Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

“Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gladyo’nun 2 numarası mı? “

Gazeteciler, bir haftadır açıklama yapmayan AKP’nin İstanbul adayı Binali Yıldırım’ın peşinde. Ancak kayıp Yıldırım’ın ne zaman kamuoyunun huzuruna çıkacağı ise şimdilik merak konusu.

Seçmenlere yönelik polis baskınlarıyla gündeme getirilen Büyükçekmece’de akp’li adayın 11 yakınının aynı evde kaydı çıktı. İmamoğlu, “herhalde ev bulamamışlar” dedi. Aydınlık gazetesi yazarı Sabahattin Önkibar ile Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek arasında yaşanan Ekrem İmamoğlu polemiği istifa getirdi.

Ekrem İmamoğlu için “bir Amerikan projesi” diyen Perinçek’e tepki gösteren Önkibar, “ne oldu da gladyo’nun 2 numarası Erdoğan’a destek veriliyor” diye sordu. Yavuz Sultan Selim ve Osman Gazi köprüleri, Avrasya tüneli, İstanbul İzmir ve kuzey Marmara otoyolları… bunlar, AKP’nin mega projeleri…

Bu projelere 2018 yılı için verilen geçiş garantileri karşılığı işletmeci firmalara gelecek hafta 3 milyar 650 milyon lira ödeme yapılacak. Hukuku ayaklar altına alan AKP hükümeti, yurt dışından getirdiği “kaynağı meçhul” parayla krizden çıkmaya çalışıyor. 2018’de 21,1 milyar dolar, bavullarla Türkiye’ye getirilmişti.

Aynı yolla 2019 yılının ilk iki ayında 1,6 milyar dolar “kaynağı meçhul” para girişi oldu. Milli Görüş cephesinde kılıçlar çekildi. Erbakan’ın çocukları, saadet partisi genel merkezi’ne haciz gönderdi.

Fatih Erbakan seçimlerde AKP’yi desteklediğini ilan etmişti. Babasında bylock olduğu gerekçesiyle kızına 6 yıl 3 ay ceza verildi. 24 yaşındaki hemşire kızı Feriha Zeynep Yüce’nin karartılan hayatına annesi Şaduman Yüce anlattı. YSK’nın, KHK ile ihraç edilen seçilmiş belediye eş başkan adaylarına mazbata verilmeyeceğine yönelik açıklamasına HDP’den sert tepkiler geliyor.

Parti sözcüsü Saruhan Oluç, “YSK Türkiye’nin büyük bir kaosa sürüklenmesi için adım atmaktadır” dedi. Sudan’da hayat pahalılığı gerekçesiyle başlayan protestolar, 30 yıldır devlet başkanı olan Ömer El-Beşir’in istifasını getirdi. Protestoculara asker de destek verdi.

İngiltere polisi, 2012 yılından beri Londra’daki Ekvator Büyükelçiliği’nde yaşayan wikileaks’in kurucusu Julian Assange’ı gözaltına aldı.

Gündem

Demirtaş’ın avukatları AİHM’nin ‘derhal tahliye’ kararı için AYM’ye bireysel başvuru yaptı

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın avukatları Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu. Başvuru dilekçesinde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AİHM) Demirtaş hakkında verdiği “derhal serbest bırakılmalı” kararının uygulanmasını talep etti.

BOLD – Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın avukatları, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Demirtaş hakkında verdiği “derhal serbest bırakılmalı” kararının uygulanması için Anayasa Mahkemesi’ne başvuruda bulundu.

Başvuru ile ilgili Twitter hesabından açıklama yapan Demirtaş’ın avukatı Mahsuni Karaman,”Aihm’in, “Demirtaş derhal serbest bırakılmalı” kararına gösterilen dirence karşı, yeniden Aym’ye bireysel başvuru yaptık. Aym, biran evvel “aihm kararı bizi bağlamaz” saçmalığına son vermezse, Aihm, Aym için “etkili iç hukuk yolu değil” kararı verir. Bizden söylemesi!” dedi.

Okumaya devam et

Gündem

Malumun ilanı: İrfan Fidan Anayasa Mahkemesi Üyeliğine seçildi

Eski İstanbul Başsavcısı ve Yargıtay Üyesi İrfan Fidan, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kararıyla Anayasa Mahkemesi Üyeliğine seçildi. Fidan 12 yıl boyunca Anayasa Mahkemesinde görev yapacak.

