Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Saldırı, Erdoğan’ın Türkiye ittifakı çağrısına Bahçeli’nin yanıtı mı?

Gazeteci Zülfikar Doğan’ın verdiği detaylara göre Çubuk’taki linç, Devlet Bahçeli’nin Tayyip Erdoğan’a verdiği bir mesajdı.

Ahval’den Gazeteci Zülfikar Doğan, CHP lideri Kemal Kılıçaroğlu’na yapılan saldırı özelinden, Türkiye siyasetinde yaşanan gelişmelere yönelik bir analiz kaleme aldı. Doğan, “Ankara, İstanbul ve Antalya’da aynı günde art arda yaşanan gelişmeler, önümüzdeki birkaç günde Türkiye iç siyasetinde yaşanacakların somut işaretlerini verdi” dedi.

Doğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, partisinin il başkanları ve belediye başkanları toplantısının kapanışında çok sert mesajlar verdiğini dile getirti.

ERDOĞAN TÜRKİYE İTTİFAKI DEMİŞTİ

Doğan, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, 18 Nisan’da resmi twitter hesabından yayınladığı mesajlarda, seçimin bittiğini, gerilimlerin geride bırakılması gerektiğini belirterek; “Ülkemizin bekasını ilgilendiren meselelerde, siyasi görüş ayrılıklarımızı bir tarafa koyarak, 82 milyon hep birlikte ‘Türkiye İttifakı’ olarak hareket etmeliyiz” demişti.” dedi.

CUMHUR İTTİFAKINA YÖNELİK SABOTAJLARA FIRSAT VERMEYECEĞİZ

Doğan yazısında şunları dile getirdi: “Bahçeli, Erdoğan’ın Türkiye İttifakı çağrısına tepki göstererek “Ülke bazlı siyasi bir ittifak olamaz. Bizim ittifakımız cumhurladır, bizim ittifakımız AKP’li kardeşlerimledir. Sayın Cumhurbaşkanımızın Türkiye İttifakı ile neyi kastettiğini elbette bilemeyiz. Ama konunun zillet ittifakı tarafından istismar edildiğini görüyoruz. Bizim inandığımız Cumhur İttifakı’dır. Bizim amacımız milli bekayı sonuna kadar yaşatmaktır. Cumhur İttifakı’na yönelik sabotajlara fırsat vermemektir.”

İSTANBUL SEÇİMİNİN YENİLENMEMESİ BEKA MESELESİ

Doğan, yazısında şunları kaydetti: “İstanbul seçimlerinin yenilenmesinin ‘beka meselesi’ olduğunu, ‘YSK seçimi yenileme kararı almazsa 15 Temmuz şehitlerinin yüzüne bakılamayacağını’ söyleyen MHP lideri, Ankara, İstanbul, Antalya, Adana gibi büyükşehirlerin kaybedilmesini Cumhur İttifakı’nın yanlışlığı ve başarısızlığı olarak değerlendirmemek gerektiğini savundu.

Aynı saatlerde ise İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini kazanan CHP’li Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul-Maltepe’de düzenlediği ‘İstanbul İçin Yeni Bir Başlangıç Buluşması’ mitingi başlamak üzereydi.

BOZKURT İŞARETLERİ İLE KALABALIĞI HAREKETE GEÇİRMEYE ÇALIŞTILAR

Tam da bu sırada Ankara’nın Çubuk ilçesinde ise Hakkari’de PKK ile çatışmada ölen askerin cenazesi kaldırılıyordu. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler, Ankara Emniyet Müdürü, Emniyet Genel Müdürü ve farklı partilerden çok sayıda milletvekilinin katıldığı cenazede bir grup CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na önce sözlü, ardından fiziki saldırı gerçekleştirdi. Saldırıyı yapanların MHP ve yan kuruluşu, gençlik örgütü Ülkü Ocakları’nın simgesi ‘Bozkurt’ işaretleriyle kalabalığı harekete geçirmeye çalışmaları, saldırganların tarafını ve kimliğini açık etti.

ERDOĞAN’IN GERİLİMİ SONLANDIRMA GİRİŞİMİNE CEVAP

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim kampanyası boyunca sürdürdüğü sert söylemden vazgeçme ve gerilimi sonlandırmaya yönelik yeni bir aşamaya geçme girişimiyle attığı adım, böylece önce ortağı Bahçeli’den tepki görürken, ardından Kılıçdaroğlu saldırısı ile Erdoğan’ın olası ittifakı bitirme girişimine karşı da mesaj verildi.

