Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Swap pazarını kilitlemenin maliyeti 1.34 milyar dolar ama daha kötü bir ihtimal var

Seçim öncesi doların yükselişini önlemek için Londra'daki TL swap piyasasını kilitleme girişiminin Türkiye'ye maliyetinin 1.34 milyar dolar olduğu ifade edildi.

Seçim öncesi dolar satmak ya da faizi yükseltmek yerine Londra’daki TL swap piyasasını kilitleyen Türkiye’nin önüne ilk maliyet çıktı. Atilla Yeşilada’ya göre dahası var.

Türkiye’nin 31 Mart seçimi öncesinde doların yükselişini önlemek için Londra’daki TL swap piyasasını kilitlemesinin maliyetinin 1.34 milyar dolar olduğu belirtildi.

Konuya ilişkin paraanaliz.com’da yer alan ekonomist Atilla Yeşilada’nın analizine göre; seçim arefesinde faiz artırmak ya da döviz satmak yerine, SWAP pazarının kapılarını kitleyerek döviz ve TL likiditesini kısmanın bedeli çok ağır oldu.

Yeşilada’nın tespitlerine göre; Yabancılar geçen hafta bono-tahvil ve hisse senedinde 1.34 milyar dolar satış yaptılar. Üstelik, TL’yi desteklemek, yerleşiklerin kaygısını da hafifletmedi, dövize kaçış hızlanarak sürdü.

Yeşilada’nın TCMB tarafından açıklanan haftalık menkul kıymet istatistiklerinden aktadığına göre; yurt dışında yerleşik kişiler, 29 Mart haftasında net 601,5 milyon dolarlık hisse senedi ve 735,8 milyon dolarlık Devlet İç Borçlanma Senedi (DİBS) sattı, 10,2 milyon dolarlık Şirket Borçlanma Senedi aldı.

Yerleşiklerin F/X mevduatı ise 29 Mart ile biten işlem haftasında 2.6 milyar dolar artarak 181.93 milyar dolara yükseldi.

Bunun tarihi bir rekor olduğunu belirten Yeşilada yazısını şöyle sürdürdü:

“Mevduatın yarısı artık F/X cinsinden demek. Bu da TCMB’nin para politikası icra etmesini zorlaştırdığı gibi, bankaların kredi verecek TL bulmak için yeniden SWAP pazarına dönmesini emrediyor.

LONDRA BANKALARI BİR DAHA TÜRKİYE RİSKİ ALIR MI?

Nitekim, TCMB de seçim öncesi sermayenin %20’sine düşürülen swap limitlerini %40’a yükseltti. Tabii şimdi soru, ilk swap kolposunda açığa düşüp ceza ödeyen Londra bankaları bir kez daha Türkiye riski alır mı? Alırsa kaç faizden alır?

Özetle, olan oldu bir kez, yabancılar Türkiye’nin kurallara bağlı bir hukuk devleti olduğundan iyice şüpheye düştüler. Aralarında satmayacak olan varsa da, satışa geçti.

Bundan sonra yazacaklarımı ispat edemem. Sadece ekonomistlerden duyduklarım, yatırımcılarla temaslarım ve piyasa mensupları ile yaptığım sohbetlerden edindiğim izlenim olur. Ve Odin biliyor ki, yanılıyor olmayı diliyorum.

TOPLANAN DÖVİZLER KAMU ELİYLE SATILIYOR ŞÜPHESİ

TCMB’nin özel bankalardan swap yoluyla döviz toplayıp kamuya borç verdiği, onların da TL’yi savunmak için döviz sattığı şüphesi içindeyim. Yani, aslında kendi haline bırakılsa, dolar/TL 5.60’larda değil, çok daha yukarıda seyredecek.

Eğer haklıysam, çok tehlikeli bir kavşağa girdik. ABD-NATO S-400’leri iade ettirmek için şantaj yapıyor, İstanbul-Ankara seçimleri iptal edilecek mi diye yatırımcılardan soru yağıyor, yerliler harıl harıl döviz alıyor. Ankara geçen Ağustos’un çok acı dersini bu kadar çabuk unutmuş olabilir mi?”

