Bizimle iletişime geçiniz

Genel

Ölümle pençeleşen iki tutuklu hasta

Bir ölüm kalım-savaşı halinde gerçekleşen 31 Mart 2019 yerel seçimleri sona erdi. Kimi hezeyan, kimi de zafer sarhoşluğu içinde. Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) 17 yıllık iktidarında ilk kez böyle bir yenilgi yaşadı. Birçok insan için bu büyük bir ümit olsa da bundan sonrasında değişen bir şey olacak mı merak ediliyor. Mesela herkesin özlemini çektiği hak, hukuk, adalet Türkiye’ye gelecek mi? Hasta tutuklular, hamile kadınlar, bebekler serbest bırakılacak mı?

Mesela bugün ve yarın iki hasta tutuklu için önemli. İki yıldır tutuklu bulunan Engin Kara’ya bugün Malatya’da karaciğer nakli yapılacak ve tekrar cezaevine gönderilecek. Yarın mahkemesi olan kanser hastası Turgay Doğan da 4. kez mahkemeye çıkacak ve muhtemelen tutuklu yargılanmasına devam edilecek. Anayasa’da açıkça belirtilmesine rağmen hasta tutuklular serbest yargılanmıyor.

Turgay Doğan, 12 Eylül 2018’de gözaltına alındı. 4 gün gün sonra denetimli serbestlikle bırakıldı. Fakat savcı itiraz edince 9 Ekim’de tutuklandı. O tarihten beri Ankara Sincan Cezaevi’nde tutuklu bulunuyor. Sakarya’da savcılık yapan 30 yaşındaki Doğan, tutuklandığında kanser hastasıydı ve 3 aylık kontrol dönemindeydi. Kanser hücreleri henüz vücudundan tam olarak bitmemişti, riskli durumda bulunuyor. Mesela yarınki mahkemede lehine bir karar çıkacak mı?

Ordu Cezaevi’nde iki yıldır tutuklu bulunan ve 6 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırılan Engin Kara’ya ise bugün Malatya’da karaciğer nakli yapılıyor. Kara, ameliyattan sonra tekrar cezaevi ortamına geri gönderilecek. İyileşene kadar evinde tedavi olma ihtimali var mı?

 

Genel

AKP son bir ayda 4 puan kaybetti

İstanbul Ekonomi Araştırma şirketi Ocak ayı seçim anketini değerlendiren Kemal Özkiraz, AKP’nin bir ayda 4, Cumhur İttifakı’nınsa 5 ayda 7 puan kaybettiğini açıkladı.

BOLD – İstanbul Ekonomi Araştırma şirketi Ocak ayı seçim anketini kamuoyuyla paylaştı. Ankete göre, AKP’nin oyu 31,6’da kaldı. Yüzde 17,7 olan kararsızların oranı ise diğer bütün partilerin üzerinde. Ankette sırasıyla CHP yüzde 16,5, İyi Parti 12,8, HDP 8,5, MHP 7,6 oy oranıyla yer aldı.

Ali Babacan’ın DEVA Partisinin ise yüzde 2,6 oy oranına sahip olduğu görüldü. Anket sonuçlarını değerlendiren Avrasya Araştırma Başkanı Kemal Özkiraz, AKP’nin bir ayda 4 puan, Cumhur İttifakı’nın ise 5 ayda 7 puan kaybettiğini açıkladı.

Ankette kararsızların dağılımının ardından ise görünüm şöyle:

AKP: Yüzde 36,2
CHP: Yüzde 20,3
İp : Yüzde 16,7
HDP: Yüzde 10,5
MHP: Yüzde 9,1
DEVA Partisi: Yüzde 3,6
Diğer: Yüzde 1,7
Gelecek Partisi: Yüzde 1,3
Saadet Partisi: Yüzde 0,6

90’lardan bugüne sadece arabanın markası ve rengi değişti

Okumaya devam et

Genel

Koronavirüsten 137 kişinin daha hayatını kaybettiği açıklandı

Sağlık Bakanlığının açıkladığı güncel koronavirüs verilerine göre, bugün hayatını kaybeden 137 kişiyle birlikte toplam can kaybı 25 bin 210 oldu.

BOLD – Sağlık Bakanlığı günlük koronavirüs verilerini ilgili siteden kamuoyu ile paylaştı. Buna göre, bugün hayatını kaybeden 137 kişiyle birlikte toplam can kaybı 25 bin 210 oldu. Son 24 saatte yapılan 151 bin 109 test sonucunda semptom gösteren 671 hastayla birlikte 5 bin 642 yeni vaka tespit edildi. Türkiye’deki toplam vaka sayısı da 2 milyon 435 bin 247’ye yükseldi.
Öte yandan hastalardaki zatürre oranı yüzde 4.7, ağır hasta sayısı da bin 808 oldu.

ABD’den Saray’a uzanan bir yolsuzluk ve kara para hikayesi

 

Okumaya devam et

Genel

Bold kısa bir aradan sonra tekrar yayında: Nerede kalmıştık?

TRT’nin Bold Medya’ya yönelik sansür amaçlı ‘telif’ başvuruları Youtube tarafından reddedildi. Bir aydır askıya alınan Bold Youtube kanalı, yasal itirazların ardından tekrar yayına açıldı.

BOLD – Youtube bir aylık inceleme sonunda, telif hakkı talebinde bulunan TRT karşısında Bold’un haklı olduğuna karar verdi. Yeni saldırıların olabileceği uyarısında bulunan Bold Medya, bir video ile sivil toplum ve bağımsız gazetecilere çağrı yaptı:

Okumaya devam et

Popular