Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Muhalefet bu defa kararlı: Bir tek oyu çaldırmayacağız

31 Mart seçimlerine günler kala muhalefetin ana gündeminde sandık güvenliği var. Başta Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) olmak üzere tüm muhalef partileri il ve ilçe teşkilatlarında aldıkları önlemleri sıkılaştırdı.

Muhalefet, seçimlerde oy kullanmanın ve sandıklara sahip çıkmanın önemine vurgu yaparken, hepsi gerekli alt yapı çalışmalarını, bilişim sistemlerini, sandık görevlilerini, kurullarını, eğitimlerini tamamlamış durumda.

HER İLÇEDE AKTİF SİSTEM

Birgün gazetesinin haberine göre, 2011 yılından bu güne kadar Yüksek Seçim Kurulu’nda (YSK) görev yapan CHP’li Mehmet Hadımi Yakupoğlu, şimdiye kadar 7 seçim geçirdiklerini ve 2017 yılındaki 16 Nisan Referandumu’nda mühürsüz oyların kabul edilmesi dışında seçim sonuçlarını etkileyecek türden bir hileyle karşılaşmadıklarını söyledi.

Yakupoğlu, sandık güvenliği konusunda kurdukları sisteme ilişkin “Bizim 81 il başkanlığımız, 971 ilçe başkanlığımız arasında BİTEM dediğimiz Bilgi ve İletişim Teknolojileri Genel Başkan Yardımcılığı’na bağlı kapalı bir bilişim sistemi vardır. Tıpkı YSK’nin il ve ilçe seçim kurulları arasında sahip olduğu gibi” dedi.

24 SAATLİK ÇALIŞMA

Şu an yapılması gereken her şeyin yapıldığını söyleyen Yakupoğlu, bu süreçte hukukçularla sıkça toplandıklarını ifade ederek, “Bütün arkadaşlarımız alandalar, sürekli bilgilendirme yapıyoruz. Sandık yapılanmalarında son anda çıkan bir eksiklik varsa telafilerini yapıyoruz. Şu anda 24 saat esasına göre çalışıyor bütün örgütlerimiz” diye konuştu.

HER OKULDA AVUKAT

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak da, “CHP olarak ciddi bir alt yapımız var. Her okulda avukatlarımız olacak, yine sandık sorumluları baştan itibaren takipleri de yapacağız. Sandık başında ciddi bir sorun çıkmadan oyların takibi ile ilgili bir açık vereceğimizi düşünmüyoruz. Hiçbir vatandaşımız oyunun heba olacağı gibi bir izlenime kapılmasın. Her oyun yerini bulması için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz” şeklinde konuştu.

ÇALIŞMALAR EKİM’DE BAŞLADI

Halkların Demokratik Partisi (HDP) adına 3,5 yıl YSK temsilciliğini yapan Batman Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki ise, çalışmalara ekim ayında başladıklarını söyleyerek, “Sandık kurulu üyesi veremediğimiz yerlerde müşahit vermeye çalışıyoruz. Muhalefet partileri ile gerekli teması yapıyoruz” diye konuştu.

SEÇMENLERİMİZ SANDIKLARA GİTSİNLER

Tiryaki, “İki yerde bulunmak gerekiyor, sandık başında ve ilçe seçim kurullarında. Biz parti olarak bunun gereğini yapıyoruz. Bu nedenle tüm seçmenlere çağrımızdır. Rahatlıkla oy kullanmaya gitsinler ve ülkede yönetimin değişmesini istiyor iseler bize ve başka muhalefet partilerine oy kullansınlar, vermedikleri her oy iktidara oy kullanmış sonucunu doğuracaktır.” dedi.

YETKİ MÜŞAHİTLERDE

Tiryaki sözlerini şöyle sonlandırdı: “Müşahitlerin sandık kurulu üyelerinden herhangi bir farkı yok. O gün tam zamanlı olarak görev yapabilirler, her türlü itirazda bulunup, şikâyet haklarını kullanabilirler. İtiraz ve şikâyetlerinden sonuç alamazlarsa bu itirazların devamı için partimiz gereken her şeyi yapacaktır.”

SADECE ANKARA’DA 20 BİN KİŞİ

İyi Parti Milletvekili Aytun Çıray da yaptıkları çalışmaları şöyle anlattı: “Millet ittifakının iyi üyesi olarak, her iki parti de Türkiye çapında ortak bir organizasyon yapıyoruz. Birbirimizin eksikliklerini tamamlıyoruz. Geçtiğimiz gün Ankara’da Arena spor salonunda yaklaşık 20 bin sandık görevlisi ile toplantı yaptık. Ankara örneğinde olduğu gibi Türkiye’nin her yerinde böyle toplantılar gerçekleştirdik. Hem bilgisayar ortamında seçimleri takip edecek şekilde hem de sandık başlarında sonuna kadar bekleyecek şekilde bir organizasyon yapıldı.”

