Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Berat Albayrak’ın ABD’deki yatırımcı toplantısı sıfır çekti

Berat Albayrak, Türkiye’de soruşturma başlattıkları kurumun toplantısında Uluslararası Yatırımcılarla buluştu. Toplantıya katılan 4 kişinin anlattıklarında umut yok.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, IMF-Dünya Bankası Bahar Toplantıları kapsamında gittiği Washington’da ‘Yapısal Dönüşüm Adımları’ paketini ve yeni ekonomi politikalarını anlattı. Reuters ajansı ise toplantılara katılan dört kaynağa dayandırdığı haberinde, ‘Albayrak’ın ekonomik planı konusunda çok az ikna edici ayrıntı verdiğini ve yatırımcıları heyecanladırmayı başaramadığını’ belirti.

ERDOĞAN MEYDANDAN AYAĞINIZI DENK ALIN DEMİŞTİ

Önceki ay JP Morgan hakkında soruşturma açılan Türkiye’de, ülkenin Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak JP Morgan’ın düzenlediği yatırımcı toplantısında, ‘reform paketi’ni anlattı. Reuters ajansı, Albayrak’ın Washington sunumunu yatırımcılara sordu. Toplantıya katılan dört yatırımcı, Albayrak’ın kendilerini ikna edemediğini söylerken yatırımcılardan biri, “kimsenin Türkiye hakkındaki görüşlerinin değiştiğini veya dünden daha umutlu olduğunu sanmıyorum” dedi. Albayrak ve Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın Washington’daki bir otelde 400 yatırımcıya yaptığı sunumda ‘Türkiye’nin resesyondan çıkışı’ için çizdiği iyimser tablo yatırımcılardan aynı şekilde karşılık bulmadı. İsminin verilmesini istemeyen bir yatırımcı Albayrak için “Kimseyi ikna edebildiğini sanmıyorum, iyi geçmedi” dedi.

Albayrak’ın borç arayışı kapsamında ABD’de finans çevreleriyle bir dizi temasta bulunması bekleniyor. Hazine bakanı, G-20, Dünya Bankası ve IMF toplantılarına da katılacak.

MOODY’S: PROGRAMIN İÇERİĞİ ZAYIF

Yeni Ekonomi Paketi’ne ilişkin değerlendirmeler sürüyor. Bakan Berat Albayrak paketin sunumunda tahsili gecikmiş alacakların toplam kredilere oranının yüzde 4,2 olduğunu söylemişti. Ancak dün Moody’s Türkiye’de tahsili gecikmiş alacakların ne büyüklükte olduğunun belirsiz olduğunu ifade etti. Albayrak tahsili gecikmiş alacaklar konusunda şu açıklamayı yapmıştı: “ Mart 2019 itibarıyla 106 milyar TL’dir. Tahsili gecikmiş alacakların kredilere oranı yüzde 4.2’dir. 106 milyar TL tutarındaki tahsili gecikmiş alacaklar için 72 milyar TL seviyesinde özel karşılık ayrılmıştır.”

Ancak Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK) tahsili gecikmiş alacakların hesaplanmasına ilişkin son aylarda yaptığı makyajlar sayesinde bu oranın yüzde 4,2 olduğu iddia ediliyor.

Moody’s, dünkü açıklamasında Çarşamba günü açıklanan ekonomi paketinin içeriğinin zayıf olduğunu ve Türk varlıklardan çıkışların devam edebileceğini belirtti. Tahsili gecikmiş alacakların ise en önemli belirsizlik olduğunu ifade etti.

Moody’s, Bakan Albayrak’ın çarşamba günü açıkladığı reform programı bir dizi önemli politika alanında çok az detay sağladığını ve programın içeriğinin zayıf olduğunu kaydetti.

Türkiye’de yapısal problemlerin devam ettiğini ve açıklanan reform programının içeriğinin zayıf olduğunu belirtti.

DOLAR HER YERDE DÜŞÜYOR, TÜRKİYE’DE YÜKSELİYOR

Dolar tüm dünyada değer kaybederken, Türk Lirası’na karşı değer kazanıyor. Allianz Baş Ekonomi Danışmanı Muhammed El-Erian CNBC’ye yaptığı değerlendirmede ABD Dolarının önümüzdeki günlerde tüm dünyada değer kazanacağını düşündüğünü söyledi.El Erian’a göre Fed geçmişte fazla şahindi; şimdi ise fazla güvercin bir yöne savrulmuş durumda. Bu kadar dramatik bir dönüşün Amerikan ekonomisini büyük ölçüde vurması beklenmese de global finansal piyasalarda büyük bir volatilite dalgasına neden olduğunu söyledi. Öte yandan dolar kurununun tüm dünyada yükselmesi halinde Türk Lirası’nın akıbeti ise şimdiden piyasalarda fiyatlanıyor. Dolar/TL kuru dün 5,83 direncini test etti.

TL DEĞER KAYBEDİYOR

Türkiye hariç kırılgan beşlinin paraları dolar karşısında değerleniyor.

Geçen hafta kırılgan beşlinin dolar karşısındaki performansı

Brezilya Reali: yüzde 0,3 değer kazandı
Endonezya Rupisi: Yüzde 0,1 değer kazandı
Hindistan Rupisi: değerini korudu
Güney Afrika Randı: yüzde 0,9 değer kazandı
Türk Lirası: yüzde 3,1 değer kaybetti

Ekonomi

Türk tipi ‘Başkanlık’ en çok ekonomiyi vurdu

Cumhurbaşkanlık sistemine geçişin adından son iki yıldaki bütçe açığı, parlamenter sistemdeki 4 yıllık açıktan 125 milyar lira fazla olduğu ortaya çıktı.

