Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Oluç: “YSK, Türkiye’nin büyük bir kaosa sürüklenmesi için adım atıyor”

YSK’nın, KHK ile ihraç edilen seçilmiş belediye eşbaşkan adaylarına mazbata verilmeyeceğine yönelik açıklamasını değerlendiren HDP Sözcüsü Saruhan Oluç, “YSK Türkiye’nin büyük bir kaosa sürüklenmesi için adım atmaktadır” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Saruhan Oluç, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen seçilmiş belediye eşbaşkan adaylarına mazbata verilmeyeceğine dair kararına ilişkin partinin Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi.

Oluç, olağanüstü Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı yapılacağını ve MYK’da, YSK kararına karşı hangi adımların atılacağı yönünde tartışmalar yürüteceklerini belirtti.

YSK TUZAK KURMUŞTUR

YSK’nin kararıyla ilgili bazı saptamalar yaptıklarını belirten Oluç, kararın tasarlanmış bir siyası komplo olduğunu belirtti. Oluç, “YSK tuzak kurmuştur. Diyeceksiniz ki hakimler tuzak kurar mı? Evet, Türkiye’de hakimlerin de tuzak kurduğuna şahit olduk. YSK’nın kararı bu anlama gelmektedir. YSK, adaylıklar sırasında KHK ile ihraç edilmiş olanların aday yapılmamasını sağlayabilirdi. Lüzumlu lüzumsuz her konuda genelge yayınlayan YSK, bu konuda bir genelge yayınlamamıştır. Bu hukuk dışıdır, yine eleştirirdik; ama en azından tuzak kurmazdı YSK” dedi.

YSK KAYYIM ATAYICI OLMUŞTUR

Oluç, YSK kararı ile hak iradesine yönelik açıkça darbe yaptığına vurgu yaparak, “YSK’nın kararlarına itiraz hakkı yoktur. Mahkemeye gidemiyorsunuz, AYM’ye gidemiyorsunuz. İşte bunu fırsat bilerek halk iradesine karşı darbe yapmıştır YSK. YSK kayyım atayıcı olmuştur. Açıkça kayyım atamıştır. Seçilmiş olana mazbatayı vermeyerek, ikinciye yani seçimi kaybetmiş olana mazbata vererek kayyım atamıştır” ifadelerini kullandı.

HALK İRADESİ AÇIKÇA ORTADA

Oluç şunları dile getirdi: “Bakın rakamlara Tuşba’da HDP yüzde 53 almış. İkinci durumda olanın aldığı oy yüzde 39. Partinin adını bile anmak istemiyoruz. Bu kadar onursuz bir davranışı kabul eden partinin adaylarını da anmak istemiyoruz. Edremit’te HDP yüzde 54 almış, o parti yüzde 42 almış. Çaldıran’ da HDP yüzde 53 almış, Bağlar ilçesindeki durum HDP yüzde 71 almış, diğer parti almış yüzde 25. Halk iradesi çok açık ortada. Açık ara HDP seçimi kazanmış ama YSK seçimi kazanan adaylara mazbata vermiyor, kaybedenlere veriyor.”

YSK’NIN BU KARARI TANINAMAZ

YSK kararının keyfi olduğunu dile getiren Oluç, şöyle devam etti: “Bunun hukukla alakası yoktur, demokrasi ile alakası yoktur. Seçim yasası ve anayasa ile alakası yoktur. Bu tamamen siyasi bir komplonun tamamlanması için atılmış bir adımdır. Eğer ortada bir sorun varsa YSK’nin yapacağı şey seçimi yenilemektir. Bunu da yapmıyor. Kendisini halk yerine koyuyor, seçilmemiş olana mazbata veriyor. 5 yıl boyunca açık ara halkın seçmediği bir kişinin orayı yönetmesine imkan sağlayacağını düşünüyor. YSK’nin bu kararı tanınamaz.”

YSK’DAN TARAFSIZ BİR KARAR BEKLEMİYORUZ

Oluç, YSK’dan bağımsız ve tarafsız bir karar beklemediklerinin de altını çizerek, “Çünkü ilk icraatları değildir bu seçimle ilgili. Kaç tane itirazda bulunduk. İçişleri Bakanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı marifeti ile seçmen taşıması yaptılar. Belgeleri ile bu taşımalara itiraz ettik. Hani bugün İstanbul Büyükçekmece için o yalanı tartışıyorlar ya, ama onun doğrusunu kendileri yaptılar” diye sordu.

