Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Muhalefet bu defa kararlı: Bir tek oyu çaldırmayacağız

31 Mart seçimlerine günler kala muhalefetin ana gündeminde sandık güvenliği var. Başta Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) olmak üzere tüm muhalef partileri il ve ilçe teşkilatlarında aldıkları önlemleri sıkılaştırdı.

Muhalefet, seçimlerde oy kullanmanın ve sandıklara sahip çıkmanın önemine vurgu yaparken, hepsi gerekli alt yapı çalışmalarını, bilişim sistemlerini, sandık görevlilerini, kurullarını, eğitimlerini tamamlamış durumda.

HER İLÇEDE AKTİF SİSTEM

Birgün gazetesinin haberine göre, 2011 yılından bu güne kadar Yüksek Seçim Kurulu’nda (YSK) görev yapan CHP’li Mehmet Hadımi Yakupoğlu, şimdiye kadar 7 seçim geçirdiklerini ve 2017 yılındaki 16 Nisan Referandumu’nda mühürsüz oyların kabul edilmesi dışında seçim sonuçlarını etkileyecek türden bir hileyle karşılaşmadıklarını söyledi.

Yakupoğlu, sandık güvenliği konusunda kurdukları sisteme ilişkin “Bizim 81 il başkanlığımız, 971 ilçe başkanlığımız arasında BİTEM dediğimiz Bilgi ve İletişim Teknolojileri Genel Başkan Yardımcılığı’na bağlı kapalı bir bilişim sistemi vardır. Tıpkı YSK’nin il ve ilçe seçim kurulları arasında sahip olduğu gibi” dedi.

24 SAATLİK ÇALIŞMA

Şu an yapılması gereken her şeyin yapıldığını söyleyen Yakupoğlu, bu süreçte hukukçularla sıkça toplandıklarını ifade ederek, “Bütün arkadaşlarımız alandalar, sürekli bilgilendirme yapıyoruz. Sandık yapılanmalarında son anda çıkan bir eksiklik varsa telafilerini yapıyoruz. Şu anda 24 saat esasına göre çalışıyor bütün örgütlerimiz” diye konuştu.

HER OKULDA AVUKAT

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak da, “CHP olarak ciddi bir alt yapımız var. Her okulda avukatlarımız olacak, yine sandık sorumluları baştan itibaren takipleri de yapacağız. Sandık başında ciddi bir sorun çıkmadan oyların takibi ile ilgili bir açık vereceğimizi düşünmüyoruz. Hiçbir vatandaşımız oyunun heba olacağı gibi bir izlenime kapılmasın. Her oyun yerini bulması için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz” şeklinde konuştu.

ÇALIŞMALAR EKİM’DE BAŞLADI

Halkların Demokratik Partisi (HDP) adına 3,5 yıl YSK temsilciliğini yapan Batman Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki ise, çalışmalara ekim ayında başladıklarını söyleyerek, “Sandık kurulu üyesi veremediğimiz yerlerde müşahit vermeye çalışıyoruz. Muhalefet partileri ile gerekli teması yapıyoruz” diye konuştu.

SEÇMENLERİMİZ SANDIKLARA GİTSİNLER

Tiryaki, “İki yerde bulunmak gerekiyor, sandık başında ve ilçe seçim kurullarında. Biz parti olarak bunun gereğini yapıyoruz. Bu nedenle tüm seçmenlere çağrımızdır. Rahatlıkla oy kullanmaya gitsinler ve ülkede yönetimin değişmesini istiyor iseler bize ve başka muhalefet partilerine oy kullansınlar, vermedikleri her oy iktidara oy kullanmış sonucunu doğuracaktır.” dedi.

YETKİ MÜŞAHİTLERDE

Tiryaki sözlerini şöyle sonlandırdı: “Müşahitlerin sandık kurulu üyelerinden herhangi bir farkı yok. O gün tam zamanlı olarak görev yapabilirler, her türlü itirazda bulunup, şikâyet haklarını kullanabilirler. İtiraz ve şikâyetlerinden sonuç alamazlarsa bu itirazların devamı için partimiz gereken her şeyi yapacaktır.”

SADECE ANKARA’DA 20 BİN KİŞİ

İyi Parti Milletvekili Aytun Çıray da yaptıkları çalışmaları şöyle anlattı: “Millet ittifakının iyi üyesi olarak, her iki parti de Türkiye çapında ortak bir organizasyon yapıyoruz. Birbirimizin eksikliklerini tamamlıyoruz. Geçtiğimiz gün Ankara’da Arena spor salonunda yaklaşık 20 bin sandık görevlisi ile toplantı yaptık. Ankara örneğinde olduğu gibi Türkiye’nin her yerinde böyle toplantılar gerçekleştirdik. Hem bilgisayar ortamında seçimleri takip edecek şekilde hem de sandık başlarında sonuna kadar bekleyecek şekilde bir organizasyon yapıldı.”

