Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Eski AKP’liler Davutoğlu’nun manifestosuna temkinli yaklaşıyor

Ahmet Davutoğlu’nun manifestosuna AKP’den kopmuş isimler farklı yaklaşıyor. Ertuğrul Yalçınbayır, “olumlu” derken, Ahmet Faruk Ünsal ise, Davutoğlu’nun bugün eleştirdiği sisteme EVET oyu verdiğini hatırlatıyor ve “Önce özeleştiri, sonra eleştiri” diyor.

Bir süredir yeni parti kuracağı iddiaları gündemden düşmeyen eski başbakan Ahmet Davutoğlu’nun geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminden Cumhur İttifakı’na partinin yönetim şeklinden söylemine kadar bir dizi eleştiride bulunmuştu.

TÜM SİYASİ PARTİLER DİKKATE ALMALI

AKP’nin kurucuları arasında yer alan ve Abdullah Gül’ün kurduğu 58. Hükümette başbakan yardımcılığı yapan Ertuğrul Yalçınbayır, Davutoğlu’nun açıklamasının tüm siyasi partiler tarafından dikkate alınması gerektiğini belirtiyor.

Artı Gerçek’in haberine göre Yalçınbayır, “Sayın Davutoğlu bu açıklamasında diyor ki, ben bunları sayın cumhurbaşkanına yazılı ve sözlü olarak ilettim; iç gerilimleri, iç çatışmaları, kritik tarihi eşiğe geldiğimizi, iç ahengin sarsıldığını, vizyon üretilmediğini, uygulama kapasitesinin daraltıldığını ve AK Parti’nin kuruluş felsefesinden uzaklaşıldığını, yine ekonomide iyi yönetimin olmadığını anlattım” dedi.

MİLLETİN MESAJI ALINMAZ İSE!

Davutoğlu’nun, milletin bir mesaj verdiğini ve bu mesajlar alınmadığı takdirde ülkeyi ve AK Parti’yi zor bir sürecin bekleyeceğini söylediğini ifade eden Yalçınbayır, “Partinin İstanbul, Ankara ve birçok yerde toplumsal desteğinde görülen azalmadan bahsediyor. Her bir paragrafta hukuktan, denetimden, ehliyetten, liyakattan bahsediyor. Siyasi ahlaka sık sık vurgu yapıyor. Yeni anayasanın zorunlu olduğundan bahsediyor” ifadelerini kullandı.

BÜTÜN PARTİLER DİKKATE ALMALI

Davutoğlu’nun manifestosunun sadece parti yöneticilerine değil, ilgili kurullara, partinin tabanına değil, kanaat önderlerine de, aydınlara da, her kesimden vatandaşlara da hitap ettiğini belirten Yalçınbayır, “Yani bu çağrı fevkalade önemli bir çağrı. Bu sadece gaz sıkışması değil, bu bir bombardıman. Bütün kesimlere hitap eden ve bana göre bütün partilerin de dikkate alması gereken bir söylem. Ben bunun sadece parti içine yönelik bir iş olduğunu düşünmüyorum. Bunları zamanında söylemediler, bunlara fırsat tandılar, kendileri de onayladılar, nasıl geldiyse öyle gittiler. Ama üzerinde durulması gereken önemli hususlara vurguda bulunmuştur.” dedi.

ZAMANINDA SESLERİNİ ÇIKARMADILAR AMA!

Yalçınbayır, “Olumlu karşılıyorum. Zamanında sesini çıkarmayanlar şimdi neden bunları ortaya koyuyorlar diye düşünülse bile bunlar ortada duran en önemli sorunlar.” ifadelerini kullandı. Yalçınbayır, bu açıklamanın yeni partinin sinyali mi sorusuna ise şu yanıtı verdi: “Bu olaylar yeni değil ki, şimdi ortaya çıkıyor. Ben bunların ortaya çıkmasını önemsiyorum ama başarılı olup olamayacakları artık onların çalışmalarına bağlı. Şunu söylemek istiyorum, zamanında o yanlışın, o kötünün önünde duramayanlar başarılı olma şansına sahip değildir.”

