Bizimle iletişime geçiniz

Genel

Tunceli Valisi kayyum dönemini savundu, Hürriyet sahip çıktı

Tunceli Valisi Tuncay Sonel, kayyum olarak yönettiği belediyenin 68 milyon borcu olduğu yönündeki haberlere yönelik yazılı bir açıklama yaptı. Vali Sonel, kayyım dönemini savunarak Tunceli’yi herkesin imrendiği bir şehir haline getirdiklerini ileri sürdü.

Tunceli Valisi Tuncay Sonel’in açıklamasını son dakika olarak servis eden Hürriyet, “Tunceli’ye 18 ayda 625 milyon liralık yatırım” başlığı ile haber yapması dikkat çekti.

KOMÜNİST BAŞKANIN SÖZLERİ RAHATSIZ ETTİ

Tunceli Valisi Tuncay Sonel, mazbatasını alarak görevine başlayan Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu’nun iddialarına cevap verdi. Yaptığı yazılı açıklamada Sonel, Maçoğlu’nun göreve geldiği ilk günde, kayyım dönemi ile ilgili söylediklerine tepki gösterdi. Tunceli Belediye Başkanlığı’nda kayyım olarak görev yaptığı sürede, belediyenin tüm kaynaklarının yöre insanının huzuru için kullanıldığını ve teröre gitmediğini anlattı.

Türkiye Kominist Partili (TKP) Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, 5 Nisan da mazbatasını alarak Belediye Başkanlığı görevine başladı.

Sosyal Medya hesabı twitterden yaptığı paylaşımda, Tunceli Belediyesini 68 milyon TL borç ile devraldıklarını duyuran Maçoğlu’na hala Tunceli Valisi olan ve yerel seçimler öncesinde Belediye Başkanlığını Kayyum olarak yürüten Tuncey Sonel’den tepki geldi.

Vali Sonel, yazılı bir açıklama yaparak Maçoğlu’nun belediyenin borçları konusundaki sözleri ile ilgili iddialara cevap verdi. İlk görev gününden kayyım dönemini eleştiren yeni başkan Maçoğlu’nun ifadelerini “kendisini tehdit eden Kandil ile uzlaşma çabası “olarak değerlendiren Sonel, Tunceli’nin çehresini değiştirdiklerini, teröre hizmet eden bir şehirden huzurun hâkim olduğu, imrenilen bir şehir çıktığını söyledi.

VALİ SONEL, “29 MİLYON BORÇ İLE DEVRALDIM” DEDİ

İçişleri Bakanlığı tarafından 30 Haziran 2017’de Tunceli Belediyesine kayyım olarak atanan Sonel, görev yaptığı 21 aylık sürede birçok önemli projeyi hayata geçirdiklerini savundu.

“Kayyım öncesi 29 milyon TL borç var iken bu borcu görev yaptığımız dönem içinde 16 milyon liraya düşürdük.” diyen Vali Sonel,  “Bu borcu düşürürken görev yaptığımız sürede 31,7 milyon lira kredi ile 625 milyon lira tutarında, yıllardır konuşulan ama yapılmayan projeleri hayata geçirdik.” dedi.

Kayyum öncesi belediyenin tüm kaynaklarının şehirde yaşayanlara değil teröre gittiğini iddia eden Sonel, kaynakların yöre insanının huzuru için kullanıldığını ifade etti. Tunceli’nin huzur ve güven, eğitim ve turizm şehrine dönüşmesi için önemli adımlar attıklarını belirten Sonel, “Tunceli istihdamda son sırada iken ilk sıralara yükseldi” dedi.

Vali Sonel’in yazılı açıklamasını son dakika olarak manşetten duyuran Hürriyet, “Tunceli’ye 18 ayda 625 milyon liralık yatırım” haber yaptı. Haberde Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu’nun açıklamalarına yer verilmezken belediye bültenini andıran haber ise okuyucuların dikkatini çekti.

