Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Uzun süre sessiz kalan Türkiye Barolar Birliği’nden açıklama: Somut delil yoksa oyların yeniden sayılması mümkün değil

Türkiye Barolar Birliği (TBB) ve Başkanı Metin Feyzioğlu’nun 31 Mart seçimlerinin ardından tartışma yaratan itiraz süreçleri ile ilgili bir açıklama yapmaması eleştiri konusu olmuştu. Akşam saatlerinde TBB’den yazılı bir açıklama yapıldı.

İstanbul’da Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) geçersiz oyların yeniden sayılması yönündeki itirazının ardından tüm oyların yeniden sayılması yönündeki talebine Türkiye Barolar Birliği’nden açıkla geldi.

Yapılan yazılı açıklamada, “Somut delillere dayanılmak suretiyle itiraz konusu yapılmayan oyların yeniden sayılmasının da hukuken imkânı bulunmamaktadır” bilgisine vurgu yapıldı.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz’un, “örgütsel usulsüzlük” iddialarıyla ilgili “Sandık başkanlarından FETÖ kapsamında ihraç edilen var mı diye araştırmaya devam ediyoruz” sözlerine tepki gösterilen açıklamada “Sandık kurulu başkan ve üyeleri seçim mevzuatına göre ilan edilmiş ve itiraz süreci sonunda kesinleşmiştir. Sandık kurulu başkan ve üyeleri üzerinden seçimlere ilişkin bir uyuşmazlık çıkarılmasının da hukuken imkânı yoktur” denildi.

Açıklamada “Seçim gününden çok önce kanuna ve YSK tarafından ilan edilen takvime göre kesinleşmiş seçmen listeleri ile sandık kurulu başkan ve üyelerinin tartışılması, demokrasinin olmazsa olmazı seçimlerin tartışmaya açılması sonucunu doğurur” ifadeleri kullanıldı.

Türkiye Barolar Birliği’nin internet sitesinden paylaşılan açıklama şöyle:

“Türkiye Barolar Birliği olarak, yerel seçimlere ilişkin hukuki süreci yakından takip etmekteyiz. Daima hukuk çerçevesinde yaptığımız açıklamaları da kamuoyuyla paylaşıyoruz.

Bu çerçevede, seçimlerden önce de, özellikle sosyal medyada yürütülen sahte seçmen iddialarının sandığın güvenilirliğini zedeleyeceğini söylemiştik.

Tüm siyasi partileri, kanunun kendilerine yüklediği sorumluluğu yerine getirmeye ve varsa bir itirazları, delilleriyle birlikte bunu seçim kurullarına bildirmeye davet etmiştik.

Seçime yönelik gerekçelendirilmemiş ve delillendirilmemiş iddiaların vatandaşlarımızı sandığa gitmekten, oylarını kullanmaktan alıkoyacağını, bundan demokrasimizin ağır zarar göreceğini, Türkiye’ye yönelik kara propaganda yürüten bazı çevrelerin ise bu durumdan yararlanacağını hatırlatmıştık.

Halkımızın büyük bir olgunlukla ve yüzde 80 katılımla seçimlere iştirak etmiş olmasından memnuniyet duyuyoruz. Bu yüksek katılımın, Türkiye’de demokrasinin yerleştiğini bir kez daha gösterdiğini ifade etmek istiyoruz.

 

Bugün, siyasi partilerin temsilcilerinin İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimine ilişkin yaptıkları açıklamaları dikkatle dinledikten sonra, aşağıdaki değerlendirmelerimizi vatandaşlarımızın bilgisine sunma ihtiyacı duyuyoruz.

Şöyle ki;

Geçersiz oyların yeniden sayılıp sayılmayacağına ilişkin tartışma bugün için geride kalmıştır. Elbette Yüksek Seçim Kurulu’nun verdiği kararların seçimlerin şeffaf ve hukuka uygun bir şekilde yönetilmesi açısından ayrıca değerlendirilmesi gereklidir.

Bugünün temel meselesi ise süreç içerisinde “kesinleşen” bazı hususların yeniden tartışmaya açılıp açılmayacağıdır.

Bu konuda seçim mevzuatımızın hükümleri çok açıktır.

Buna göre;

1) Seçmen listeleri kanuna göre seçimden önce askıya çıkmış ve itiraz süreci sonunda kesinleşmiştir. Artık, seçimden sonra, seçmen listelerine ilişkin bir uyuşmazlığın çıkarılması hukuken mümkün değildir.

2) Sandık kurulu başkan ve üyeleri seçim mevzuatına göre ilan edilmiş ve itiraz süreci sonunda kesinleşmiştir. Sandık kurulu başkan ve üyeleri üzerinden seçimlere ilişkin bir uyuşmazlık çıkarılmasının da hukuken imkânı yoktur.

3) Somut delillere dayanılmak suretiyle itiraz konusu yapılmayan oyların yeniden sayılmasının da hukuken imkânı bulunmamaktadır.

Türkiye’de seçimler, seçim hukukumuz uyarınca siyasi partilerin gözetim -denetiminde ve hâkim güvencesinde yapılır.