Aynı zamanda, yüz binlerce kişinin toplandığı İstanbul-Maltepe mitingi Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırı ile ikinci plana düştü. Televizyon kanallarının önemli bölümü bir anda canlı yayınlarını İmamoğlu’nun kitlesel, coşkulu mitinginden Ankara’daki saldırıya çevirdiler.

BAHÇELİ ÇATIŞMACI SİYASETE DEVAM ETMEK İSTİYOR

Erdoğan cephesinde Cumhur İttifakı’nı bitirme planları, Türkiye İttifakı ve 82 milyonun kırgınlıkları geride bırakarak kucaklaşması yaklaşımıyla, yerini geniş tabanlı siyasi uzlaşı arayışlarına bırakırken, MHP ve Bahçeli Cephesi’nde ise buna karşı ‘zillet ittifakı, beka’ söylemini sürdürerek, çatışmacı, ayrıştırıcı, kamplaştırıcı siyasi çizgiyi devam ettirme yaklaşımı ön planda.

Nitekim, Kılıçdaroğlu’na saldırı sonrasında AKP’den yapılan açıklamaların yanı sıra, diğer siyasi parti liderlerinden de siyaset dilinin artık kin-nefret-çatışma-kamplaşmadan, toplumu düşmanlaştırmaktan arınması, bu dilin tehlikeli bir hal almaya başladığı yönünde kınama mesajları gelirken, MHP uzun süre saldırıya sessiz kaldı.

BAHÇELİ KINAMAK YERİNE KILIÇDAROĞLU’NU SUÇLADI

Bahçeli daha sonra yaptığı açıklamada, saldırıyı kınamak ya da CHP liderine geçmiş olsun dileğinde bulunmaksızın ‘Bir siyasi parti liderine yapılan böyle bir saldırıdan memnuniyet duymak mümkün değildir. Ancak bir siyasi partinin lideri nereye nasıl gideceğini kendisi araştırmalı, danışmanlarına sormalı, parti yöneticileriyle görüş alışverişinde bulunulmalı. Ve ondan sonra da eğer gitmeyi çok uygun bir zemin olarak görüyorsa her türlü ihtimalin de tedbirini alarak gitmesi lazımdı’ dedi.

ÇUBUK AKKUZULU’DA CUMHUR İTTİFAKI YÜZDE 73 OY ALMIŞ

Bahçeli, saldırının gerçekleştiği Çubuk-Akkuzulu Mahallesi’nde 31 Mart seçiminde Cumhur İttifakı’nın yüzde 73.30, Millet İttifakı’nın yüzde 9.83 oy aldığını belirterek; ‘Yani gerilim içinde yapılmış olan bir seçim iddiası var, bu seçim ortamında siz yüzde 9 oy aldığınız yere Mehmetçiğin cenaze namazına katılmak için gitmeyi düşünüyorsunuz. Ama orada karşılaşacağınız bir olayı neyle izah edeceksiniz. Yüzde 9.83 oy aldığın yere hala mahkemede aklanmamış, paklanmamış bir belediye başkanı ile gidiyorsun. O bölgede ne işin var senin. İki gün sonra taziye evine gitsen acısının hafiflediği bir ortamda başsağlığı dilesen ne olur.

Ankara’nın dışında hangi cenaze törenlerine bu kadar iştahla katıldın. Akkuzulular inançları, siyasi davranışlarıyla sert adamlar. Eğer bunlara ‘bu adam burada ne geziyor bunu sokmayın köye’ demişlerse, televizyonda yaşlı bir adam yumruk atıyor. O adama yumruk attıracak kadar ne yaptın sen Kemal Kılıçdaroğlu. Kemal Kılıçdaroğlu’nun bir tatile çıkması lazım’ diyerek, CHP liderine saldırıyı haklı göstermeye çalıştı.

ORGANİZE VE DIŞARIDAN GELENLER

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, CHP liderine yapılanın ‘linç girişimi’ olduğunu söylerken, cenazede Kılıçdaroğlu ile birlikte olan Ankara Milletvekili Levent Gök, saldırının organize ve dışarıdan gelenlerce gerçekleştirildiğini, Kılıçdaroğlu’nun koruma altına alındığı evin sahibinin CHP liderini eve almak istemediğini, dışarıdaki kalabalığın bir yandan evi taşlarken bir yandan da ‘yakın bu evi’ diye bağırdıklarını açıkladı.

