Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

AKP’nin düşük kur çabasına rağmen dolar/TL neden hâlâ yükseliyor?

Ekonomi yönetiminin Londra’daki offshore swap piyasasının likiditesini kurutarak TL’yi değerlendirme taktiği doları ilk anda 5,84’ten 5,30’a kadar geriletmişti. Fakat dün ve bugün dolar yeniden değerlenmeye başladı. Piyasa yorumcularına göre bunun basit ama önemli sebepleri var.

Yabancıların açığa satışları Londra’daki offshore TL piyasasını kurutmak pahasına engellendikten sonra TL dolara karşı hızla değer kazanmıştı.

“Türkiye büyük bedel ödedi ama doları da düşürdü” yorumları yapılırken dün dolar/TL kurunun yeniden yükselmeye başlaması kafaları karıştırdı. Dolar kuru TL’ye karşı son derece oynak bir seyir izliyor ve bir düşüp bir çıkıyor.

Nitekim dolar/TL dün en düşük 5,30’u gördü, ardından tekrar 5,46 seviyelerine çıktı. Bugün sabaha da 5,43 seviyesinden başlayan dolar, ilk saatte 5,45’i aştı. İlerleyen saatlerde daha da yükselen dolar 11.30 gibi yüzde 4,5 artışla 5,5668’e geldi. Sonrasında 5,60’ı da gören dolar/TL kurunda günü nerede bitireceğine dair büyük bir mücadele sürüyor.

Cuma gününe 5,46 civarında başlayıp akşam saatlerinde 5,84’e kadar yükselen kur, Merkez Bankası’nın attığı adımlar ve yurt dışında Türk Lirası’nın sıkışmasından dolayı swap faizlerinde görülen sert yükselişin etkisi ile düşüşe geçmişti.

Sosyal medyada ve yabancı medyada yurt dışındaki spekülatörlerin TL ihtiyacını kısmanın bir süre sonra işe yaramayacağı çünkü açığa satanların şu veya bu maliyetle açık pozisyonlarını hızla kapattıkça bu “önlem”in işe yarar olmaktan çıkacağı yazılmıştı.

Üstelik iddialara göre spekülatör ya da manipülatör olmayıp belli endişelerle Türkiye’deki riskinin bir kısmını belli bir süre, mesela seçime kadar azaltmak isteyen bir kısım önemli yatırımcılar da tıpkı spekülatörler gibi TL kıtlığı yüzünden pozisyonlarını azaltamayınca bu kez hisse senedi veya tahvil yatırımlarını satıp, dolara çevirip gitmeye başladı. Bunun etkisi de tersine dolar talebini yeniden arttırıyor.

Yorumlara bakılırsa bu nedenle dün Borsa İstanbul’da gün içinde yaşanan kayıplar yüzde 6’yı aştı, BIST 100 Endeksi günü de yüzde 5’in üzerinde düşüşle tamamladı. Bankacılık endeksi yüzde 7’nin üzerinde, holding endeksi yüzde 5’in üzerinde değer kaybetti.

CDS Eylül 2018’den beri en yüksek seviyeleri gördü. 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 4,12 artışla yüzde 18,21 düzeyine ve iki yıllık gösterge tahvilin gösterge faizi yüzde 6,81 artışla yüzde 21,34 düzeyine yükseldi.

Bloomberg’e konuşan Garanti Yatırım Koordinatörü Tufan Cömert, piyasalarda dün yaşanan hareketin yurt dışında swap piyasasında TL likiditesinin tamamen kurumasıyla yabancıların ellerindeki diğer TL varlıklarını satmalarından kaynaklandığını söyledi.

ABD Doları’nın TL’ye karşı değer kaybetmesinde dolar endeksinin az da olsa artışı da kısmen etkili oldu.

ABD para biriminin G-10 ülkeleri paraları karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi, küresel büyümeye ilişkin endişelerin ABD ile Çin arasında ticaret anlaşmasına varılmasının yakın olduğuna ilişkin iyimserliği dengelemesi sonrası 2 haftanın zirvesine çıkarken, Çin yuanı 5 haftanın en düşük seviyesi yakınında seyretti. Dolar endeksi yüzde 0,18 artarak 97,13 oldu.

