Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Trump Rusya soruşturmasından aklandı

Özel Yetkili Savcı Robert Mueller’in Donald Trump hakkındaki Rusya soruşturması, Trump’ın lehine sonuçlandı. Trump zaferini Twitter’dan duyurdu.

Özel Yetkili Savcı Robert Mueller, 2 yıldır yürüttüğü Rusya soruşturmasının sonucunda ABD Başkanı Donald Trump’ın veya seçim kampanya ekibinin Rusya ile gizli iş birliğine girdiği yönünde bir kanıt olmadığına hükmetti.

Trump’a yakın çok sayıda ismin suçlandığı ve bazılarının hapse girdiği soruşturma süreci, çeşitli konularda FBI’a yalan söyleme ya da vergi usulsüzlüğü gibi finansal suçlarla gündeme geldi.

Mueller’in soruşturmasında 25 Rus yetkilisi ve bazı Rus kurumları “seçimleri siber saldırılarla etkilemeye çalışmaktan” suçlanırken, bu çabaların seçim sonuçlarına etki ettiğini gösteren bir bulguya rastlanmadığı belirtildi.

ABD Kongresindeki Demokratlar sürecin takipçisi olacaklarını söylerken, nihai kararı verecek olan Adalet Bakanlığı ise Trump’ın şimdiden aklandığını açıkladı.

ABD Başsavcısı William Barr ise “Rapor Başkan’ın suç işlediğine hükmetmiyor ama onu aklamıyor da” dedi. Barr, raporda Trump’ın yasa dışı bir şekilde adaleti engellemediği sonucuna varılmadığını ifade etti.

TRUMP, “ZAFERİNİ” TWITTER’DA KUTLADI

Donald Trump ise Twitter’dan “İşbirliği yok, adalete müdahale yok” notunu paylaşarak, suçsuzluğunun ortaya konduğu mesajını verdi.

Beyaz Saray Basın Sözcüsü Sarah Sanders Trump’ın tamamen “temize çıktığını” söylerken, Trump’ın avukatı Rudy Giuliani de, “Rapor beklediğimden iyi” yorumunu yaptı.

Dünya

İsrail’den aşı açıklaması: İlk dozun koruma oranı umduğumuzdan az

İsrail, Pfizer-BioNTech’in koranavirüs aşısını tartışmaya açktı. İsrail’in koronavirüsle mücadale koordinatörü Nachman Ash, aşının ilk dozunun, şirketin açıkladığından daha az koruma sağladığını ileri sürdü.

BOLD – İsrail ordu radyosuna konuşan koronavirüsle mücadale koordinatörü Nachman Ash, “İlk dozun koruma oranı, umduğumuzdan daha az” dedi.

Ülkede 17 Aralık’ta başlayan aşılama seferberliğinde şimdiye kadar 2 milyon kişiye ilk doz Pfizer/BioNTech aşısı yapıldı. Bu kişilerden 400 bini ikinci dozu da yaptırdı.

Pfizer, ilk dozun yaklaşık yüzde 52 koruma sağladığını söylüyor. Aralarında İngiltere’nin de bulunduğu bazı ülkeler ilk dozun yapıldığı kişilerin sayısını artırmak için aşının ikinci dozunu geciktiriyor.

İsrail’de ilk dozu yaptırdıktan sonra binlerce kişinin hastalandığına dair haberler aşının ilk dozunun etkinliği konusunda soru işaretleri doğurmuştu.

İsrail Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Sharon Alroy-Preis bunun, aşılanan kişilerde virüse maruz kalmalarından önce yeterince antikor oluşmamasından kaynakladığını belirtiyor.

İkinci doz Pfizer aşıdan sonra ise antikor oranı 6 ila 12 kat arasında artıyor.

Almanya’da koronavirüs kısıtlamaları 14 Şubat’a kadar uzatıldı

Okumaya devam et

Dünya

BM Genel Sekreteri Guterres: Kıbrıs’ta zaman aleyhimize işliyor

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Kıbrıs’ta geri dönüşü imkansız olabilecek değişimler yaşandığını belirterek bir an önce görüşmelere yeniden başlanması çağrısı yaptı.

BOLD – BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Kıbrıs’ta Türk ve Rum liderleri “gerçekleştirilebilecek en yakın zamanda” görüşmelere davet edeceğini açıkladı.