CUMHURBAŞKANI LİDERLERİ TOPLAMALIDIR

Ertuğrul Yalçınbayır, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Türkiye ittifakı” açıklamasını da yorumladı: “Demiri soğutmak… Demir gücü temsil eder, hem siyasal gücü hem de maddi olarak bir gücü temsil eder. Bu gücü ilme uygun olarak kullanmazsanız demiri fevkalade kızdırırsınız. Sizin önce bu gücü kullanmadaki zafiyetinizi samimi olarak söylemeniz, özür dilemeniz lazım. Özür dilemezseniz bile özür mahiyetinde işlemlerde bulunun, güzel söz söyleyin ve herkesi kucaklayın. Ayrıştırıcı üslup kullanılarak demir soğur mu? Demiri soğutacak ortamı yaratmak durumundasınız. Sayın cumhurbaşkanı liderleri toplamalıdır. Kucaklaşmalıdır. Türkiye’nin buna ihtiyacı var. Sayın Erdoğan bunları yapabilecek güçtedir.”

ÜNSAL: ÖNCE ÖZELEŞTİRİ SONRA ELEŞTİRİ

AKP eski milletvekili Ahmet Faruk Ünsal ise Ahmet Davutoğlu’nun bugün eleştirdiği cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine Meclis’te onay verdiğini hatırlattı.

“Açıklamayı samimi buluyor musunuz?” sorusuna Ünsal, “Samimiyetin ötesinde Evet için uğraştı, Meclis’te oy verdi. İnsanlar OHAL koşullarında, her türlü riski göze alarak Hayır kampanyası yürütürken Sayın Davutoğlu konformizm içerisindeydi. Kuvvetler ayrılığı ve demokrasiden yana herkesin cesaretli uyarılarını hiçe sayıp, tüm kamu gücünü denetimsiz tek kişinin emrine veren anayasa değişikliğine Evet dedi. Bugün şikayet ettiği sorunları kurumsallaştırdı. Şimdi buna dur demek için herkesin önüne geçmeye çalışıyor. Önce özeleştiri, sonra eleştiri” diye konuştu.

YENİ OLUŞUMUN İŞARET FİŞEĞİNİ ATTILAR

Ünsal, “yeni partinin sinyali mi?” sorusuna da “Öyle gözüküyor. Yeni bir oluşumun işaret fişeğini attılar” yanıtını verdi ve şöyle devam etti: “330 oy çıksın, referanduma gidilsin konformizmiyle statüsünü koruma derdine düşenler ile o deli gömleği anayasa milletin sırtına geçirilmeye çalışılırken OHAL koşullarında canını malını özgürlüğünü tehlikeye atıp Hayır için çalışanları eşitleyen yaklaşımlar emeğe ve adalete uymaz.”

Ve Davutoğlu bayrak açtı: Cumhurbaşkanlığı toplumun yarısı ile kopuş yaşıyor

Politika

Ümit Özdağ ‘Fetö’ diye diye gitti

İyi Parti kurucusu Ümit Özdağ, partisinden istifa etti. Genel Başkan Meral Akşener, Özdağ’a siyasi hayatında başarılar diledi ve “Temel hakem millettir” dedi.

BOLD – İyi Parti’nin kurucularından İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında partiden istifa ettiğini açıkladı. Ümit Özdağ, cemaate mensup kişilerin partide bulunduğunu öne sürerek İyi Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu için “Fetö ile iltisaklıdır” iddiasını tekrarladı. Özdağ, sözlerini şöyle sürdürdü: “Akrabalarınızın hemen hemen hepsi Fetö ile ilintiliyse, telefon kayıtlarınızda Fetö’nün üst düzey yöneticileriyle telefon görüşmeleri varsa ve bu görüşmelerin birisinde ‘Ümit Özdağ’a bilgi verilmesini engelleyin, Kazakistan’da şu iş adamı Özdağ ile bilgi paylaşıyor onu susturun’ diye talepte bulunuyorsa, evet bu arkadaş Fetö ile iltisaklıdır.”

İyi Parti Rize İl Başkanı Ayşegül Özyanık hakkında “gizlilik kararı olan bir Fetö soruşturması” olduğunu öne süren Özdağ, Rize’de partinin Güneysu İlçe Başkanı Ali Rıza Öztürk’ün bu soruşturmanın olduğunu açıkladığı için görevden alındığını savundu.