Dolar endeksi yarıdan fazla ağırlığı euro olan belli başlı büyük paralara göre doların değerini tespit eden ağırlıklı bir ortalama olan türden bir endeks. Dolayısıyla gelişen ülke piyasa paralarındaki değişimi ölçmüyor.

Bugün belki de Türkiye ve Arjantin para birimlerindeki olumsuz havanın etkisiyle bu paralar da kötü bir seyir izliyor. Genel kötü seyir sonra dönüp TL gibi paraları yeniden olumsuz etkileyebiliyor.

Swap oyunlarıyla yabancı yatırımcıyı Türkiye’ye hapseden Erdoğan, şimdi de yerli yatırımcıyı tehdit etti

Ekonomi

İmam hatipten arkadaşını köşklerle yaşatıyor: 125 milyon yetmedi 99 milyon daha verecek

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 25 Ağustos 2020’de açılışını yaptığı Ahlat Köşkü için 99 milyon TL daha harcanacak. Bugüne kadar 125 milyon TL harcanan köşkü Erdoğan’ın imam hatip lisesinden arkadaşı yapıyor.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan 2021 Yılı Yatırım Programı’nda Ahlat Köşkü ayrıntısı dikkat çekti. Geçen yıl açılışı yapılan köşk için milyonlarca lira daha harcanacak.

İLK YATIRIM ÖDENEĞİ 30 MİLYON LİRA

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine göre Anayasa Mahkemesi’nin kıyı kanununu ihlal edildiği gerekçesiyle projesine iptal kararı verdiği Ahlat Köşkü için 2019 Yılı Yatırım Programı’nda ödeneği 30 milyon TL olarak belirlenmesine karşın 2019 yılı sonuna kadar 100 milyon TL harcandı. Geçen yıl da 25 milyon TL’lik harcama ile köşkün maliyetinin 125 milyon TL’ye ulaştı.

99 MİLYON LİRA DAHA HARCANACAK

2021 Yılı Yatırım Programı’nda “Ahlat Köşkü ile Devlet Adamları Konukevi Projesi” adı altında 99 milyon TL’lik bir bütçe ayrıldı. Bu bütçenin 89 milyon TL’sinin ise bu yıl kullanılacağı açıkladı. Milyonlarca liralık harcamanın, “Donanım, etüt-proje, makine-teçhizat, 52 bin metrekarelik peyzaj ve 5 bin metrekarelik sosyal tesis” için gerçekleştirileceği belirtildi.

KÖŞKÜ ERDOĞAN’IN ARKADAŞI YAPIYOR

Köşkü, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın imam hatip lisesinden arkadaşı Hasan Gürsoy’un Güryapı Taahhüt Şirketi yapıyor. Çamlıca Cami projesini, Cumhurbaşkanlığı Huber Köşkü, Süleymaniye Camii, Galatasaray Üniversitesi, Arkeoloji Müzesi ve Topkapı Sarayı’nın restorasyon işleri ile Bilal Erdoğan’ın yöneticisi olduğu Okçular Vakfı tarafından da kullanılan Okçular Tekkesi’nin restorasyonu da Hasan Gürsoy’un şirketleri tarafından yapıldı.

Mahmud’a özel akademik ilan

 

 

Okumaya devam et

Ekonomi

2020’de halka 4 Yavuz Sultan Selim Köprüsü yapacak kadar ceza kesildi

Maske takmama, sokağa çıkma gibi idari para cezaları AKP hükumeti için bir kaynak haline geldi. Geçen yıl kesilen para cezalarının toplamı 15.8 milyar TL oldu. Bu para ile yaklaşık dört Yavuz Sultan Selim Köprüsü yapılabiliyor.

BOLD – Geçen yıl halka kesilen para cezaları zirve yaptı. Muhasebat Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre, geçen yıl için bütçeye gelir kaydedilen para cezalarının toplamı, 2019 yılına kıyasla yüzde 9.8 artarak 15.8 milyar lira ile son 10 yılın en yüksek rakamına ulaştı. Geçen yıl 11.8 milyar lira para cezası geliri hedefleniyordu.

