Bizimle iletişime geçiniz

Genel

Paradise Papers belgelerini haberleştiren Pelin Ünker hakkındaki dava düştü

Cumhuriyet gazetesi eski muhabiri gazeteci Pelin Ünker’in Berat Albayrak, Serhat Albayrak ve Ahmet Çalık’ın şikâyetiyle yargılandığı Paradise Paper davasında düşme kararı verildi. Hâkim Nursel Bedir kararı açıklarken “Maalesef zaman aşımı olduğunu tespit ettim.” dedi.

BOLD – Gazeteci Pelin Ünker hakkında Paradise Papers haberleri nedeniyle Berat Albayrak, Serhat Albayrak ve Ahmet  Çalık tarafından açılan dava bugün İst. 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Pelin Ünker ve avukatlarının hazır bulunduğu mahkemede Berat ve Serhat Albayrak ile Ahmet Çalık da avukatları tarafından temsil edildi.

Albayrak ve Çalık’ların avukatları şikâyetlerinin devam ettiğini söyleyerek Pelin Ünker’in Paradise Papers haberleri nedeniyle cezalandırılmasını istedi.

Pelin Ünker ise savunmasına ekleyecek bir şey olmadığını söyleyerek beraatini talep etti.

Pelin Ünker’in avukatı Abbas Yalçın, aynı haberlerden dolayı Berat ve Serhat Albayrak’ın şikâyetiyle Evrensel gazetesine açılan davada Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından beraat kararı verildiğini hatırlattı.

Mahkeme, av. Yalçın ek süre talebini reddederek Pelin Ünker’e son sözünü sordu. Aradan sonra da karar açıklandı. 2. Asliye Ceza Mahkmesi hâkimi, zaman aşımı gerekçesiyle Pelin Ünker hakkındaki yargılamada davanın düşmesi yönünde karar verdi.

KARAR SEVİNDİRİCİ AMA TÜRKİYE’DE ÇOK SAYIDA GAZETECİ SUÇSUZ YERE HAPİS YATIYOR

Pelin Ünker dava sonrasında şunları söyledi:

“Bu kararın çıkması elbette sevindirici. Zaten böyle olması gerekiyordu. İddianame kabul sürecinde 4 aylık süre aşılmıştı. Ancak böyle bir karar verilmesi yine de yargının bağımsız olduğu hissiyatını oluşturmuyor. Çünkü Türkiye’de çok sayıda gazeteci suçsuz yere yargılanıyor veya hapis yatıyor. Bu karar sadece bir istisna. Bir de aslında şeytan ayrıntıda gizlidir.”

HAKİM KARARI AÇIKLARKEN KARŞI TARAFIN AVUKATLARINA BAKIP: MAALESEF ZAMANAŞIMI OLDUĞUNU TESPİT ETTİM, DEDİ 

Ünker ayrıca bir noktaya da dikkat çekti:

Diğer yandan kararla ilgili şu ayrıntıya dikkat çekmek isterim. Hakim, kararı açıklarken Berat-Serhat Albayrak ve Çalık Holding avukatlarına bakıp buruk bir ifadeyle, bir mahcubiyet belirtisi göstererek, ‘Maalesef zamanaşımı olduğunu tespit ettim’ diye bir cümle kullandı.

Bu da aslında yargının mevcut halini, nasıl bir noktaya geldiğini çok net gösteren bir şey. Çünkü özellikle yolsuzluk dosyalarıyla ceza davasına konu olan haberler ile ilgili kararlar verilirken hâkimlerin üzerinde büyük bir baskı söz konusu. Bu baskıyı da bir kez daha çok net bir şekilde görmüş olduk.

Binali Yıldırım ve oğullarının açtığı ceza davası ile ilgili karar veren de aynı hâkimdi. 13 ay 15 gün hapis cezası vermişti. Aynı yazı dizisi ve aynı suçlamadan dolayı. Şimdi çok farklı bir karar çıktı. Bu yüzden aslında karar alma süreçleriyle ilgili bir belirsizlik söz konusu.”

Paradeise Papers

Medyascope TV’den Canan Coşkun’un haberine göre Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu’nun (ICIJ) üyesi olan Pelin Ünker, Süddeutsche Zeitung gazetesi tarafından elde edilen Paradise Papers belgelerini dünya çapında diğer medya kurumları ile eş zamanlı olarak 6 Kasım 2017’den başlayarak altı gün boyunca Cumhuriyet gazetesinde yayımladı. Belgeler, dünyanın dört bir yanında çok sayıda politikacı ve iş insanının off-shore bağlantılarını ortaya koyuyordu.