Seçim gününden çok önce kanuna ve YSK tarafından ilan edilen takvime göre kesinleşmiş seçmen listeleri ile sandık kurulu başkan ve üyelerinin tartışılması, demokrasinin olmazsa olmazı seçimlerin tartışmaya açılması sonucunu doğurur. Bu tartışmanın galibi olmaz.

Türkiye Barolar Birliği hiçbir siyasi partinin yanında veya karşısında değildir. Türkiye Barolar Birliği yargının üç kurucu unsurundan savunmayı temsil eden, bağımsız ve tarafsız bir kurumdur. Sadece ve sadece hukukun yanındadır. Her zaman da böyle olacaktır.

Bu düşüncelerle yukarıdaki değerlendirmelerimizi kamuoyunun bilgilerine saygılarımızla sunarız.”

Erdoğan’ın “seçim iptali” açıklaması sonrası borsa tökezledi, dolar fırladı

Gündem

Uyuşturucu verdi, tecavüz etti, dayak attı ve serbest bırakıldı

Antalya’da genç bir kadına tecavüz eden ve yüzde 90 engelli kalacak şekilde şiddet uygulayan cani, delillere rağmen mahkeme tarafından serbest bırakıldı.

BOLD – Antalya’da iddiaya göre Murat K, bir arkadaşının çalışanı olan 29 yaşındaki Ç.Y. adlı kadını eve bırakma bahanesiyle aracına alarak bir marangoz atölyesine götürdü.

Burada genç kadına zorla uyuşturucu veren Murat K, ardından Ç.Y’ye saatlerce tecavüz etti. Uyuşturucuya ve tecavüze direnen kadın, Murat K. tarafından feci şekilde dövüldü. Olay sırasında Ç.Y’nin annesini de arayan Murat K, “Kızına tecavüz ediyorum” dedi. Murat K, Ç.Y’yi daha sonra yaralı halde yol kenarına attı.

YÜZDE 90 ENGELLİ KALDI

Ç.Y. aldığı darbeler yüzünden yüzde 90 engelli kaldı. Annesinin başlattığı hukuk mücadelesi sonucunda Murat K. gözaltına alındı. Savcının istediği HTS kayıtları da annenin iddialarını doğruladı. Adliyeye sevk edilen şüpheli Murat K. ise serbest bırakıldı.

Bir kadını yüzde 90 engelli kalmasına neden olduğu iddia edilen şüphelinin serbest bırakılması sosyal medyada yoğun tepki çekti.

Sevgilisinin acı haberini alan Derman hastane koridorunda hayatına böyle son verdi

 

Okumaya devam et

Gündem

Koronavirüslü vaka sayısı 2,4 milyonu geçti

Sağlık Bakanlığının açıkladığı güncel koronavirüs verilerine göre, bugün hayatını kaybeden 159 kişiyle birlikte toplam can kaybı 24 bin 487 oldu

BOLD – Sağlık Bakanlığı güncel koronavirüs verilerini ilgili siteden kamuoyuyla paylaştı. Buna göre, bugün hayatını kaybeden 159 kişiyle birlikte toplam can kaybı 24 bin 487 oldu.

Son 24 saatte yapılan testler sonucunda 752’si semptomlu, 6 bin 435 yeni vaka tespit edildi. Böylece Türkiye’deki koronavirüslü vaka sayısı 2 milyon 406 bin 216’ya ulaştı.

İyileşerek sağlığına kavuşan hasta sayısı 5 bin 932 olarak açıklanırken, ağır hasta sayısı da 2 bin 102 olarak kayda geçti.

Sevgilisinin acı haberini alan Derman hastane koridorunda hayatına böyle son verdi

Okumaya devam et

Gündem

Sevgilisinin acı haberini alan Derman hastane koridorunda hayatına böyle son verdi

Kalp krizi geçiren sevgilisi Medeni Aykal’ın ölüm haberini alan Derman Bakır adlı kadın, çantasında taşıdığı silahla hastane koridorunda kendisini göğsünden vurarak intihar etti.

BOLD – Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde dün akşam kalp krizi geçiren Medeni Aykal, Kayapınar ilçesindeki özel bir hastaneye kaldırıldı. Aykal sağlık ekibinin ilk müdahalesinin ardından getirildiği hastanede tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

ACI HABERE DAYANAMADI

Aykal’ın ölüm haberi, hastane koridorunda bekleyen sevgilisi Derman Bakır görevlilerce iletildi. Bakır, acı haberi aldıktan sonra, iddiaya göre çantasından çıkardığı tabancayı göğsüne dayayarak, ateşledi. Ağır yaralanan ve acil serviste hemen müdahale edilen Derman Bakır da kurtarılamadı.

GÜVENLİK KAMERALARINA YANSIDI

Derman Bakır’ın intiharına ilişkin görüntüler hastanenin güvenlik kameralarına da yansıdı. Görüntülerde görevlilerle görüşen Bakır daha sonra çantasından çıkardığı tabancayı göğsüne dayayarak tetiğe basıyor. Koltuğa yığılan Bakır’ın elindeki silah da yere düşüyor.

Derman Bakır’ın cesedi otopsi için morga kaldırılırken, Medeni Aykal’ın cenazesi, bugün sabah saatlerinde yakınları tarafından teslim alınarak Çınar ilçesinde toprağa verildi.

İspanya’nın başkenti Madrid’de patlama

Okumaya devam et

Popular