Bizimle iletişime geçiniz

Teknoloji

Hafızalardan silinmeyen 10 otomobil reklamı

Otomobil üreticilerinin en az tasarım ve üretim kadar üzerinde durduğu reklam stratejileri, hem modellerin dünya çapında tanınması hem de satış rakamlarının artırılması için kritik önem taşıyor.

Piyasaya sürülecek yeni araçları için dev reklam yatırımları yapan şirketlerin geçmişte yayınladığı efsane reklam filmleri unutulmuyor.

Yakın geçmişte yalnızca televizyon ve basılı medyada kendine yer bulan reklamlar, günümüzde internetin yaygınlaşmasıyla birlikte artık hayatımızın olağan bir parçası haline geldi.

Akıllı telefonlardan tabletlere, bilgisayarlardan metrodaki elektronik duyuru panolarına kadar her yerde karşımıza çıkan reklamlar, dünya çapındaki büyük şirketlerin yeni ürünlerini tanıtmak için kullandıkları en etkili araç durumunda.

Her yıl birçok aracın tanıtımına ev sahipliği yapan otomotiv endüstrisi, reklam şirketlerine para kazandıran endüstrilerin başında geliyor.

Dev otomobil üreticileri, yaptıkları büyük yatırımlarla reklamların gücünü kullanarak araçlarını tanıtmayı ve satışlarını artırmayı hedefliyor. Otomobil tanıtımları için çekilen reklam filmleri de tanıtım süreçlerinin en önemli parçası.

Birçok otomobil reklamı arasından sıyrılarak akılda kalıcı olmak için farklı senaryolar üzerine çalışan otomobil üreticileri ve reklam ajansları, kimi zaman oldukça başarılı işler ortaya koyabiliyor.

Webtekno, otomobil reklamları arasından en başarılı 10 reklam filmini derledi. İşte yakın geçmişin hafızalara kazınan 10 efsane otomobil reklam filmi:

1. Honda / Accord

2003 yılında Honda Accord için çekilen reklam filmi, Rube Goldberg makinesi teması ile yayınlandığı dönemde izleyenleri ekrana kilitlemişti. Yaklaşık 2 dakika uzunluğunda olan reklam filminin çekimleri, yapılan açıklamalara göre tam 4 gün sürmüş ve 605 deneme sonrasında tamamlanmıştı.

2. Audi / R8

Alman otomobil üreticisi Audi, yayınladığı reklam filmleriyle her dönem adından söz ettiren bir firma. 2008 yılında Audi R8’i tanıtmak amacıyla çekilen bu reklam filmi, The Godfather filminin ünlü sahnesini bizlere yeniden yaşatıyor. R8’in o dönemki satışları göz önüne alındığında bu reklam filminin oldukça etkili olduğu söylenebilir.

3. Citroen / C4

2007 yılındaki Transformers filminden önce yayınlanan Citroen C4 reklamı, otomobil reklamlarının en sevileni olabilir. Citroen’in faaliyet gösterdiği neredeyse her ülkede yayınlanan bu reklam, aracın dünya çapında bir ün kazanmasını sağlamıştı.

4. Land Rover / Discovery 4

İngiliz arazi aracı üreticisi Land Rover, Discovery 4 isimli aracını oldukça iyi düşünülmüş bir reklamla tanıtmıştı. 2012 yılında televizyonlarda yayınlanan reklamda Discovery 4 ile yapılabilecek keşifler, akıllıca kurgulanmış bir konsept ile seyircilere anlatılmıştı.

5. Audi / A6

Alman otomobil üreticisi Audi, R8’den sonra ikinci bir reklam filmiyle daha karşımızda. 2009 yılında yayınlanan reklam filminde Taşıyıcı’yla birlikte ismi Audi ile özdeşleşen Jason Statham rol almıştı. Adeta kısa bir aksiyon filmini andıran reklam filmi, tüm dünyada büyük ilgi görmüş ve bu ilgi satışlara da yansımıştı.

