Bizimle iletişime geçiniz

Kültür

Seçim Temalı En İyi On Film

Uzun seçim kampanyaları… Konuşmalar… TV ve sosyal medya reklamları… Bitmeyen tartışmalar… Seçim atmosferleri hikayelerle doludur. İşi hikaye anlatmak olan sinemacılar da bu yüzden “seçim” konusundan uzak kalamamışlardır. İşte seçim temalı on harika film…

THE IDES OF MARCH(2011)

Beau Willimon imzalı bir tiyatro oyunundan uyarlanan film, politikanın kirlenmişliğini, insan psikolojisini de mercek altına alan bir hikâye üzerinden anlatıyor. Film politikacının ahlakını “politika dışı” bir konu üzerinden test ediyor. George Clooney filmde, aday yarışını kazanırsa Beyaz Saray’ın yolunu tutacak Demokrat Partili Mike Morris’i canlandırıyor. Morris, radikal görüşlü, idealist bir siyasetçi.

STATE OF THE UNION(1948)

Sanayici Grant Matthews (Spencer Tracy),gazeteci sevgilisi Kay Thordyke’ın (Angela Lansbury) ısrarıyla Cumhuriyetçi Parti’nin başkan adayı olmak üzere yarışa girer… Ayrı yaşadığı eşi Mary (Katharine Hepburn),Matthews’in politik ideallerine inandığı için ona destek olmaya karar verir. Matthews, inandığı doğruları söylemeye, hem sendikaları hem sanayicileri eleştirmeye başlayınca Thordyke ve ekibi onu uyarır… Matthews ya ideallerine bağlı kalacak ya da politikanın gereklerini yerine getirecektir… Amerikan politik sistemini eleştiren filmi Frank Capra yönetmişti.

THE WAR ROOM(1993)

Filmin yönetmenleri D. A. Pennebaker ve Chris Hegedus, “rock’n’roll kuşağından gelen ilk başkan” olarak tanımladıkları Bill Clinton’ın nasıl seçildiğini anlatırken sadece kampanyanın “kulis”inde olup bitenlere odaklanmadılar. Clinton’ın “beyin takımı”nın seçimlerden önceki 9 ay boyunca yürüttükleri kampanyayı öne çıkardılar.

SPEECHLESS (1994)

Kevin (Michael Keaton) ve Julia (Geena Davis),tesadüfen tanışır ve birbirlerine âşık olurlar. New Mexico seçimlerinde yarışan iki rakip adayın konuşma metinlerini yazdıklarından habersizdirler. Bir okulun ‘Kariyer Günü’ne davet edildiklerinde durumu fark eder ve çok şaşırırlar. Julia Demokrat, Kevin ise Cumhuriyetçi adayın metinlerini yazmaktadır…

WAG THE DOG(1997)- BAŞKANIN ADAMLARI

ABD Başkanı, seçimler yaklaşırken bir seks skandalı nedeniyle zor duruma düşünce, danışmanları Hollywood yapımcısı Motss’un kapısını çalar. Dustin Hoffman’ın canlandırdığı Motss’un, “senaryoları” peş peşe uygulamaya koymasıyla birlikte Balkanlar’da hayali bir savaş çıkar, ABD halkı çok başka bir ruh haline girer…Medya üzerinden kitlelerin gerçeklik algısıyla nasıl oynanabileceğini gösteren bir kara komedi. Larry Beinhart’ın kitabından Hilary Henkin ve David Mamet tarafından sinemaya uyarlanan filmi Barry Levinson yönetti. Robert De Niro da filmde Başkan’ın danışmanını canlandırdı.

ELECTION (1999)

Lise seçimleri deyip geçmeyin. Tom Perrotta’nın romanından uyarlanan film, bir Amerikan lisesinde gerçekleşen seçim sürecinden yola çıkarak politik seçimlerin özüne inmeyi ve seçmenlerin çaresizliklerini anlatmayı gayet iyi beceriyor.

SWING VOTE(2008)

ABD başkanlık seçimlerinde sonuç tek bir oya kalır… O oyu kullanacak kişi New Mexico’da yaşayan Bud Johnson adlı bir alkoliktir. Kevin Costner’ın canlandırdığı Bud, kendini bir anda dünyanın ilgi odağı olarak bulur ve kızını utandırmamak için toparlanmaya karar verir. Başkan adayları da son oy için New Mexico’ya gelmiştir…

NO(2012)

Şili diktatörü Pinochet 1988’de Batı’dan gelen baskılar sonucu başkanlığını halk oylamasına sunar. Pinochet’nin 8 yıl daha başkan olarak kalmasını isteyenler “evet”, istemeyenler ise “hayır” diyecektir. Muhaliflere de “ayıp olmasın” diye, her akşam devlet televizyonunda 15 dakikalık propaganda hakkı verir. Genç reklamcı Rene Saavedra (Gael Garcia Bernal) muhalif kesimden gelen tepkilere rağmen verilen süreyi bir reklamcı gibi kullanır… Kampanyanın odağına, beklenenin aksine Pinochet’ye duyulan öfkeyi ya da ülkenin karanlık, kanlı geçmişini değil, Şili’nin mutlu geleceğini koyar ve bunu herkesin anlayabileceği bir dille, dansla ve müzikle yapar.

