Bizimle iletişime geçiniz

Politika

‘Sondaj Usulü’ seçilen 51 sandıkla olağanüstü itiraz hazırlığı

YSK’nın, AKP’nin bütün İstanbul oyları yeniden sayılsın talebini reddetmesinin ardından gözler “sondaj usulü” belirlenen 51 sandığa çevrildi. Peki bu sandıklar neye göre seçildi, çıkacak sonuçlar süreci nasıl etkileyecek?

Para Analiz, 51 sonucu değiştirme ihtimali bulunmayan bu 51 sandıktaki sayımla ne amaçlandığına ilişkin ilginç bir analiz yayınladı.

Analize göre, AKP’nin sondaj usulü ile seçtiği bu sandıklarından bir veya bir kaçından, olağan dışı oy dağılımı veya farklılıklar çıkması halinde “olağanüstü itiraz talebi” devreye girecek.

İşte o çarpıcı analiz. YSK kararını açıkladı. Yaklaşık 4,5 saat süren toplantıdan AK Parti’nin İstanbul’da tüm oyların yeniden sayım talebi reddedilirken, 21 ilçedeki 51 sandıkta yeniden sayım yapılmasına karar verildi. Büyükçekmece’deki durum ise daha sonra karara bağlanmak üzere ertelendi.

BU KARAR NE ANLAMA GELİYOR?

Muhalefet cephesi bu kararı sosyal medyada “İmamoğlu İstanbul Büyükşehir Başkanı Oldu” diye yorumladı.

AK Parti cephesinde ise görünüşte bir hayal kırıklığı var. Çok haklı itirazlarımız vardı ama reddedildi diyor YSK’daki temsilcileri…

SÜREÇ GERÇEKTEN BİTTİ Mİ?

CHP’nin YSK Temsilcisi Mehmet Hadimi Yakupoğlu’na göre hemen hemen biti. Daha doğrusu bu son 51 sandık sayıldığında bitmiş olacak.

Bu zamana kadar çok daha fazla sayıda sandık yeniden sayıldığı halde sonucu değiştirecek bir oy farkı ortaya çıkmadığına göre 51 sandıkta da böyle bir şeyin çıkma ihtimali sıfıra yakın. Muhalefetin sevincinin kaynağı da işte bu olasılık hesabı.

MUHALEFET ERKEN Mİ SEVİNİYOR?

Fakat AK Parti’ye bakılırsa durum hiç de öyle değil. AK Parti YSK Temsilcisi Recep Özel karar hakkında şöyle dedi: “51 sandıkta sayım kararı aldı. Diğer taleplerimiz reddedildi ama bu sürecin bittiği anlamına gelmiyor. 51 sandıkta bütün oylar sayılacak. Olağanüstü itiraz talebiyle yeniden geleceğiz.”

Yani itirazlar bitmiş değil. İşin bir de bu 51 sandık sonucu değiştiremeyecekse neden sayılıyor meselesi var. Zira seçim kurulları ve YSK defalarca, çeşitli itirazları, itiraz doğru olsa bile seçim sonucunu etkilemeyeceği gerekçesiyle reddetmişti. Öyleyse bu 51 sandık o sonucu nasıl değiştirebilir?

KİLİT KELİME SONDAJ USULÜ

Bu 51 sandık nasıl seçildi? AK Parti YSK Temsilcisi Özel’in “YSK’nın yerleştirmiş içtihatlarına bağlı kalarak, haklı taleplerimizi, gerekçelendirerek, spesifik olarak bazı sandık numaralarını verdik. 51 sandıkta karar aldı.” sözlerine dikkat!

Yani o 51 sandığın sondaj usulü, istatistiksel anlamda rassal /random) olarak seçilmişliğe denk gelmiyor. Özel olarak itiraz edilmiş ve AK Parti tarafından verilmiş sandıklar… Buna rağmen o sandıklarda da sonucu değiştirecek bir fark imkansıza yakın. Öyleyse niye?

OLAĞANÜSTÜ İTİRAZ TALEBİ

Buradaki ipucu yine Recep Özel’in sözlerinde var. Eğer bu sandıklarda olağan durumdan biraz daha farklı bir sonuç çıkarsa bu kez bu sandıkları örnek göstererek “olağanüstü itiraz talebi” ile yeniden itiraz edecekler.