Mazbatayı alan ‘Komünist Başkan’a kasa şoku: Kayyum 68 milyon borç bıraktı

Genel

Bold kısa bir aradan sonra tekrar yayında: Nerede kalmıştık?

TRT’nin Bold Medya’ya yönelik sansür amaçlı ‘telif’ başvuruları Youtube tarafından reddedildi. Bir aydır askıya alınan Bold Youtube kanalı, yasal itirazların ardından tekrar yayına açıldı.

BOLD – Youtube bir aylık inceleme sonunda, telif hakkı talebinde bulunan TRT karşısında Bold’un haklı olduğuna karar verdi. Yeni saldırıların olabileceği uyarısında bulunan Bold Medya, bir video ile sivil toplum ve bağımsız gazetecilere çağrı yaptı:

Okumaya devam et

Genel

AKP’li Belediye Meclisi Üyesi Kovid-19 aşısını hangi sıfatla yaptırdı?

AKP’li Belediye Meclis üyesi ve eski Eskişehir Gençlik Kolları Başkanı avukat Fatih Özata, Kovid-19 aşısı olduğunu açıkladı. Sağlık çalışanları ve riskli gruptaki 65 yaş üstü vatandaşlar bile henüz aşı olamamışken Özata’nın hangi unvanıyla aşı yaptırdığı tartışma konusu oldu.

BOLD –  AKP Eskişehir eski Gençlik Kolları Başkanı ve şimdiki dönemde Belediye Meclis Üyesi olan avukat Fatih Özata, instagram hesabında Kovid-19 aşısı olduğunu duyurdu. Özata’nın bu paylaşımı aşıyı hangi sıfatla yaptırdığı tartışmasını ve torpil iddialarını gündeme getirdi.

Türkiye’de aşılama çalışmaları Avrupa ülkelerinden oldukça geç başladı. Henüz sağlık çalışanları ve riskli olan gruplar aşılanmadı. Buna karşın bazı AKP’li isimlerin aşı olduğu iddiası tartışılırken AKP eski Eskişehir Gençlik Kolları Başkanı ve Belediye Meclisi üyesi Fatih Özata sosyal medya hesabından aşı olduğunu açıkladı.

İddiayı sosyal medya hesabından gündeme getiren CHP’li Barış Yarkadaş, “Özata aynı zamanda sağlıkçı değilse; aşıyı nasıl yaptırdı? Gerçekten merak ettiğim için soruyorum. Umarım mantıklı bir cevabı vardır” ifadelerini kullandı.

 

Yarkadaş’ın paylaşımları üzerine, Özata özel hastanelerin avukatı olduğunu ve bu sıfatla aşı olduğunu açıkladı. Yarkadaş ise “Özata gerçek bir sağlık neferiymiş de haberimiz yokmuş! Veterinerler bile aşı olamazken hastane avukatı oluyor. Fatih Bey’i nöbete de bekliyoruz!” sözleriyle tepki gösterdi.

Okumaya devam et

Genel

AYM cezaevinde işkenceye tazminat cezası verdi: Gardiyanlara yeni soruşturma açılacak

Kırıkkale F Tipi Cezaevinde gardiyanların tutuklu Gökhan Gündüz’ü darp edip kolunu kırdığı görüntüler ortaya çıktı. Anayasa Mahkemesi, Gündüz için 70 bin lira manevi tazminata hükmedip, gardiyanlar hakkında soruşturma açılmasını istedi. HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu da konuyu Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e sordu.

BOLD – 27 Mayıs 2017’de yaşanan ve cezaevinin güvenlik kameralarına yansıyan olayda, cezaevindeki hak ihlallerini protesto etmek amacıyla kantin önünde oturma eylemi başlatan Gündüz, kafası betona vurularak darp edildi. Ardından kolu bükülerek sürüklendi. Hastaneye kaldırılan Gündüz’ün kolunun kırıldığı tespit edildi.