Bu kişiler arasında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak da vardı. Vergiden kaçınmak için Malta’da kurulan off-shore şirketler Berat ve Serhat Albayrak’ın Çalık Holding’de yönetici olduğu dönemde açılmıştı. Haberin yayımlanmasının ardından internet sitesi linklerine erişim engellenmiş, tazminat davası da açılmıştı.

Davaya konu haberin yayımlanmasının ardından Berat ve Serhat Albayrak ile Ahmet Çalık, Ünker’in iftira suçu işlediği iddiasıyla şikâyetçi oldu. Savcılık, soruşturma kapsamında 3 Ocak 2018’de Ünker hakkında takipsizlik kararı verdi. Kararda, “kamuyu ilgilendiren bir konuda, basının haber verme ve kamuoyunun bilgi edinme hakkı kapsamında kalan güncel mahiyette bir haber yapıldığı” belirtildi.

Karara, Albayraklar ve Çalık Holding tarafından itiraz edildi. Sulh Ceza Hakimliği de itirazı kabul edince Ünker hakkında iftira suçu işlediği iddiasıyla iddianame hazırlandı. Savcı Celal Sarıdere imzalı iddianamede Ünker’in 1 yıldan 4 yıla kadar hapsi istendi.

Pelin Ünker, geçen en fazla tehdit alan gazeteciler listesinde Türkiye’den gösterilen tek isim olmuştu.

En fazla tehdit alan gazeteciler listesinde Pelin Ünker de var

Genel

AKP son bir ayda 4 puan kaybetti

İstanbul Ekonomi Araştırma şirketi Ocak ayı seçim anketini değerlendiren Kemal Özkiraz, AKP’nin bir ayda 4, Cumhur İttifakı’nınsa 5 ayda 7 puan kaybettiğini açıkladı.

BOLD – İstanbul Ekonomi Araştırma şirketi Ocak ayı seçim anketini kamuoyuyla paylaştı. Ankete göre, AKP’nin oyu 31,6’da kaldı. Yüzde 17,7 olan kararsızların oranı ise diğer bütün partilerin üzerinde. Ankette sırasıyla CHP yüzde 16,5, İyi Parti 12,8, HDP 8,5, MHP 7,6 oy oranıyla yer aldı.

Ali Babacan’ın DEVA Partisinin ise yüzde 2,6 oy oranına sahip olduğu görüldü. Anket sonuçlarını değerlendiren Avrasya Araştırma Başkanı Kemal Özkiraz, AKP’nin bir ayda 4 puan, Cumhur İttifakı’nın ise 5 ayda 7 puan kaybettiğini açıkladı.

Ankette kararsızların dağılımının ardından ise görünüm şöyle:

AKP: Yüzde 36,2
CHP: Yüzde 20,3
İp : Yüzde 16,7
HDP: Yüzde 10,5
MHP: Yüzde 9,1
DEVA Partisi: Yüzde 3,6
Diğer: Yüzde 1,7
Gelecek Partisi: Yüzde 1,3
Saadet Partisi: Yüzde 0,6

90’lardan bugüne sadece arabanın markası ve rengi değişti

Okumaya devam et

Genel

Koronavirüsten 137 kişinin daha hayatını kaybettiği açıklandı

Sağlık Bakanlığının açıkladığı güncel koronavirüs verilerine göre, bugün hayatını kaybeden 137 kişiyle birlikte toplam can kaybı 25 bin 210 oldu.

BOLD – Sağlık Bakanlığı günlük koronavirüs verilerini ilgili siteden kamuoyu ile paylaştı. Buna göre, bugün hayatını kaybeden 137 kişiyle birlikte toplam can kaybı 25 bin 210 oldu. Son 24 saatte yapılan 151 bin 109 test sonucunda semptom gösteren 671 hastayla birlikte 5 bin 642 yeni vaka tespit edildi. Türkiye’deki toplam vaka sayısı da 2 milyon 435 bin 247’ye yükseldi.
Öte yandan hastalardaki zatürre oranı yüzde 4.7, ağır hasta sayısı da bin 808 oldu.

ABD’den Saray’a uzanan bir yolsuzluk ve kara para hikayesi

 

Okumaya devam et

Genel

Bold kısa bir aradan sonra tekrar yayında: Nerede kalmıştık?

TRT’nin Bold Medya’ya yönelik sansür amaçlı ‘telif’ başvuruları Youtube tarafından reddedildi. Bir aydır askıya alınan Bold Youtube kanalı, yasal itirazların ardından tekrar yayına açıldı.

BOLD – Youtube bir aylık inceleme sonunda, telif hakkı talebinde bulunan TRT karşısında Bold’un haklı olduğuna karar verdi. Yeni saldırıların olabileceği uyarısında bulunan Bold Medya, bir video ile sivil toplum ve bağımsız gazetecilere çağrı yaptı:

Okumaya devam et

Popular