Bizimle iletişime geçiniz

Kültür

14. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali 1 Mayıs’ta

Bu yıl 14’üncüsü düzenlenecek olan Uluslararası İşçi Filmleri Festivali, 1 – 7 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek.

Meksika’dan Javiar Garcia’nın “Umudun Mutfağı” (La Cocina de Las Patronas) filmi Türkiyeli seyirciyle ilk kez buluşacak

7 GÜNDE 74 FİLM
Kültür Servisi’nin haberine göre ücretsiz, sponsorsuz ve yarışmasız “alternatif bir film festivalini”, sinemada oluşturulan “piyasa” kuralları dışında gönüllü çablarla 14 yıldır sürdüren festival bu yılında 32’si kurmaca, 39’u belgesel ve 3’ü de canlandırma olmak üzere toplam 74 filmi ağırlayacak.

SANSÜRE TAVIR ALAN İLK FESTİVAL
“Eser işletme belgesi”ni gerekçe göstererek birçok festivalde “dolaylı” bir sansür uygulandığını belirten festival koordinatörü Özdemir, 14. Uluslararası İşçi Festivali’nin bu sansüre açık tavır alan ilk festival olduğunu ifade etti. Özdemir şöyle diyor:

“Sinema salon tekelleri ile piyasa/gişe filmi yapan yapımcıların pasta paylaşım kavgasında, iktidara en çok yanaşanlar yani yapımcılar galip geldiler. Ve yapılan yasal düzenleme ile yapımcılar gelir pastasından daha fazla pay alır hale geldiler. Aynı yasal düzenleme sinemadaki sansürü 2019 yılı itibarı ile resmileştirdi. Artık sansür kurulları üzerinden filmler vizyona girecek.

Bu yıl festivalimize rekor sayıda başvuru yapıldı. Elbette bu durumun birçok sebebi var. Sözünü film yaparak söylemek isteyenlerin sayısının artması sebeplerden bir tanesi. Diğer bir sebep ise muhalif/alternatif sinema yapanlar için mecra sayısının azalmış olması.

David Macián- “Görünmez El” (La Mano Invisible)

BİRÇOK FİLMİ İLK KEZ GÖRECEĞİZ
Festivalde, dünyanın birçok ülkesinden filmler ilk kez gösterilecek.

Japonya’dan Kaneto Şindo’nun 1960 yapımı “Çıplak Ada” (Hadaka No Shima), Meksika’dan Javiar Garcia’nın “Umudun Mutfağı” (La Cocina de Las Patronas), Arjantin’den Ana Bovino’nun “Mart” (Marzo), İspanya’dan David Macián’ın “Görünmez El” (La Mano Invisible), İngiltere’den Ken Loach ve Franny Armstrong’un birlikte yönettiği “Mclibel”, Iciar Bollein’in “Zeytin Ağacı” (El Olivio), İsveç’ten Patrik Öberg ve Emil Ramos’un “Antifaşist” (Antifascisterna) filmleri festivalde ilk kez gösterilecek filmlerden.

2 MAYIS’TA PERDE AÇILIYOR
Festivalin İstanbul’daki açılışı, 2 Mayıs Perşembe günü saat 19.00’da, Şişli Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi’nde yapılacak. Gecede Ayşe Tütüncü Üçlüsü sahnede olacak.

Festivalin Ankara’daki açılışı ise Hazal Türesan’ın sunumuyla yapılacak. Açılış 2 Mayıs Perşembe günü saat 19.00’da, Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde gerçekleşecek.

Kültür

Ümit Nağmeleri, ‘Benim Meselem’ parçasını günümüze uyarladı

Ümit Nağmeleri, “Arabeskin Babası” ve “Müslüm Baba” olarak sanat tarihine adını yazdıran Müslüm Gürses’in ‘Benim Meselem’ parçasını günümüze uyarladı. Genç sanatçıların okuduğu parça Ümit Nağmeleri’nin Youtube kanalında yayınlandı.

BOLD – Ümit Nağmeleri, “Arabeskin Babası” ve “Müslüm Baba” olarak sanat tarihine adını yazdıran Müslüm Gürses’in ‘Benim Meselem’ parçasını günümüze uyarladı. Yeni yayınlanan projede Türkiye’de son yıllarda yaşanan zulümlere dikkat çekildi. Genç sanatçıların okuduğu parçada “Bir sevda türküsüdür, her şey O’nu anlatır Beton duvarlar ardında ne çiçekler açtırır Cemrenin kardelenle, buluştuğu o an gibi Üflemekle sönmez bu aşk, ne çerağlar yandırır”ifadelerine yer verildi. İşte yeniden uyarlanan Benim Meselem’in sözleri…

“Bir sevda türküsüdür, her şey O’nu anlatır
Beton duvarlar ardında ne çiçekler açtırır
Cemrenin kardelenle, buluştuğu o an gibi
Üflemekle sönmez bu aşk, ne çerağlar yandırır
Kilitlendi gönüllerimiz, sonsuzluğun yoluna
Heyecanla koşar iken, el at geride kalana
Eza, cefa gördük diye küsemeyiz biz kadere
Naz edecek değiliz biz, yolun sahibi olana
Yılmak yok davamızda, gelecekten ümitvarız
Başımız dik yaşarız biz, karıncaya kıyamayız
İncinsek de incitmeyiz, yaşatmak için varız
Aldanırız aldatmayız, Hakk olandan yanayız
Bir sevdamız var bizim, hizmet için yaşarız
Düşseler de ardımıza, deniz derya aşarız
Böyle bir aşk harcanamaz, mala, mülke, dünyaya
Mecnun yaşamadı böyle bir aşk, nasip olmadı Ferhata

Zaman zaman karşımıza, gulyabaniler çıksa da
Taşlı, dikenli yollarda, bin dönemeç olsada
Vefasızlar hançeriyle, sırtımızdan vursa da
söz vardık biz Allah’a, dönmeyeceğiz asla.