TÜRKİYE’NİN KAOSA SÜRÜKLENMESİ İÇİN ADIM ATIYOR

Oluç, “ İstanbul ve Türkiye’nin batısındaki bütün seçmenlere sesleniyoruz; batıda yaptıkları hukuksuzluklar yanında Kürt illerinde yapılan hukuksuzluklar göz ardı edilmemelidir. Bunu görün. Muş’ta, Tatvan’da, Viranşehir’de yaptıkları saymakla bitmez. YSK Türkiye’nin büyük bir kaosa sürüklenmesi için adım atmaktadır. Bu kadar büyük bir vebal altındadır YSK’da oturan hakimler. Oyun oynanmıyor burada. Kendilerinden sonra karar alacak bir merci olmadığını düşünüyorlar ama vicdansız davranıyorlar, zerre kadar vicdanları kalmamış. Bağımsız karar verecek durumda da değiller. YSK önünde son bir şans var. Aldığınız bu kararı değiştirin” dedi.

HDP: “YSK’nın kararı tasarlanmış bir komplo”

Politika

İktidardan gitmemek için göze alamayacakları hiçbir şey yoktur

Gelecek Partisi’ne geçmiş olsun ziyaretinden bulunan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu düzenlenen ortak basın açıklamasında, gündemi değiştirmek için iktidarın her şeyi yapabileceğini söyledi.

BOLD – Selçuk Özdağ’ın evinin önünde uğradığı saldırı sonrası, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu kurmaylarıyla Gelecek Partisi’ne geçmiş olsun ziyaretinde bulundu.

Ziyaretin ardından Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ile Kemal Kılıçdaroğlu ortak bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Saldırıya ilişkin konuşan Davutoğlu, “Eğer Türkiye’de bir korku atmosferi yaratmak istiyorlarsa bizi korkutamayacaklarını bilsinler. Bu bir Gelecek Parti meselesi değil ülke meselesidir” diye konuştu

HER ŞEYİ YAPABİLİRLER

Bir gazetecinin “Bu sertleşen dilin bilinçli bir tansiyon yükseltme olduğunu düşünüyor musunuz?” sorusu üzerine Kılıçdaroğlu şunları kaydetti: “Tansiyon yükselir mi ya da iktidar gündemi değiştirmek için bu tür yollara tevessül edebilir mi? Edebilir. Her şeyi yapabilirler. Her şeyi. Altını özenle çiziyorum. Her şeyi yapabilirler. İktidardan gitmemek için göze alamayacakları hiçbir şey yoktur.”

Kılıçdaroğlu, Özdağ’a yapılan saldırı konusunda da şu ifadeleri kullandı: “Gayet açık ve gayet net söylüyorum. Eğer başkentte, Ankara’da bir siyasal partinin genel başkan yardımcısına planlı bir şekilde geliniyorsa ellerinde silahlar ve sopalarla, darp ediliyorsa, bu genel başkan yardımcısına hastanede 18 dikiş atılıyorsa kafasına, kan kaybı varsa, failler hala yakalanamıyorsa veya tespit ediliyorsa, bunlar birer adi suçlu muamelesi görüyorsa…konuşan kişiye terörist, elinde sopayla genel başkan yardımcısına darp eden kişi adi suçlu…Böyle bir devlet anlayışı olamaz. Terörist asıl o. Nerede yargılanması lazım? Hangi polisin bakması lazım? Organize suçlar. Gidiyor mu organize suçlara? Gitmiyor. Nereye gidiyor? Adi suçlar. Yok böyle bir şey. Ama ben bütün yurttaşlarıma seslenmek isterim. Biz vatandaşlarımıza şunu demek zorundayız. Önce Allah’a, sonra kendinize güvenin.”

SOĞUKKANLILIĞIMIZI KORUYACAĞIZ

Türkiye’de doğru dürüst siyaset yapan liderlere güvenilmesi gerektiğini söyleyen Kılıçdaroğlu: “Bu çerçevede biz yeni yol haritası çizmek zorundayız. Bu yolda yürümek zorundayız. Türkiye’yi bu badireden kurtarmak zorundayız. Bu tür organize işler olur, gündem saptırılmak istenebilir, başka şeyler yapılabilir ama biz soğukkanlılığımızı koruyacağız. Halkın hakemliği kadar değerli bir şey yoktur. Tansiyonu yükseltebilir, gerilimi artırabilirler ama bizi halkın gündeminden koparmak istiyorlarsa o gündemden kopmamaya özen göstereceğiz” dedi.

