Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Ekonomist Uğur Gürses’ten seçim sonrası ilk yorum

Gürses, AKP'nin MHP ile ittifakına rağmen Ankara ve İstanbul’u kaybettiğini, ancak iktidarın hâlâ bunu kabullenmekte zorlandığını ve bunu 1 Nisan şakası zannettiğini dile getirdi.

Seçim sonrası gözler Ekonomistlerin yorumlarına çevrildi. Hükümet IMF’ye mi gidecek, daha mı popülist olacak sorusuna Uğur Gürses ilk cevabı verdi.

Ekonomist Uğur Gürses, Türkiye’de milli gelirin yüzde 40’ını üreten iki büyük şehrin belediyesini kaybeden iktidarın, reformlardan çok popülist politikalara yaslanma olasılığının güçlü olduğunu düşünüyor.

Gürses’in DW’deki yazısı şöyle:

Ocak ayında sormuştum; ekonomide giderek belirginleşen kötüleşme ve “mutfak yangını” tablosunda “1 Nisan sürprizini bakalım kim yapacak? Toplum mu? Siyaset kurumu mu?” diye.

Toplum, kötü gidişata karşı siyasetini değiştirmiyorsa siyasetçiyi değiştirme mesajını verdi.

31 Mart Pazar günü yerel seçim sonuçlandı. Yüksek Seçim Kurulu’ndaki (YSK) ilk verilere göre iktidar partisi Ak Parti MHP ile ittifakına rağmen Ankara ve İstanbul’u kaybetti. Ancak Ankara hâlâ bunu kabullenmekte zorlanıp; bunun 1 Nisan şakası olduğunu sanıyor.

İlk veriler gösteriyor ki; İstanbul’da kayıtlı seçmen sayısı 2014’e göre 568 bin kişi artmasına karşın, iktidar ittifakı adayı Binali Yıldırım 2014’te tek başına Ak Parti adayı Kadir Topbaş’ın aldığı oydan sadece 29 bin daha fazla oy alabildi. Bu tablo iktidarın ne denli büyük oy kaybına uğradığının işareti.

İşin ilginç tarafı, 2014’te katılım oranı yüzde 89 iken, pazar günkü seçimde yüzde 83 olduğu görülüyor. Sandığa gitmeyenlerin sayısı 2014’te 1 milyon 79 bin kişi iken, 2019’da 1 milyon 837 bin kişi olmuş; artış yüzde 70.

Bu tablo iktidar partisinin ittifaka karşın kayda değer bir oy kaybı yaşadığını gösteriyor.

Bunun nedeninin Türkiye’nin giderek demokratik değerler ve hukuktan uzaklaşması kadar son birkaç yılda ekonomideki bozulma olduğu çok açık.

“OY KAYBININ EN ÖNEMLİ NEDENİ MUTFAKTAKİ YANGIN”

Mutfaktaki yangın, iktidarın oy kaybının en önemli nedeni.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Pazar akşamı seçim sonuçlarının belirginleşmesi sonrası parti merkezinde yaptığı “balkon konuşmasında”, ekonomide Türkiye’yi ve milleti teslim alma amacı taşıyan saldırıların önünü önemli ölçüde kestiklerini belirtip, yapısal reformlarla bu tür saldırılara karşı daha dayanıklı ekonomik mimariyi mutlaka inşa edeceklerini vurgulamıştı.

Erdoğan’ın damadı Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak da seçim sonrasında atılacak adımlar olduğunu açıklamıştı; “8 Nisan haftasında ekonomide atılacak adımları açıklayacağız. Bankacılıkta güçlü bir yapı var. Birçok alanda önemli bir yol haritası ortaya koyacağız” demişti.

Ekonomi yönetimi, Yeni Ekonomik Program’la birlikte “piyasalar ne istiyorsa onu seslendirelim” tarzı söyleme dayanan bir iletişim politikası izlediğinden, “yapısal reform” sözü de bu çerçevede değerlendirilmeli.

Reform mu popülizm mi?

Haziran seçimleri sonrasında hayata geçen ve “ekonomi uçacak” sloganlarıyla sunulan “Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi” hem politik hem de ekonomik koşullarda daha fazla erozyona yol açtı.

Ekonomi derin bir krize girdi. Ekonomi daraldı. İşsizlik ve enflasyon hızla yükseldi. Kriz yönetiminde ise sorunlara değil sonuçlarına dönük makyaja önem verildi.

Sonuçta, YSK verilerine göre Türkiye’de iki büyük metropolün yönetimi; Ankara ve İstanbul muhalefetin desteklediği adaylara geçmiş görünüyor.

Ankara ve İstanbul Türkiye’nin milli gelirinin yüzde 40’ını üreten metropoller.

Bu seçim tablosu gösteriyor ki; henüz krizin dip noktasını görmeden bu iki metropolden toplumun Ankara’daki iktidara tepki ve mesajı çok açık.

Ankara bu seçim yenilgisi ile “yapısal reformlara” girişebilir mi? Bu, reform olgusuna nereden bakıldığıyla ilgili.

