Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Ahmet Nesin, Bahçeli’ye 12 Eylül öncesi arabasında yakalanan tüfekleri sordu

Artı Gerçek yazarı Ahmet Nesin, bugünkü “Arabanda yakalanan tüfekler katil tüfek miydi Bahçeli’ başlıklı yazısında, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile ilgili çarpıcı olaya değindi.

Ahmet Nesin, “Devlet Bahçeli haberi olmadan arabasında taşınan 2 otomatik tüfeğin katil tüfek olup olmadığını hiç merak etmiş midir, o tüfeklerle kimlerin öldürüldüğünü biliyor mudur, biliyorsa bundan üzüntü duymuş mudur?” diye sordu.

BAHÇELİ CHP’Lİ BİR AİLENİN ÇOCUĞU

Nesin yazısında “CHP’li, İsmet İnönü taraftarı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi ve değişik bir çizgi izleyerek 1960’ların ortalarında Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi’nin toplantılarında Alpaslan Türkeş’in seminerlerini dinlemeye başladı. Bu kişinin adı Devlet Bahçeli’ydi ve 1967 yılında Ülkü Ocakları’nın ilk kurucu ve yöneticilerinden birisi oldu” dedi.

TÜRKEŞ’E BAHÇELİ’NİN MİT MENSUBU OLDUĞU ŞİKAYETİ GELDİ

Nesin yazısında şu ifadeleri kullandı: “Alaattin Çakıcı, Abdullah Çatlı ve Muhsin Yazıcıoğlu gibi diğer ülkücülerden farkı asistan olmasıydı, o yüzden basında çok yer almadı ve diğerleri gibi tanınmadı. Aradan seneler geçti, Bahçeli’nin siyasi yaşamında benim en komiğime giden olay yaşandı, Özel Harp Dairesi’nden gelen Alpaslan Türkeş’e Bahçeli’nin MİT mensubu olduğu üzerine şikâyet edildi.”

12 EYLÜL’DE YARGILANMAYAN NADİR ÜLKÜCÜLERDEN

Bahçeli’nin MİT mensubu olup olmadığını bilmediğini belirten Nesin, “12 Eylül duruşmalarında yargılanmayan nadir Ülkücü’lerden birisidir. Bu arada Türkeş’in bu konuda verdiği iddia edilen yanıt da ilginçtir, “Bunu en azından biliyoruz, deşifre edersek başka birini gönderecekler ama biz bu kez onun kim olduğunu çözmek için uğraşacağız” dedi.

BAHÇELİ’DEN ARABASINI İSTEDİLER

Nesin, yaşanan olayı şu ifadelerle anlattı: “Gelelim 1978’lere, Ali Halaman, Fuat İstanbullu, Ekrem Pazarcı ve Sami Ocak, Adana’ya gitmek için Devlet Bahçeli’den arabasını ister. Bahçeli 01 FE 994 plakalı ve beyaz renkli Renault marka arabasını hiç tereddüt etmeden verir. Arabadakiler görüşmelerini yapar, bu arada Ekrem Pazarcı, Adana’daki köyünden 1 sandık portakal alıp arabanın bagajına koymuştur. Artık geriye dönmek için yola koyulmuşlardır.”

PORTAKAL’IN ALTINA GİZLENMİŞ SİLAHLAR

Nesin, yazısında “23 Şubat 1978’de polise bir ihbar gelir ve araba saat 16.45’de Kepekli Boğazı’nda durdurulur ve aranır. Bagajda portakal sandığının altına gizlenmiş 2 otomatik tüfek ve şarjörler bulunur. İfadeler sonucunda herşey ortaya çıkar. Silah paketini Ali Halaman, Adana Ülkü Ocakları başkanı Recai Yıldırım’dan almıştır ve paket Ekrem Pazarcı’nın getirdiği portakal kasasının altına yerleştirilmiştir. Recai Yıldırım daha sonra yakalanmış ve silahları Ülkü Ocakları genel başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’nun istediğini söylemiştir” dedi.