Ümit Özdağ, ayrıca İyi Parti’yi yönetenlerin partiyi, CHP’nin uydu partisi haline getirdiklerini de söyledi. “Cumhur İttifakı’nın var olma nedeni İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in tek başına seçime girmeye cesaretinin olmamasıdır” diyen Özdağ, kararını şu sözlerle duyurdu: “HDP ile aynı masada oturanlarla, Türkiye’nin Suriyeli mültecilerle örtük şekilde istila edilmesine karşı çıkmayanlarla, Atatürkçüleri ve Türk milliyetçilerini aldatanlarla aynı partide bulunmam mümkün değildir. İyi Parti’den istifa ediyorum.”

SİYASİ HAYATINDA BAŞARILAR…

Genel Başkan Meral Akşener ise, Özdağ’ın istifa açıklamasını yaptığı sırada Eskişehir’de esnaf ziyaretindeydi. Gazetecilerin Özdağ’ın istifa kararı ve yaptığı açıklamayla ilgili sorularını yanıtladı. Akşener, şu ifadeleri kullandı: “Kendisine başarılar diliyorum, siyasi hayatında başarılar diliyorum. Bu an itibariyle yollar ayrılmış olduğu için, prensibimdir benim ayrı bir yol tutan hiçbir siyasiyi peşinen suçlamak, ona hakaret etmek gibi bir tavrım bugüne kadar olmadı. Bizden ayrılmış milletvekilleri dahil olmak üzere. Dolayısıyla milletin huzuruna çıkıp, milletimiz herkesi tartacak. Temel hakem millettir. Hep birlikte göreceğiz. Başarılar diliyorum. Hayatta başarılar diliyorum.”

BERABER PARTİ KURACAKLAR

İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu’nun Hizmet Hareketi ile ilişkili olduğu iddiasında bulunduğu gerekçesiyle disiplin kuruluna sevk edilen Ümit Özdağ, 16 Kasım’da partiden ihraç etmişti. Ankara 1. Asliye Hukuk Mahkemesi, 13 Ocak’ta Ümit Özdağ’ın İyi Parti’den ihracına ilişkin Disiplin Kurulu kararını iptal etmiş; Özdağ da bu kararla partiye geri dönmüştü. Partiden istifa eden bağımsız Adana Milletvekili İsmail Koncuk ise geçtiğimiz hafta parti kurma çalışması başlattığını ve Ümit Özdağ ile birlikte hareket ettiklerini söylemişti.

Okumaya devam et

Politika

Erdoğan: Türkiye’nin geleceğinde CHP’ye yer yok!

Tayyip Erdoğan, yeni anayasa için tüm kesimleri yapıcı katkı vermeye davet etti. “Türkiye’nin geleceğinde bu zihniyeti, yapısı ve üslubuyla CHP diye bir partiye yer olmadığını görüyoruz” dedi.

BOLD – AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısında CHP’yi hedef aldı. “CHP, yıllarca bu ülkenin vatandaşlarının bir bölümünü, Atatürkçülük, laiklik gibi kavramları kullanarak istismar etmişti. Bu partinin faşistlikte, bağnazlıktaki yüzünü ortaya çıkarıyor” ifadelerini kullandı. Konuşmasında yeni anayasa çalışmalarına tüm kesimlerin desteğini isteyen Erdoğan, Türkiye’nin geleceğinde CHP’ye yer olmadığını açıkladı. Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

