Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Vicdani Çözüm İnisiyatifi kuruldu: Vatikan ve Diyanet’in kapıları çalınacak

AKP’nin kurucularından Fatma Ünsal Bostancı’nın da aralarında bulunduğu İslami kimliğiyle bilinen siyasetçi, entelektüel, kanat önderi ve din alimleri, Açlık Grevlerine Vicdani Çözüm İnisiyatifi kurdu. İnisiyatif, Diyanet İşleri Başkanlığı, Papalık merkezi ve Yahudi din otoritesi temsilcileriyle görüşecek.

Diyarbakır’da Demokratik İslam Kongresi (DİK) öncülüğünde açlık grevlerine dikkat çekmek amacıyla İslami kimliğiyle bilenen siyasetçi, entelektüel, kanat önderi ve din alimlerinin katılımıyla düzenlenen toplantının sonuç bildirgesi açıklandı.

AKP KURUCUSU DA İNİSİYATİF İÇERİSİNDE

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Berdan Öztürk ve Eşbaşkanlık Divan üyeleri, AKP’nin kurucularından Fatma Ünsal Bostan, Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Musa Farisoğulları, Hüda Kaya, Nimetullah Erdoğmuş, İmam Taşçıer, Saliha Aydeniz, Ömer Faruk Gergerlioğlu, Şeyh Said Derneği, İlim-Der, İnsan ve Özgürlük Partisi temsilcileri ve kanaat önderleri ile İslami kimlikli entelektüelin yanı sıra çok sayıda din aliminin katılımıyla yapılan toplantının sonuç bildirgesi basın toplantısıyla açıklandı.

MUSAMAHA İLE BİRBİRİNE BAKMA ŞİMDİ ELZEMDİR

Bediüzaman Saîd-î Nursî’nin “Medar-i niza bir mesele varsa meşveret ediniz. Çok sıkı tutmayınız. Herkes bir meşrepte olamaz. Müsamaha ile birbirine bakmak şimdi elzemdir” sözünün yazılı olduğu pankart ile “Leyla ve açlık grevi direnişlerine ses ver!”, “Ölüm değil, çözüm, hukuk ve adalet işlesin tecrit kırılsın, kimse ölmesin!” pankartlarının asıldığı salonda toplantının sonuç bildirgesini açıklayan HDP Milletvekili Faruk Gergerlioğlu, “Açlık Grevlerine Vicdani Çözüm İnisiyatifi” kurduklarını duyurdu.

3 BİN KİŞİ AÇLIK GREVİNDE

MA’nın haberie göre, toplantının Türkiye’nin dört bir yanından katılımcılarla gerçekleştiğine dile getiren Gergerlioğlu, açlık grevlerinin İmralı’da uygulanan tecrit nedeniyle başladığını ve aynı gerekçeyle devam ettiğini söyledi. Demokratik Toplum Kongresi Eşbaşkanı ve HDP Milletvekili Leyla Güven’in başlatmış olduğu açlık grevlerinin Türkiye’deki cezaevlerinde 3 bin kişinin katılımıyla yurtiçi ve yurtdışında devam ettiğini hatırlatan Gergerlioğlu, açlık grevlerinin kritik aşamaya geldiğinin altını çizdi.

ARD ARDA ÖLÜM VAKALARI YAŞANABİLİR

“Açlık grevleri Türkiye’nin en önemli sorunudur” diyen Gergerlioğlu, “Binlerce insanın hayatı mevzubahistir. Gereken önlemler alınmazsa yaşam hakkını ihlal eden ölüm vakaları art arda gelebilir ve bu Türkiye toplumu için kesinlikle kabul edilebilir bir durum değildir. Kürt’üyle, Türk’üyle, Müslüman’ıyla, Hıristiyan’ıyla, toplumun her kesiminin bu açlık grevlerinde bir çözümü mutlak surette bulması ve önermesi gerekmektedir” diye konuştu.

PAPALIK VE DİYANET’E YARDIM ELİ ÇAĞRISI

Açlık grevlerinin mutlak bir çözümle sonuçlanması için ellerinden geleni yapacaklarını anlatan Gergerlioğlu, her kesimin katılımıyla kurdukları inisiyatifin açlık grevlerine vicdani çözüm önerdiğini belirtti. Gergerlioğlu şunları söyledi: “Bizim çağrımız Türkiye ve dünyayadır. Gelin Türkiye’de sorunun çözümü için açlık grevlerinde sıkıntı içerisinde olan insanlarımıza bir yardım eli ve bir vicdan eli uzatın diyoruz. Hristiyan’ı, Yahudi’si, Müslüman’ı, Ateisti Türkiye ve dünyadaki kesimlere sesleniyoruz. Gelin bu büyük insani sıkıntıya, annelerin büyük bir üzüntüyle izlediği açlık grevlerine insani, vicdani ve hukuki bir çözüm bulalım. İktidarın çözümsüz tavrına karşı tüm insanlığı çözüme çağırıyoruz.”