VATANDAŞ SANDIKTA OYUNA SAHİP ÇIKMALI

Çıray, “YSK ile eş zamanlı olarak takip edeceğiz. Her iki partinin de ayrı ayrı bilişim alt yapı sistemleri var. Hiçbir durumu atlamadan hem oy kullanmak hem de takibini yapmak gerekiyor. Sandık gönüllüleri meselesi ile ilgili de her vatandaş sandıkta kendi oyuna sahip çıkmalı bunu her siyasi partiye tavsiye ediyorum. Ne kadar çok kişi sandığa sahip çıkarsa kendi iradesine sahip çıkmış olur.” dedi.

OY VE ÖTESİ’NDEN SEÇİMLERE KAYITSIZ KALMAMA ÇAĞRISI

Şeffaf ve denetlenebilir seçim hedefi doğrultusunda bir araya gelen gönüllülerden oluşan Oy ve Ötesi, gönüllü sandık gözlemcisi olmak isteyenleri oyveotesi.org adresine bekliyor. Gönüllü kayıtları 29 Mart Cuma gecesi 23.59’da kapanıyor.

Yerel seçimlerin, seçmenlerin gündelik yaşamına doğrudan etki ettiğini ve bu nedenle her seçim gibi bu seçimlerin de son derece önemli ve sahip çıkılmaya değer olduğunu ifade eden Oy ve Ötesi, herkesi sorumluluk alarak oyların takipçisi olmaya; kayıtsız kalmamaya davet etti.

HDP 192 bin sandığın 60 bininde görevli bulunduracak

Politika

Kan kaybeden Cumhur İttifakı’ndan seçimlere ince ayar

Kamuoyu araştırmalarında sürekli oy kaybettiği belirtilen Cumhur İttifakı’nın seçimlerde elini güçlendirmek için yeni yollar aradığı ileri sürüldü. İddiaya göre AKP ve MHP, yeni kurulan partilerin seçime girmesini zorlaştırmak için yeni bir düzenleme yapmaya hazırlanıyor.

BOLD – Cumhur İttifakı’nın seçim yasasını değiştireceği iddia edildi. Ankara kulislerinde konuşulan iddialara seçime girebilmek için gereken şartlar sertleştirilecek. Böylece yeni kurulan partilerin seçimlere girmesi zorlaştırılacak. Ayrıca milletvekillerinin parti değiştirmesi de engellenecek.

MUHALEFETİ KÖŞEYE SIKIŞTIRMA HAMLESİ

Cumhuriyet’in haberine göre iktidar, bir yandan ittifakı genişletme diğer yandan yasal düzenleme üzerinde çalışıyor. Bu çerçevede AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde önce MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ardından da Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk ile görüştü. Bu ziyaretler “Cumhur İttifakı’nı genişletme hamlesi” olarak yorumlanıyor.

HEDEF YENİ KURULAN PARTİLERİN SEÇİME GİRMESİNİ ENGELLEMEK

İktidarın ikinci hamlesi ise siyasi partiler yasasını değiştirmek olacak. Mevcut Siyasi Partiler Yasası’nda, bir siyasi partinin seçimlere katılabilmesi için “illerin en az yarısında, oy verme gününden en az 6 ay önce teşkilat kurmuş olması ve büyük kongrelerini yapması” şartı aranıyor. İktidarın, bu madde üzerinde değişiklik yapacağı, “kongrelerini gerçekleştiren partilerin de seçimlere katılmalarını zorlaştıracak bir hamle üzerinde çalışıldığı” ifade ediliyor.

Buna göre “bir partinin seçimlere katılması için aranan 6 ay koşulunun değiştirilebileceği, bu sürenin uzatılabileceği” değerlendiriliyor. Eğer, iktidar cephesi yasada bu tür bir düzenleme yaparsa, kongrelerini gerçekleştiren ve mevcut koşullarda “seçimlere katılma şartını” sağlayan, yeni kurulan DEVA ve Gelecek partilerinin “2023 yılındaki seçimlere katılma şartları” ağırlaşabilecek. Bununla birlikte siyasi partiler için yasada yapılacak değişiklikle siyasi partilerin salt kurultaylarını gerçekleştirmeleri yeterli olamayabilecek.

‘15 MİLLETVEKİLİ’ YENİDEN GÜNDEMDE

Bir önceki seçimlerde, “İyi Parti’nin, il ve ilçe kongrelerini zamanında yapmadığı gerekçesiyle seçimlere katılma yeterliliği bulunmadığı” gündeme gelmiş, muhalefet bu durumu “İktidarın, İyi Parti’nin seçimlere katılmasını engelleme hamlesi” olarak değerlendirmişti. O dönemde CHP, 15 milletvekilini İyi Parti’ye vererek partinin TBMM’de grup kurmasını sağlamış ve seçimlere katılabilmesinin önünü açmıştı. İktidar cephesinde “15 milletvekili” tartışması yeniden gündemde.

Aynı durumun yeni kurulan partilerde de söz konusu olmaması için yine SPY’de yapılacak bir düzenlemeyle milletvekillerinin “seçildikten sonra parti değiştirmelerini engelleyecek” bir hükmün yasaya eklemlenmesi planlanıyor. Mevcut yasada, “Bir kimse, bir partiden önseçim veya merkez adaylığı yoklamasına katıldıktan sonra başka bir partiden merkez adayı gösterilemez ve partisinden istifa etmedikçe bağımsız aday olamaz” hükmü de yer aldığından, bu maddeye “Bir kimse seçildikten sonra da bir başka partiye üye olamaz” hükmünün getirilmesinin öngörüldüğü değerlendiriliyor.

