Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

AKP’li belediyelerde giderayak vurgun başladı

İstanbul’da yüzbinlerce aracın kullandığı otoparklarda sistem kapatıldı fiş kesmeden tahsilat yapılıyor, Anadolu’dan toplu işe alım haberleri geliyor.

İstanbul’da belediye yönetiminin devrine günler kala İSPARK, ‘Sistem çöktü’ diyerek otoparklarda fiş kesmeden ücret almaya başladı.

FİŞ KESMEDEN ÜCRET TAHSİLATI

İstanbul Büyükşehir Belediyesini kaybetmesinin ardından belediyenin şirketi olarak faaliyet yürüten İSPARK’ın otoparklarda fiş kesmeden, beyana göre ücret almaya başladığı iddia edildi. Fiş isteyenlere “Sistem çöktü” bahaneleri üreten görevliler, ısrarcı olanlara da dip koçanla bilet verdi.

Ücret ödeyince açılan otomatik bariyerlerin olduğu otoparklarda tüm bariyerler açık vaziyette beklerken, başındaki görevliler ücret tahsil ediyor. Bariyerlerin çalışmaması ise “siber saldırı var” denilerek açıklanıyor.

İSPARK’ın iki gün boyunca elde ettiği usulsüz gelirin ne kadar olduğu ve nereye harcandığı da belirsiz hale geldi. Bu duruma ilişkin tepkiler sosyal medyaya da yansıdı.

GİDERAYAK 155 KİŞİYİ İŞE ALDI
Sur Belediyesi kayyumu giderayak belediyeye 180 AKP’liyi işe aldı. Belediyenin elektrikçi, şoför, tekniker, büro elamanı ve kepçe operatörü gibi departmanlarda çalıştırılmak üzere 180 kişiyle bugün sözleşme imzalandığını ortaya çıktı. Kayyum 15 gün önce işçi alımı için başvurucularla mülakat yapmıştı. İşe alınan 180 kişiye ise yarın saat 08.00’de belediyeye gelerek işe başlamaları için uyarıda da bulunduğu iddia edildi.
EVRAK İMHASI
Öteyandan bir başka iddia da İstanbul ve Ankara gibi belediyelerde yoğun biçimde evrak imhası yapıldığı. Konuyu İstanbul’un yeni belediye başkanı Ekrem İmamoğlu da dile getirmiş ve memurları uyarmıştı.

Gündem

Hakan Şükür’ün babasına hapis cezası

Cemaat soruşturmaları kapsamında 4 yıldır yargılanan Hakan Şükür’ün babası Selmet Şükür, 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı.

BOLD – Eski milli futbolcu ve milletvekili Hakan Şükür’ün babası Selmet Şükür’e örgüte yardım ettiği iddiasıyla 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verildi. Sakarya 4. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada Selmet Şükür’ün avukatları, suç isnadının temel dayanaklarından olan gizli tanığın mahkemeye getirilemediğini ve tanık koruma programından da çıkarıldığını söyledi.

“YARGILANMASININ TEK NEDENİ OĞLU”

Avukatlar, Şükür’ün yargılanmasının tek nedeninin oğlu Hakan Şükür olduğunu belirterek, Selmet Şükür’ün beraatini ve mal varlıkları üzerindeki tedbirin kaldırılmasını talep etti.  Ancak mahkeme heyeti, Selmet Şükür hakkında “örgüte üye olmak” suçlamasıyla dava açılmışsa da eylemlerinin “örgüte yardım” kapsamında olduğuna hükmetti. Mahkeme, Şükür’e üç yıl bir ay 15 gün hapis cezası verdi.

Mahkeme heyeti, Şükür’ün mal varlıkları üzerindeki ihtiyati tedbirlerin kaldırılmasını kararlaştırdı.

Hakan Şükür’ün babasına hapis cezası talebi

Okumaya devam et

Gündem

Habersiz AKP’ye üye yapılan KESK’liler yargıya başvurdu

KESK üyeleri ve yöneticilerinin kendilerinden habersiz AKP’ye üye yapılması yargıya taşındı. Savcılıklara yapılan suç duyurusunda üyelik başvurusundaki ıslak imzaların sahte olduğu belirtilirken konu Meclis gündemine de taşındı.

BOLD – Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), üye ve yöneticilerinin bilgileri dışında AKP’ye üye yapıldıklarına dikkat çekerek, yargıya başvurdu. Memurların habersiz parti üyesi yapılması TBMM gündemine de taşındı.