Ekonomi

İmam hatipten arkadaşını köşklerle yaşatıyor: 125 milyon yetmedi 99 milyon daha verecek

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 25 Ağustos 2020’de açılışını yaptığı Ahlat Köşkü için 99 milyon TL daha harcanacak. Bugüne kadar 125 milyon TL harcanan köşkü Erdoğan’ın imam hatip lisesinden arkadaşı yapıyor.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan 2021 Yılı Yatırım Programı’nda Ahlat Köşkü ayrıntısı dikkat çekti. Geçen yıl açılışı yapılan köşk için milyonlarca lira daha harcanacak.

İLK YATIRIM ÖDENEĞİ 30 MİLYON LİRA

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine göre Anayasa Mahkemesi’nin kıyı kanununu ihlal edildiği gerekçesiyle projesine iptal kararı verdiği Ahlat Köşkü için 2019 Yılı Yatırım Programı’nda ödeneği 30 milyon TL olarak belirlenmesine karşın 2019 yılı sonuna kadar 100 milyon TL harcandı. Geçen yıl da 25 milyon TL’lik harcama ile köşkün maliyetinin 125 milyon TL’ye ulaştı.

99 MİLYON LİRA DAHA HARCANACAK

2021 Yılı Yatırım Programı’nda “Ahlat Köşkü ile Devlet Adamları Konukevi Projesi” adı altında 99 milyon TL’lik bir bütçe ayrıldı. Bu bütçenin 89 milyon TL’sinin ise bu yıl kullanılacağı açıkladı. Milyonlarca liralık harcamanın, “Donanım, etüt-proje, makine-teçhizat, 52 bin metrekarelik peyzaj ve 5 bin metrekarelik sosyal tesis” için gerçekleştirileceği belirtildi.

KÖŞKÜ ERDOĞAN’IN ARKADAŞI YAPIYOR

Köşkü, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın imam hatip lisesinden arkadaşı Hasan Gürsoy’un Güryapı Taahhüt Şirketi yapıyor. Çamlıca Cami projesini, Cumhurbaşkanlığı Huber Köşkü, Süleymaniye Camii, Galatasaray Üniversitesi, Arkeoloji Müzesi ve Topkapı Sarayı’nın restorasyon işleri ile Bilal Erdoğan’ın yöneticisi olduğu Okçular Vakfı tarafından da kullanılan Okçular Tekkesi’nin restorasyonu da Hasan Gürsoy’un şirketleri tarafından yapıldı.

Mahmud’a özel akademik ilan

 

 

Okumaya devam et

Ekonomi

2020’de halka 4 Yavuz Sultan Selim Köprüsü yapacak kadar ceza kesildi

Maske takmama, sokağa çıkma gibi idari para cezaları AKP hükumeti için bir kaynak haline geldi. Geçen yıl kesilen para cezalarının toplamı 15.8 milyar TL oldu. Bu para ile yaklaşık dört Yavuz Sultan Selim Köprüsü yapılabiliyor.

BOLD – Geçen yıl halka kesilen para cezaları zirve yaptı. Muhasebat Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre, geçen yıl için bütçeye gelir kaydedilen para cezalarının toplamı, 2019 yılına kıyasla yüzde 9.8 artarak 15.8 milyar lira ile son 10 yılın en yüksek rakamına ulaştı. Geçen yıl 11.8 milyar lira para cezası geliri hedefleniyordu.