Kıbrıs’ta zamanın, iki tarafın da kabul edebileceği ortak bir siyasi çözüme karşı işlediği uyarısında bulunan Guterres, onlarca yıllık statükonun ardından sahada “geri dönüşü imkansız olabilecek değişimler yaşandığını” belirtti.

Guterres, Kıbrıslı Türk ve Rum liderlerin yanı sıra garantör devletler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere’nin katılacağı toplantı için somut tarih ise vermedi.

BM Genel Sekreteri Eylül ayında yaptığı açıklamada Kuzey Kıbrıs’taki seçimlerin ardından Kıbrıs görüşmelerini yeniden başlatmak istediğini bildirmiş, Ekim ayındaki cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan Ersin Tatar ile Rum mevkidaşı Nikos Anastasiadis 3 Kasım’da tanışma toplantısında bir araya gelmişti.

TÜRKİYE ‘İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜM’ TEZİNİ SAVUNMAYA BAŞLADI

BM himayesinde on yıllarca süren Kıbrıs görüşmelerinde son tur 2017 yılında düzenlenmiş, ancak sonuç alınamamıştı. Türkiye, artık federasyon temelli görüşmelerin anlamının kalmadığı, iki devletli çözümün müzakere edilmesi gerektiği tezini savunuyor.

ABD Dışişleri Bakanı adayı Blinken’dan Türkiye’ye daha fazla yaptırım sinyali

Okumaya devam et

Dünya

Trump, son gününde eski baş stratejisti Stephen Bannon’la birlikte 73 kişiyi affetti

ABD Başkanı Donald Trump, görev süresinin dolmasına saatler kala aralarında eski baş stratejisti Steve Bannon’un da olduğu 73 kişi için af kararları yayımladı. Aşırı sağcı fikirleri ile öne çıkan Bannon, Trump’ın yükselişinin baş mimarı olarak biliniyor.

BOLD – ABD Başkanı Donald Trump, 73 kişiye af, 70 kişiye ceza indirimi getiren kararları, başkanlığının sona erdiği gece yarısından sonra yayımlandı.

Affedilenler arasında, Trump’ın eski baş stratejistinin yanı sıra müzik ve spor dünyasından bazı isimler, eski Kongre üyeleri ve Trump’ın aile yakınları yer aldı.

BANNON, FONLARI KÖTÜYE KULLANMAKLA SUÇLANIYOR

Affedilenler arasında ön plana çıkan isim ise Başkan Trump’ın eski baş stratejisti ve aşırı sağcı fikirleri ile dikkat çeken Steve Bannon oldu.

Bannon, hakkında hazırlanan iddianamede Meksika sınırına duvar örülmesi fikrini destekleyen bağışçılardan gelen fonları kötüye kullanmakla suçlanıyor. Bannon’ın yargılanmasına henüz başlanmadı. Bu afla birlikte Bannon yargılama sonucunda hüküm giyse bile herhangi bir ceza almayacak.

ABD basını, henüz yargılama süreci tamamlanmamış birinin affedilmesinin sıradışı bir durum olduğuna dikkat çekti.

Bannon için verilen karara dair yayımlanan açıklamada, Meksika sınırında duvar örmek için başlatılan “We Build The Wall (Duvarı İnşa Ediyoruz)” kampanyasına sağlanan fonlar üzerinden “dolandırıcılık” yapmakla suçlanan eski başdanışman Bannon’ın “muhafazakar siyasi hareket içinde önemli bir lider olduğu, zekası ve öngörüleriyle tanındığı” belirtildi.

AFFEDİLEN DİĞER ÜNLÜ İSİMLER KİM?

Bannon dışında affedilen isimler arasında görev yaptığı dönemde rüşvet ve dolandırıcılıkla suçlanan eski Detroit Belediye Başkanı Kwame Kilpatrick, Google’ın sürücüsüz araç sırlarını çalmakla suçlanan mühendis ve teknoloji girişimcisi Anthony Lewandowski, casuslukla suçlanan İsrail vatandaşı Aviem Sella, ruhsatsız silah ve mermi bulundurmaktan ceza alan, “Lil Wayne” sahne adıyla bilinen rap müzik sanatçısı Dwayne Michael Carter Jr. ve Cumhuriyetçi Partili bazı Kongre üyeleri yer aldı.

Trump, Irak’ta sivil katliamına karışan 4 eski paralı askeri de affetti

Trump’tan, Rusya soruşturmasında suçlu bulunan 26 kişiye ve dünürüne özel af

Okumaya devam et

Popular