THE CAMPAIGN(2012)

İki aday ABD kongresi seçimleri için zorlu bir yarışa girerler… Başrollerinde Will Ferrell ile Zach Galifianakis’in oynadığı film, giderek kontrolden çıkan ve çılgın bir hal alan rekabetin hikâyesini anlatıyor. Film, adayların Kampanyalarının ahlak dışı yanlarını eleştiriyor. Will Ferrell’in şov yaptığı eğlenceli ve komik sahneleriyle öne çıkan film, özellikle finale doğru politikacıların ardındaki çıkar gruplarına çekiyor dikkatimizi.

LA CONQUETE (2011)

Xavier Durringer’in yazıp yönettiği film, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin siyasi yaşamını ve seçim sürecindeki yükselişini anlatıyor.. Dünya prömiyerini Cannes’da yapan film, medyada yazılıp çizilenlerin ötesinde çok yeni ve özel bilgiler içermese de eğlenceli ve hafif bir politik komedi olmayı başarıyor.

Okumaya devam et
Reklamlar

Kültür

Netflix Türkiye, Şubat 2021 takvimini açıkladı

2020’de 37 milyon yeni abone kazanarak 203 milyon aboneye ulaşan Netflix, Şubat 2021’de Türkiye’de sunacağı yeni yapımları ve yeni sezonları duyurdu.

BOLD– Koronavirüs pandemisi döneminde %21,5’lik artışa denk gelen 37 milyon yeni aboneye kavuşan Netflix, prodüksiyon süreçlerindeki zorluklara rağmen abonelerine yeni içerikler sunmaya devam ediyor. Şubat 2021’de de birçok yeni yapım ve sevilen yapımların yeni sezonları bizi bekliyor.

NETFLIX ORİJİNAL DİZİLERİ
TRIBES OF EUROPA (19/02/2021)

Yıl 2074. Küresel bir felaketin ardından egemenlik için birbirleriyle savaşan sayısız mikro devlete bölünen Avrupa’nın kaderi üç kardeşin ellerindedir.

ATEŞBÖCEĞİ YOLU (03/02/2021)

Ateşböceği Yolu’na genç kızken tanışan Tully ve Kate, inişler ve çıkışlarla dolu 30 yıl boyunca birbirinden hiç ayrılmayan iki yakın dost olur.

BEHIND HER EYES (17/02/2021)

Bekâr bir anne hem yanında çalıştığı psikiyatr ile ilişki yaşayıp hem de adamın eşiyle arkadaşlık kurduğunda kendini tehlikeli bir akıl oyununun içinde bulur.

THE CREW (15/02/2021)

Bir NASCAR garajının şefi, takımı modernize etmekle görevlendirilen Y kuşağından teknoloji bağımlısı gençlerle anlaşmazlığa düşer. Kevin James başrolde olduğu yapım, yarış meraklılarının ilgisini çekecek.

NETFLIX ORİJİNAL FİLMLERİ

I Care a Lot filminde Rosamund Pike ve Game of Thrones ile şöhret olan Peter Dinkgale başrolde

MALCOLM VE MARIE (05/02/2021)

Yönettiği filmin ön gösteriminden eve dönen bir yönetmen ve kız arkadaşı, için için büyüyen gerilimler ve acı veren açıklamalarla dolu bir gecede romantik bir hesaplaşma yaşar. Film, Zendaya ve John David Washington’u bir araya getiriyor.

SPACE SWEEPERS (05/02/2021)

Netflix’in yüksek bütçeli kore yapımı bilim kurgu filmi Space Sweepers, 5 Şubat’ta yayınlanacak. 2092’de uzay çöplerinin ve gerçekleşmesi zor hayallerin peşine düşen sıra dışı bir grup, masum bir insansıyı takas etmeye çalışırken korkunç sırları açığa çıkarır.

DÜNYADAN HABERLER (10/02/2021)

Haber okumak için kasabadan kasabaya giden bir İç Savaş gazisi, yetim bir kızı yeni evine götürmek için Teksas’ta tehlikelerle dolu bir yolculuğa çıkar.

I CARE A LOT (19/02/2021)

Yaşlanan yetişkinlere yasal vasilik yapan bir profesyonel, görünüşte kusursuz olan müşterisinin bambaşka bir yüzü olduğunu keşfeder.

