Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Sudan’da askeri darbenin başındaki isim istifa etti

Sudan’da önceki gün devlet televizyonunda yaptığı açıklamada, askerin yönetime el koyduğunu ve Devlet Başkanı Ömer el-Beşir’in tutuklandığını bildiren Savunma Bakanı ve Askeri Geçiş Konseyi Başkanı Avad bin Avf, kendi isteğiyle görevinden ayrıldığını açıkladı.

Sudan Savunma Bakanı ve Askeri Geçiş Konseyi Başkanı Avad bin Avf, kendi isteğiyle görevinden ayrıldığını açıkladı.

Orgeneral Abdulfettah el-Burhan Sudan Askeri Geçiş Konseyi Başkanı oldu. Yardımcılığına Orgeneral Kemal Abdulmaruf getirildi.

Avad bin Avf, dün devlet televizyonunda yaptığı açıklamada, askerin yönetime el koyduğunu ve Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir’in tutuklandığını bildirmişti.

Anayasanın askıya alındığını, Başbakanlık, Meclis ve eyalet yönetimlerinin de feshedildiğini belirten Bin Avf, 2 yıllık bir geçiş döneminin başladığını kaydetmişti.

Askeri Geçiş Konseyi Başkanı sıfatıyla yemin ederek göreve başlayan Bin Avf, ayrıca 3 aylık OHAL ilan edildiğini söyleyerek, ülke genelinde bir ay boyunca 22.00-04.00 saatlerinde sokağa çıkma yasağı uygulanacağını açıklamıştı.

Sudan, 19 Aralık 2018’den bu yana hayat pahalılığının protesto edildiği ve Ömer el-Beşir’in görevi bırakmasının istendiği gösterilere sahne oluyordu.

Cumartesi günü yeniden alevlenen protestoların ardından Sudan ordusu dün sabah önemli devlet kurumlarını kuşatmış, iktidardaki Ulusal Kongre Partisi’nden onlarca ismi gözaltına almıştı.

Sudan’da 30 yıllık dönem bitti: Ömer El-Beşir tutuklandı

Dünya

ABD, Joe Biden’ın yemin törenine hazırlanıyor

ABD’nin başkenti Washington DC’de ülkenin 46. Başkanı Joe Biden’ın yemin töreni için hazırlıklar sürüyor. Bugün Türkiye saati ile 20.00’da gerçekleştirilmesi öngörülen tören öncesi alınan sıkı güvenlik önlemleri dikkat çekiyor.

BOLD – Türkiye saati ile 20.00’da başlayacak ABD’nin yeni başkanı Joe Biden ve yardımcısı Kamala Harris’in yemin törenini Yüksek Mahkeme (Anayasa Mahkemesi) Başkanı John Roberts yürütecek. Trump, halefinin yemin törenine katılmayacak. Koronavirüs önlemleri yüzünden büyük kalabalıklar törene alınmayacak.

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

6 Ocak günü Trump destekçileri tarafından Kongre binası işgal edildiği için güvenlik önlemleri daha sıkı bir şekilde artırıldı. Amerikalı güvenlik yetkilileri, yemin töreni öncesinde her türlü önlemi aldıklarını açıkladı.

ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI), Kongre binasının batı yakasındaki merdivenlere kurulan podyum üzerinde yapılacak yemin töreni öncesinde başkentte güvenliği sağlamakla görevlendirilen 25 bin Ulusal Muhafız’ı güvenlik taramasından geçirdi. Bu kapsamda aşırı sağ bağlantısı tespit edilen 12 ulusal muhafız törendeki görevlerinden alındı.

Yemin töreninin düzenleneceği Kongre binası ve etrafı, yüksek tel örgü ve dikenli tellerle çevrildi. Alınan güvenlik önlemleri, dört yılda bir yapılan bu törenin öncekilerden çok daha farklı olacağını ortaya koyuyor.

Kongre binası ve Washington Anıtı arasında kalan ve National Mall olarak bilinen bölge civarındaki yollar güvenlik önlemleri nedeniyle kapatılırken komşu Virginia eyaletini Washington’a bağlayan köprülerin çoğu da trafiğe kapatıldı.

TRUMP, HALEFİNİN TÖRENİNE KATILMAYAN 4. BAŞKAN OLACAK

Başkan Trump, 160 yıllık geleneğe uymayarak Biden’ın yemin törenine katılmayacağını açıklamıştı. Donald Trump, böylece halefinin yemin törenine katılmayacak dördüncü ABD başkanı olacak.

Trump, dün ABD başkanı olarak geçirdiği son gününde yayımladığı video mesajında yeni yönetim için şans ve başarı diledi. Trump, Çarşamba sabahı Florida eyaletindeki malikanesine hareket ederken yardımcısı Mike Pence, törende hazır bulunacağını söyledi.

TRUMP VEDA TÖRENİNE KATILACAK

Donald Trump ve First Lady Melania Trump, sabah saatlerinde Beyaz Saray’dan ayrılacak. Başkanlık helikopteri Marine One ile askeri havaalanı Andrews’e geçecek olan çift burada düzenlenen veda törenine katılacak.

Çift törenden sonra son kez binecekleri başkanlık uçağı Air Force One ile Trump’a ait Club-Resort Mar-a-Lago’nun bulunduğu Florida Palm Beach’e uçacak.

YEMİN TÖRENİ PROGRAMINI TOM HANKS SUNACAK

ABD’li ünlü aktör Tom Hanks’in sunuculuğunu yapacağı yemin töreninde Jon Bon Jovi, Justin Timberlake ve Demi Lovato da performans sergileyecek. Lady Gaga’nın ABD ulusal marşını söyleyeceği törende, Jennifer Lopez de konser verecek.

