Bizimle iletişime geçiniz

Kültür

Bu hafta 11 yeni film vizyona giriyor

19-26 Nisan 2019 haftasında 5’i yerli 11 yeni film Türkiye sinemalarında gösterime giriyor. İşte haftanın filmleri…

GRETA

Greta aslında genel olarak bir iyiliğin insan hayatını nasıl etkileyebileceğini anlatıyor. Newyork’ta yalnız başına bir hayat sürmekte olan genç Frances, metroda bulduğu bir çantayı sahibine ulaştırmak ister. Çantanın sahibi ise yine yalnız bir hayat süren orta yaşlı piyano öğretmeni Greta’dır. Teşekkür mahiyetinde bir Frances’e bir kahve etmek isteyen Greta, onu davet eder. Böylelikle ikilinin ilişkisi başlar ve kısa sürede bu ilişki dostluğa döner. Ancak; Greta göründüğü gibi değildir ve Frances için yapmış olduğu iyilik, bir kabusun başlangıcı olur.

DESTROYER

Görevinin ilk yıllarında olan genç ve güzel polis memuru Erin, Los Angeles’da tehlikeli bir çeteye sızmakla görevlendirilmiştir. Bu görevin başarısızlıkla sonuçlanması, Erin’in hayatını da alt üst eder. Pişmanlıklarıyla yıkılan Erin’in karşısına onca yıldan sonra çetenin lideri tekrar çıktığı zaman, intikama giden yolda ona kimse engel olamaz.

ARCTIC

Dünya prömiyerini yaptığı Cannes Film Festivali’nde “Altın Kamera” ödülüne aday gösterilen film, bir uçak kazasından sağ kurtulmayı başaran Overgård’ın kurtuluş hikayesini anlatıyor. Kurtarma ekibini beklerken trajik bir kaza geçiren Overgard, tüm umudunu kaybetse de hikaye henüz yeni başlamaktadır.Kendine güvenli bir alan oluşturmayı başaran Overgård, yardım şansını son bir kez zorlamak için ölümcül bir yolculuğa çıkar.

SAF

Kentsel dönüşüm nedeniyle hayatlarında da değişimler yaşayan bir çiftin hikayesini anlatan Saf filmi, dünya prömiyerini 2018 Toronto Film Festivali’nde yaptı. Fikirtepe’de oturan Kamil, evinin geçimini sağlamak için mahallenin yakınlarında devam eden bir inşaatta çalışmak zorunda kalır. Hem mahallede hem de işyerinde baskı gören Kamil’in eşi Remziye ise belki de bu durumdan en çok etkilenecek kişi olacaktır.

HELLO KITTY

70’li yıllarda Japonya’da tasarlanıp 2000’lerin başında tüm dünyaya yayılan ikonik karakter Hello Kitty, bu sefer beyaz perdede! Animasyon filminde Hello Kitty ve arkadaşlarının maceraları ekrana taşınıyor.

KUKLALI KÖŞK

Bir köşkü soymak niyetiyle hareket eden iki hırsız, köşkün boş olduğu bir gece köşke girerler. Ancak köşkte beklemedikleri bir sürprizle karşılaşırlar! Köşkteki kuklalar, köşkü korumaktadır. Bunu gören hırsızlar, her şeyden vazgeçer ve kuklaların peşine düşerler. Fakat bu düşündükleri kadar kolay olmayacaktır.

LANETLİ GÖZYAŞLARI

Bir gerilim filmi olan Lanetli Gözyaşları; kendi çocuklarını boğarak öldürdükten sonra, ağlayarak kendini nehre atan bir kadının öyküsünü anlatıyor. Yıllarca lanetini dağıtan ve herkesi dehşete salan kadın, kendi çocuklarının yerine koymak için özellikle çocukları avlamaktadır. Sosyal hizmetler görevlisi olan Anna ve küçük çocukları, kendilerini bu korkutucu doğaüstü dünyanın içinde bulur ve bu lanetten kaçmak için çabalamaktadır.

METELER

Film, Yüzbaşı Kürşad ve ”Meteler” adını verdiği ekibinin Afrin Operasyonu sırasında girdiği mücadeleye odaklanıyor.