Erdoğan’ın ‘Türkiye İttifakı’ söylemi yenilenecek İstanbul seçimi hazırlığı mı?

Politika

Ümit Özdağ ‘Fetö’ diye diye gitti

İyi Parti kurucusu Ümit Özdağ, partisinden istifa etti. Genel Başkan Meral Akşener, Özdağ’a siyasi hayatında başarılar diledi ve “Temel hakem millettir” dedi.

BOLD – İyi Parti’nin kurucularından İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında partiden istifa ettiğini açıkladı. Ümit Özdağ, cemaate mensup kişilerin partide bulunduğunu öne sürerek İyi Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu için “Fetö ile iltisaklıdır” iddiasını tekrarladı. Özdağ, sözlerini şöyle sürdürdü: “Akrabalarınızın hemen hemen hepsi Fetö ile ilintiliyse, telefon kayıtlarınızda Fetö’nün üst düzey yöneticileriyle telefon görüşmeleri varsa ve bu görüşmelerin birisinde ‘Ümit Özdağ’a bilgi verilmesini engelleyin, Kazakistan’da şu iş adamı Özdağ ile bilgi paylaşıyor onu susturun’ diye talepte bulunuyorsa, evet bu arkadaş Fetö ile iltisaklıdır.”

İyi Parti Rize İl Başkanı Ayşegül Özyanık hakkında “gizlilik kararı olan bir Fetö soruşturması” olduğunu öne süren Özdağ, Rize’de partinin Güneysu İlçe Başkanı Ali Rıza Öztürk’ün bu soruşturmanın olduğunu açıkladığı için görevden alındığını savundu.

Ümit Özdağ, ayrıca İyi Parti’yi yönetenlerin partiyi, CHP’nin uydu partisi haline getirdiklerini de söyledi. “Cumhur İttifakı’nın var olma nedeni İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in tek başına seçime girmeye cesaretinin olmamasıdır” diyen Özdağ, kararını şu sözlerle duyurdu: “HDP ile aynı masada oturanlarla, Türkiye’nin Suriyeli mültecilerle örtük şekilde istila edilmesine karşı çıkmayanlarla, Atatürkçüleri ve Türk milliyetçilerini aldatanlarla aynı partide bulunmam mümkün değildir. İyi Parti’den istifa ediyorum.”

SİYASİ HAYATINDA BAŞARILAR…

Genel Başkan Meral Akşener ise, Özdağ’ın istifa açıklamasını yaptığı sırada Eskişehir’de esnaf ziyaretindeydi. Gazetecilerin Özdağ’ın istifa kararı ve yaptığı açıklamayla ilgili sorularını yanıtladı. Akşener, şu ifadeleri kullandı: “Kendisine başarılar diliyorum, siyasi hayatında başarılar diliyorum. Bu an itibariyle yollar ayrılmış olduğu için, prensibimdir benim ayrı bir yol tutan hiçbir siyasiyi peşinen suçlamak, ona hakaret etmek gibi bir tavrım bugüne kadar olmadı. Bizden ayrılmış milletvekilleri dahil olmak üzere. Dolayısıyla milletin huzuruna çıkıp, milletimiz herkesi tartacak. Temel hakem millettir. Hep birlikte göreceğiz. Başarılar diliyorum. Hayatta başarılar diliyorum.”

BERABER PARTİ KURACAKLAR

İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu’nun Hizmet Hareketi ile ilişkili olduğu iddiasında bulunduğu gerekçesiyle disiplin kuruluna sevk edilen Ümit Özdağ, 16 Kasım’da partiden ihraç etmişti. Ankara 1. Asliye Hukuk Mahkemesi, 13 Ocak’ta Ümit Özdağ’ın İyi Parti’den ihracına ilişkin Disiplin Kurulu kararını iptal etmiş; Özdağ da bu kararla partiye geri dönmüştü. Partiden istifa eden bağımsız Adana Milletvekili İsmail Koncuk ise geçtiğimiz hafta parti kurma çalışması başlattığını ve Ümit Özdağ ile birlikte hareket ettiklerini söylemişti.

Okumaya devam et

Politika

Erdoğan: Türkiye’nin geleceğinde CHP’ye yer yok!

Tayyip Erdoğan, yeni anayasa için tüm kesimleri yapıcı katkı vermeye davet etti. “Türkiye’nin geleceğinde bu zihniyeti, yapısı ve üslubuyla CHP diye bir partiye yer olmadığını görüyoruz” dedi.

