Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Yolsuzluk operasyonu yapan polislerin eşlerine 6 yıl hapis cezası vermek hangi hukukta var

17/25 Aralık Büyük Yolsuzluk Operasyonları’na imza atan polislerin eşlerine, kardeşlerine ve çocuklarına 6 yıl 3’er ay hapis cezası verilmesi hukukçuların gündeminde.

Polis eşleri; Esra Filiz Saygılı, Neslihan Sönmez, Fatmagül Durmuş, Sümeyye Aksoy, Huri Yılmaz, Rabia Ataç, Zeliha Özlem Açıkgöz, Ayşe Arıkanoğlu, Selda Özdemir, Hatice Gök,Nurcan Kunt’un “kocalarından dolayı” tutukluluk hallerinin de devamına karar verildi. Ayrıca Ömer Köse’nin oğlu Faruk Serdar Köse’de babasından dolayı ceza alan isimler arasında yer aldı.

Çoğu ev hanımı olan polis eşlerine verilen cezaların, yaklaşık 5 yıldır hapiste olan 17/25 Yolsuzluk operasyonlarına imza atan polislere yönelik sürdürülen intikam operasyonunun bir parçası olduğu belirtiliyor.

Açıklanan ceza sonrası, kendisi de eski bir emniyet müdürü olan akademisyen Selçuk Atak, duruma tepki gösterdi:

“Hangi hukuka göre, kişinin ailesine ve yakınına ceza veriyorsunuz? Maddi hukuka göre mi, siyasal islamcı olduğunuz için şeri hukuka göre mi? Nerede yazıyor bu cezalandırma hükmü?”

Atar’ın bu tepkisini yorumlayan hukukçu Ramazan Faruk Güzel ise şunları dile getirdi:

“TC Anayasasının 38. Maddesinde: ‘Ceza sorumluluğu şahsidir’ der. Ama Siyasal İslamcılar ‘Anayasayı tanımadıklarını’ ilan etmişlerdi, referansları Kuran-ı Kerim ise, orada da:

‘Hiç kimse başkasının günahını çekmez’ denilmektedir.Referansları başka hangi kitap, kanun vb acaba?

Çağdaş maddi ceza hukukunun en önemli ilkelerinden birisidir ‘suç ve cezanın şahsiliği’. Bu kural gereğince, kişi ancak kendisinin işlediği fiiller nedeniyle sorumlu tutulabilir, başkasının işlediği fillere iştirak etmedikçe sorumlu tutulamaz.

5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun ‘Ceza Sorumluluğunun Esasları’ başlıklı ikinci kısmında yer alan 20. maddedeki ‘Ceza sorumluluğu şahsidir. Kimse başkasının fiilinden dolayı sorumlu tutulamaz.’ hükümle de Anayasa 38. m tekrarlanmış, esas alınmıştır.

Enteresandır, Hukuk Fakültelerinde Ceza Genel Hukuku derslerinde ‘Başkasının fiilinden sorumluluk’ bahsini işlerken buna en çarpıcı örnek olarak ‘kocasının işlemiş olduğu suçtan dolayı karısını cezalandırmak’ ibaresi gösterilir, biraz da tebessüm ile! Uç/ saçma bir örnek diye sunulan bu durum şu an Erdoğan Türkiyesi’nde hemen her gün yaşanıyor! Son örneği de polis eşlerine yağdırılan cezalar!”

TARİH BUGÜNLERİ YAZARKEN

Akademisyen Mehmet Efe Çanman ise şunları dile getirdi:

” Çoğu en kadını olan, yani devlette ya da özel sektörde çalışmayan, bu kadınlar, salt eşleri eşek arısı kovanına çomak soktu diye hapse atılmışlardır. İbret olsun, bir daha kimse onlarla uğraşmaya cesaret edemesin, rahatlıkla üçkâğıt ve abrakadabra ilişkilerini devam ettirebilsinler diye, bir tür mostralık oluşturdu ‘devlet’. Biliyorum, bu dehşetengiz uygulamanın yanına devlet ibaresini koymak olanaksız. Fakat bu yaşanan vodvil, bu fars, bu komedya tam da buna işaret etmekte esasen. Ortada devlet yok. Ve bir gün tarihçiler bugünlerde yaşanan çöküş dönemini yazarlarken, “her şey 17 Aralık’ta başladı” diye yazacaklar, kuşkusuz.”