BAHÇELİ HAKKINDA SORUŞTURMA BİLE AÇILMADI

Nesin yazısında mahkeme tutanağını da aktardı: “1981/278 esas numaralı dosya. Adana MHP ve Ülkücü Kuruluşlar Davası Gerekçeli Hükmü. Renault otomobili, Başkent Mali Bilimler Yüksek Okulu öğretim görevlisi Devlet Bahçeli’den, arkadaşlar memlekete gitmek için aldılar. Araç Bahçeli’nindi ancak silah taşınacağını bilmiyordu. Bu ifadeler Fuat İstanbullu’nundu ve bunun üzerine Bahçeli’nin ifadesine gerek kalmadı, Bahçeli hakkında ne bir soruşturma ne de dava açıldı. Araçta yakalananlar Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandılar ve ruhsatsız silah nakletmek suçundan ceza yediler. Silahları veren Recai Yıldırım ise Adana MHP ve Ülkücü Kuruluşlar Davası’nda yargılandı ve dava zaman aşımından düşünce serbest bırakıldı.”

BAHÇELİ BORCUNU VEKİL YAPARAK ÖDEDİ

Nesin, “Aradan 20 yıl geçti ve Devlet Bahçeli borcunu bir şekilde ödedi, Ali Halaman ve Recai Yıldırım, 1999 yılında yapılan seçimlerde Adana milletvekili olarak meclise girdiler. İşte bugün seçimler öncesi AKP ve MHP’ye oy vermeyen herkesi teröristlikle suçlayan Devlet Bahçeli’nin geçmişinden kısa bir özet. Ben esas başka bişeyi merak ediyorum, acaba Devlet Bahçeli haberi olmadan arabasında taşınan 2 otomatik tüfeğin katil tüfek olup olmadığını hiç merak etmiş midir” ifadelerini kullandı.

Cumhur ittifakı MHP’ye yaradı, AKP oy kaybediyor

Politika

“Sıkışan Erdoğan yeni maceralara yönelecek” iddiası

TIME Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Ian Bremmer, içeride ve dışarıda sıkışan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın destekçilerinin dikkatini dağıtmak için daha fazla dış politika macerası başlatmaya çalışabileceğini söyledi.

BOLD – İçeride ve dışarıda sıkışan AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ülkeyi yeni maceralara sürüklüyor. Uzmanlar krizi aşamayan Erdoğan’ın milliyetçiliği körükleyerek muhalefet üzerinde baskı oluşturacak hamlelere daha fazla yöneleceğine dikkat çekiyor.

HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRAYAN SEÇMENİNİ KAZANMAYA ÇALIŞACAK

Pandemiyle derinleşen krizin üstesinden gelemeyen Saray, kitleyi konsolide etmenin yollarını arıyor. TIME Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Ian Bremmer, 2021’in küresel riskleri arasında Türkiye’nin dış politikasını da gösterdi. Yedinci sırada “Soğuk Türkiye” başlığıyla yayımlanan yazıda, “2021’deki ekonomik gerileme ve Türkiye’nin kötü Kovid-19 tepkisi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı 20 yıllık iktidarı ile hayal kırıklığına uğramış seçmenleri geri kazanma mücadelesine bırakacak” denildi.

DAHA FAZLA MACERA BAŞLATACAK

“Bu yıl, Türkiye Cumhurbaşkanı’nın kendisini sonuçlardan koruyacak uluslararası arkadaşları olmayacak” ifadelerinin yer aldığı yazıda, “Bu dinamikler toplumsal gerilimleri körükleyecek, muhalefete karşı bir baskıya neden olacak ve Erdoğan’ı milliyetçiliği körüklemek ve destekçilerinin dikkatini dağıtmak için daha fazla dış politika macerası başlatmaya teşvik edecek” denildi.

ERDOĞAN’IN BÜYÜK OYUNU, AFRİKA

“Erdoğan’ın Büyük Oyunu” yazı dizisi kapsamında Türkiye’nin Afrika’daki faaliyetlerine odaklanan bir araştırma yayımlayan Financial Times da Türkiye’nin Afrika’daki varlığının Cumhurbaşkanı Erdoğan’la değiştiğini aktardı. Yazıda, Türkiyeli yetkililerin Osmanlı İmparatorluğu’nun çöküşünün ardından Afrika’yı büyük ölçüde görmezden geldiğini ancak bugün Erdoğan’ın Afrika ülkelerini sık sık ziyaret ettiğine dikkat çekildi.