Yani denilecek ki “Bizim bütün ilçe oyları sayılsın talebimizi reddettiniz ve 51 sandık kararı verdiniz ama bakın o 51 sandıkta bazı olağan dışı oy dağılımı ve farklılıklar çıktı. O zaman şimdi artık tüm oyların sayımını kabul edin.”

Bu arada YSK Büyükçekmece hakkındaki kararı da dün vermedi ve bugüne erteledi. Bu karar da önemli; çünkü orada bütün seçimin iptaline ilişkin bir iddia var. AKP orada büyük miktarda sahte seçmen kaydedildiğini iddia ediyor ve Nüfus Müdürlüğü’nde çalışan biri de gözaltında.

SEÇİMİN MADDİ TEMELİ ORTADAN KALKAR

Burada iki sorun var: İlki seçim öncesi YSK Başkanı bizzat kendisi buna benzer itirazlar için hayali, sahte, mükerrer seçmenlerin olmadığını söylemişti. Ayrıca seçmen listelerine itirazın bir süresi var. Eğer bu süreye artık uyulmazsa bütün ülkede seçmen listelerine itiraz sonsuza kadar sürebilir. Yani ülkede seçim yapmanın maddi temeli ortadan kalkar.

Bir diğer sorun ise Büyükçekmece’de yürütülen adli soruşturma ve mahkeme süreci aylarca hâttâ yıllarca sürebilir bu durumda ne olacak?

Yani her iki durumda da önce Büyükçekmece meselesinde seçimi kazanan CHP adayı Hasan Akgün’ün başkanlığını herkes –en azından bir süre- kabul edilmek zorunda gibi…

PEKİ ŞİMDİ NE OLACAK?

YSK önümüzdeki üç gün içinde siyasi partilerin itirazlarını alacak. Bundan sonraki üç günde karar verme süreci devreye girecek. 13 Nisan’da bu süreç tamamlanacak. Ayrıca her seçimde olduğu gibi bu seçimde olağanüstü itiraz süreci’ denen bir seçenek daha bulunuyor. Bu da siyasi partilerin her yerde usulsüzlüklerin olduğu, maddi hatalar yapıldığı gibi olağanüstü tespitte bulunursa, seçim itiraz sürecinin tamamlanmasından ve İstanbul’da ilgili kişinin mazbatayı almasından sonra söz konusu parti İstanbul’da seçimlerin tümden iptaline ilişkin itirazda bulunabiliyor.

AKP SON İTİRAZ BİÇİMİNİ DE KULLANACAK

AKP YSK Temsilcisi bu son itiraz biçimini de kullanacaklarını şimdiden ilan etti. Her durumda sonraki olağanüstü itirazları bir kenara koyarsak İstanbul seçiminin kesin sonucu bu hafta sonu belli olacak.

Eğer olasılık hesaplarına bakarsak İmamoğlu’nun seçildiğinin ilan edilmesi kesin gibi. İki farklı ihtimal daha var. İlki 51 sandığı ve Büyükçekmece’yi gerekçe göstererek AKP’nin tüm İstanbul oylarının yeniden sayılması talebini bir kez daha YSK önüne getirmesi…

İMAMOĞLU’NUN MAZBATASINI ALMASINA ENGEL DEĞİL

Diğeri ise sonuç açıklandıktan sonra olağanüstü itiraz yoluna gitmesi… İlk durumun sonucu değiştirme ihtimali de “normal koşullarda” son derece az… Fakat ülkede insanlar ne yazık ki bu süreçte normal koşullara belki de haklı olarak, hiç inanmıyor.

İkinci durum ise 3-4 gün içinde İmamoğlu’nun mazbatasını almasına engel değil. Fakat burada da akla takılan şey, Erdoğan’ın Moskova’ya uçmadan az önce dile getirdiği genel usulsüzlük iddiası…

Yani merkezi idare bu iddiaya dayanarak İmamoğlu’nu da tıpkı başka kayyum atamaları olayındaki gibi görevden alır mı? Farazi olarak mümkün… Esasen hızlı anayasal, yasal ve teamül değişimlerinin olduğu Türkiye’de “farazi olarak” her şey mümkün!

