Bizimle iletişime geçiniz

Kültür

Sel Yayıncılıkta sular durulmuyor: ‘Queer Düş’ kadrosu ayrıldı

Sel Yayıncılık’ta Queer Düş Serisi’nin editör, çevirmen ve yazarları yayıneviyle yollarını ayırdıklarını açıkladılar. Berfu Şeker, Gülkan ‘Noir’, Leman Sevda Darıcıoğlu, Pınar Büyüktaş yayımladıkları ortak metinle ayrılma kararlarını kamuoyuyla paylaştı.

CİNSEL TACİZ VE BANDROL USULSÜZLÜĞÜ ETKİLİ OLDU
Duvar’ın haberine göre Sel Yayıncılık’ta son dönemde tartışmalara neden olan cinsel taciz ve usulsüz bandrol iddialarını hatırlatan ‘Queer Düş’ündük… Veda Ediyoruz’ başlıklı ortak metnin bir kısmı şöyle:

“Seriden çıkan birçok kitabın da bizlere yol gösterdiği gibi, şiddet, tahakküm, baskı ve yok sayma; yani bildiğimiz iktidar dinamikleri sadece toplumsal olarak kabul edilmiş kadın erkek kategorileri arasında gerçekleşmez. Cinsiyet tek başına güç asimetrilerini açıklamakta yeterli değildir. Feminist ve queer yayınlar yapan bir kurumun söz konusu taciz olduğunda indirgemeci yaklaşımı bu politikaların içini boşaltmaktadır.

Ayrıca entelektüel emeğin karşılığını çoğunlukla bulamadığı bir ülkede, en çok yayınevlerinin bu emeğe sahip çıkması beklenirken karşımıza çıkan bandrolde usulsüzlük iddiaları ve bu iddialara tatminkar bir yanıt verilememesi; yazar, editör ve çevirmenlerin zaten cüzi miktarda olan telif haklarının gaspı olarak düşünülmelidir. Bu durum, hem yayın alanında yer alan hem de entelektüel birikime katkısı bulunan herkeste hayal kırıklığı yaratmıştır.

Bizler, queer ve feminizm üzerine üreten, eyleyen, politika yapan kişiler olarak 2012’de İrfan Sancı’yla Sel Yayıncılık bünyesinde bir queer teori serisi oluşturmak üzere bir araya geldik.

Şunu da belirtmeyi önemsiyoruz; kendi yaptığımız freelance çevirmenlik ve editörlük işleri dışında, 2012’den bugüne kadar, önce yayın kurulu ve ardından danışma kurulu üyeleri olarak yayınevinden herhangi bir maddi karşılık almadan emek verdik.

Biz queer düş’ün arzumuzla elbet birçok alanda emek vermeye devam edeceğiz ve biliyoruz ki, yaşamı normun ötesinde bir macera kılmanın yollarını beraberce arayacağız ve bulacağız.

Queer ve feminist etiğin, hayatın her alanı gibi yayıncılığa da tesir edeceği günlerin arzusuyla…

Samimiyetle…

Dağılıyoruz… (Anladınız siz)”

Queer Düş’ündük… Veda Ediyoruz

Sel Yayıncılık geçtiğimiz günlerde de Ferit Edgü kitaplarını korsan bastığı iddialarıyla gündeme gelmişti. Yayınevinin sahibi İrfan Sancı da bir açıklama yayınlamıştı.

İrfan Sancı’nın açıklaması üzerine Ferit Edgü de gazeteduvar’a konuşmuş ve “Bugüne değin, yayınevine bir zarar vermemek için suskunluğumu titizlikle korudum. Bugün (28 Mart 2019), İrfan Sancı’nın açıklamalarında adımın geçmesi üzerine, konuya açıklık getirmek için suskunluğumu bozmak gerekliliğini duydum. İrfan Sancı’nın iddia ettiği gibi aramızda hiçbir açık görüşme olmamış, kezâ hiçbir uzlaşma gündeme gelmemiştir” dedi. Sel Yayıncılık ile aralarında herhangi bir uzlaşma olmadığını vurgulayan Ferit Edgü “Geçen yılın Nisan-Mayıs aylarında, yayıncım Sel Yayıncılık kitaplarımın yayın satışıyla ilgili bazı yolsuzluklarını saptamış, kendilerinden beklediğim inandırıcı açıklamaları alamadığım için de tüm ilişkilerimi kesmiştim. Bu süreç içinde, İrfan Sancı’nın iddia ettiği gibi aramızda hiçbir açık görüşme olmamış, kezâ hiçbir uzlaşma gündeme gelmemiştir. Telif haklarındaki kayıtlar karşılanmadığı gibi böyle bir öneri de almış değilim” diyerek iddiaları yalanladı.

 

Okumaya devam et
Reklamlar

Kültür

Şivan Perwer’den çevrim içi konser

Dünyaca ünlü Kürt sanatçı Şivan Perwer, dinleyicileriyle buluşmak için online konser verecek. Perver, 13 Mart’ta gerçekleşecek konserini bir mesajla duyurdu.

