneli’ni işleten şirketin, sözleşmede yer alan formüller ve parametreler uyarınca hesaplamalarını yaptığını ve Ulaştırma Bakanlığı’na sunduğunu kaydetti.

Okumaya devam et

Ekonomi

2020’de günlük 273 esnaf iflas etti

Türkiye’de geçen yıl, günlük ortalama 273 esnafın kepenk kapattığı ortaya çıktı. Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Sicil Gazetesi verilerine göre 2020’de sadece İstanbul’da 9 bin 587, İzmir’de ise 6 bin 537 esnaf kepenk kapattı.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın açıklaması ile tartışmaya açılan ‘iflas’ta resmi rakamlar ortaya çıktı. Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Sicil Gazetesi verilerine göre 2020’de günlük ortalama 273 iş yerinin kapılarına kilit vurduğu ortaya çıktı.

“ENTÜBE OLDULAR”

Cumhuriyet’te yer alan habere göre Kovid-19 salgın sürecinin, esnafı entübe hale getirdiğini söyleyen Ağbaba, kepenk kapatan esnafın sayısını, Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Sicil Gazetesi verileri ile açıkladı. 2020’de en az 99 bin 588 esnaf meslekten ve sicilden terkini gerçekleştirerek kepenk kapattığını belirten Ağbaba, “Bir başka deyişle 2020 yılında her gün ortalama en az 273 esnaf iflas etmiş oldu. 2019’da ise bu sayı yıllık 114 bindi, yani son iki yılda toplamda en az 213 bin esnaf sicilden ve meslekten terkini yaparak kepenk kapatmış oldu” dedi.

İSTANBUL’DA 9 BİN 587 İFLAS

Ağbaba, 2020’de iflas ederek kepenk kapatan esnafların en yoğun olduğu 5 ili de açıkladı. Buna göre 2020’de, İstanbul’da 9 bin 587, İzmir’de 6 bin 537 esnaf, Ankara’da 5 bin 586 esnaf, Antalya’da 4 bin 735 esnaf ve Bursa’da 3 bin 993 esnaf, sicil ve meslek terkini yaparak kepenk kapattı.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Bazı dostlar geldi, ‘Dükkânlar kapanıyor’ dedi, işte rakamlar ortada, kapanan filan yok” açıklamasına Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Sicil Gazetesi verileri ile yanıt verdi. Ağbaba, “2020 yılında her gün ortalama en az 273 esnaf iflas etmiş oldu. Son iki yılda toplamda en az 213 bin esnaf sicilden ve meslekten terkini yaparak kepenk kapatmış oldu” dedi.

“Zamanında darbe girişimini eniştesinden, ekonomiyi damadından öğrenen Erdoğan’ın esnafın içler acısı halini ‘bazı dostlarından’ öğrenmesi bizi şaşırtmadı” diyen Ağbaba, Erdoğan’ın, “Eve ekmek götüremiyoruz” diyen esnafa “Bu bana çok abartılı geldi. Al keyif çayı iç” yanıtını anımsattı. Ağbaba, “Saray’da lüks ve şatafat içinde yaşayıp ekmek derdini anlatana keyif çayı fırlatan birinden esnafın halini anlamasını da beklemiyorduk zaten” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

Popular