Ayakkabı kutularındaki rüşveti yakalamak “müebbetlik suç” sayıldı

Gündem

Yıllarca protesto ettiği AKP’nin üyesi çıktı

CHP’li Veli Ağbaba, Eğitim Sen eski Başkanı KHK’lı Erdoğan Canpolat’ın AKP tarafından bilgisi dışında üye yapılmasına “Güler misin ağlar mısın” diyerek tepki gösterdi.

BOLD – Eğitim Sen eski Başkanı KHK’lı Erdoğan Canpolat’ın AKP tarafından bilgisi dışında üye yapıldığı ortaya çıktı.

Olaya gündeme taşıyan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, skandala tepki gösterdi.

Canpolat’ın AKP tarafından hem işinden edildiğini hem de gözaltına alındığını söyleyen Ağbaba, “AKP’nin meşhur usulsüzlüklerinden biri olan ‘habersiz üye yazımı’ skandalına bu kez Malatya’dan şahit olduk” dedi.

GÜLER MİSİN AĞLAR MISIN

Ağbaba, paylaşımında şunları kaydetti: “Yüzsüzlüğün bu kadarı da fazla. İşten at, Gözaltına al, Ekmeğe muhtaç et, Sonra da partine habersiz üye yap. Eğitimsen Malatya önceki başkanı Erdoğan Canpolat çok çektiği AKP’nin üyesi çıktı. Güler misin ağlar mısın?”

113 GÜNDÜR EYLEMDE 97 KEZ GÖZALTINA ALINDI

Canpolat’ın KHK ile meslekten ihraç edilmesinin ardından Malatya’da 113 gündür eylemde olduğunu ve 97 kez gözaltına alındığını belirten Ağbaba şunları söyledi: “Eğitim Sen önceki başkanlarından Erdoğan Canpolat ve eşinin gizlice AK Parti’ye üye yapıldığı belgelendi. Eğitim Sen üyesi halen memur olan birçok kişinin de sorgulamada AK Parti üyeliği tespit edildi. Mesleğinden ihraç ettiği, 97 kez gözaltına aldırdığı kamu emekçisini,halen kamu görevi sürdüren eğitim sen üyelerini, ‘Siyasi partilerle haber dışında hiçbir bağlantım olmadı’ diyen gazeteciyi bile habersiz üye yapmayı marifet bilen(!) ve üye sayısı ile övünen AKP’nin sicilinin ne kadar bozuk olduğu bir kez daha ortaya çıktı.”

Furkan Vakfı: Karanlık bir yerden düğmeye basıldı

 

Okumaya devam et

Gündem

Metruk bina içinde yaşayan Suriyeli anne ve 3 çocuğunun üzerine yıkıldı

Gaziantep’te metruk bir binaya sığınan Suriyeli anne ve 3 çocuğu, çöken binanın enkazı altında kaldı. Binadakiler canlı çıkarılırken annenin durumunun ağır olduğu öğrenildi.

BOLD – Gaziantep’te akşam saatlerinde Savcılı Mahallesi’nde bulunan bir metruk bina henüz bilinmeyen bir nedenle çöktü. İki katlı binanın ilk katına sığınan Suriyeli anne ve 3 çocuğu, odanın toprak zemininin çökmesiyle enkaz altında kaldı.

Çevredekilerin ihbarı üzerine olay yerine çok sayıda sağlık ekibi, polis ve itfaiye ekibi sevk edildi.

İtfaiye ekiplerinin çalışmasıyla enkaz altında kalan anne Fatma Rahmun (60) çocukları Ömer, Ahmet ve Muhammed Rahmun kurtarıldı.