Hukukun üstünlüğünün hasar gördüğü bir zeminde reformların altı boş kalır ve işlemez. Örneğin yargı sistemine dönük kaygılar varken, vergi reformu yapılmasının ekonomiye olumlu bir ivme getirmesi zor.

“TÜRKİYE, KURUM VE KURALLARI KAYBEDEN BİR ÜLKE OLDU”

2011’de başlayan ve son birkaç yılda hızlanan, “Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi” ile vücut bulan son durum şu; Türkiye kurum ve kuralları kaybeden, bunların altını boşaltan bir ülke konumuna geldi.

Bu tabloda hâlâ içinde ne olduğunu bilmediğimiz ve “piyasalar bunu duymak istiyor” mottosu ile seslendirilen “yapısal reform” söylemi ile ekonomi politikasına itibar inşa etmek isteyen Ankara’nın reform yapması zor.

Reform yapması zor; seçim sürecinde kendi seçmeninden daha fazla muhalefeti konsolide eden iktidar, Pazar günkü seçimde bugüne kadar seçmenle bağ kurduğu, ekonomik bakımdan büyük sosyal destek akıttığı bir kanal olan iki büyük metropol kentin yönetimini kaybetti.

Krize karşı kurum ve kurallara dayanan bir istikrar ve ekonomi politikası, reform yerine, popülist politikalara daha fazla yaslanması büyük olasılık.

Üçüncü kez yükseltilen swap satış limiti yüzde 40’a çıkarıldı

Ekonomi

Cumhurbaşkanlığı araştırmasından çıktı: Türkiye’nin yüzde 80’i tasarruf yapamıyor

Cumhurbaşkanlığı’nın yaptığı araştırmaya göre vatandaşların yüzde 80’i tasarruf yapamıyor. Yüzde 16’sı geliri yetmediği için daha önceki tasarruflarını tüketiyor. Cumhurbaşkanlığının verdiği oranlar toplandığında yüzde 101 çıkması ise dikkat çekti.

BOLD – Cumhurbaşkanlığının yaptığı araştırma ekonominin durumunu da ortaya koydu. Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi’nin yaptığı Türkiye Hanehalkı Finansal Algı ve Tutuk Araştırmasına göre, yüzde 80 tasarruf yapamıyor.

Cumhuriyet’in haberine göre Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi’nin 49 ilde yaptığı araştırmaya 15 bin 41 kişi katıldı ve sonuçlarının Türkiye’nin genelini yansıttığı belirtildi. Araştırmada ailelerin tasarruf tercihleri incelendi ve Türkiye’de tasarruf yapabilen yurttaşların oranı açıklandı. Toplumun sadece yüzde 20’si son 12 ayda tasarruf edebildiğini ve para biriktirdiğini söyledi.

GELİRİ YETMEYENLER BORÇLANIYOR

Türkiye’deki ailelerin yüzde 53’ü son 12 ayda gelirinin giderini karşıladığını ve tasarruf edemediğini belirtirken, yüzde 16’sı “Tasarruf etmek bir yana geçmiş dönemde biriktirdiklerimizi harcıyoruz”, yüzde 12’si “Hiç tasarrufumuz yok, borçlanıyoruz” dedi.

‘BU SÜREÇTE İŞSİZ KALDIK’

Tasarruf edemeyenlerin yüzde 45 “Gelirimiz yetmedi”, yüzde 43’ü “Beklenmedik harcamalar çıktı”, yüzde 24’ü “Düzenli bir gelirimiz olmadı”, yüzde 20’si “Aşırı, gereksiz harcama yaptık”, yüzde 16’sı “İşimizde zarar ettik”, yüzde 14’ü “Bakmakla sorumlu olduğumuz kişilerin sayısı arttı”, yüzde 13’ü “Bu süreçte işsiz kaldık”, yüzde 10’u “Ödemelerimizi düzenli bir şekilde alamadık” dedi.

YÜZDE 76 BORCUNU ÖDEYEMEYECEK DURUMDA

Katılımcıların yüzde 36’sı borcu olduğunu belirtirken, borçlu kişilerin yüzde 76’sının aniden borçları istense ödeyemeyecek durumda olduğu görüldü. Borcu olanların yüzde 34’ü yakınlarından borç aldığını, yüzde 17’si bankadan kredi çektiğini, yüzde 10’u kredi kartına borcu olduğunu söyledi.

Yine araştırmaya göre yurttaşların yüzde 43’ü ülkedeki finans sistemine ilişkin “Finansal sistemimiz zengini daha zengin fakiri daha fakir yapmaktadır” diyor.

CUMHURBAŞKANLIĞININ ŞAŞAN HESABI YÜZDE 101’İ BULDU

Tasarruf edenlerin yüzde 20, geliri giderini karşılayanlar yüzde 53, birikimlerine harcamayanlar yüzde 16 ve borçlananlar yüzde 12 olarak verilen Cumhurbaşkanlığı araştırmasında oranların toplamını yüzde 101 etmesi de dikkat çekti.