 • CHP artık kendi derdine düşmüştür.
 • Bu partinin gerçek yüzünü göstermek için kendilerini muhatap alıp, cevap vermek durumunda kalabiliyoruz.
 • Türkiye’nin geleceğinde bu zihniyeti, yapısı ve üslubuyla CHP diye bir partiye yer olmadığını görüyoruz.
 • İktidar yolunu darbede, dış destekte gören bir anlayış çökmeye mahkumdur.
 • Miletlimiz siyasi tercihini belirlerken kadrolara ve programlara da bakar.
 • Milletimizin geleceğini aydınlatacak reform programlarıyla çıkıyoruz.
 • İktidarda olmamıza rağmen reform gündemine en sıkı biz sarılıyoruz.
 • Sessiz devrimlerle ülkemizin demokratik ve ekonomik çehresini değiştiren biziz.
 • AB üyelik süreci vesilesiyle hak ve özgürlükleri genişleten düzenlemeleri hayata geçiren biziz.
 • Son birkaç yıldır yaptığımız reformlar dahi birer destandır.
 • Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini ülkemize biz kazandırdık.
 • Yargı reformu strateji belgesi son dönemdeki en önemli hukuk reformuydu.
 • İnsan hakları eylem planını paylaştık, ekonomik reform paketini de açıklayacağız.
 • Cumhur İttifakı olarak anlayış birliği içinde attığımız yeni ve sivil anayasa adımımız herkesi ilgilendiren bir tekliftir.
 • Tüm kesimleri bu sürece yapıcı katkı vermeye davet ediyoruz. Kimseden destek gelmese de biz kendi hazırlığımızı milletin takdire sunacağız.
 • Biz ülkemizi gelecek asrını düşünürken, şehirlerimizi yeniden 25-30 yıl öncesine döndüğünü görmekten üzüntülüyüz.
 • CHP’nin yönetimindeki büyükşehir ve ilçe yönetimleri yeniden çöp, çukur devrini hortlatmışlardır.
 • Biz bunların gerçek yüzünü Cumhuriyet yürüyüşlerinde, Gezi’de, 15 Temmuz’da gördük.
 • Boğaziçi meselesi başta olmak üzere çıkarlarına dokunduğumuz yerlerde gördük.
 • Marjinal ve çarpık ideolojilerini topluma dayatmaktır.
 • Kendilerine boyun eğmeyen herkese saldıran, küçümseyenlere meydanı bırakmadık.
 • Bunlarla mücadele ederken ülkemizi kalkındırma kararlılığımızdan taviz vermeyeceğiz.
 • Türkiye sağlık krizinin yaşandığı yılda büyümesini sürdüren az sayıda ülke arasında yer aldı.

Okumaya devam et

Politika

İyi Parti’de fezleke çatlağı büyüyor: Ağıralioğlu ‘evet’ diyecek

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, fezlekeler konusunda AKP’nin oyununa gelmeyeceklerini söylerken İyi Partili Yavuz Ağıralioğlu, HDP’li vekillerin fezlekelerine ‘evet’ oyu vereceğini açıkladı.

BOLD – İyi Parti İstanbul Milletvekili Yavuz Ağıralioğlu, katıldığı canlı yayında İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in fezlekeler konusundaki açıklamalarının aksi yönünde açıklamalar yaptı.

FEZLEKELER İYİ PARTİDE KRİZE DÖNÜŞTÜ

Meclis gündemine gelen HDP milletvekillerinin fezlekeleri, İyi Parti’de krize dönüştü. HaberTürk’te yayımlanan Türkiye’nin Nabzı programına katılan Yavuz Ağıralioğlu, “Biz, gençlik yıllarımızdan itibaren teröre karşı şuurlu ve gözü açık bir hayat yaşadık. Terörle ilgili hassasiyetimiz de çok net ve bellidir. Milim sapmadık. Fezleke oylamalarına da tamamen aklım, kalbim, vicdanım ve gözüm açık elimi kaldıracağım ve evet diyeceğim” açıklamasında bulundu. Ağıralioğlu daha önce de HDP fezlekeleri konusunda Akşener ile farklı açıklamalar yapmıştı.

AKŞENER: İYİ PARTİ SİYASİ HESAPLARA MEZE OLMAZ

İyi Parti Grup Toplantısı’nda dün konuya ilişkin konuşan Akşener, “Mesela İyi Parti, terörden siyaset devşirme peşinde olanların ipiyle, kuyuya inmez. Mesela İyi Parti, adaleti, siyasi hesaplarına meze yapmaya kalkanlara, alkış tutmaz. Mesela İyi Parti, milletin derdi konuşulmasın diye önüne getirilen fezlekelere, gözü kapalı el kaldırmaz” demişti. Akşener’in bu sözlerini tek alkışlamayan vekil ise Ağıralioğlu olmuştu.

ABD’deki ‘Stop Erdoğan’ ilanı AKP’yi kızdırdı

 

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0