Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Dünya basını: Erdoğan ekonomi nedeniyle kaybetti

Yerel seçim sonuçları uluslararası medyaya da yansıdı, AKP’nin kaybetmesinin sebebi ekonomiye bağlanırken, Erdoğan’ın zayıflayıp zayıflamadığı sorgulanıyor.

31 Mart Yerel Seçimleri dünya basınında da geniş yer buldu. ABD, Rusya, Almanya, Fransa ve Ortadoğu ülkelerinde öne çıkan basın kuruluşları Türkiye’deki yerel seçim sonuçlarını ve buna ilişkin yorumları okuyucularıyla paylaştı.

Euronews’un aktardığına göre, ABD merkezli New York Times, “Erdoğan Türkiye’nin en önemli iki büyük şehrinde ciddi yenilgi almış görünüyor” dedi. Gazete, “Sonuçlar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın siyaseten zayıfladığının göstergesi mi? Partisinin Ankara ve İstanbul gibi en önemli iki şehirde yenilgi ile karşı karşıya olduğu anlaşılıyor. Erdoğan siyasi kariyerinde ilk kez mahalli idareler yarışında böyle bir yenilgiyi tadıyor” yorumunda bulundu.

Russia Today gazetesi, “Erdoğan’ın partisi ve muhalefet aynı anda İstanbul’da zafer ilan etti” derken, “Pazar gününün erken saatlerinde Erdoğan, partisinin İstanbul’u kaybedebileceğini, muhafazakârların yerel seçimlerde gösterdiği genel performansı artırdığını itiraf etti” ifadelerini kullandı.

Almanya’dan Die Welt, “AKP için iyi bir sonuç değil, yine de Erdoğan için bir başarı” başlığını atarken, “Türkiye’nin iktidar partisi AKP, yerel seçimlerde ağır kayıplar verdi. Neredeyse tüm oyları sayıldıktan sonra, AKP’nin Ankara’da ve İstanbul’da yenilgiye uğradığı netleşti. Ne var ki, ülke çapında AKP hala ana muhalefet partisi CHP’nin çok önünde” yorumu yaptı.

NEDEN EKONOMİ

Fransız Le Monde, “Erdoğan için seçim ters tepti” başlığı tercih ettiği haberinde, “Pazar günkü belediye seçimlerinden sonra iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) başkent Ankara’nın kontrolünü kaybetti ve İstanbul’un kontrolünü kaybetmiş olabilir. Hoşnutsuzluğun nedeni ekonomik durgunlukta aranıyor. 2018 yazında Türk lirasındaki ani değer kaybı, büyüme rakamlarındaki düşüş, sınai üretimin düşmesi, işsizliğin ve enflasyonun artması seçim sonuçlarına yansıdığı görülüyor” dedi.

İnternet gazetesi Al-Monitor, “Yerel seçimler Erdoğan için ders niteliğinde oldu” derken,

“Türkiye’nin iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi’nden (AKP), mahalli idareler seçimlerinden alınan ön sonuçlara göre başkent Ankara’daki belediye idaresinin kontrolünü kaybettiği ve Türkiye’nin en büyük şehri ve ticaret merkezi olan İstanbul’da muhalefetle boyun boyuna olduğu görülüyor” yorumu yaptı.

Times ve Guardian’dan seçim sonrasındaki olasılıklara ilişkin çarpıcı iki analiz

Okumaya devam et
Reklamlar

Dünya

30 gün hapis cezasına çarptırılan Navalny halka sokağa çağırdı

Ülkesine dönmesinin ardından gözaltına alınan ve çıkartıldığı mahkeme tarafından 30 gün tutuklu kalmasına karar verilen Rus muhalif siyasetçi Aleksey Navalny, halka sokağa çıkma çağrısında bulundu.

BOLD – Almanya’dan ülkesine dönüşü sonrası Moskova’da tutuklanan Rus muhalif lider Aleksey Navalny, mahkemenin yargılamadan önce 30 gün tutuklu kalmasına karar vermesine tepki gösterdi. Navalny, halka “sokaklara çıkma” çağrısı yaptı.

Aleksey Navalny, YouTube’da yayımlanan videoda “Korkmayın, sokaklara çıkın. Benim için değil, kendiniz ve geleceğiniz için çıkın” dedi.