BOLD – AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısında CHP’yi hedef aldı. “CHP, yıllarca bu ülkenin vatandaşlarının bir bölümünü, Atatürkçülük, laiklik gibi kavramları kullanarak istismar etmişti. Bu partinin faşistlikte, bağnazlıktaki yüzünü ortaya çıkarıyor” ifadelerini kullandı. Konuşmasında yeni anayasa çalışmalarına tüm kesimlerin desteğini isteyen Erdoğan, Türkiye’nin geleceğinde CHP’ye yer olmadığını açıkladı. Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

 • CHP artık kendi derdine düşmüştür.
 • Bu partinin gerçek yüzünü göstermek için kendilerini muhatap alıp, cevap vermek durumunda kalabiliyoruz.
 • Türkiye’nin geleceğinde bu zihniyeti, yapısı ve üslubuyla CHP diye bir partiye yer olmadığını görüyoruz.
 • İktidar yolunu darbede, dış destekte gören bir anlayış çökmeye mahkumdur.
 • Miletlimiz siyasi tercihini belirlerken kadrolara ve programlara da bakar.
 • Milletimizin geleceğini aydınlatacak reform programlarıyla çıkıyoruz.
 • İktidarda olmamıza rağmen reform gündemine en sıkı biz sarılıyoruz.
 • Sessiz devrimlerle ülkemizin demokratik ve ekonomik çehresini değiştiren biziz.
 • AB üyelik süreci vesilesiyle hak ve özgürlükleri genişleten düzenlemeleri hayata geçiren biziz.
 • Son birkaç yıldır yaptığımız reformlar dahi birer destandır.
 • Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini ülkemize biz kazandırdık.
 • Yargı reformu strateji belgesi son dönemdeki en önemli hukuk reformuydu.
 • İnsan hakları eylem planını paylaştık, ekonomik reform paketini de açıklayacağız.
 • Cumhur İttifakı olarak anlayış birliği içinde attığımız yeni ve sivil anayasa adımımız herkesi ilgilendiren bir tekliftir.
 • Tüm kesimleri bu sürece yapıcı katkı vermeye davet ediyoruz. Kimseden destek gelmese de biz kendi hazırlığımızı milletin takdire sunacağız.
 • Biz ülkemizi gelecek asrını düşünürken, şehirlerimizi yeniden 25-30 yıl öncesine döndüğünü görmekten üzüntülüyüz.
 • CHP’nin yönetimindeki büyükşehir ve ilçe yönetimleri yeniden çöp, çukur devrini hortlatmışlardır.
 • Biz bunların gerçek yüzünü Cumhuriyet yürüyüşlerinde, Gezi’de, 15 Temmuz’da gördük.
 • Boğaziçi meselesi başta olmak üzere çıkarlarına dokunduğumuz yerlerde gördük.
 • Marjinal ve çarpık ideolojilerini topluma dayatmaktır.
 • Kendilerine boyun eğmeyen herkese saldıran, küçümseyenlere meydanı bırakmadık.
 • Bunlarla mücadele ederken ülkemizi kalkındırma kararlılığımızdan taviz vermeyeceğiz.
 • Türkiye sağlık krizinin yaşandığı yılda büyümesini sürdüren az sayıda ülke arasında yer aldı.

Okumaya devam et

Politika

İyi Parti’de fezleke çatlağı büyüyor: Ağıralioğlu ‘evet’ diyecek

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, fezlekeler konusunda AKP’nin oyununa gelmeyeceklerini söylerken İyi Partili Yavuz Ağıralioğlu, HDP’li vekillerin fezlekelerine ‘evet’ oyu vereceğini açıkladı.

BOLD – İyi Parti İstanbul Milletvekili Yavuz Ağıralioğlu, katıldığı canlı yayında İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in fezlekeler konusundaki açıklamalarının aksi yönünde açıklamalar yaptı.

FEZLEKELER İYİ PARTİDE KRİZE DÖNÜŞTÜ

Meclis gündemine gelen HDP milletvekillerinin fezlekeleri, İyi Parti’de krize dönüştü. HaberTürk’te yayımlanan Türkiye’nin Nabzı programına katılan Yavuz Ağıralioğlu, “Biz, gençlik yıllarımızdan itibaren teröre karşı şuurlu ve gözü açık bir hayat yaşadık. Terörle ilgili hassasiyetimiz de çok net ve bellidir. Milim sapmadık. Fezleke oylamalarına da tamamen aklım, kalbim, vicdanım ve gözüm açık elimi kaldıracağım ve evet diyeceğim” açıklamasında bulundu. Ağıralioğlu daha önce de HDP fezlekeleri konusunda Akşener ile farklı açıklamalar yapmıştı.

AKŞENER: İYİ PARTİ SİYASİ HESAPLARA MEZE OLMAZ

İyi Parti Grup Toplantısı’nda dün konuya ilişkin konuşan Akşener, “Mesela İyi Parti, terörden siyaset devşirme peşinde olanların ipiyle, kuyuya inmez. Mesela İyi Parti, adaleti, siyasi hesaplarına meze yapmaya kalkanlara, alkış tutmaz. Mesela İyi Parti, milletin derdi konuşulmasın diye önüne getirilen fezlekelere, gözü kapalı el kaldırmaz” demişti. Akşener’in bu sözlerini tek alkışlamayan vekil ise Ağıralioğlu olmuştu.

ABD’deki ‘Stop Erdoğan’ ilanı AKP’yi kızdırdı

 

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0