SENATO, ONAY SÜRECİNE BAŞLADI

Biden’ın kabinesinde bakanlık ve diğer üst düzey görevlerde yer alacak adayların Senato’daki onay süreci Salı günü başladı.

Senato’daki ilgili komisyonlarda onay süreçleri başlayanlar arasında Maliye Bakanı adayı Janet Yellen, Dışişleri Bakanı adayı Antony Blinken, Savunma Bakanı adayı Lloyd Austin, İç Güvenlik Bakanı adayı Alejandro Mayorkas ve Ulusal İstihbarat Direktörü adayı Avril Haines yer alıyor.

YENİ YÖNETİMİN İLK İCRAATLARI NE OLACAK?

Biden ve Harris, koronavirüs pandemisiyle mücadelenin, iktidarlarının en başından itibaren en öncelikli meselelerden biri olacağını vurguluyor.

Biden, başkanlığının ilk 100 gününde 100 milyon Amerikalı’nın aşılanmasını hedefliyor. Yeni yönetimin bir diğer önceliği de pandeminin ekonomik etkileriyle mücadele edenlere acil yardım paketi sağlamak olacak.

Amerika’da şimdiye kadar 12 milyondan fazla kişi, iki dozluk koronavirüs aşısının ilk dozunu oldu.

Joe Biden ve ekibi göreve gelir gelmez hayata geçirecekleri kararları şu şekilde açıkladı:

  • ABD’nin Dünya Sağlık Örgütü’nden çekilmesinin önüne geçmek,
  • Paris İklim Anlaşması’na tekrar katılmak,
  • Bazı Müslüman ülkelere getirilen seyahat yasağını kaldırmak,
  • kovid-19’a karşı yürütülen mücadeleyi merkezileştirmek için başkanlık kararnamesinin yayımlanması,
  • ABD vatandaşlarından 100 gün boyunca maske takmalarını talep edecek bir kampanya,
  • Meksika sınırına duvar inşasını durdurmak

ABD Dışişleri Bakanı adayı Blinken’dan Türkiye’ye daha fazla yaptırım sinyali

Okumaya devam et

Dünya

İsrail’den aşı açıklaması: İlk dozun koruma oranı umduğumuzdan az

İsrail, Pfizer-BioNTech’in koranavirüs aşısını tartışmaya açktı. İsrail’in koronavirüsle mücadale koordinatörü Nachman Ash, aşının ilk dozunun, şirketin açıkladığından daha az koruma sağladığını ileri sürdü.

BOLD – İsrail ordu radyosuna konuşan koronavirüsle mücadale koordinatörü Nachman Ash, “İlk dozun koruma oranı, umduğumuzdan daha az” dedi.

Ülkede 17 Aralık’ta başlayan aşılama seferberliğinde şimdiye kadar 2 milyon kişiye ilk doz Pfizer/BioNTech aşısı yapıldı. Bu kişilerden 400 bini ikinci dozu da yaptırdı.

Pfizer, ilk dozun yaklaşık yüzde 52 koruma sağladığını söylüyor. Aralarında İngiltere’nin de bulunduğu bazı ülkeler ilk dozun yapıldığı kişilerin sayısını artırmak için aşının ikinci dozunu geciktiriyor.

İsrail’de ilk dozu yaptırdıktan sonra binlerce kişinin hastalandığına dair haberler aşının ilk dozunun etkinliği konusunda soru işaretleri doğurmuştu.

İsrail Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Sharon Alroy-Preis bunun, aşılanan kişilerde virüse maruz kalmalarından önce yeterince antikor oluşmamasından kaynakladığını belirtiyor.

İkinci doz Pfizer aşıdan sonra ise antikor oranı 6 ila 12 kat arasında artıyor.

Almanya’da koronavirüs kısıtlamaları 14 Şubat’a kadar uzatıldı

Okumaya devam et

Dünya

BM Genel Sekreteri Guterres: Kıbrıs’ta zaman aleyhimize işliyor

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Kıbrıs’ta geri dönüşü imkansız olabilecek değişimler yaşandığını belirterek bir an önce görüşmelere yeniden başlanması çağrısı yaptı.

BOLD – BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Kıbrıs’ta Türk ve Rum liderleri “gerçekleştirilebilecek en yakın zamanda” görüşmelere davet edeceğini açıkladı.

Kıbrıs’ta zamanın, iki tarafın da kabul edebileceği ortak bir siyasi çözüme karşı işlediği uyarısında bulunan Guterres, onlarca yıllık statükonun ardından sahada “geri dönüşü imkansız olabilecek değişimler yaşandığını” belirtti.

Guterres, Kıbrıslı Türk ve Rum liderlerin yanı sıra garantör devletler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere’nin katılacağı toplantı için somut tarih ise vermedi.

BM Genel Sekreteri Eylül ayında yaptığı açıklamada Kuzey Kıbrıs’taki seçimlerin ardından Kıbrıs görüşmelerini yeniden başlatmak istediğini bildirmiş, Ekim ayındaki cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan Ersin Tatar ile Rum mevkidaşı Nikos Anastasiadis 3 Kasım’da tanışma toplantısında bir araya gelmişti.

TÜRKİYE ‘İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜM’ TEZİNİ SAVUNMAYA BAŞLADI

BM himayesinde on yıllarca süren Kıbrıs görüşmelerinde son tur 2017 yılında düzenlenmiş, ancak sonuç alınamamıştı. Türkiye, artık federasyon temelli görüşmelerin anlamının kalmadığı, iki devletli çözümün müzakere edilmesi gerektiği tezini savunuyor.

ABD Dışişleri Bakanı adayı Blinken’dan Türkiye’ye daha fazla yaptırım sinyali

Okumaya devam et

Popular