TUTANAK: TUTUKLU KENDİNİ YERE ATTI

Olayla ilgili olarak nöbetçi müdürün de arasında bulunduğu 5 infaz koruma memuru, hakkında tutanak tutuldu.  Tutanakta olay, “Tutuklu koğuş şebekesi girişine getirildiğinde kapının açılması beklenirken kasten kolunun üzerine gelecek şekilde kendisini sertçe yere attı” diye anlatıldı. Memurlar hakkında açılan idari soruşturmadan ceza çıkmadı.

CEZA GARDİYANLARA DEĞİL, TUTUKLUYA VERİLDİ

Koru kırılan Gündüz’e ise marş söylediği için, bir ay haberleşme veya iletişim (mektup) araçlarından yoksun bırakma, onunla eylem yapan 3 arkadaşına da hücreye koyma veya ziyaretçi kabulünden yoksun bırakma cezaları verildi.

BAŞSAVCILIK TAKİPSİZLİK VERDİ

Gündüz’ün kolunun kırılmasıyla ilgili Kırıkkale Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturmadan takipsizlik kararı çıktı. Gündüz’ün avukatı Engin Gökoğlu’nun itirazından sonuç çıkmayınca, olay AYM’ya taşındı.

AYM İŞKENCEYİ GÖRDÜ

Anayasa Mahkemesi, yaptığı değerlendirme sonucunda tutuklunun kolunun kırılmasını “eziyet” diye değerlendirerek, infaz koruma memurları hakkında yeniden soruşturma yapılmasına karar verdi. Bu nedenle kararın örneğini Kırıkkale Başsavcılığı’na gönderen AYM, Gökhan Gündüz’e ise 70 bin TL manevi tazminat ödenmesine hükmetti. Olayın görüntülerini ise ANKA servis etti.

İŞKENCE ADALET BAKANINA SORULDU

Evrensel’in haberine göre HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Kırıkkale F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde gardiyanların tutuklu Gökhan Gündüz’ü darp etmesini ve kolunu kırmasını Meclis gündemine taşıdı. Soru önergesi veren Gergerlioğlu, olayla ilgili olarak Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e şu soruları yöneltti:

-Kolu kırılan Gündüz’e marş söylediği için, bir ay haberleşme veya iletişim (mektup) araçlarından yoksun bırakma, onunla eylem yapan 3 arkadaşına da hücreye koyma veya ziyaretçi kabulünden yoksun bırakma cezaları verildiği ve memurlar hakkında açılan idari soruşturmadan ceza çıkmadığı iddiaları doğru mudur?

-Yüksek Mahkeme’nin belirttiği Gökhan Gündüz’e yönelik işkence iddiasına dair ‘kamera görüntülerinin içeriklerinin ortaya konulamamış’ olmasının nedeni nedir?

-Eğer bu iddialar doğruysa Kırıkkale Cumhuriyet Başsavcılığı etkili bir soruşturma yürütemediği iddiası doğru mudur?

-Anayasa Mahkemesi’nin tespitine göre, bu işkenceyi uygulayan memurlar hakkında açılmış yeni bir soruşturma var mıdır?

-Açılmış soruşturma varsa hangi aşamadadır? Bu işkenceyi uygulayan memurlar hakkında idari bir yaptırım uygulanmış mıdır?

-Geçmişte Gökhan Gündüz hakkındaki işkence soruşturmasının avukatlığını yapan Engin Gökoğlu’nun da tutuklu bulunduğu Tekirdağ Cezaevi’ndeki görevli memurlar tarafından kolunun kırıldığı iddiaları doğru mudur?

-Eğer bu iddialar doğruysa bu konuda açılmış soruşturma var mıdır? Açılmış soruşturma varsa hangi aşamadadır?

-Son 5 yıl içerisinde, işkence ve kötü muamele iddiasıyla hakkında soruşturma açılan memur sayısı kaçtır?

-Son 5 yıl içerisinde, maruz kaldığı kötü muameleler ve işkenceler sonucunda yaralanma ve sağlık problemleri oluşan kişi sayısı nedir?

Okumaya devam et

Popular