AKP İÇ VE DIŞ DENGELERİ İNCELİYOR

Ne var ki İstanbul, sıradan bir küçük il değil. Ülkenin ekonomik ve sosyal olarak bazı kriterlere göre yaklaşık yüzde 30’unu bazı kriterlere göre 40’ını oluşturan dev bir metropol. Ülkenin ticari ve kültürel başkenti…

İstanbul hakkında dünyanın demokratik standartlarını apaçık ihlal anlamına gelecek bir uygulama sadece borsayı, dövizi, mali piyasaları değil; tüm ekonomiyi ve hatta siyasi dengeleri ciddi şekilde etkileyebilir.

Herhalde tüm bu itirazlar alt düzeyde yapılırken AK Parti’nin üst düzet kurmayları işte bu iç ve dış dengeleri; ekonomik, sosyal dengeleri de incelemekle meşguller.

YSK gece yarısı kararını verdi: AKP’nin 31 ilçede oyların tamamının yeniden sayımı talebini reddetti

Politika

CHP korona cezalarının kaldırılması için teklif sundu

CHP’li Zeynel Emre, koronavirüs pandemisi sürecinde kesilen ve bir milyar liraya ulaşan cezaların amacından saptığını belirterek vatandaşa kesilen 3 bin 150 liralık cezaların iptali için Meclis’e yasa teklifi sundu. AKP’nin lebaleb kongrelerini hatırlatan Emre, “Çifte standart kaldırılmalı” dedi.

BOLD – CHP İstanbul Milletvekili Zeynel Emre, onbinlerce vatandaşa pandemi yasaklarına uymadıkları gerekçesiyle kesilen 3 bin 150 liralık para cezalarının iptali için Meclise yasa teklifi sundu.

Yasa teklifini Meclis Başkanlığına sunan Emre, AKP’nin kongrelerine katılan kişilere bir yaptırım uygulanmazken, sıradan vatandaşa kesilen cezaların çifte standart olduğunu belirterek cezaların iptali ve geri ödenmesini istedi.

Kovid-19 tedbirlerine uyulmadığı için kesilen cezalar milyar liraya yaklaştı. Adana’da 5. Sulh Ceza Hakimliği idari yaptırımın hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle bir vatandaşa kesilen para cezasının iptaline karar verdi. Ancak denize girdiği, atık kağıt topladığı ya da maskesini kısa süre indirdiği için MOBESE kamerasından tespit edilen vatandaşlara 3 bin 150 lira para cezaları kesildi. Maçlarda, AKP kongrelerinde ve siyasilerin katıldığı cenaze namazlarına katılanlara hiçbir yaptırım uygulanmadı.

Sözcü’ye konuşan CHP Genel Başkan Başdanışmanı Erdoğan Toprak, “Devlet vatandaşına eşit seviyede olmalıdır. Garibana ceza yaz, arkası güçlü olan kural tanımasın. Bu yaklaşımla ne virüsle mücadele edilebilir, ne de vatandaşın devlete güveni sağlanabilir” ifadesini kullandı.

ÇİFTE STANDART KALDIRILMALI

CHP’li vekil TBMM Adalet Komisyonu üyesi Zeynel Emre de salgını sürecinde yasakların ve cezaların çifte standart olarak uygulandığını kaydetti. Tüm cezaların iptalini, ödenen cezaların da iadesi için TBMM’ye kanun teklifi veren Emre, “Yasakları ihlal ettikleri gerekçesiyle on binlerce yurttaşa ceza kesildi, üstelik çifte standart uygulandı. İktidar kongrelerinde tedbirleri ihlal edenlere cezai işlem söz konusu olmazken on binlerce vatandaş çeşitli gerekçelerle para cezasına çarptırıldı. Anayasal hakları ihlal edildi. Kovid-19 cezaları iptal edilmeli, ödemesi yapılan cezalara ilişkin paralar da iade edilmeli” dedi.

Araç geçmeyen Osmangazi Köprüsü için dakikada üç asgari ücret ödeniyor

Okumaya devam et

Politika

Saray’dan korona açıklaması: Geçen yıl umut ediyorduk ama olmadı!

