Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Yolsuzlukla mücadele sözüyle Slovakya’nın ilk kadın cumhurbaşkanı seçildi

Slovakya’da cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanan Zuzana Çaputova ülkede bu göreve gelen ilk kadın olacak. Zaferi yolsuzluklarla mücadele sözü getirdi.

Resmi olmayan sonuçlara göre Cumartesi günü düzenlenen seçimin ikinci turunda oyların yüzde 58,4’ünü alan Çaputova, rakibi Maroş Şefçoviç’in yenilgiyi kabul etmesiyle birlikte yeni cumhurbaşkanı seçildi.

Görevi 15 Haziran’da devralacak Çaputova, zaferini ilan ettiği teşekkür konuşmasını Slovakça, Çekçe, Macarca ve ülkedeki Roma topluluğuna hitaben Romanca yaptı.

YOLSUZLUK TEMEL VURGU

Çaputova, yolsuzluk ile mücadele sözü veren bir siyasetçi.

Seçim kampanyası sırasında “Kötülüğe karşı durun” sloganı ile mesajını yayan seçilmiş cumhurbaşkanı, ülkesindeki yolsuzlukları ortaya çıkarmak için mücadele veriyor.

Çaputova, Slovak siyasetçiler ve İtalyan mafyası arasındaki bağlantıları araştıran bir proje üzerine çalışan gazeteci Jan Kuciak ve sevgilisi Martina Kuşnirova’nın bir suikast sonucu öldürülmesi sonrası düzenlenen protesto gösterilerine katılmıştı.

2018 yılının Şubat ayındaki suikast sonrası Başbakan Robert Fico istifa etmişti, ancak siyasi çevrelerdeki nüfuzu halen devam ediyor. Kampanyası sırasında Kuciak ve sevgilisinin öldürülmesi hakkında konuşan Çaputova, “savcıların ve polisin siyasi nüfuzunu kıracak sistematik bir değişim süreci başlatacağını” açıklamıştı.

SEMBOLİK GÖREV

Slovakya’da Cumhurbaşkanlığı görevi her ne kadar sembolik bir görev olsa da Çaputova, çevrenin korunması, adalet ve yaşlıların bakımı gibi konularda etkin bir rol oynamak istiyor.

Uluslararası anlaşmaları onaylama, yüksek yargı üyelerini belirleme ve parlamento tarafından yapılan yasaları tekrar değerlendirmek üzere geri gönderme yetkileri bulunan Cumhurbaşkanı liberal duruşu nedeniyle muhafazakâr ve dindar çevreler arasında popüler değil.

Ancak buna karşın ülkenin yeni Cumhurbaşkanı seçilen Çaputova, alınan sonucun ülkenin göründüğü kadar da muhafazakâr olmadığını gösterdiğini savundu.

Dünya

Meksika Devlet Başkanı Lopez Obrador’un Kovid-19 testi pozitif çıktı

Meksika’nın 67 yaşındaki Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador’ın Kovid-19 testi pozitif çıktı. Devlet Başkanı Obrador, Twitter’dan paylaştığı mesajda, semptomları hafif geçirdiğini ve ‘iyimser olduğunu’ söyledi.

BOLD – Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador, Kovid-19 testinin pozitif çıktığını açıkladı. Twitter hesabından yaptığı paylaşımda haberi duyuran Lopez Obrador, “Kovid-19’a yakalandığımı sizlere bildirmekten üzüntü duyuyorum. Belirtiler hafif ancak tıbbi tedavi görüyorum. Her zaman olduğu gibi iyimserim. Hep birlikte aşacağız” ifadelerini kullandı.

Meksika’nın üst düzey sağlık yetkilisi Jose Luis Alomia Zegarra, Lopez Obrador’un durumunun sabit olduğunu ve bir grup sağlık uzmanının devlet başkanına eşlik ettiğini söyledi.

67 yaşındaki Devlet Başkanı, Ulusal Saray’dan kamuoyuyla ilgili sorunları takip etmeye devam edeceğini vurgulayarak, “Örneğin yarın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir telefon görüşme yapacağım. Çünkü dostluk ilişkilerimizden bağımsız olarak bize Sputnik V aşısını gönderebilme olasılığı var.” dedi.

Hükümet geçen ay Sputnik V aşısından 12 milyon doz almayı hedeflediğini açıklamıştı. Ülkede şu an Pfizer ve BioNTech’in geliştirdiği aşı kullanılıyor.

EN FAZLA CAN KAYBININ YAŞANDIĞI 4. ÜLKE

Meksika’da bugüne kadar 1 milyon 752 bin 347 kişi virüse yakalanırken, Kovid-19 nedeniyle 149 bin 84 kişi yaşamını yitirdi. Ülke, ABD, Brezilya ve Hindistan’dan sonra en fazla can kaybının yaşandığı dördüncü ülke konumunda.