BOLD– En önemli Kürt sanatçılarından olan Şivan Perwer de koronavirüs sürecinde sevenleriyle online konser etkinliğinde buluşan müzisyenler arasına katılıyor. Kınay Entertainment’in organizasyonuyla gerçekleşecek konser dünyanın her yerinden izlenebilecek.

ÇARESİZ ZAMANLAR

Kırk beşinci sanat yılına ulaşan ünlü sanatçı, “en çaresiz zamanlar” olarak nitelediği salgın günlerinde vereceği online konser için müzikseverlere şu mesajı gönderdi:

“Tüm dünya bir yıldan itibaren en çaresiz zamanlarını yaşamakta. Covid 19 virüsü ile birçok sorunla yüzleşmek zorunda kaldı. Bu kadar olumsuz giden bir süreçte müziğin evrenselliğini ve şifa vericiğiliyle sizlerin evlerinize konuk olmak istedim. Çünkü müzik en iyi moral kaynağıdır. Duyguların en güzel tercümanıdır. 13 Mart 2021 Avrupa saati ile 20:00 da Türkiye saati 22:00’de evlerinize misafiriniz olmak için online konserime sizleri davet etmek istiyorum.”

Konserlere ilgili detaylara ve biletlere kinayticket.com adresinden ulaşılabilir.

Okumaya devam et

Kültür

Clinton’ların yapım şirketi Kobane dizisi çekecek

Eski Dışişleri Bakanı ve eski First Lady Hillary Clinton’ın şirketi, YPG-IŞİD mücadelesini anlatan bir kitabın televizyon dizisi haklarını satın aldı.

BOLD– 2014’te Kobane’de IŞİD’e karşı verilen mücadalede yer alan bir grup genç kadının öyküsünü anlatan Gayle Tzemach Lemon imzalı “Kobane’nin Kızları: İsyan, Cesaret ve Adaletin Hikâyesi.” isimli kitabın TV hakları Hillary Clinton ve kızı Chelsea Clinton’ın sahip olduğu şirket tarafından satın alındı.

DAHA HEYECAN VERİCİ BİR ŞEY OLAMAZ

Yeni Yaşam Gazetesi’nin haberine göre, Hillary Clinton yüzlerce saati bulan röportajlar sonucu yazılan kitabın dizi haklarını satın almalarıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada “ ‘Kobane’nin Kızları’ hikâyesini dünyanın her yerinden izleyicilere sunmaktan daha heyecan verici bir şey olamaz. Kobane’nin Kızları, adalet ve eşitlik için savaşan cesur, meydan okuyan kadınların olağanüstü bir anlatımı.” ifadelerini kullandı.

Clinton ve kızı Chelsea, insan hikayelerine odaklanan içerikte film, TV ve dijital platformlar için belgesel ve drama yapımlar oluşturmak amacıyla Aralık 2020’de HiddenLight Prodüksiyon şirketini kurmuşlardı.

Okumaya devam et

Kültür

Godzilla vs. Kong filminden ilk uzun fragman yayınlandı

Yılın merakla beklenen yapımı Godzilla vs. Kong filminden ilk fragman yayınlandı. Film 26 Marttaki vizyonuyla aynı gün HBO Max’te de yayınlanacak.

BOLD– Godzilla ve King Kong gibi sinema tarihinin en ikonik iki canavarını bir araya getirerek MonsterVerse isimli yeni bir sinematik evren kuran Legendary’nin projesi gitgide ete kemiğe bürünüyor. 2014 tarihli Godzilla, 2017 yapımı Kong: Skull Island ve 2019’da izlediğimiz Godzilla: King of the Monsters’dan sonra seri nihayet yeni halkasına kavuştu.

CANAVARLAR EVRENİ GENİŞLİYOR

Adam Wingard‘ın yönetmen koltuğuna oturduğu “Godzilla vs. Kong”un ilk olarak 13 Mart 2020 olarak duyurulan vizyon tarihi önce prodüksiyon sorunları sonra da koronavirüs sebebiyle iki kez ertelenmişti. Warner Bros.’un filmlerini HBO Max‘te yayınlama kararı almasından sonra vizyon süreci hızlanan “Godzilla vs. Kong” için belirlenen tarih de netleşti. 26 Mart’ta ABD’de vizyona girmesiyle aynı gün de HBO Max’te yayınlanacağı açıklanan filmden ilk uzun fragman da paylaşıldı.

Godzilla: King of the Monsters, dünya genelinde 385 milyon dolar hasılat yaparak gişede hayal kırıklığı yaratmış ve hem Godzilla’nın (524 milyon $) hem de Kong: Skull Island’ın (566 milyon $) gerisinde kalmıştı. Godzilla vs. Kong’un ilk fragmanı serinin yeniden toparlanması noktasında umut verici görünüyor.

Millie Bobby Brown, Kyle Chandler ve Ziyi Zhang‘in Godzilla: King of the Monsters’taki rolleriyle geri döneceği Godzilla vs. Kong’un oyuncu kadrosunda Rebecca Hall, Eiza González, Alexander Skarsgård, Demián Bechir, Bryan Tyree Henry ve Lance Reddick gibi isimler yer alıyor.

Okumaya devam et

Popular