VATANDAŞ SANDIKTA OYUNA SAHİP ÇIKMALI

Çıray, “YSK ile eş zamanlı olarak takip edeceğiz. Her iki partinin de ayrı ayrı bilişim alt yapı sistemleri var. Hiçbir durumu atlamadan hem oy kullanmak hem de takibini yapmak gerekiyor. Sandık gönüllüleri meselesi ile ilgili de her vatandaş sandıkta kendi oyuna sahip çıkmalı bunu her siyasi partiye tavsiye ediyorum. Ne kadar çok kişi sandığa sahip çıkarsa kendi iradesine sahip çıkmış olur.” dedi.

OY VE ÖTESİ’NDEN SEÇİMLERE KAYITSIZ KALMAMA ÇAĞRISI

Şeffaf ve denetlenebilir seçim hedefi doğrultusunda bir araya gelen gönüllülerden oluşan Oy ve Ötesi, gönüllü sandık gözlemcisi olmak isteyenleri oyveotesi.org adresine bekliyor. Gönüllü kayıtları 29 Mart Cuma gecesi 23.59’da kapanıyor.

Yerel seçimlerin, seçmenlerin gündelik yaşamına doğrudan etki ettiğini ve bu nedenle her seçim gibi bu seçimlerin de son derece önemli ve sahip çıkılmaya değer olduğunu ifade eden Oy ve Ötesi, herkesi sorumluluk alarak oyların takipçisi olmaya; kayıtsız kalmamaya davet etti.

HDP 192 bin sandığın 60 bininde görevli bulunduracak

Politika

Erdoğan bu sefer de böyle ‘helallik’ istedi

Uluslararası kuruluşlara göre, pandemide en etkin desteği veren hükumet olduklarını ileri süren Erdoğan, esnaftan inancı ve kültürü gereği ‘helallik’ istediğinin altını çizdi.

BOLD – Kabine Toplantısı sonrası kameraların karşısına geçen AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, yeni alınan önlemleri anlattı. Erdoğan, konuşmasında pandemi sürecinde yapılan ve yeni yapılacak ekonomik yardımların detayından bahsetti.

YİNE HELALLİK İSTEDİ

Hükumetin pandemi sürecindeki performansını değerlendiren Erdoğan, “Türkiye’nin hem vatandaşına hem de iş dünyasına en ciddi ve etkin destekleri sağlayan ülke olduğu bir hakikattir. Bunu biz söylemiyoruz, uluslararası kuruluşlar ifade ediyor. Tüm bunlara rağmen gönlü buruk kalan vatandaşlarımız varsa onlardan helallik istememiz de inancımızın ve kültürümüzün bir gereğidir” dedi.

4,622 MİLYARLIK DESTEK PAKETİ

Esnaflarımıza yönelik yeni bir destek programı müjdesi açıklayacağını söyleyen Erdoğan: “Bu hibe programıyla işlerine ara vermiş olan esnaflarımıza 2 grup halinde destek olmayı planlıyoruz. Birinci grupta kahvehane kafe, düğün salonları, kantinler kırtasiyeler, internet kafeler, lunaparklar gibi işletmeler yer alıyor. 235 bine ulaşan bu işletmelere bir defaya mahsus 5 bin liralık hibe ödemesi yapılacak” diye konuştu.

2. GRUBA 3’ER BİN LİRA

Erdoğan açıklamalarının devamında: “İkinci grupta ise, kaporta, sıhhı tesisatçılar, müzisyenler, oto yıkamacılar, oyuncak ve kozmetik, camcılar, çilingirler, kalaycılar, tuhafiyeciler yer almaktadır. Bu gruba daha önceki destek ödemelerinden yer alan Lokanta berber taksici minibüsçüler ile pazarcılar da dahildir. Toplamda 1 milyon 150 bini aşkın işletmemizi kapsayan bu gruba bir defaya mahsus 3 bin lira hibe ödemesi vereceğiz. İki ayrı grup halinde 4 milyar 622 milyon liralık kaynağı karşılıksız olarak veriyoruz” ifadelerini kullandı.

Büyük şirketler içinde nefes kredisi adı altında adım atılacağını söyleyen Erdoğan, “Detayları Hazine ve Maliye Bakanlığınca açıklanacak bu programların hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

Mehmet Ağar, Sedat Peker’e karşı büyük kozunu oynadı

Okumaya devam et

Politika

Muharrem İnce’nin Memleket Partisi resmen kuruldu

CHP’nin 2018 seçimlerindeki Cumhurbaşkanı adayı eski Yalova Milletvekili Muharrem İnce’nin liderliğindeki Memleket Partisi resmen kuruldu. Partinin Genel Başkanvekili ve Sözcüsü kısa süre önce CHP’den istifa eden Gaye Usluer olurken, CHP’den istifa eden diğer 3 milletvekili de genel başkan yardımcısı yapıldı.

BOLD – Muharrem İnce, partinin kuruluş dilekçesini bugün sabah saatlerinde İçişleri Bakanlığına sundu.