SEVDİĞİM TÜM ERKEKLERE: ŞİMDİ VE SONSUZA DEK (12/02/2021)

Her şey eski bir aşk mektubuyla başladı ve yeni bir aşka dönüştü. Lara Jean ve Peter’ı gelecekte neler bekliyor?

NETFLIX ORİJİNAL BELGESELLERİ
PELÊ (23/02/2021)

Dünyaca ünlü futbolcu Pelé’nin mükemmellik tutkusunun ve bir efsaneye dönüşmesinin öyküsünü anlatılıyor.

SUÇ MAHALLİ: CECIL HOTEL(10/02/2021)

Bir Katilin İfadeleri: Ted Bundy’nin yapımcılarının sunduğu belgesel, Elisa Lam’in ortadan kaybolmasıyla kötü bir şöhrete sahip olan Cecil Hotel etrafında gelişiyor.

NETFLIX ÇOCUK VE AİLE
KID COSMIC (02/02/2021)

Hayal gücü kuvvetli bir oğlanın, beş kozmik yüzük bulduğunda süper güçlere sahip olmasının anlatıldığı animasyon dizisini The Powerpuff Girls’ün yapımcıları hazırladı.

Okumaya devam et

Gündem

ABD’li yayıncılardan Donald Trump bildirisi: Hainlere kitap anlaşması yok

Donald Trump’ın kitap yayımlayacağı iddiaları üzerine yüzlerce yazar ve yayıncı ortak bir bildiriye imza attı. Bildiride “Hainlere kitap anlaşması yok.” denildi.

BOLD– Guardian’ın haberine göre; editörler, yayıncılar ve yazarlardan oluşan 500 isim imza attıkları ortak mektupta yayıncılardan Donald Trump’ın başkanlık görevini bıraktıktan sonra yazacağı herhangi bir anı kitabını yayımlamayı reddetmelerini istedi.

ÇOCUKLARI KAFESE TIKANA KİTAP YOK

Washington Post’tun Kasım 2020’de yaptığı bir haber de Trump’ın da eski başkanlar gibi gibi kitap çıkaracağı iddiası yer almıştı. “Hainlere Kitap Anlaşması Yok” başlıklı mektup “çocukları kafese tıkan ve darbeye teşvik eden bir yönetimin hiçbir kitap anlaşması olmaması gerektiğini” belirterek yayıncıları Trump’ın bu girişimine destek vermemeye çağırdı.

Penguin Random House, Hachette Book Group, HarperCollins, Simon&Schuster ve Macmillan gibi ABD’nin önemli yayınevlerinin editör, yazar ve çalışanlarının imzaladığı mektup Trump yönetiminden herhangi bir ismin şimdi ya da gelecekte kitap yayınlayamamasını hedefliyor.

400 MİLYON DOLAR BORCU VAR

Önümüzdeki 4 yıl içinde 400 milyon dolarlık borç ödemesi yapması gereken Trump için böyle bir anlaşmanın önemli olduğu da söz konusu haberde dile getirilen hususlar arasında. Trump’ın bu yüzden 100 milyon dolarlık TV programı ve kitap anlaşması yapmayı planladığı iddia ediliyor.

Okumaya devam et

Kültür

Mel Gibson’lu aksiyon filmi “Boss Level”dan ilk fragman yayınlandı

Zaman döngüsü temalı Boss Level’dan ilk fragman yayınlandı. Frank Grillo ve Mel Gibson’ın başrolde olduğu Boss Level, 5 Mart’ta Hulu’da yayınlanacak.

BOLD– Belli bir zaman aralığına sıkışıp kalmış insanların hikâyesi sinemada her zaman ilgi çekmiştir. Bill Murray’in efsane bir performans sergilediği Groundhog Day birçok kişiye göre bu tarzın en iyisi. Zaman içinde korkudan komediye birçok janra uygulanan “zaman döngüsü” Boss Level filminde güçlü oyunculardan kurulu bir kadroyla aksiyon tarzında sunuluyor.

BOL YILDIZLI KADRO

Eski özel ajan Roy Pulver(Frank Grillo) öldürüldüğü ana sıkışıp kalır ve farklı şekillerde de olsa defalarca öldürülür. Bu durum, yaşadığı şeyin hükûmet tarafından yürütülen bir proje olduğunu fark etmesiyle değişik bir boyuta taşınır. Hem ölen karısını kurtarma şansı elde etmek hem de sıkıştığı bu zaman döngüsünü kırmak için programın başındaki zalim suikastçı Colonel Ventor’un (Mel Gibson) peşine düşer.

The Grey ile tanınan Joe Carnahan’ın yönettiği filmde Mel Gibson ve Frank Grillo başrolde. 5 Mart’ta Hulu’da yayınlanacak filmde iki oyuncuya Naomi Watts, Annabelle Wallis, Ken Jeong, Will Sasso, Selina Lo, Meadow Williams ve Michelle Yeoh gibi isimler eşlik ediyor.

Okumaya devam et

Popular