Johns Hopkins Üniversitesi’nin verilerine göre salgının başından bu yana Meksika’da kaydedilen toplam vaka sayısı 1.75 milyonu geçti.

Almanya’da koronavirüse karşı aşıdan sonra antikor ilaçları da devreye giriyor

Okumaya devam et

Dünya

Sanal göç: Whatsapp milyonlarca kullanıcısını kaybetti

WhatsApp, veri paylaşımıyla ilgili gizlilik sözleşmesinde değişikliğe gideceğini duyurduktan sonra milyonlarca kullanıcısını Signal ve Telegam’a kaptırdı.

BOLD – Veri paylaşımıyla ilgili gizlilik sözleşmesinde değişikliğe gideceğini duyurduktan sonra WhatsApp’ın milyonlarca kullanıcısını Signal ve Telegam’a kaptırdığı ortaya çıktı. Şirket, kullanıcıların büyük tepki göstermesi üzerine 8 Şubat olarak belirlenen yeni sözleşmenin kabulüyle ilgili son tarihi 15 Mayıs’a ertelemişti.

WhatsApp bu süreçte de ‘ortalıktaki hatalı bilgileri düzeltmeye yönelik çalışma yapacaklarını’ söyledi.

İngiltere Parlamentosu’nun İçişleri Komitesi’yle paylaşılan verilere göre Ocak ayının ilk üç haftasında Signal dünya genelinde 7.5 milyon kullanıcı, Telegram da 25 milyon kullanıcı kazandı.

Her iki artışın da WhatsApp’taki kayıptan kaynaklandığı görülüyor. App Annie adlı analiz şirketinin derlediği verilere göre WhasApp ay başında İngiltere’de en çok indirilen 8. uygulama iken, 12 Ocak itibariyle sıralamada 23’e düştü.

Buna karşın Signal 6 Ocak’ta sıralamada ilk 1000’de bile değilken, 9 Ocak’ta ise İngiltere’de en çok indirilen uygulama oldu.

Almanya’da koronavirüse karşı aşıdan sonra antikor ilaçları da devreye giriyor

Okumaya devam et

Dünya

Almanya’da koronavirüse karşı aşıdan sonra antikor ilaçları da devreye giriyor

Almanya koronavirüse karşı Avrupa Birliği’nde antikor ilacını kullanan ilk ülke olmaya hazırlanıyor. Sağlık Bakanı Jens Spahn Almanya’nın antikor tedavisinden 200 bin doz satın aldığını açıkladı.

BOLD – Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn ülkesinin Avrupa Birliği’nde (AB) koronavirüse karşı antikor ilacını kullanan ilk ülke olmaya hazırlandığını duyurdu.

Alman medyasına konuşan Sağlık Bakanı Spahn, Almanya’nın 400 milyon euro karşılığında 200 bin doz antikor ilacı satın aldığını kaydetti. Bakan, antikor ilacının gelecek hafta üniversite hastanelerine dağıtılacağını ve Almanya’nın bu ilacı AB’de kullanan ilk ülke olacağını söyledi.

TRUMP’A ANTİKOR TEDAVİSİ UYGULANMIŞTI

“Pasif aşı gibi etki eden bu ilacın yüksek riskli hastalara erken dönemde uygulanması durumunda hastalığın seyrinin daha ciddi boyutlara ulaşmasından kaçınılabiliyor” diyen Spahn, ilaç üreticisi şirketin ismini açıklamadı. Söz konusu antikor ilacı, ABD eski Başkanı Donald Trump’ın koronavirüs tedavisinde de kullanılmıştı.

Ekim ayında koronavirüse yakalanan eski Başkan Trump’a ABD’li Regeneron firmasının ilacı onay almadığı halde uygulanmış, Trump tedavinin “müthiş bir iş” başardığını söylemişti. ABD’li Eli Lily firmasının da benzer bir antikor tedavisi geliştirdiği biliniyor.

ANTİKOR TEDAVİSİ

Trump’ın tedavisinde kullanılan Regeneron firmasının REGN-COV2 isimli ilacı, laboratuvarda üretilen iki antikorun “kokteyli”nden oluşuyor. Antikorlar kendilerini virüsün dış yüzeyinde bulunan ve virüsün hücrelere girmesini sağlayan başak proteine (spike protein) eklemliyor ve yapısını bozuyor. Bu sayede virüsün insan hücrelerine saldırması engelleniyor.

Kovid-19 ilacı piyasaya çıkmaya hazırlanıyor

Okumaya devam et

Popular