Ambulanslarla hastaneye kaldırılan yaralılardan anne Fatma Rahmun’un durumunun ciddiyetini koruduğu öğrenildi. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Furkan Vakfı: Karanlık bir yerden düğmeye basıldı

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

Nurkiç’in eli kırıldı, Enes Kanter takımını zafere taşıdı

 

Portland, yıldız oyuncusu Yusuf Nurkiç’in elinin kırılmasının ardından çıktığı ilk karşılaşmada Atlanta Hawks’ı 112-109 mağlup ederken, double-double yapan Enes Kanter maçın oyuncusu seçildi.

MUHAMMET ALİ TOKSOY | BOLD NBA

NBA’de Batı Konferansı ekiplerinden Portland, üç gün önce karşılaştığı İndiana maçında yıldız pivotu Yusuf Nurkiç’in elini kırmasıyla büyük şok yaşamıştı. NBA kamuoyunda, Portland bu mevkiye kimi alabilir tartışmaları yapılırken, Koç Stotts’un, benchden gelerek süre alan oyuncusu Enes Kanter ile özel olarak konuştuğu ve ona ‘ben sana güveniyorum. Parkeye çık ve iki sene önce yaptığının aynısı tekrar yap.’ dediği kulislere yansımıştı. Enes Kanter, başta Koç Stotts olmak üzere kendisine güveneleri mahcup etmedi ve double-double yaparak maçın kazanılmasında başrol oynadı.

NURKIÇ’IN DAHA ÖNCEDE AYAĞI KIRILMIŞTI

2019’da neler olduğunu birlikte hatırlayalım. Enes Kanter, iki sene önce, sezon arasında NewYork Knicks’ten ayrılıp Portland Trail Blazers’a gelmişti. Oyuna bu sezon olduğu gibi benchden gelerek katkıda bulunuyordu. Yusuf Nurkiç’in sezon sonuna yakın talihsiz bir pozisyonda ayağını kırılmasıyla, NBA otoriteleri Portland’ın play-off’lara kalma şansının azaldığını, bunu başarsa bile ilk turu geçmesinin mümkün olmadığında fikir birliğine varmışlardı. Yusuf Nurkiç’in yokluğunda maçlara ilk beşte çıkan Enes Kanter, mükemmel bir performans sergileyerek herkesi şaşırtmıştı. Enes Kanter’li, Damien Lillard’lı Portland, Play off’lara kalmayı başarmış ilk turda Oklohoma’yı, 4-1 ile geçmiş, Yarı Finalde ise Nikola Jokic’li, Jamal Murry’li Denver Nugget’sı 4-3 ile eleyerek finale kalmışlardı. Bu turda Enes Kanter hem oruçlu hem de ciddi bir omuz sakatlığına rağmen takımını yalnız bırakmamış ve Portland’lı taraftarların kalbinde taht kurmuştu. Batı Konferansı Finalinde ise tarihinin altın dönemlerini yaşayan Golden State Warriors’a elenmişlerdi. Uzun yıllar final görmeyen Portland’ın başarısında Enes Kanter’in rolüde çok büyüktü. O sezon Enes Kanter’in performansını inceleyelim

Geçen sezon Boston Celtics forması giyen ve Doğu Konferansında Final oynayan yıldız oyuncu, bu sezon başında tekrar Portland ‘a geri dönmüştü. İki yıl önce olduğu gibi Yusuf Nurkiç’in ardından oyuna giren Enes Kanter, Boşnak yıldızın bu kez de elinin kırılmasıyla, dün geceki Atlanta maçına ilk beşte çıktı. Maçta mükemmel bir performans sergileyen Enes Kanter karşılaşmayı 12 sayı, 15 ribaund, 5 blok, 3 asist, 2 top çalmayla tamamladı. Maçın oyuncusu seçilen Enes Kanter, maç sonrasında verdiği röportajda takım arkadaşlarına övgülerde bulunurken, yaptığı esprilerle stüdyodaki spikerleri kahkahaya boğdu.

Okumaya devam et

Popular