BOLD – AKP ve Tayyip Erdoğan’ın Başkanlık sistemiyle birlikte vaat ettiği ekonomik kalkınma söylemden öteye geçemedi.

Referandum sonrası Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçişin ardından hazırlanan bütçeler hedeflerin çok uzağında kaldı.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde ilk 2019, ikinci 2020, üçüncü olarak 2021 bütçesi hazırlandı. AKP’nin hazırladığı bütçedeki sapmalar tarihi rekorlar kırdı.

Cumhurbaşkanlığının hazırladığı 2019’daki ilk bütçede gelir gider dengesindeki açık hedefi 80,6 milyar lira olarak belirlendi. Yıl sonunda bütçenin verdiği açık 43,1 milyar lira artarak 123,7 milyar liraya fırladı. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ikinci bütçesi 2020 yılı açık hedefi 138,8 milyar lira olarak belirlendi. Ancak hedefler yine tutmadı. 33,9 milyar lira artan bütçe açıkları 172,2 milyar liraya ulaştı. Böylece sadece 2 yılda 296,4 milyar lira bütçe açığı ortaya çıktı.

MUHALEFET SARAY BÜTÇESİ DİYE ELEŞTİRİYOR

Parlamenter Sistem dönemindeki bütçe açıkları 4 yılda toplam 171,9 milyar lira iken Türk tipi başkanlık sisteminde yapılan iki bütçenin açıklarının büyüklüğü ise 296,4 milyar liraya fırladı. Muhalefet gerçekçi bulmadığı bütçeleri Saray bütçesi diyerek eleştiriyor.

İşte AKP’li trol gazeteciler TOP 10 listesi

 

Okumaya devam et

Ekonomi

Marketler de darbeci oldu

Yüksek kur ve ekonomik krizin etkisiyle raflardaki ürünlere gelen zamlar nedeniyle marketleri darbecilikle suçlayan Mevlüt Tezel’in yazısı sosyal medyada dalga konusu oldu.

BOLD – Sabah yazarı Mevlüt Tezel’in köşe yazısı sosyal medyada gündem oldu. Tezel, ‘Marketler darbe mi yapıyor?’ başlıklı yazısında raflardaki dövizden etkilenmeyen ürünlerin bile etkilenmiş gibi zamlı satıldığını iddia etti.

Tezel, tarlada 1 liraya alınan ürünün markette 7-8 liraya satıldığını ileri sürerek, “Düşünün Türkiye’de operasyon yapmak isteyen mihraklar, ana ihtiyaç maddelerini stoklamak ve fahiş fiyatlarla satmak suretiyle halkı canından bezdirir ise, seçmen üzerinde etki oluşturabilir. Bunu yapmak için organize olmak ve para gücü yeterlidir” ifadelerini kullandı. Tezel, çözüm için ise tanzim marketleri gösterdi.

Tezel’in marketlerin darbeci ilan eden yazısı sosyal medya kullanıcılarının da gündemindeydi. Çeşitli havuz sitelerinin de paylaştığı Tezel’in yazısıyla dalga geçen yorumları Onedio Editörü Aburoski derledi.

AİHM’den dilenci kararı: Dilenme hakkı engellenemez

 

Okumaya devam et

Ekonomi

İmam hatipten arkadaşını köşklerle yaşatıyor: 125 milyon yetmedi 99 milyon daha verecek

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 25 Ağustos 2020’de açılışını yaptığı Ahlat Köşkü için 99 milyon TL daha harcanacak. Bugüne kadar 125 milyon TL harcanan köşkü Erdoğan’ın imam hatip lisesinden arkadaşı yapıyor.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan 2021 Yılı Yatırım Programı’nda Ahlat Köşkü ayrıntısı dikkat çekti. Geçen yıl açılışı yapılan köşk için milyonlarca lira daha harcanacak.

İLK YATIRIM ÖDENEĞİ 30 MİLYON LİRA

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine göre Anayasa Mahkemesi’nin kıyı kanununu ihlal edildiği gerekçesiyle projesine iptal kararı verdiği Ahlat Köşkü için 2019 Yılı Yatırım Programı’nda ödeneği 30 milyon TL olarak belirlenmesine karşın 2019 yılı sonuna kadar 100 milyon TL harcandı. Geçen yıl da 25 milyon TL’lik harcama ile köşkün maliyetinin 125 milyon TL’ye ulaştı.

99 MİLYON LİRA DAHA HARCANACAK

2021 Yılı Yatırım Programı’nda “Ahlat Köşkü ile Devlet Adamları Konukevi Projesi” adı altında 99 milyon TL’lik bir bütçe ayrıldı. Bu bütçenin 89 milyon TL’sinin ise bu yıl kullanılacağı açıkladı. Milyonlarca liralık harcamanın, “Donanım, etüt-proje, makine-teçhizat, 52 bin metrekarelik peyzaj ve 5 bin metrekarelik sosyal tesis” için gerçekleştirileceği belirtildi.

KÖŞKÜ ERDOĞAN’IN ARKADAŞI YAPIYOR

Köşkü, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın imam hatip lisesinden arkadaşı Hasan Gürsoy’un Güryapı Taahhüt Şirketi yapıyor. Çamlıca Cami projesini, Cumhurbaşkanlığı Huber Köşkü, Süleymaniye Camii, Galatasaray Üniversitesi, Arkeoloji Müzesi ve Topkapı Sarayı’nın restorasyon işleri ile Bilal Erdoğan’ın yöneticisi olduğu Okçular Vakfı tarafından da kullanılan Okçular Tekkesi’nin restorasyonu da Hasan Gürsoy’un şirketleri tarafından yapıldı.

Mahmud’a özel akademik ilan

 

 

Okumaya devam et

Popular