RAKAMLARIN GÜVENİRLİĞİ ŞÜPHELİ

Açıklanan rakamların güvenilir olmadığına vurgu yapan CHP Denizli Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz ise “Bu rakamların makyajlı olduğu, durumun daha da vahim rakamlara ulaştığı aşikardır. Vatandaşımız açlık ve sefalet ile debelenirken onlara ‘Tasarruf yapabiliyor musunuz?’ demek abesle iştigaldir” dedi.

 

Okumaya devam et

Ekonomi

Hükumet bütçe açığını 10 yılda ona katladı

Hazine ve Maliye Bakanlığı, 2020 yılına ait merkezi yönetim bütçesi verilerini açıkladı. 2011 yılında 17.4 milyar lira olan merkezi yönetim bütçesi açığı, geçen yıl yüzde 38,5 artarak 172 milyar 743 milyon liraya çıktı.

BOLD – Hükumetin bütçe açığı artmaya devam ediyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı verilerine göre merkezi yönetim bütçesi 2020’de 172,7 milyar lira açık verdi.

GİDERLER YÜZDE 20 ARTTI

Hazine ve Maliye Bakanlığı, 2020 yılı aralık ayı ve ocak-aralık dönemi bütçe uygulama sonuçlarını açıkladı. Bu kapsamda Türkiye’nin merkezi yönetim bütçesi gelirleri 2020’de bir önceki yıla göre yüzde 17,6 artarak 1 trilyon 29 milyar 493 milyon lira, giderleri de yüzde 20,2 yükselerek 1 trilyon 202 milyar 236 milyon lira oldu. Merkezi yönetim bütçesi açığı, geçen yıl yüzde 38,5 arttı ve 172 milyar 743 milyon lira olarak kayıtlara geçti. Bakanlık verilerine göre, Aralık 2020’de bütçe gelirleri, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 34 artarak 97 milyar 559 milyon liraya yükseldi. Bütçe giderleri de aynı dönemde yüzde 32,2 artışla 138 milyar 250 milyon liraya çıktı. Geçen ay bütçe açığı 40 milyar 691 milyon lira olarak hesaplandı.

AÇIK HER GEÇEN YIL ARTTI

2020 yılında 172 milyar 743 milyon lira açık veren merkezi yönetim bütçesinin açığı son 10 yılda ona katlandı. 2011 yılında 17.4 lira olan merkezi yönetim bütçesinin açığı, 2012’de 28.8, 2013’te 19.4, 2014’te 22.7, 2015’te 22.6, 2016’da 29.3 milyar liraya çıktı. Son yıllarda giderek artan açık 2017 yılında 47.4 milyar liraya, 2018’de 72.6 milyar liraya, 2019 yılında ise 123.7 milyar lira çıktı.

20 yıllık AKP iktidarının utancı: Yoksulluk intiharları!

Okumaya devam et

Ekonomi

Merkez Bankası’nın kara günleri: Son 7 yılda sadece 2 kere artıda kalabildi

2001 krizi ve 2008 küresel finans krizinin dışında hiç eksileri görmeyen Merkez Bankası rezervleri, son 7 yılın 5’inde artı bakiye göremedi.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın istifasına neden olduğu ileri sürülen Merkez Bankası (MB) rezervleri son 7 yılın 5’inde eksiden kurtulamadı. Berat Albayrak’ın Hazine ve Maliye Bakanlığı yaptığı dönemde, sadece kur artışını dengede tutabilmek için MB’nin rezervlerindeki 128 milyar dolara yakın döviz satışına izin verdiği iddia ediliyor.

MB döviz rezerv varlıklarında tarihi düşüş 2020 yılında yaşandı. 2001 krizinde bile eksi 12,9 milyar Dolar olan Merkez Bankası rezervleri geçen yılın ilk 11 ayında eksi 38,6 milyar Dolara geriledi. Peki yıllara göre Merkez Bankası rezerv miktarı nasıl değişti?

AKP DÖNEMLERİNDE MERKEZ BANKASI REZERVLERİ

MB döviz rezervleri, AKP’nin ilk iktidara geldiği 2002 yılında eksi 200 milyon dolar seviyesindeydi. Bu tarihten 2007 yılına kadar hep artıda kalan rezervler, 2005 yılında 23,2 milyar dolar ile artı rezerv rekoru kırdı. Küresel finans krizinin yaşandığı 2008 yılında yine eksiye dönen rezervler eksi 2,7 milyar dolar oldu. Ardından 2014 yılına kadar yılık bazda hep artı rezerv girişi oldu.

SON 7 YILIN SADECE 2’Sİ ARTI

MB, son yedi yılın sadece 2’sinde artı döviz rezervi verdi. 2016 ve 2019 yıllarında artı rezerv girişi olurken, geriye kalan yıllarda hep eksiye düştü. En büyük düşüş ise eksi 38,6 milyar dolar ile 2020 yılının Ocak-Kasım döneminde yaşandı.

‘Sözde Cumhurbaşkanı’ tartışmasından sonra ‘Sembolik Cumhurbaşkanı’ önerisi

 

Okumaya devam et

Popular