Bizimle iletişime geçiniz

Kültür

Haftanın izleme önerisi: Ghoul ya da ‘Canavarı Çağırmak’

Eski çağlardan beri neden ilgi duymuştur insanlar “canavar” öykülerine? Sadece heyecan mı, yoksa daha derinde farklı bir sebep mi var? Yüce Yaratıcı “Her şeyi sudan yarattık!” (Enbiya/30) dediğine göre canavar öyküleri fıtratımızın karanlık yanına tutulmuş bir ayna mıdır acaba? Netflix’in Hindistan’da çektiği ikinci dizi olan “Ghoul” bu sorunun izini sürüyor bir bakıma…

KARANLIKTA KÖTÜ ŞEYLER DOLAŞIR
Yakın gelecekte Hindistan kaosa sürüklenmiş durumdadır. Ülkedeki mezhep çatışmalarının boyutu zirveye ulaşmıştır. Bu sebeple askeri sıkıyönetim uygulanmaktadır. Ülkede ulusalcılık, milliyetçilik had safhadadır. Bütün bu karışıklığın sonucunda gizli gözaltı merkezleri kurulmuştur. Akademiden mezun olmasına az bir zaman kala, ulusuna bağlılığı çok yüksek olan Nida Rahim apar topar gözaltı merkezlerinden birine atanır. Neden eğitimini tamamlamadan çağrıldığını sorunca, akademideki üstün başarısı ve devlete olan yüksek sadakati gösterilir ama gerçek çok başkadır.

“İhanet yakında…”

Asıl mesele Nida Rahim’in “yüksek sadakati”dir. Bu yüksek sadakat yüzünden Nida, kendi öz babasını yetkililere ihbar etmiştir. Üniversitede hoca olan babası öğrencilerine “devlet müfredatı dışında şeyler” öğrettiği için üstelik. Üç bölümlük hikayenin hemen başında Nida’nın bakış açısını “Devlet bizim için en iyisini düşünür.” cümlesiyle öğreniriz zaten. Gönderildiği yerde öğrenecekleri ise Nida Rahim’in bu bakışını kökten değiştirecektir. Vatanseverlik ve ihanet hiç düşünmediği şekilde yer değiştirebilmektedir.

Nida Rahim rolünde Radhika Apte etkileyici bir performans sunuyor.

SUÇLARINI GÖSTER, ETLERİNİ YE!
Nida’nın gönderildiği gizli sorgulama/işkence merkezine yeni bir tutuklu getirilir: Ali Said… Devlete göre Ali Said çok tehlikeli bir örgütün lideridir. Onu sorgulama görevi Nida’ya verilir. Ancak Ali Said’in gelişiyle birlikte bu kapalı tesiste kötücül bir varlık ortaya çıkar: Ghoul… Bu tehlikeli ifrit insanları en karanlık suçlarıyla yakalamakta sonra da öldürmektedir. Zaten ikinci bölümün adı da “Suçlarını göster ve etlerini ye!”dir.

İşkenceci albay rolünde Manav Khaul yer alıyor

Asıl mesele bu kötü varlığı kimin çağırdığıdır. Çünkü Ghoul kanla yapılan bir yemin sayesinde çağrılmaktadır. Nida, diğer tutsaklardan farklı bir yerde tek başına tutulan Ahmet’ten şüphelenir. Devletin düşman ilan ettiği grupta sadece çaycı olan, karısı ve kızı işkence sırasında gözlerinin önünde öldürüldüğü için dilsiz kalan Ahmet… Fakat gerçek Nida’nın hiç beklemediği şekildedir.