Koronavirüs krizini doğru yönetemediği için eleştirilen AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bayram sonrası ‘normalleşme’ sinyali verdi. “Geçen yıl umut ediyorduk ama olmadı” dedi.

BOLD – Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Ramazan Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda, ‘normalleşme’ açıklaması yaptı. “İnşallah güzel günler bizi bekliyor” diyen Erdoğan, “Geçtiğimiz ramazan bayramında bu musibetten yıl bitmeden kurtulmayı umut ediyorduk ancak daha sonraki aylarda yeni dalgalar halinde tüm dünyayı etkisi altına alan salgının olumsuzluklarından kaçınılmaz olarak biz de etkilendik” ifadelerini kullandı.

Artan koronavirüs vakaları nedeniyle sınırlamalara gitmek zorunda kaldıklarını söyleyen Erdoğan, “Ramazan ayını da büyük ölçüde sınırlamaların gölgesinde geçirdik. Salgını kontrol altına almış olarak bayram sonrasında kontrollü bir şekilde normalleşme adımlarını atıyoruz” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

Politika

Erdoğan 11 yıldır Gazze’ye gidecek

İsrail’in Filistin’e dönük saldırıları AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 11 yıl önce “En kısa zamanda gideceğim” dediği Gazze ziyaretini akıllara getirdi. Erdoğan, başbakanken “Gideceğim” dediği Gazze’ye hala gidemedi.

BOLD – 2010 yılındaki Mavi Marmara saldırısının ardından Erdoğan, Gazze’ye gitme kararı aldı. Filistinlilere destek vermek amacıyla Gazze’yi ziyaret edeceğini kaydeden Erdoğan, beraberinde yardım gemileri de götürme sözü verdi.

OBAMA GÖRÜŞMESİ SONRASINA ERTELEDİ

Mavi Marmara saldırısı sonrası Erdoğan ile İsrail Başbakanı Netanyahu arasındaki ilk temas ABD eski Başkanı Barack Obama’nın araya girmesiyle telefonda gerçekleşti. 22 Mart 2013 tarihinde yapılan telefon diplomasisi sonrası Tayyip Erdoğan Gazze’ye ziyaretini iki kez erteleyerek Nisan 2013 yılına attı. Ancak 16 Mayıs 2013 yılında ABD eski Başkanı Barack Obama ile görüşmesi sonrasına 2013 mayıs ayı sonuna attığını açıkladı. Bu ertelemede ABD’nin talebinin etkili olduğu açıklanmıştı.

ZİYARET GÜZARGAHLARI BİLE ÇİZİLDİ

Erdoğan’ın koruma ekipleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Gazze ziyareti için izlenecek güzergahları bile çizdi. Batı Şeria’ya gidebilmesi için İsrail’den geçmesi gerektiği için Batı Şeria ziyaretinin yapılmayacağı sadece Gazze’ye gidileceği açıklandı.

HASRET İÇİNDEYİM DEDİ, BİR TÜRLÜ GİTMEDİ

Bütün planlar tamamlandığındı Tayyip Erdoğan, ”Gazze’ye ziyaretim söz konusu değil, fakat Gazze’yle ilgili ziyaret özlemimin olduğunu da açıkça söylemek isterim. En kısa zamanda da Gazze’yi ziyaret etmenin hasreti içindeyim bunu ifade edeyim.” diyerek Gazze ziyaretini yine erteledi.

Erdoğan’ın 11 yıldır ertelenen Gazze ziyaretini sosyal medya üzerinden Ak troller gerçekleştiriyor. Erdoğan’a giydirilen general üniformasıyla Gazze’ye girdiği fotoğraflar paylaşılıyor.

SÜREKLİ ERTELENEN ZİYARET
  • 23.03.2013: “Nisan’da Gazze’ye gideceğim”
  • 14.04.2013: “Tarih kesin, Mayıs sonu Gazze’deyim”
  • 21.04.2013: ABD Dışişleri Bakanı Kerry: Erdoğan’a Gazze’ye gitme dedim
  • 14.05.2013: Erdoğan: Kerry’nin demeci hiç şık değil Haziran’da Gazze’deyim
  • 18.05.2013: “Haziran’da Gazze’deyim”

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0