Ülkede 20 yıldan fazla süredir iktidarda bulunan Vladimir Putin nedeniyle ülkenin “yozlaştığını” ifade eden Navalny, “Susmayın! Kendinizi savunun! Bir şeye ulaşabilmek için yeterince kalabalığız” ifadelerini kullandı.

 

ŞARTLI TAHLİYE KOŞULLARINI İHLAL ETMEKLE SUÇLANIYOR

Navalny, zehirlenmesinin ardından tedavi için gittiği Almanya’da, Rusya polisine bilgi vermeyerek şartlı tahliye koşullarını ihlal etmekle suçlanıyor.

Navalny’nin avukatı Vadim Kobsev, Twitter hesabından, 44 yaşındaki muhalif siyasetçinin 15 Şubat’a kadar cezaevinde kalacağını duyurdu.

Navalny’nin yakın çevresinden Leonid Volkov da Twitter hesabından, cumartesi günü ülkenin farklı kentlerinde kitlesel gösteriler düzenlemenin hazırlıklarının yapıldığını duyurdu. Ancak, Rusya’da protesto gösterileri resmi izin alma şartı ile düzenlenebiliyor. Koronavirüs salgını nedeniyle de bu tür gösterilere uzun süredir müsaade edilmiyor.

NAVALNY’Yİ SERBEST BIRAKMA ÇAĞRILARI

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Navalny’nin bir an önce koşulsuz serbest bırakılması çağrısında bulundu. Pompeo, Rusya’yı muhalifleri susturmaya çalışmakla suçladı.

Pompeo, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Kendisine güvenen siyasi liderler, rakiplerinden korkmaz; siyasi muhaliflere şiddet uygulamaz veya onları haksız yere tutuklamaz” dedi.

ABD’de Çarşamba günü başkanlık görevini devralacak Joe Biden’in Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan da Navalny’nin tutuklanmasının sadece bir insan hakları ihlali olmadığını, sesini duyurmak isteyen Rus halkına hakaret anlamına geldiğini söyledi.

AB Konseyi Başkanı Charles Michel ile İtalya ve Fransa da, Navalni’nin serbest bırakılması gerektiğini vurguladı.

İngiltere de Navalny’nin tutuklanması nedeniyle derin kaygı duyduğunu duyurdu ve Kremlin’e, “Navalny’yi cezalandırmak yerine onu kimlerin zehirlediğini bulma” çağrısı yaptı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel de sözcüsü Steffen Seibert aracılığı ile yaptığı açıklamada, Navalny’nin serbest bırakılması çağrısını yineledi. Seibert, hükümetin olağan basın toplantısında “Alman hükümeti Rus hükümetine ilk olarak Sayın Navalny’nin serbest bırakılmasını ikinci olarak da Rus topraklarındaki kimyasal silah saldırısı olayının tamamen aydınlatılması çağrısında bulunuyor” şeklinde konuştu.

Kongre baskını sırasında çalınan Pelosi’nin bilgisayarını Rusya’ya satmaya çalıştılar

Okumaya devam et

Dünya

Kongre baskını sırasında çalınan Pelosi’nin bilgisayarını Rusya’ya satmaya çalıştılar

ABD’de 6 Ocak’ta yaşanan Kongre baskını sırasında ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin bilgisayarı çalınmıştı. Pelosi’nin bilgisayarını çalan Trump taraftarının, bilgisayarı Rus istihbaratına satmaya çalıştığı ortaya çıktı.

BOLD – Amerika Birleşik Devletleri’nde 6 Ocak’ta yaşanan Kongre baskınına ilişkin ortaya çıkan mahkeme belgelerine göre, protestoculardan Pennsylvanialı bir kadın Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin ofisinden dizüstü bilgisayarını çalarak Rus istihbaratına satmaya çalıştı.

CASUSLUK VE VATANA İHANETLE SUÇLANABİLİR

Eski sevgilisi olduğunu söyleyen kişi tarafından ihbar edilen Riley June Williams, Kongre baskınında yer almaktan ötürü ceza almayı beklerken bunun üzerine bir de ‘casusluk’ ve ‘vatana ihanet’ suçlaması ile karşı karşıya kalabilir.