6. Shell ve Ferrari

Formula 1 tarihinin en uzun süren ortaklıklarından biri olan Shell ve Ferrari ortaklığını kutlamak için 2007 yılında yayınlanan reklam filmi, özellikle kurgusuyla büyük beğeni toplamıştı. Geçmişteki Ferrari yarış otomobillerini sırasıyla gösteren reklam filmi, bir Shell istasyonunda sonlanmıştı. Bu reklam filmi, herhangi bir aracı tanıtmasa da otomotiv endüstrisindeki en başarılı reklamlardan biri olduğu için listede yer alıyor.

7. Peugeot / 206

Hikayesiyle, müzikleriyle ve özgünlüğüyle otomotiv endüstrisinin en efsane reklam filmlerinden biri olan Peugeot 206 reklamı, 2003 yılında yayınlanmış ve izleyen herkesin beğenisini kazanmıştı. Türkiye’de de oldukça popüler olan bu reklam filmi, 1998 ile 2008 yılları arasında satılan Peugeot 206’nın satışlarını önemli derecede etkilemişti.

8. General Motors

Toyota’dan sonra dünyanın ikinci büyük otomobil üreticisi olan General Motors, 2007 yılında yayınladığı bir reklam filmiyle dikkatleri üzerine çekmişti. Şirketin yeni nesil robotlarından birinin başından geçenleri konu alan reklam filmi, başlarda hüzünlendirse de finaliyle durumu toparlamıştı.

9. Audi

Audi’nin listedeki 3. reklam filmi olan bu reklam, yeni bir araç tanıtmaktan ziyade firmanın rakiplerine karşı verdiği bir gözdağıydı. Audi’nin logosundan yola çıkarak hazırlanmış harika reklam filmi, içinde araba olmadan da başarılı reklam filmleri üretilebileceğini göstermişti.

10. BMW / M5

394 beygir gücüyle piyasaya sürüldüğü dönem dünyanın en hızlı sedan aracı unvanını elinde bulunduran BMW M5 için oldukça iyi düşünülmüş bir reklam filmi çekilmişti. 1998 yılında yayınlanan bu reklam filmi, finalindeki sürprizle izleyicilerden tam not almıştı. BMW M5 reklamı, birçok otorite tarafından hala otomobil tarihinin en başarılı reklamı olarak gösteriliyor.

Teknoloji

Elon Musk insan beynini bilgisayara bağlayacağı tarihi açıkladı

Elon Musk, insanlık için bir dönüm noktası olarak gösterilen deneyler için tarih verdi. İnsan ve bilgisayar arasında doğrudan bağlantı kuracak olan Neuralink çipinin insanlı deneylerine bu yılın sonlarında başlanması planlanıyor.

BOLD – Elon Musk, sosyal medyadan yaptığı açıklamayla dikkatleri bir kez daha üzerine çekti. Musk, beyni bilgisayara doğrudan bağlamayı planlayan çalışmaların insanlı deneylerine yıl sonunda başlanabileceğini açıkladı.

İNSANLI DENEYLER İÇİN İZİN BEKLENİYOR

Neuralink,  geçtiğimiz yıl kamuoyuna tanıtıldığında büyük ses getirmişti. Hatta ABD Gıda ve İlaç İdaresi çipi ‘çığır açan cihaz’ olarak isimlendirdi. Buna karşın henüz insan üzerinde deney yapılmasına imkan verecek izinleri verilmedi.

DENEY TARİHİ İÇİN HEDEF YIL SONU

Twitter üzerinden sorulara cevap veren Musk, “Neuralink implant güvenliğini sağlamak için çok sıkı çalışıyor ve ABD Gıda ve İlaç Dairesi ile yakın iletişim içerisindeler. İşler iyi giderse, bu yılın sonlarında ilk insan deneylerine başlayabiliriz” ifadelerini kullandı.