Muharrem İnce’nin liderliğinde resmî kuruluşu gerçekleştirilen Memleket Partisi Kurucular Kurulu üyeleri parti organları seçimi için toplandı. Toplantının ardından yapılan açıklamada Muharrem İnce’nin oy birliği ile genel başkan seçildiği, CHP’den ayrılan Gaye Usluer’in Genel Başkanvekili, Hakkı Akalın’ın ise Genel Sekreterliğe getirildiği belirtildi.

CHP’den istifa eden milletvekilleri Mehmet Ali Çelebi, Hüseyin Avni Aksoy ve Özcan Özel, genel başkan yardımcılığı görevine getirildi. Nurdan Demirbağ ile Serhat Galip de diğer genel başkan yardımcıları oldu.

Memleket Partisinin logosu.

Partide genel başkan danışmanları ise 13 kişiden oluştu. İnce’nin danışmanlığını yapacak isimler şöyle: Yusuf Sel, Alper Karaoğlan, Gürbüz Evren, Bilin Neyaptı, Mehmet Kazancıoğlu, Burak Hasar, İlkay Yıldırım, Ali Tunç Can, Kerem Donat, Mahir Bakan, Özlem Güzey Kocataş, Meryem Şengül Kala ve Ahmet Özalp.

MEMLEKET PARTİSİ MYK ÜYELERİ

Mevlüt Dudu (Genel Sekreter Yardımcısı )
Mert Ünlü (Genel Sekreter Yardımcısı )
Serkan Ufuk Akgün ( Genel Sayman)
Nejat Elaldı ( Merkez Yönetim Kurulu Üyesi)
Ali Rıza Büyükuslu ( Merkez Yönetim Kurulu Üyesi)
İpek Özkal Sayan ( Merkez Yönetim Kurulu Üyesi)
Serkan İleri ( Merkez Yönetim Kurulu Üyesi)
Çiğdem Bayraktar Ör ( Merkez Yönetim Kurulu Üyesi)
Fatih Pala ( Merkez Yönetim Kurulu Üyesi)
Özgün Öztunç ( Merkez Yönetim Kurulu Üyesi)
Asuman Ali Güven ( Merkez Yönetim Kurulu Üyesi)
Burak Savtur ( Merkez Yönetim Kurulu Üyesi)
Süleyman Ergüner ( Merkez Yönetim Kurulu Üyesi)

Cezaevlerinde aşı bilmecesi: 14 günde 4 kişi koronadan öldü

Okumaya devam et

Politika

Muhalefet sorunca Soylu savcılığa başvurdu: Sedat Peker’in iddiaları araştırılsın

Sedat Peker’in Youtube’de yayınladığı iddiaları muhalefetin de gündeme getirmesi üzerine İçişleri Bakanı Süleyman Soylu avukatı aracılığıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığından iddiaları araştırmasını istedi. Soylu, Peker hakkında hakaret ve iftira iddiasıyla suç duyurusunda da bulundu.

BOLD – Süleyman Soylu’nun avukatı tarafından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına yapılan başvuruda, Sedat Peker’in açıklamalarının dedikodudan ibaret asılsız iddialar olduğu öne sürüldü.

Organize suç örgütü elebaşı Sedat Peker’in İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yla ilgili iddialarında yeni bir gelişme yaşandı. Peker’in iddialarını yazılı açıklamayla yalanlayan İçişleri Bakanı Soylu’nun avukatı bugün Ankara Başsavcılığına başvurarak iddiaların araştırılmasını istedi.

Dilekçede, Sedat Peker ve ve örgüt üyelerine yönelik başlatılan soruşturmadan kısa süre önce polis tarafından operasyon yapıldığı hatırlatıldı. Soylu’nun bilgisi dahilinde yapılan operasyon sonrası Sedat Peker’in algı yapmaya yönelik uydurma videolar yayınladığı savunulan dilekçede “Peker’in videolarıyla Süleyman Soylu ve aile bireylerinin yıpratılması, netice de kolluk kuvvetlerinin moral ve motivasyonunun olumsuz olarak etkilenmesinin amaçlandığı çok açıktır” denildi.

Dilekçede, “Gelinen aşama şüphelinin bu uydurma senaryolara dayalı tüm hakaret ve iftiraları ile ilgili Sayın Başsavcılığınızca kapsamlı araştırma ve soruşturma yapılmasını talep etme zorunluluğu hasıl olmuştur” denildi.

Dilekçede, şunlar kaydedildi: “Söz konusu videoda iddia edilen, DYP Genel Başkanlığı adaylığı sürecinde müvekkilimin kongre salonuna, teşkilat binalarına sokulmadığı, şüphelinin de o süreçte müvekkilime yardım ettiği, şüpheliye korumanın müvekkilim tarafından verildiği, hakkında dosya hazırlandığına dair müvekkilim tarafından şüpheliye haber verildiği, müvekkilimin İstanbul’u kendisinin yönetmediğini, başkaları tarafından yönetildiğini söylediği, şüphelinin yurt dışına kaçışı sürecinde haber aldığı, yurt dışından dönüşüne dair kendisine söz verildiği iddiaların araştırılmasını talep ediyoruz.”

Anne öldü, baba 4 yıldır hapiste, geride ise 2 çocuk kaldı!

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0