BOLD – Cumhurbaşkanı Atama, Danıştay ve Anayasa Mahkemesi (AYM) üyeliklerine seçilme Kararları Resmi Gazete’de yayımlandı. Anayasa Mahkemesi Üyeliğine İrfan Fidan, Danıştay Üyeliğine ise Sümer Holding A.Ş. Genel Müdürlüğü 1. Hukuk Müşaviri Hümeyra Ergin Ercan seçildi.

3 İSİM ARASINDAN FİDAN ATANDI

Anayasa Mahkemesi Üyeliğine Yargıtay Büyük Genel Kurulunca gösterilen 3 aday arasından Yargıtay üyesi İrfan Fidan seçildi. Anayasa Mahkemesi’nde bulunan boş üyelik için Yargıtay Büyük Genel Kurulu’nda seçim yapılmıştı. Seçimde, Yargıtay 12. Ceza Dairesi üyesi İrfan Fidan, 8. Ceza Dairesi Üyesi Nevzat Özsoy ve 17. Hukuk Üyesi Mustafa Erol en çok oyu alan üç isim olmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan bu üç isimden İrfan Fidan’ı AYM üyeliğine seçti.

‘REFORM’ FİDAN’A YARADI

İrfan Fidan, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘yargı reformu’ açıklamalarından kısa bir süre sonra İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı görevinden Yargıtay’a atanmıştı. Atama, bazı çevreler tarafından ‘tenzili rütbe’ olarak değerlendirilmişti. Ancak Fidan Yargıtay 12’inci Ceza Dairesi üyeliğine atanır atanmaz, Anayasa Mahkemesi üyeliğine aday oldu.

SKANDAL ERTELEME İDDİASI

Diğer yandan Yargıtay’da normalde 1 Aralık’ta yapılacak olan seçimler, bazı üyelerin koronavirüse yakalandığı gerekçesiyle ertelenmişti. Ertelemenin, İrfan Fidan’ın seçimlere yetişebilmesi için gerçekleştirildiği ileri sürülmüştü.

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre Danıştay Üyeliğine ise Sümer Holding A.Ş. Genel Müdürlüğü 1. Hukuk Müşaviri Hümeyra Ergin Ercan seçildi. Ayrıca karara göre Danıştay Üyeliği’ne, Hakimler Savcılar Genel Kurulunca belirlenen, Ankara, Konya ve Gaziantep Bölge İdare Mahkemeleri Başkanları Fatih Zencirci, Mustafa Nafiz Acar ve Yüksel Navdar seçildi.

Okumaya devam et

Gündem

Soylu’nun annesine küfreden kişi Erdoğan’a hakaretten tutuklandı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun annesine hakaret ettiği gerekçesiyle gözaltına alınıp bırakılan E.E, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

BOLD – İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sosyal medya üzerinden hakaret ettiği gerekçesiyle hakkında soruşturma süren E.E, sosyal medya üzerinden AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

CUMHURBAŞKANI’NA HAKARETTEN TUTUKLANDI

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’nca, İçişleri Bakanı Soylu’ya sosyal medya üzerinden hakaret ettiği gerekçesiyle E.E. hakkında “Kamu Görevlisine Hakaret” suçundan yürütülen soruşturma devam ediyor. Soruşturma kapsamında E.E.’nin sosyal medya hesapları detaylı olarak incelendi. İncelemede şüpheli E.E.’nin, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret içeren paylaşımlar yaptığı tespit edildi. Şüpheli E.E. bunun üzerine gözaltına alındı. Bakırköy Adliyesi’ne çıkarılan E.E., sevk edildiği Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği tarafından “Cumhurbaşkanı’na Hakaret” suçundan tutuklanarak cezaevine gönderildi.

SOYLU: TUTUKLANIRSA PROVOKASYON SAYARIM

Soylu, konuyla ilgili daha önce Twitter hesabından yaptığı açıklamada “45 gündür anam hastanede. Annemle fotoğrafımın altına küfreden alçak mahkemeye çıkıyor ve adli kontrolle serbest. Ne yapmalıyım? Bakan olsam ne yazar? Millet, devlet işleriyle boğuşurken anasının namusuna sahip çıkamamak ne ifade eder? Tweetimle yeniden alınırsa da provokasyon sayacağım” demişti.

Berat Albayrak’ın ipini hangisi çekti?

Okumaya devam et

Popular