Kovid-19’un ciğerlerinde kalıcı hasar bıraktığı hasta tutuklu yeniden cezaevine gönderildi

Okumaya devam et

Politika

CHP’li belediyenin cami yapma istediğine AKP’liler karşı çıktı

Bolu’da CHP’li belediye, Borazanlar Mahallesi’nde cami yaptırmak istedi. Cami için bir hayırseverler arsa bağışlarken AKP’li Belediye Meclis Üyeleri, cami yapılacak olan alanın ilköğretim alanı olduğunu belirterek teklife karşı çıktı.

BOLD – Bolu’da hayırseverler cami yapılması için belediyeye arsa bağışladı. CHP’li belediyenin cami yapma teklifine AKP’li Meclis Üyeleri karşı çıktı. Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, “İlk defa CHP’li bir belediye cami yaptırmak istiyor ona da karşı çıkıyorsunuz” diye tepki gösterdi.

BELEDİYE BÜTÇESİNDEN YAPILACAK

Sözcü’den İsmail Akduman’ın haberine göre Bolu Belediyesi Meclisi toplantısı ocak ayı ikinci oturumunda konuşan Belediye Başkanı Tanju Özcan, belediye bütçesini kullanarak Borazanlar Mahallesi’nde cami yaptırmak istediklerini dile getirdi. Mahalle sakinlerinden gelen talepler doğrultusunda hareket ettiklerini ve cami yapılması için yerlerini belediyeye verdiklerini vurgulayan Özcan, “İlk kez belediyenin bütçesinden yapacağız. Tabi ki de bağış kampanyası yapacağız ama ilk defa kendi bütçemiz ile yapacağız. O bölgede hızlı bir şekilde Bolu Belediyesi olarak cami yapmak istiyoruz. Farklı bir mimarisi olan ve değişik bir cami olacak. İhtiyaç da var çünkü nüfus yoğunluğu olan bir bölge” dedi.

AKP GRUBU KARŞI ÇIKTI

Başkan Özcan’ın cami yaptırma teklifine AKP grubu tepki gösterdi. AKP’li meclis üyeleri cami yapılacak olan alanın ilköğretim alanı olduğunu, karşısında alkollü bir mekân bulunduğunu belirterek teklife karşı çıktı. Başkan Özcan ise cami yaptırmakta kararlı olduğunu ancak yargı yoluna gitmek isteyen varsa gidebileceğini söyleyerek, “Arkadaşlar mahkemeye müracaat ederse mahkeme de şartlar uygun değil derse uygulama duracaktır. Mahkeme kararına karşı biz de saygılı oluruz” ifadelerini kullandı.

BAŞKAN ÖZCAN TEPKİ GÖSTERDİ

AKP grubundan gelen tepkiler üzerine açıklama yapan Başkan Özcan, “İlk defa CHP’li bir belediye cami yaptırmak istiyor ona da karşı çıkıyorsunuz. Karşısında lokanta varmış, meyhane varmış. Karşısındakini kapatırız. Biz Allah’a inanan insanlarız. İbadetin farz olduğunu düşünen insanlarız. Türkiye’de belediye olarak ilk kez kendi bütçemizden cami yapmak istiyoruz” dedi.

Kovid-19’un ciğerlerinde kalıcı hasar bıraktığı hasta tutuklu yeniden cezaevine gönderildi

Okumaya devam et

Politika

Hükumet 2020 yılında 662 defa halkın sorunlarına sırt çevirdi

TBMM’ye geçen yıl toplam 808 yasa teklifi verildi. Aralarında emekliye bayram ikramiyesinin artırılması, asgari ücretliye zam, faturalardan verginin kaldırılması gibi teklifler vardı. 662 teklif hükumet tarafından reddedildi. 14 bin 245 soru önergesinden 6 bin 606’sı da yanıtlanmadı.