Williams, 6 Ocak günü Kongre binasına yasadışı şekilde girmek ve içeridekileri Nancy Pelosi’nin ofisine yönlendirmekle suçlanıyor.

Eski sevgilinin ifadesine göre Williams bilgisayarı veya bilgisayarın hafıza birimini önce Rusya’daki bir arkadaşına gönderecek, o arkadaşı da bunu Rus istihbaratına satacaktı. İhbarda bulunan kişiye göre cihazın Rusya’ya iletilmesi planı, bilinmeyen sebeplerden dolayı hayat geçirilemedi.

BİLGİSAYARI ÇALAN KADIN VE BİLGİSAYAR ORTADA YOK

22 yaşındaki Williams’ın bilgisayarı ne yaptığı soruşturulmaya devam ediliyor. Mahkeme kayılarına göre söz konusu bilgisayar ya hala Williams’ın elinde ya da parçalanıp kullanılamaz hale getirildi.

FBI’dan yapılan açıklamada, Williams’ın Pennsylvania’da annesiyle birlikte yaşadığı belirtilen adreste artık bulunmadığı, telefon numarasının artık geçerli olmadığı ve sosyal medya hesaplarını da kapattığı belirtildi.

Kongre binasındaki ofislerden elektronik cihazların çalınması, yetkililerin bir süredir kaygıyla gündeme getirdiği bir konuydu. ABD Savcı Vekili Michael Sherwin, olayın ardından yaptığı açıklamada, elektronik cihazların çalınmasının ulusal güvenlik unsurlarını tehlikeye atmış olabileceğini söylemişti.

Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin sözcüsü Drew Hammill, Kongre baskınından iki gün sonra Temsilciler Meclisi’nde sunumlar sırasında kullanılan diz üstü bilgisayarın Pelosi’nin ofisindeki konferans salonundan çalındığını belirtmişti.

Joe Biden’ın yemin töreninde ‘içeriden saldırı’ alarmı

Okumaya devam et

Dünya

Sedat Peker Makedonya’dan sınır dışı edildi: Beni Türkiye’ye göndermeyin!

Türk Mafya lideri Sedat Peker, Makedonya’da gözaltına alındı. Peker’in, ülkedeki yerel suç çeteleriyle bağlantı kurmaya çalıştığı gerekçesiyle sınır dışı edildi.

BOLD – Makedonya güvenlik güçleri tarafından uyuşturucu baronu olarak tanımlanan organize suç örgütü elebaşı Sedat Peker, Kuzey Makedonya’da tutuklandı. Peker’in Kosova üzerinden Türkiye’ye iade edileceği bildirildi.

Makedonya’da yayın haber internet sitelerinde yer alan haberde ise, “Polis, Türkiye’ye uzun süredir ikamet eden tanınmış bir uyuşturucu baronunu tutuklayarak sınır dışı etti ” ifadesi kullanıldı. Haberde, Peker’in ülkedeki uyuşturucu ticareti yapanlarla iletişime geçmeye çalıştığı belirtildi.

İLK HABERİ AHMET DÖNMEZ VERDİ

Gazeteci Ahmet Dönmez, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Sedat Peker’in dün Makedonya’da tutuklandığı ve Kosova üzerinden Türkiye’ye iade edileceği yönünde haberler var. Gelen bilgilere göre şu anda Üsküp’te polis merkezinde tutuluyor. Peker’in Türkiye’nin iade talebi ile gözaltına alındığı belirtiliyor” ifadesini kullandı.

DETAYLARI CEVHERİ GÜVEN AKTARDI

2020 yılının şubat ayından Türkiye’den ayrılan Peker’in Makedonya’dan sınır dışı edilmesiyle ilgili detaylı bilgileri ise gazeteci Cevheri Güven Youtube kanalından paylaştı. Güven, Peker’in Türkiye’ye dönmek istemediğini aktardı. Bu nedenle de Türk pasaportuyla vizesiz gidebileceği Kosova’ya gönderildiği belirtildi. Daha fazla detay bu videoda:

 

Af tartışmasının başladığı 2020 yılı başında Türkiye’den ayrılan Sedat Peker’in diğer Türk mafya babası lideri Alaattin Çakıcı’dan kaçtığı belirtilmişti.

 

Okumaya devam et

Popular