MEMURLARIN PARTİLERE ÜYE OLMALARI YASAK

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre Anayasa ile 657 sayılı Devlet Memurları Yasası’na göre memurların herhangi bir siyasi partiye üye olmaları yasak. Buna karşın KESK, ülkenin dört bir yanında siyasi partilere hukuken üye olamayan kamu emekçilerinin, üye ve yöneticilerinin bilgileri dışında AKP’ye üye yapıldıklarını bildirdi. AKP’yi anayasa ve yasalara uymaya çağıran KESK, sorumlulardan adalet önünde hesap soracaklarını duyurdu.

ISLAK İMZALARI DA TAKLİT EDİLDİ

KESK, bağlı sendikalarındaki üyelerinden çok sayıda bildirim gelmeye devam ettiğine de dikkat çekti. Üyelerinden bilgilerini e-devlet üzerinden kontrol etmelerini ve savcılıklara suç duyurusunda bulunmalarını isteyen KESK, dilekçe örneklerini de paylaştı. Partiye üyelik işlemleri sırasında ıslak imzaların da taklit edildiğine işaret edilen dilekçede, konu hakkında soruşturma başlatılması ve sorumluların cezalandırılması talep edildi.

KONU MECLİS GÜNDEMİNE TAŞINDI

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, Ordu Eğitim-Sen Şube Başkanı ve bir Eğitim-Sen ilçe temsilcisinin bilgisi ve haberi olmadan AKP üyesi yapıldığını belirterek, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Soru önergesinde sahte parti üyeliklerinin suç olduğunu aktaran Adıgüzel, Soylu’ya “Bakanlığınıza bu konuda bugüne kadar kaç adet şikâyet gelmiştir? Bu şikâyetler için yapılan rutin işlem nedir? Yapılan şikâyetlerin siyasi partilere göre dağılımı nedir? Ordu’da yaşanan söz konusu örnek de dahil olmak üzere tüm parti üyelik sahtekârlıklarını yapan kişilerin ortaya çıkarılması ve yargıya iletilmesi için bugüne kadar bir talimatınız olmuş mudur?” diye sordu.

 

Kan kaybeden Cumhur İttifakı’ndan seçimlere ince ayar

Okumaya devam et

Gündem

İddia: MİT Müsteşarı Fidan Suriye’ye gidip Şam yönetimi ile anlaşma imzaladı

Türkiye ve Suriye ilişkileri konusunda çarpıcı bir iddia ortaya atıldı. Demokratik Suriye Meclisi (MSD) Eşbaşkanlık Konseyi Üyesi Mirî Şiblî, MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın yakın zaman önce Şam’a gittiğini ve Şam rejimi ile kimi anlaşmalara varıldığını ileri sürdü.

BOLD – Demokratik Suriye Meclisi (MSD) Eşbaşkanlık Konseyi Üyesi Mirî Şiblî, Şam ve Ankara ilişkileri konusunda dikkat çeken bir iddiayı gündeme getirdi. Şiblî’nin iddiasına göre MİT Müsteşarı Hakın Fidan, Şam yönetimi ile görüşerek bazı anlaşmalara imza attı.

Türkiye ile Suriye arasında normalleşme için formüller arandığı iddiası bir süredir tartışılıyor. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da Ocak 2020’de Libya Konferansı için gittiği Almanya’dan dönerken yaptığı açıklamada Suriye ile görüşme iddialarını doğrulamış ve Hakan Fidan’ın istihbarat noktasında Rusya, Suriye ve İran tarafıyla, muhataplarıyla görüştüğünü belirtmişti.

Mezopotamya Ajansı’ndan Nazım Daştan’ın haberine göre Şam-Ankara ilişkilerini değerlendiren Şiblî, yakın zamanda Milli İstihbarat Dairesi (MİT) Başkanı Hakan Fidan ve beraberindeki heyetin gizlice Şam’a gittiğini öne sürdü.

Şam rejimi ile yapılan görüşmede kimi anlaşmalara varıldığını iddia eden Şiblî, şunları söyledi: “Aralarında gizli bir görüşme gerçekleşti. Görüşmeden sonra Suriye rejimi Demokratik Suriye Güçlerine (QSD) güçlerine ‘terörist’ demeye başladı. Ondan önce QSD’ye bağlı güçlere ‘milis’ diyorlardı. Görülüyor ki Suriye rejimi ve Türkiye arasında yeni anlaşmalar var, yeni bir sürece giriliyor. Bu durum yeni şehirleri işgal edebilmesi için Türkiye’nin önünü açmayı hedefliyor.”

Okumaya devam et

Popular