SOYLU’NUN SÖYLEMLERİ ZEMİN HAZIRLADI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun daha önce yaptığı ‘CHP’lilerin şehit cenazelerine alınmaması, protokolde yer ayrılmaması için genelge yayınladığı, CHP’lilere PKK cenazelerinde kontenjan ayrıldığını’ açıklamasının, Kılıçdaroğlu’na saldırıya zemin hazırladığı değerlendirmelerinin ardından, sosyal medyada ‘Süleyman Soylu istifa’ başlığı açılarak kampanya başlatıldı.

SALDIRI ERDOĞAN’A GÖZDAĞI VERME AMAÇLI

Aslında, Çubuk’taki saldırının, Erdoğan’ın Cumhur İttifakı’nı bitirme, TBMM’de geniş tabanlı yeni bir uzlaşı koalisyonu, ulusal koalisyon arayışlarına set çekmek, AKP ve Erdoğan’a gözdağı vermek için gerçekleştirildiğini öngörmek yanlış olmaz. Bahçeli’nin Antalya konuşmasında verdiği mesajlar bu tespiti teyit eder nitelikte.

Bahçeli’nin İstanbul seçimlerinin yenilenmesini beka sorunu olarak tanımlaması, Kılıçdaroğlu’na saldırıyı adeta haklı gösteren ifadeler kullanması yanında, iktidara yakın bazı gazetelerin Hakkari’deki çatışmalarda dört askerin şehit edilmesini ‘Mutlu musun Ekrem?’ manşetiyle vererek, CHP’li Ekrem İmamoğlu ile PKK’yı özdeşleştirme yönünde kamuoyu oluşturma çabaları, MHP’nin siyasette gerilim ve çatışma stratejisinden vazgeçmeyeceğinin işareti.

AKP’Lİ YENERLİOĞLU İSYAN ETTİ

Bu strateji ve şehitler üzerinden CHP’yi itham etme gayretleri, AKP’li İstanbul Milletvekili ve MKYK üyesi Mustafa Yeneroğlu’nun da isyanına neden oldu.

Yeneroğlu, ‘Bu manşeti atanları şiddetle kınıyor, aklı selime davet ediyorum. Ekrem İmamoğlu ile siyaseten ayrı noktalarda olsak bile, şehitlerimiz karşısında sevinebileceğini düşünecek kadar insafsız ve izansız değilim. Bu dil saldırılara kapı aralamaktadır. Gazetecilik değildir. Yapmayın, yazık!’ mesajını paylaştı. Nitekim bu manşetlerin ardından da Kılıçdaroğlu’na saldırı gerçekleşti.

BAHÇELİ GERİLİMİ TIRMANDIRACAK

YSK’nın İstanbul seçimleriyle ilgili AKP ve MHP’nin itirazlarını bugünden itibaren görüşmeye başlaması bekleniyor. YSK’nın itirazları reddetmesi halinde, MHP ve Bahçeli’nin CHP ve İmamoğlu’na karşı sert söylem ve suçlamalarını sürdüreceği, gerilimi tırmandıracağı anlaşılıyor.

YSK şayet İstanbul seçimlerini iptal ederse de bu kez, 2 Haziran’a kadar olan yeni seçim kampanyası sürecinde, saldırıların, çatışmaların artacağını, seçmenin ve toplumun, tıpkı AKP’nin kaybettiği 7 Haziran ile seçimlerin yenilendiği 1 Kasım 2015 arasındaki dönemde olduğu gibi terörize edilmeye çalışılacağını öngörmek yanlış olmaz.

ERDOĞAN’IN TUTUMU CUMHUR İTTİFAKININ GELECEĞİNİ BELİRLEYECEK

İşte tam da bu noktada Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın takınacağı tutum ve benimseyeceği söylem önem kazanacak. İç ve dış politikada, ekonomide tam bir köşeye sıkışmışlık halindeki Erdoğan için büyük ihtimalle Kılıçdaroğlu’na saldırı, Cumhur İttifakı’nı bitirme ve ulusal uzlaşı koalisyonu kararının netleşmesine vesile olacak.”

Erdoğan’dan ilk açıklama: ‘Protestolar şiddete dönmüştür’

Politika

Babacan’dan çıplak arama ve KHK çıkışı: Açlığa ve hukuksuzluğa alıştırmak istiyorsunuz

Partisinin etkinliğinde konuşan Ali Babacan, AKP’nin Türkiye’yi yeniden işkenceyle anılan ülke haline getirdiğini söyleyerek KHK ve çıplak arama skandalını eleştirdi.

BOLD – DEVA Partisi 2. İl Başkanları toplantısında konuşan Genel Başkan Ali Babacan, AKP Hükumetinin adalet anlayışını eleştirdi.