MASUMUN ÇAĞRISI
Masumların acı çektiği yerde “canavarlar” hep gelir. Masumun çağrısıdır canavarı getiren ve canavar çok farklı yüzlere sahiptir. Bazen salgın, bazen doğal felaket, bazen kargaşa ve savaş, bazen açlık ve kıtlık… Kendimizle yüzleşmediğimiz sürece canavarların arkası kesilmeyecek…

Gündem

Ümit Nağmelerinden yeni eser: Gurbette vuslat yaşayanlara adandı

vuslat gurbet umit nagmeleri

Tenkil Sürecinde ülkesini terk eden Selman ve Zeynep, Fethullah Gülen’in beş farklı şiirinden alıntılarla yapılan ‘Gurbet içinde Vuslat’ adlı eseri seslendirdi. Ümit Nağmelerinin Youtube hesabında yayınlanan şarkının klibinde ise, Türkiye’yi siyasi baskılar nedeniyle terk etmek zorunda kalan ve Meriç’ten geçerken ruhun ufkuna yürüyen Gülen Hareketi gönüllülerinin ailelerinin fotoğraflarına yer verildi. BOLD

Okumaya devam et

Kültür

Nomadland Oscar’a damga vurdu: En İyi Yönetmen ödülünü ilk kez Asyalı bir kadın aldı

2021 Oscar Ödül Töreni bu yıl dünyanın farklı yerlerinde kurulan stüdyolarda yapıldı. Nomadland filmi 3 dalda Oscar aldı. En iyi yönetmen ödülünü alan Chloe Zhao, bu kategoride Oscar alan ilk Asyalı kadın oldu.

BOLD – Oscar ödülleri olarak bilinen Akademi Ödülleri’nin 93’üncüsü dün gece Los Angeles’ta koronavirüs pandemisinin gölgesinde sahiplerini buldu.

Korona önlemleri nedeniyle geçen yıllara oranla çok az sayıda kişinin davet edildiği tören, Los Angeles’ta geleneksel olarak Oscar ödül törenlerine ev sahipliği yapan Dolby Tiyatrosu ile dünyanın farklı yerlerinde kurulan stüdyolarda yapıldı. Oscar adaylarından belirlenen bu mekanlardan birinde bizzat törene katılmaları istendi.

Çin asıllı Yönetmen Chloe Zhao

Bu yıl Oscar’a yönetmenliğini Chloe Zhao’nun yaptığı ‘Nomadland’ damgasını vurdu. Altın Küre de dahil olmak üzere bu yıl verilen birçok ödül töreninden zaferle dönen ‘Nomadland’ Oscar’ın da favorisiydi.

FİLMDE PROFESYONEL OLMAYAN İSİMLER DE YER ALDI

Frances McDormand

Nomadland’in hikayesi Frances McDormand’in canlandırdığı ve ABD’nin batısında karavanıyla göçebe olarak yaşamını sürdüren, geçici işlerle para kazanan ve yol boyunca kendi gibi göçebe insanlarla tanışan Fern isimli kadın karakter etrafında şekilleniyor. Filmde oynayanların çoğu profesyonel oyuncu değil, gerçek hayatta da göçebe yaşayan isimler.

‘Nomadland’ En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Kadın Oyuncu dallarında Oscar’ın sahibi oldu.

Zhao, En İyi Yönetmen dalında Oscar kazanan ilk Asyalı kadın oldu. Çin asıllı Zhao, aynı zamanda En İyi Yönetmen dalında Oscar kazanan ikinci kadın oldu.

Zhao, “Bu ödülü, tüm zorluklara karşın iyilik için direnme inancına ve cesaretine sahip olan herkes için alıyorum. İnsanlar doğuştan iyilerdir. Ben dünyanın her yerinde, her zaman tanıştığım insanların içinde iyiyi bulabildim” dedi. ABD’li aktris Frances McDormand ‘Nomadland’daki rolü ile üçüncü Oscar’ını kazandı.

HOPKİNS, 83 YAŞINDA OSCAR ALDI

Anthony Hopkins

En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar’ın sahibi ‘The Father’daki rolü ile Anthony Hopkins oldu. İkinci Oscar’ını kazanan İngiliz oyuncu, ‘The Father’da bir demans hastasını canlandırıyor. Film, En İyi Uyarlama Senaryo dalında da ödül kazandı.

83 yaşındaki Anthony Hopkins, bu ödülü alan en yaşlı kişi olarak kayda geçti.

EN İYİ YARDIMCI KADIN VE ERKEK OYUNCULAR

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülünü Minari filmindeki rolüyle Yuh-Jung Youn aldı ve bu kategoride ödül alan ilk Koreli aktris olarak tarihe geçti.