O İŞ BENDE

Babasının serveti sayesinde imrenilecek bir hayat süren Mert, babasının iflas etmesi ve rahatsızlanmasıyla birlikte kendini borç içinde yüzerken bulur. Film, bu borçları ödemek için çeşitli yollar arayan Mert’in hikayesine odaklanıyor.

HAYATTA OLMAZ

Birbirinden çok farklı üç çocukluk arkadaşının hikayesini konu alan film; Afyon ve Konya’da geçiyor. Üç arkadaşın dedikleri her şey hemen o an gerçekleşir, böylece karakterler bir serüvene dahil olurlar ve kendilerini başlarına gelmesinden korktukları olaylar zinciri içinde bulurlar.

NEDEN YARATICIYIZ?

Belgesel türündeki yapımda yönetmen Hermann Vaske 30 yıl boyunca görsel sanat, müzik, edebiyat, felsefe, siyaset iş ve bilim alanında başarılı isimlere neden yaratıcı olduklarını soruyor. Vaske’nin bu serüveni izleyiciye yaratıcılık üstüne düşünme ve farklı perspektifleri keşfetme fırsatı sunuyor.

Okumaya devam et
Reklamlar

Kültür

Ümit Nağmeleri, ‘Benim Meselem’ parçasını günümüze uyarladı

Ümit Nağmeleri, “Arabeskin Babası” ve “Müslüm Baba” olarak sanat tarihine adını yazdıran Müslüm Gürses’in ‘Benim Meselem’ parçasını günümüze uyarladı. Genç sanatçıların okuduğu parça Ümit Nağmeleri’nin Youtube kanalında yayınlandı.

BOLD – Ümit Nağmeleri, “Arabeskin Babası” ve “Müslüm Baba” olarak sanat tarihine adını yazdıran Müslüm Gürses’in ‘Benim Meselem’ parçasını günümüze uyarladı. Yeni yayınlanan projede Türkiye’de son yıllarda yaşanan zulümlere dikkat çekildi. Genç sanatçıların okuduğu parçada “Bir sevda türküsüdür, her şey O’nu anlatır Beton duvarlar ardında ne çiçekler açtırır Cemrenin kardelenle, buluştuğu o an gibi Üflemekle sönmez bu aşk, ne çerağlar yandırır”ifadelerine yer verildi. İşte yeniden uyarlanan Benim Meselem’in sözleri…

“Bir sevda türküsüdür, her şey O’nu anlatır
Beton duvarlar ardında ne çiçekler açtırır
Cemrenin kardelenle, buluştuğu o an gibi
Üflemekle sönmez bu aşk, ne çerağlar yandırır
Kilitlendi gönüllerimiz, sonsuzluğun yoluna
Heyecanla koşar iken, el at geride kalana
Eza, cefa gördük diye küsemeyiz biz kadere
Naz edecek değiliz biz, yolun sahibi olana
Yılmak yok davamızda, gelecekten ümitvarız
Başımız dik yaşarız biz, karıncaya kıyamayız
İncinsek de incitmeyiz, yaşatmak için varız
Aldanırız aldatmayız, Hakk olandan yanayız
Bir sevdamız var bizim, hizmet için yaşarız
Düşseler de ardımıza, deniz derya aşarız
Böyle bir aşk harcanamaz, mala, mülke, dünyaya
Mecnun yaşamadı böyle bir aşk, nasip olmadı Ferhata

Zaman zaman karşımıza, gulyabaniler çıksa da
Taşlı, dikenli yollarda, bin dönemeç olsada
Vefasızlar hançeriyle, sırtımızdan vursa da
söz vardık biz Allah’a, dönmeyeceğiz asla.

Celalinden gelse cefa, yahut cemalinden vefa
Kefen hırka senden ise, ikisi de cana safa.
Hicran senden, visal senden, ayandır her şey sana
Sebepleri halk edensin, KÜN FEYEKÜN, olur bir anda
Her karanlıktan sonra, bir aydınlık var elbet
Doğacaktır yine güneş, sen yeter ki sabret
Cehaletle, tefrikayla, mücadelemiz bitmeyecek
Alın yazımız, her şeyimiz aşkımız bizim hizmet.”