Neuralink’i geçtiğimiz yıl tanıtan milyarder girişimci, beyin implantının; hafıza kaybı, depresyon ve görme engeline kadar çeşitli nörolojik sorunları ve omurga yaralanmalarını çözebileceğini iddia etmişti.

Musk’ın 2016 yılında hayata geçirdiği  Neuralink adlı şirketin amacı çok yüksek bant genişliğine sahip beyin-makine ara yüzleri geliştirmek.

MUSK ÇALIŞMALARIYLA DİKKAT ÇEKİYOR

Diğer yandan Musk’un sahibi olduğu SpaceX firması yaklaşık 10 gün önce uzaya tek seferde 143 uydu fırlatarak rekor kırdı. Uyduların 133’ü ticari ve devlet uydusu. 10’u ise Starlink uydusu. Daha önceki rekor ise 104 uydu ile Hindistan’a aitti.

SpaceX’in yanı sıra elektrikli otomobil Tesla ve toplu taşımada çığır açmayı hedefleyen Hyperloop’un da sahibi olan Elon Musk, Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’un  ardından dünyanın en zengin ikinci insanı olma unvanına sahip.

Okumaya devam et

Teknoloji

Tepkiler sonrası WhatsApp, yeni gizlilik sözleşmesini 3 ay erteledi

Kullanıcılarını zorladığı yeni gizlilik sözleşmesi nedeniyle tepkilerin hedefi haline gelen WhatsApp, geri adım atarak daha önce 8 Şubat’ta geçileceğini açıkladığı yeni sözleşmeyi 15 Mayıs’a erteledi.

BOLD – Kullanıcılara getirilen veri paylaşma zorunluluğu tartışmaları üzerine, mesajlaşma uygulaması Whatsapp’tan erteleme açıklaması geldi. Yapılacak değişiklik 15 Mayıs’a ertelendi.

Sosyal medya platformu Facebook’un bünyesinde bulunan WhatsApp, verilerini Facebook ile paylaşmayan kullanıcılarına yasak getirmeye hazırlanıyor. Kullanıcılarını zorladığı yeni gizlilik sözleşmesi nedeniyle tepkilerin hedefi haline gelen WhatsApp,  önce güncellemenin kabul edilmesi için son tarih olan 8 Şubat’ta kimsenin hesabının silinmeyeceğini açıkladı, şimdi de yapılacak değişikliği daha iyi anlatabilmek için 15 Mayıs’a ertelediğini duyurdu.

20 yıllık AKP iktidarının utancı: Yoksulluk intiharları!

Okumaya devam et

Teknoloji

Whatsapp’a alternatif arayanlara siber güvenlik uzmanından tavsiyeler

Gazeteci Fatih Akalan, güvenlik politikasını değiştireceğini açıklayan Whatsapp’a alternatif arayan kullanıcılar için ‘Hangi uygulamayı kullanmalı?’ sorusunu konunun uzmanına sordu.

BOLD  – Dünya çapında milyarı geçen kullanıcıya sahip haberleşme uygulaması Whatsapp’ın yaptığı açıklama günlerdir tartışılıyor. Whatsapp, yeni kullanıcı sözleşmesi ile gizlilik politikasını değiştirme kararı aldığı açıkladı. Kararın ardından, Türkiye ve dünyada Whatsapp’ın artık güvenli olmadığını düşünen insanlar başka uygulamalara yönelmiş durumda. En çok zikredilen uygulamalar ise Signal, Telegram, BİP..

HANGİSİNİ KULLANMALI

Peki Whatsapp gerçekten güvenli değil mi? Hangi uygulama daha güvenli. Gazeteci Fatih Akalan Whatsapp’ın yaptığı açıklamayla alevlenen tartışma sonrası ‘Hangi uygulamayı kullanmalı?’ sorusunu siber güvenlik uzmanı Selçuk Şahin’e sordu.

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0