Ödülünü Brad Pitt’ten alan Yuh-Jung Youn, “Bay Pitt, sizinle sonunda tanıştığıma çok memnun oldum” sözleriyle izleyicileri güldürdü.

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar’ını ise ‘Judas and the Black Messiah’taki rolü ile Daniel Kaluuya kazandı.

1960’larda ABD’deki siyahların hareketi Kara Panter Partisi’ni (Black Panther Partisi) anlatan filmde H.E.R., Dernest Emile II und Tiara Thomas’ın seslendirdiği “Fight For You” En İyi Özgün Şarkı dalında Oscar’ını kazandı.

Siyahları konu eden bir diğer film ‘Ma Rainey’s Black Bottom’ En İyi Kostüm Tasarımı ve En İyi Makyaj ve Saç Tasarımı dallarında Oscar aldı. Film, siyah caz şarkıcısı Ma Rainey’in hayatından bir kesit sunuyor.

‘MANK’ 2 DALDA ÖDÜL KAZANDI

En İyi Film ve En İyi Yönetmen ödülleri de dahil toplam 10 dalda ödüle aday gösterilen David Fincher imzalı ‘Mank’ En İyi Görüntü Yönetmeni ve En İyi Yapım Tasarım dallarında ödül kazandı.

En İyi Yabancı Film ödülünü Danimarkalı yönetmen Thomas Vinterberg’in ‘Druk’ (Another Round) kazandı.

En İyi Belgesel kategorisinde ‘My Octopus Teacher’ Oscar ödülünün sahibi oldu.

En İyi Özgün Senaryo Ödülü’nü, ‘Promising Young Woman’ filmiyle Emerald Fennell kazandı.

En İyi Ses ödülünü ‘Sound of Metal’ filmi aldı. Sound of Metal’in ikinci Oscar’ı ise En İyi Film Kurgusu kategorisinden geldi.

‘Two Distant Strangers’, En İyi Kısa Film ödülünü aldı. Filmin yönetmenlerinden Travon Free, ödülünü alırken “ABD’de polis tarafından öldürülen siyahları” hatırlattı.

En İyi Kısa Animasyon ödülü, ‘If Anything Happens I Love You’ filmine verildi.

En İyi Animasyon kategorisinde ise Walt Disney yapımı ‘Soul’ filmi Oscar’ın sahibi oldu. Soul’un ikinci Oscar’ı ise En İyi Özgün Müzik kategorisinden geldi.

En İyi Kısa Belgesel ödülünü “Colette” adlı belgeselle Anthony Giacchino ve Alice Doyard aldı.

En İyi Görsel Efekt kategorisinde Tenet, Oscar’ın sahibi oldu.

50 at Almanya’ya mı kaçtı?

Okumaya devam et

Kültür

Gülen’in son kitabı: Hakk’a Adanmışlar Yolu

Fethullah Gülen Hocaefendi’nin Çağlayan dergisinde kaleme aldığı başyazıları ‘Hakk’a Adanmışlar Yolu’ adıyla kitaplaştı. Gülen’in Nisan 2017 ile Eylül 2019 tarihlerinde kaleme aldığı yazılara yer verilen kitap, Hizmet Hareketi mensuplarına Türkiye’de uygulanan Tenkil Sürecini de anlatıyor.

BOLD – Süreyya Yayınlarından çıkan kitap, Gülen Hocaefendi’nin Nisan 2017 ve Eylül 2019 tarihlerinde kaleme aldığı yazılara yer veriyor. Çağ ve Nesil serisinin son kitabı olan Hakk’a Adanmışlar Yolu, Hizmet hareketinin Türkiye’de tenkile tabi tutulduğu süreci anlatması açısından önem taşıyor.

Kitap son süreçte yaşananlara farklı açılardan yaklaşıyor. İman, İslam ve ihsan çizgisinden çıkmamaya önem gösteren Gülen, yaşanan süreci, tenkili ve soykırımı satır aralarında anlatıyor.

Kitap, Amerikada ANT Stores (www.antstores.com) Avrupada Kitap Dünyası (www.kitapdunyasi.eu) mağazalarından satın alınabilir.

Anne-babası gözaltına alınan Zeynep bebek evde yalnız bırakıldı mı?

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0