KAÇIRILMA HABERLERİ

İnsan haklarında tablonun felaket olduğunu söyleyen Babacan: “Siz Türkiye’yi yeniden işkenceyle anılan ülke haline getirdiniz. Siz çıplak arama iddialarına ciddiyetsizlikle yaklaşıp, önce  kadınları  sonra insan haysiyetini aşağıladınız. Kaçırılma haberleri yine sizin döneminizde dolaşmaya başladı. KHK marifetiyle çok sayıda suçsuz insanı açlıkla sınadınız, itibarlarını yok ettiniz. Beka diyerek bu milleti açlığa ve hukuksuzluğa alıştırmak istiyorsunuz” dedi.

KİMSE KİMSEYLE DALGA GEÇMESİN

Erdoğan’ın açıkladığı İnsan Hakları Eylem Planı’nı eleştiren Babacan Temel adaletsizlikleri halının altına süpürerek pisliği temizlenemeyeceğini söyledi.

“Sayın Erdoğan’dan ‘Hükümet yargıya telefon açmaktan, talimat vermekten vazgeçiyor’ cümlesini duydunuz mu?” diye soran Babacan: ” Bunun için reforma gerek yok, zaten Anayasa var. Ancak kendisini Anayasaya bağlı görmüyor. Açıklanan paketin girişinde masumiyet karinesi, ayrımcılık yasağı, hukuk güvenliği demişler. İnsanlık bunları bin sene önce halletti. Bu ilkeler, bizim imzamız olan uluslararası sözleşmelerde de Anayasamızda da yazıyor. Kimse kimseyle dalga geçmesin” ifadelerini kullandı.

BASARIZ PARAYI ANLAYIŞI

Babacan sözlerini şöyle sürdürdü: “Her gördüğümüz çiçeğe su vermeyeceğiz, diyorlar. Hak, su değildir. Hakkı vermek de kimsenin haddine değildir. Ne demek çiçek-diken? Kimin çiçek, kimin diken olduğuna kim karar veriyor? Kişiye göre ayrım yapılamaz. İnsan Hakları Tazminat Komisyonu kurulacakmış. ‘Parasıyla değil mi kardeşim’ deyip, hakkı ezip geçmektir bu. ‘Basarız parasını’ anlayışıyla insan haklarına yaklaşamazsınız. Her gün insan onurunu çiğneyen bir zihniyetin açıklayacağı plan da bu kadar olur.”

Okumaya devam et

Politika

Meral Akşener’den HDP çıkışı

Meral Akşener, Meclis’e gönderilen fezlekeler konusunda net konuştu. “Bu utanmazlığa geçit vermeyeceğiz” diyen Akşener, milletin hür iradesine saygı duyacaklarının altını çizdi.

BOLD – İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada HDP fezlekeleri ile ilgili açıklama yaptı. “Elbette bu utanmazlığa geçit vermeyeceğiz. Elbette milletimizin hür iradesine saygı duyacağız. Elbette siyasi şovun değil, hakkın ve hakikatin yanında duracağız.”

İşte o açıklamalar…

Okumaya devam et

Politika

5 partiden 8 milletvekilinin 10 dokunulmazlık fezlekesi Meclis’te

HDP, CHP, MHP, AKP ve DBP’den 8 milletvekiline ait toplam 10 dokunulmazlık fezlekesi TBMM’ye ulaştı. HDP’li Feleknas Uca’nın 3 dosyası var.

BOLD – CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun fezlekesi ile birlikte 10 adet dokunulmazlık fezlekeleri Meclis’e ulaştı. Berberoğlu’nun yanı sıra Yasama Dokunulmazlığının Kaldırılması Hakkında Cumhurbaşkanlığı Tezkereleri, TBMM Anayasa ve Adalet Karma Komisyonuna sevk edilen milletvekilleri şöyle:

  • HDP Mersin Milletvekili Fatma Kurtulan
  • HDP Batman Milletvekili Feleknas Uca
  • HDP Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer
  • HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni
  • DBP Diyarbakır Milletvekili Salihe Aydeniz
  • MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı
  • AKP Muğla Milletvekili Mehmet Yavuz Demir

Gelen dosyalar arasında Feleknas Uca’nın 3 dosyası bulunuyor. Kısa süre önce HDP’li 9 vekil, ardından da 28’i HDP’li vekillere ait olmak üzere toplam 33 fezleke Meclis Başkanlığına ulaşmıştı.

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0