Celalinden gelse cefa, yahut cemalinden vefa
Kefen hırka senden ise, ikisi de cana safa.
Hicran senden, visal senden, ayandır her şey sana
Sebepleri halk edensin, KÜN FEYEKÜN, olur bir anda
Her karanlıktan sonra, bir aydınlık var elbet
Doğacaktır yine güneş, sen yeter ki sabret
Cehaletle, tefrikayla, mücadelemiz bitmeyecek
Alın yazımız, her şeyimiz aşkımız bizim hizmet.”

Özlem Zengin’e hakaret yetmedi yalana sarıldı: Kadınlar Pembe Oda’yı kullanarak hamile kalıyor

Okumaya devam et

Kültür

Zack Snyder’ın yeni filmi Army of the Dead’den ilk fragman yayınlandı

Dawn of Justice Zack Snyder Cut merakla beklenirken 21 Mayıs’ta izleyiciyle buluşacak yeni filmi Army of the Dead’den de ilk fragman yayınlandı.

BOLD– 21 Mayıs’ta Netflix’te izleyiciye sunulacak olan Army of Dead; 300, Man of Steel ve Watchmen gibi filmlerle tanınan Zack Snyder’ın bu yıl seyirciye sunacağı ikinci filmi. Yönetmenin bu yıl izleyeceğimiz diğer filmi ise uğruna kampanyalar düzenlenen Dawn of Justice Zack Snyder Cut.

ZOMBİ İSTİLASINDA SOYGUN

Las Vegas’da gerçekleşen zombi istilası sırasında kaostan faydalanarak karantina alanında büyük bir soygun yapmayı planlayan ve eski askerlerden oluşan bir grubu konu alan filmin oyuncu kadrosunda; Dave Bautista, Ella Purnell, Ana De La Reguera, Theo Rossi, Huma Qureshi, Omari Hardwick, Tig Notaro, Hiroyuki Sanada, Garret Dillahunt, Matthias Schweighöfer, Raúl Castillo, Nora Arnezeder ve Samantha Win gibi isimler yer alıyor.

Army of The Dead’in ardından anime bir spin-off dizisi ve filmdeki asker grubunun geçmişine ışık tutacak bir prequel filminin de yapılması bekleniyor. Bu açıdan bakıldığında bir franchise başlatmaya hazırlanan yapımın Prequel filminin başrolünü aynı zamanda yönetmenliğini de yapacak olan Matthias Schweighöfer üstlenecek.

Okumaya devam et

Kültür

Van Gogh’un 135 yıl önce yaptığı resim ilk kez görüntülendi

Vincent van Gogh’un 135 yıl önce Paris’te yaptığı bir resim, 100 yıl boyunca bir koleksiyonda kapalı kaldıktan sonra ilk defa görüntülendi.

BOLD– Ünlü ressamın “Montmartre’da Bir Sokak Manzarası” adlı çalışması çizildiği 1887’den sonra 100 yıldan fazla bir süre tek bir Fransız ailesinin koleksiyonunda yer aldı. Müzayede evi Sotheby’s tarafından önümüzdeki ay mezata çıkarılacak resmin 7 milyon sterlin civarında bir bedele satılabileceği tahmin ediliyor.

VAN GOGH’UN SANATINDA ÖNEMLİ BİR YERİ VAR

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Van Gogh uzmanı Martin Bailey “Bu resmi ilk defa doğru düzgün görebiliyoruz. Daha önce resmin yalnızca birkaç tane, çoğu siyah beyaz reprodüksiyonu yapılmıştı. Hep özelkoleksiyonlardaydı, yalnızca sahipleri ve arkadaşları görebiliyordu. Bu önemli bir sanat eseri çünkü Van Gogh’un koyu, toprak renkli resimler yaptığı Hollanda döneminden Provence’teki coşkun resimlere geçiş döneminde çizilen bir geçiş dönemi resmi. Van Gogh Paris’e gittikten sonra izlenimcileri keşfetmiş ve daha fazla renk kullanmaya başlamıştı.” sözleriyle resmin önemini aktardı.

Söz konusu resmin Van Gogh’un 1886-87 yıllarında kardeşi Theo’da kalırken yaptığı bir dizi resimden biri olduğu ve kardeşinin evine yakın bir sokağı betimlediği belirtildi.

Resmi 25 Mart’a kadar Paris, Amsterdam ve Hong Kong’daki müzayede evlerinde sergileyecek olan Sotheby’s mezatla ilgili olarak “Bu kadar ikonik bir seriden çıkmış bu kalibrede bir eserin piyasaya çıkması kesinlikle büyük bir olay.” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0