BOLD – Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) bir yılda 808 kanun teklifi verildi. Muhalefete ait tekliflerin 662’si gündeme alınmadı. Muhalefet partili vekillerin verdiği soru önergelerinin büyük kısmı ise yanıtsız bırakıldı.

AKP’NİN VERDİĞİ TEKLİFLER YASALAŞTI

Sözcü’den Deniz Ayhan’ın haberine göre muhalefet partilerince geçen yıl TBMM’ye verilen 662 kanun teklifinden hiçbiri gündeme alınmadı ve yasalaşmadı. TBMM Başkanvekili Sadi Bilgiç, CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere’nin bu konudaki önergesini cevaplandırdı. TBMM’ye geçen yıl toplam 808 yasa teklifi verildi. Bunların 62’si AKP, 488’i CHP, 114’ü HDP, 75’i MHP, 54’ü İyi Parti, 4’ü Saadet Partisi (SP), 2’si TİP, 1’i BBP ve diğerleri de bağımsız milletvekillerince hazırlandı. Muhalefetin verdiği 2 teklif geri çekilirken, AKP’nin verdiği 62 yasa teklifinden ise 22’si kanunlaştı, 40’ı da Genel Kurul ve komisyon gündeminde bulunuyor. TBMM’de sadece AKP’nin verdiği teklifler ile AKP-MHP’nin ortak verdiği 5 kanun teklifi yasalaştı.

6 BİN 606 SORU YANITSIZ KALDI

TBMM Başkanlığı’na sunulan ve 14 bin 245 soru önergesinin de 7 bin 419’u cevaplandı, 6 bin 606’sı yanıtlanmadı. Halen 217 önerge de işlemde bulunuyor. En çok önergeyi 7 bin 897 adet ile CHP verdi. AKP’den 1, MHP’den 538, İyi Parti’den bin 243, HDP’den 4 bin 409, SP’den 103 önerge geldi. AKP’nin 1, CHP’nin 2 bin 940, HDP’nin 3 bin 036, MHP’nin 163, İyi Parti’nin 403, SP’nin de 35 önergesi cevaplanmadı.

BAKANLAR GÖREVLERİNE YERİNE GETİRMEDİ

Önergeleri cevaplandırmayan bakanları açıklayan CHP’li Tutdere, “Önergeleri en çok cevapsız bırakan Adalet Bakanı ilk sırada. İkinci ise Sağlık Bakanı” dedi. Adalet Bakanlığı 2215 önergeden 213’üne cevap verdi. Sağlık Bakanlığı da 1436 önergeden 64’ünü cevapladı. Tutdere, “Bu tablo yürütmenin yasamayı dikkate almadığı ve görevini yerine getirmediğinin açık göstergesi. Bu tablo atanmış bakanlıkların kendisini millete karşı değil, kendisini atayan cumhurbaşkanına karşı görevli hissettiklerini ortaya koymaktadır” dedi.

TOPLUMUN SORUNLARINI İLGİLENDİREN TEKLİFLER REDDEDİLDİ

AKP’nin yasalaştırmadığı kanun teklifleri arasında CHP ve İyi Parti’nin, Ramazan ve Kurban bayramında emeklilere ödenen 1.000 TL bayram ikramiyesinin, 1.500 TL’ye çıkarılması, CHP-İyi Parti ve SP’nin, asgari ücretten vergi alınmaması, CHP’nin Kovid-19’un sağlık çalışanları için meslek hastalığı sayılması, CHP’nin doğalgaz ve elektrik faturalarından alınan yüzde 18’lik KDV’nin yüzde 1’e indirilmesi, CHP’nin, EYT’lilerin mağduriyetinin giderilmesi, CHP’nin ev kadınının emeklilik hakkı kazanabilmesi ve emekliler için intibak düzenlemesi yapılması gibi çok sayıda toplumun sorunlarını ilgilendiren kanun teklifleri de bulunuyor.

Kovid-19’un ciğerlerinde kalıcı hasar bıraktığı hasta tutuklu yeniden cezaevine gönderildi

 

Okumaya devam et

Popular