CEZALARDAN BU YIL 19.2 MİLYAR LİRA GELİR BEKLENİYOR

Para cezalarının detaylarına bakıldığında ise 2020’de 2019 yılına göre, içinde maske kullanmama, trafikte kırmızı ışıkta geçme gibi cezaların da yer aldığı idari para cezaları yüzde 44.6 artarak 9.1 milyar lirayı aştı. Buna karşın vergi cezaları yüzde 20.5 düşerek 5.7 milyar TL, yargı para cezaları yüzde 16.8 düşerek 539 milyon lira oldu. Diğer para cezaları da yüzde 57.2 artışla 434 milyon liraya yükseldi. Öte yandan 2021 yılı bütçesine konulan para cezası geliri hedefi ise 19.2 milyar lira olarak belirlendi. Bunun içinde trafik para cezalarının payı 6 milyar TL olarak tahmin edildi.

10 YILDA HALKA 93 MİLYAR TL CEZA KESİLDİ

Merkezi yönetim bütçesi kapsamındaki para cezalarının son 10 yıllık geçmişine bakıldığında, dikkat çekici bir büyüklüğe ulaşıldığı da görülüyor. 2020 itibarıyla son 10 yılda kesilen toplam para cezaları büyüklüğü 93.3 milyar liraya ulaştı. Ayrıca yine son yıllarda para cezaları önemli bir bütçe gelir kalemine de dönüştü. 2019’da bütçe gelirleri içindeki payı yüzde 1.64 olan toplam para cezaları, 2020’de de yüzde 1.53 pay aldı.

Furkan Vakfı: Karanlık bir yerden düğmeye basıldı

Okumaya devam et

Ekonomi

Zarar eden TCDD’nin personeline maaş ödeyecek gücü kalmadı

Demiryollarındaki trenleri işleten ve Devlet Demiryolları’na bağlı olarak hizmet veren TCDD Taşımacılık, 2019 yılında 1 milyar 87 milyon 52 bin 678 TL zarar etti. Kurumun personeline maaş ödeyecek durumunun olmadığı Sayıştay raporlarına yansıdı. 

BOLD – Sayıştay Başkanlığı, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Taşımacılık Anonim Şirketi’ne ilişkin denetim raporunu yayınladı. 11 bin 886 personelin çalıştığı TCDD Taşımacılık’ın personeline maaşları bile ödeyecek gücünün olmadığı ortaya çıktı.

ÖDENEKLERİN ÜZERİNDE MASRAF YAPILDI

Sözcü’den Deniz Ayhan’ın haberine göre şirkette çalışan 11 bin 886 personele 1 milyar 180 milyon lira yıllık ödeme yapılırken bu tutarın 24.2 milyon TL’si memurlara, 552.2 milyon TL’si sözleşmeli personele ve 603.4 milyon TL’si işçilere ödendi. Hizmet alımı kapsamındaki personele ise toplam 155.9 milyon TL ücret verildi. Sayıştay’ın raporuna göre TCDD Taşımacılık, 2019’da hizmet işleri kapsamındaki 161 milyon 808 bin TL’lik ödeneğe rağmen, 225 milyon 701 bin TL harcama yaptığı tespit edilerek, ödeneklerin üstünde masrafı olduğu belirtildi. Harcamanın 55 milyon lirası temizlik, 62 milyon lirası koruma ve güvenlik, 7 milyon 981 bin lirası araç kiralama, 67 milyon 775 bin TL ise diğer hizmet alımları için kullanıldı.

KAZA GİDERLERİ DE TCDD TAŞIMACILIK’A FATURA EDİLDİ

Sayıştay denetçileri TCDD Taşımacılık ile TCDD arasında tren kazalarındaki sorumluluk oranının belirlenmesinde ihtilafa düşüldüğü bilgisine de yer verildi. Sayıştay raporunda, “Mutabakat sağlanamadığı ve çoğunlukla kaza giderlerinin TCDD’ye fatura edilememesi sonucu TCDD Taşımacılık bu masrafı üstlenmek zorunda kalmıştır” denildi. Raporda ayrıca 2019’da engelli vatandaşlarca ücretsiz satın alındığı halde kullanılmayan 124.7 bin adet biletin parasal değerinin 3.4 milyon TL olduğu belirtildi.

Furkan Vakfı: Karanlık bir yerden düğmeye basıldı

Okumaya devam et

Popular