‘Saldırılarla ilgimiz yok’ diyen Bahçeli 3 gazeteciyi hedef gösterdi

Okumaya devam et

Politika

Vatandaşı yokluktan sokakta donarak ölen Türkiye bakın dışarıya ne kadar hibe gönderdi

Adıyaman Kongresinde konuşan AKP Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli, Türkiye’nin dünyanın farklı coğrafyalarında ihtiyacı olan ülkelere 8,5 milyar dolar hibe gönderdiğini söyledi.

BOLD – AKP Adıyaman İl Kongresi, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın videokonferans yoluyla katılımıyla bugün gerçekleştirildi.

63 MLYAR LİRA HİBE

Kongreye AKP Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli de katıldı. Canikli burada bir konuşma gerçekleştirdi. Erdoğan ile Türkiye’nin yeni bir tarih yazdığını yazdığını söyleyen Canikli: “Türkiye’nin ayağa kalkıp etrafında olan bitene bakma imkanı yoktu. Böyle bir ülkede ekonomi yerlerde sürünüyordu. Bugün en son 2018 yılı rakamları yayımlandığı için söylüyorum, Türkiye olarak dünyanın farklı coğrafyalarında ihtiyacı olan ülkelere 8,5 milyar dolar (63 milyar TL) yardım yaptık” dedi.

TÜRKİYE’NİN 2002 ÖNCESİ BÖLGEDE SÖZ HAKKI YOKTU

2002 öncesinde Türkiye’nin bölgede ciddiye alınan bir ülke olmadığını savunan Canikli konuşmasının devamında şunları kaydetti: “Türkiye’nin etrafındaki coğrafyada çok büyük olaylar olurdu, Türkiye hiçbir şekilde olaylara müdahale edemezdi, söz hakkı yoktu. Türkiye sadece egemen ülkeler tarafından kendisine verilen talimatları yerine getirmenin ötesinde hiçbir şey yapabilme kabiliyetine sahip olmayan ülke konumundaydı.”

LİSTEYE TÜRKİYE’Yİ DE EKLESEYDİNİZ

Ülkenin, içeride de kardeş kavgasıyla meşgul edildiğini söyleyen Canikli, şunları kaydetti: “Şöyle düşünün, bir tanker petrolü veresiye alamayan bir ülkeden, bugün dünyanın ihtiyacı olan fakir topluluklarına 8,5 milyar dolar hibe yardımı yapan bir Türkiye. İşte aradaki fark bu.”

Canikli’nin sözleri sosyal medyada da gündem oldu. Dün gece Kadıköy’de hayatını kaybeden evsiz vatandaşın cenazesini paylaşan sosyal medya kullanıcıları, “Listeye Türkiye’yi de ekleseydiniz” diyerek tepki gösterdi.

AKP Milletvekili yeryüzündeki tüm felaketlerden İmamoğlu’nu sorumlu tuttu

Okumaya devam et

Politika

AKP Milletvekili yeryüzündeki tüm felaketlerden İmamoğlu’nu sorumlu tuttu

AKP Aydın İl Kongresinde konuşan Aydın Milletvekili Metin Yavuz, dünyada köklü değişimlere neden olan koronavirüs salgını dahil tüm felaketlerden Ekrem İmamoğlu’nu suçladı.

BOLD – AKP Aydın 7. Olağan İl Kongresi bugün, kentteki Atatürk Spor Salonunda gerçekleştirildi. Kongreye katılan Aydın Milletvekili ve AKP MKYK üyesi Metin Yavuz, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında skandal bir iddiada bulundu.

Son bir yıldır Türkiye’de ve dünyada yaşanan felaketlere değinen Yavuz, isim vermeden bu felaketlerden Ekrem İmamoğlu’nu sorumlu tuttu.

LÜZUMSUZ BİRİ

Kovid-19 salgınıyla birlikte eğitimden ticarete, devletten özel sektöre, sanayiden sağlık hizmetine kadar her şey köklü bir değişim yaşandığını vurgulayan Yavuz konuşmasının devamında şunları kaydetti: “Geçenlerde lüzumsuz biri çıktı ‘Martın sonu bahardır’ dedi. O günden sonra Türkiye’nin ve dünyanın başına gelmeyen kalmadı. Öylesine sıkıntılı ve zor bir süreç yaşadık ki, daha önce yapılan projeler olmasaydı koca İstanbul susuz kalacaktı.”

KHK’lı öğretmen Mehmet Dersulu cezaevinde darp edildi

Okumaya devam et

Popular