CEZALARDAN BU YIL 19.2 MİLYAR LİRA GELİR BEKLENİYOR

Para cezalarının detaylarına bakıldığında ise 2020’de 2019 yılına göre, içinde maske kullanmama, trafikte kırmızı ışıkta geçme gibi cezaların da yer aldığı idari para cezaları yüzde 44.6 artarak 9.1 milyar lirayı aştı. Buna karşın vergi cezaları yüzde 20.5 düşerek 5.7 milyar TL, yargı para cezaları yüzde 16.8 düşerek 539 milyon lira oldu. Diğer para cezaları da yüzde 57.2 artışla 434 milyon liraya yükseldi. Öte yandan 2021 yılı bütçesine konulan para cezası geliri hedefi ise 19.2 milyar lira olarak belirlendi. Bunun içinde trafik para cezalarının payı 6 milyar TL olarak tahmin edildi.

10 YILDA HALKA 93 MİLYAR TL CEZA KESİLDİ

Merkezi yönetim bütçesi kapsamındaki para cezalarının son 10 yıllık geçmişine bakıldığında, dikkat çekici bir büyüklüğe ulaşıldığı da görülüyor. 2020 itibarıyla son 10 yılda kesilen toplam para cezaları büyüklüğü 93.3 milyar liraya ulaştı. Ayrıca yine son yıllarda para cezaları önemli bir bütçe gelir kalemine de dönüştü. 2019’da bütçe gelirleri içindeki payı yüzde 1.64 olan toplam para cezaları, 2020’de de yüzde 1.53 pay aldı.

Furkan Vakfı: Karanlık bir yerden düğmeye basıldı

Okumaya devam et

Ekonomi

Zarar eden TCDD’nin personeline maaş ödeyecek gücü kalmadı

Demiryollarındaki trenleri işleten ve Devlet Demiryolları’na bağlı olarak hizmet veren TCDD Taşımacılık, 2019 yılında 1 milyar 87 milyon 52 bin 678 TL zarar etti. Kurumun personeline maaş ödeyecek durumunun olmadığı Sayıştay raporlarına yansıdı. 

BOLD – Sayıştay Başkanlığı, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Taşımacılık Anonim Şirketi’ne ilişkin denetim raporunu yayınladı. 11 bin 886 personelin çalıştığı TCDD Taşımacılık’ın personeline maaşları bile ödeyecek gücünün olmadığı ortaya çıktı.

ÖDENEKLERİN ÜZERİNDE MASRAF YAPILDI

Sözcü’den Deniz Ayhan’ın haberine göre şirkette çalışan 11 bin 886 personele 1 milyar 180 milyon lira yıllık ödeme yapılırken bu tutarın 24.2 milyon TL’si memurlara, 552.2 milyon TL’si sözleşmeli personele ve 603.4 milyon TL’si işçilere ödendi. Hizmet alımı kapsamındaki personele ise toplam 155.9 milyon TL ücret verildi. Sayıştay’ın raporuna göre TCDD Taşımacılık, 2019’da hizmet işleri kapsamındaki 161 milyon 808 bin TL’lik ödeneğe rağmen, 225 milyon 701 bin TL harcama yaptığı tespit edilerek, ödeneklerin üstünde masrafı olduğu belirtildi. Harcamanın 55 milyon lirası temizlik, 62 milyon lirası koruma ve güvenlik, 7 milyon 981 bin lirası araç kiralama, 67 milyon 775 bin TL ise diğer hizmet alımları için kullanıldı.

KAZA GİDERLERİ DE TCDD TAŞIMACILIK’A FATURA EDİLDİ

Sayıştay denetçileri TCDD Taşımacılık ile TCDD arasında tren kazalarındaki sorumluluk oranının belirlenmesinde ihtilafa düşüldüğü bilgisine de yer verildi. Sayıştay raporunda, “Mutabakat sağlanamadığı ve çoğunlukla kaza giderlerinin TCDD’ye fatura edilememesi sonucu TCDD Taşımacılık bu masrafı üstlenmek zorunda kalmıştır” denildi. Raporda ayrıca 2019’da engelli vatandaşlarca ücretsiz satın alındığı halde kullanılmayan 124.7 bin adet biletin parasal değerinin 3.4 milyon TL olduğu belirtildi.

Furkan Vakfı: Karanlık bir yerden düğmeye basıldı

Okumaya devam et

Popular