Özlem Zengin’e hakaret yetmedi yalana sarıldı: Kadınlar Pembe Oda’yı kullanarak hamile kalıyor

Okumaya devam et

Kültür

Zack Snyder’ın yeni filmi Army of the Dead’den ilk fragman yayınlandı

Dawn of Justice Zack Snyder Cut merakla beklenirken 21 Mayıs’ta izleyiciyle buluşacak yeni filmi Army of the Dead’den de ilk fragman yayınlandı.

BOLD– 21 Mayıs’ta Netflix’te izleyiciye sunulacak olan Army of Dead; 300, Man of Steel ve Watchmen gibi filmlerle tanınan Zack Snyder’ın bu yıl seyirciye sunacağı ikinci filmi. Yönetmenin bu yıl izleyeceğimiz diğer filmi ise uğruna kampanyalar düzenlenen Dawn of Justice Zack Snyder Cut.

ZOMBİ İSTİLASINDA SOYGUN

Las Vegas’da gerçekleşen zombi istilası sırasında kaostan faydalanarak karantina alanında büyük bir soygun yapmayı planlayan ve eski askerlerden oluşan bir grubu konu alan filmin oyuncu kadrosunda; Dave Bautista, Ella Purnell, Ana De La Reguera, Theo Rossi, Huma Qureshi, Omari Hardwick, Tig Notaro, Hiroyuki Sanada, Garret Dillahunt, Matthias Schweighöfer, Raúl Castillo, Nora Arnezeder ve Samantha Win gibi isimler yer alıyor.

Army of The Dead’in ardından anime bir spin-off dizisi ve filmdeki asker grubunun geçmişine ışık tutacak bir prequel filminin de yapılması bekleniyor. Bu açıdan bakıldığında bir franchise başlatmaya hazırlanan yapımın Prequel filminin başrolünü aynı zamanda yönetmenliğini de yapacak olan Matthias Schweighöfer üstlenecek.

Okumaya devam et

Kültür

Van Gogh’un 135 yıl önce yaptığı resim ilk kez görüntülendi

Vincent van Gogh’un 135 yıl önce Paris’te yaptığı bir resim, 100 yıl boyunca bir koleksiyonda kapalı kaldıktan sonra ilk defa görüntülendi.

BOLD– Ünlü ressamın “Montmartre’da Bir Sokak Manzarası” adlı çalışması çizildiği 1887’den sonra 100 yıldan fazla bir süre tek bir Fransız ailesinin koleksiyonunda yer aldı. Müzayede evi Sotheby’s tarafından önümüzdeki ay mezata çıkarılacak resmin 7 milyon sterlin civarında bir bedele satılabileceği tahmin ediliyor.

VAN GOGH’UN SANATINDA ÖNEMLİ BİR YERİ VAR

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Van Gogh uzmanı Martin Bailey “Bu resmi ilk defa doğru düzgün görebiliyoruz. Daha önce resmin yalnızca birkaç tane, çoğu siyah beyaz reprodüksiyonu yapılmıştı. Hep özelkoleksiyonlardaydı, yalnızca sahipleri ve arkadaşları görebiliyordu. Bu önemli bir sanat eseri çünkü Van Gogh’un koyu, toprak renkli resimler yaptığı Hollanda döneminden Provence’teki coşkun resimlere geçiş döneminde çizilen bir geçiş dönemi resmi. Van Gogh Paris’e gittikten sonra izlenimcileri keşfetmiş ve daha fazla renk kullanmaya başlamıştı.” sözleriyle resmin önemini aktardı.

Söz konusu resmin Van Gogh’un 1886-87 yıllarında kardeşi Theo’da kalırken yaptığı bir dizi resimden biri olduğu ve kardeşinin evine yakın bir sokağı betimlediği belirtildi.

Resmi 25 Mart’a kadar Paris, Amsterdam ve Hong Kong’daki müzayede evlerinde sergileyecek olan Sotheby’s mezatla ilgili olarak “Bu kadar ikonik bir seriden çıkmış bu kalibrede bir eserin piyasaya çıkması kesinlikle büyük bir olay.” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0