Okumaya devam et

Politika

GP’li Kurbanoğlu’ndan Soylu’ya: Gerekçe uydurma, suçluyu yakala

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun saldırılara ilişkin açıklamalarına sert tepki gösteren Gelecek Partisi Yönetim Kurulu üyesi Bahadır Kurbanoğlu, “Senin görevin gerekçe uydurup mazur göstermek değil, suçluları yakalayıp adalete teslim etmek” dedi. 

BOLD – İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Gelecek Partisi (GP) Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, Yeniçağ yazarı Orhan Uğuroğlu ve Ülkü Ocakları eski Başkanı Avukat Afşin Hatipoğlu’na yönelik saldırıların tepkisel olduğu açıklamasına tepki geldi. Gelecek Partisi Yönetim Kurulu üyesi Bahadır Kurbanoğlu, Soylu’ya yönelik “Senin görevin gerekçe uydurup mazur göstermek değil, suçluları yakalayıp adalete teslim etmek” dedi.

SAVSAKLAMA, GÖREVİNİ İFA ET

Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımla Soylu’nun açıklamalarına sert tepki gösteren Kurbanoğlu, “Bir İçişleri Bakanının görevi saldırıları hafifsetmek midir? Afşin Hatipoğlu’nun başına gelen “kişisel tepki” (!) Ayhan Sefer Üstün’ün ki “ticari mesele” (!) Hangi dosya bilgisi ile bunları söyler? Hatipoğlu diyor ki; “Sanki tutuklanan var da ifadesi alınmış!” Mahçup olacak! Ayhan Sefer Üstün de diyor ki: “O kanaate vardıran deliller var da dosyaya konmamışsa suçtur! Senin görevin gerekçe uydurup mazur göstermek değil, suçluları yakalayıp adalete teslim etmek!” dedi. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın İçişleri ve Adalet bakanlarına konu ile ilgili talimat verdiğini hatırlatan Kurbanoğlu, “Savsaklamaya mahal vermeden görev ifa etmeli!” dedi.

AKP’nin hesabı şaştı: 16 bakanlıktan 14’ü ödeneklerini aştı

Okumaya devam et

Politika

“Sıkışan Erdoğan yeni maceralara yönelecek” iddiası

TIME Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Ian Bremmer, içeride ve dışarıda sıkışan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın destekçilerinin dikkatini dağıtmak için daha fazla dış politika macerası başlatmaya çalışabileceğini söyledi.

BOLD – İçeride ve dışarıda sıkışan AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ülkeyi yeni maceralara sürüklüyor. Uzmanlar krizi aşamayan Erdoğan’ın milliyetçiliği körükleyerek muhalefet üzerinde baskı oluşturacak hamlelere daha fazla yöneleceğine dikkat çekiyor.

HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRAYAN SEÇMENİNİ KAZANMAYA ÇALIŞACAK

Pandemiyle derinleşen krizin üstesinden gelemeyen Saray, kitleyi konsolide etmenin yollarını arıyor. TIME Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Ian Bremmer, 2021’in küresel riskleri arasında Türkiye’nin dış politikasını da gösterdi. Yedinci sırada “Soğuk Türkiye” başlığıyla yayımlanan yazıda, “2021’deki ekonomik gerileme ve Türkiye’nin kötü Kovid-19 tepkisi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı 20 yıllık iktidarı ile hayal kırıklığına uğramış seçmenleri geri kazanma mücadelesine bırakacak” denildi.

DAHA FAZLA MACERA BAŞLATACAK

“Bu yıl, Türkiye Cumhurbaşkanı’nın kendisini sonuçlardan koruyacak uluslararası arkadaşları olmayacak” ifadelerinin yer aldığı yazıda, “Bu dinamikler toplumsal gerilimleri körükleyecek, muhalefete karşı bir baskıya neden olacak ve Erdoğan’ı milliyetçiliği körüklemek ve destekçilerinin dikkatini dağıtmak için daha fazla dış politika macerası başlatmaya teşvik edecek” denildi.

ERDOĞAN’IN BÜYÜK OYUNU, AFRİKA

“Erdoğan’ın Büyük Oyunu” yazı dizisi kapsamında Türkiye’nin Afrika’daki faaliyetlerine odaklanan bir araştırma yayımlayan Financial Times da Türkiye’nin Afrika’daki varlığının Cumhurbaşkanı Erdoğan’la değiştiğini aktardı. Yazıda, Türkiyeli yetkililerin Osmanlı İmparatorluğu’nun çöküşünün ardından Afrika’yı büyük ölçüde görmezden geldiğini ancak bugün Erdoğan’ın Afrika ülkelerini sık sık ziyaret ettiğine dikkat çekildi.

Kovid-19’un ciğerlerinde kalıcı hasar bıraktığı hasta tutuklu yeniden cezaevine gönderildi

Okumaya devam et

Popular