Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Ertuğrul Kürkçü: Türkiye ittifakı teklifi CHP’yi çürümüş diktatörlüğe ortak etme çabasıdır

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Onursal Başkanı Ertuğrul Kürkçü, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Türkiye ittifakı’ teklifini değerlendirdi. “Yıkılmaya başlayan çürümüş diktatörlüğüne CHP’yi ortak etme çabası içerisinde. Tayyip Erdoğan ile yürünemez. AKP’yi çok büyük bir güç mücadelesinin sarsacaktır” dedi.

MHP ile suç ittifakı yapan Tayyip Erdoğan’ın şimdi at değiştirmek derdinde olduğunu dile getiren Kürkçü, “CHP’yi bu sürece ortak edebilir mi? Ben buna ihtimal vermiyorum. Teklif edilen yeni ortaklığa CHP ‘evet’ dediğinde bu satrancın en büyük kaybedeni olur” ifadelerini kullandı.

CHP ERDOĞAN’IN KÖLESİ HALİNE GELİR

Kürkçü, “O yüzden feraset, birazcık derin görüş varsa CHP (bu ittifak teklifini) elinin tersiyle geri çevirecektir. Çünkü bu hem Tayyip Erdoğan’ın temize çıkarılması demektir hem de Kürtlere sömürge statüsü dayatılmasında CHP’nin ortaklığının istenmesi demektir ki, CHP’yi muhtemel bir ortak durumuna getiren şey Kürtlerin desteğidir. Kürtler desteği çektiği an, bu kez CHP, Bahçeli’nin kölesi haline gelmiş olan Erdoğan’ın kölesi haline gelir” şeklinde konuştu.

ÇÖKMEK ÜZERE OLAN KRALLIĞINI KURTARMA ÇABASI

Kürkçü şunları dile getirdi: “Türkiye İttifakı toplumun gerçek meseleleri ve gerçek çözümler için yapılmış bir teklif değildir, çökmek üzere olan bir krallığın yıkımdan kurtarılması, padişahlığın çökmesinin memleketin çökmesi olarak takdim edilerek tüm yurttaşların telaşa kaptırılarak bu sürece dahil edilmeleri ve dolayısıyla bu noktada CHP’nin bu çürümüş diktatörlüğe ortak edilme çabasıdır.”

ERDOĞAN’IN İPİYLE KUYUYA İNİLMEZ

Tayyip Erdoğan ile yürünemeyeceğini ifade eden Kürkçü, “Tüm çözümsüzlüklerin merkezine, kendisini, ailesini ve suç örgütlerini yerleştirmiştir. Seçim süreci başladığından bu yana AKP’nin temel taktiği kanlı sokak kavgaları, şiddet, boy ölçüşmeler idi fakat muhalefet bunu savuşturdu. Kılıçdaroğlu’na yönelik tertip de hükümetin bilgisi dahilinde olan bir tertipti. Tayyip Erdoğan bu saldırıya esasen sahip çıkmıştır. Kendi kaderine doğru Amok Koşusu ile devam edecektir Erdoğan, bence o kaderden kendini ayırmak (muhalefet için) başlıca tedbirdir” dedi.

31 MART’TA FİYAKASI BOZULDU

Yeni parti kuracakları söylenen AKP içi muhalefeti de değerlendiren Kürkçü, “Abdullah Gül, Ali Babacan gibiler bugüne kadar seslerini çıkaramıyordu çünkü Tayyip Erdoğan hegemonik bir güç ve istihbarat ile polis şiddetini elinde tutuyordu. Bu seçimlerle birlikte fiyakası bozuldu, yüzünde artık kocaman bir ustura kesiği vardır. Façası bozulmuştur. Façası bozulmuş olan Erdoğan’ı dinlemek ya da ondan korkmak için çok fazla sebebi kalmamış olanlar, içlerinde taşıyageldikleri görüşleri açığa vuracaklardır” ifadelerini kullandı.

AKP’Yİ ÇOK BÜYÜK BİR GÜÇ MÜCADELESİ SARSACAK

Kürkçü, “AKP’yi çok büyük bir güç, hegemonya mücadelesi sarsalayacaktır. Erdoğan bugüne kadar muhaliflerini tokatlayarak, döverek, küfrederek, görevden alarak susturabildi ancak şimdi itirazlar o kadar çok farklı yönden geliyor ki, bu şekilde onlara yanıt veremez. Onlarla tokat mesafesinde değil. AKP bir parti değil artık, eskiden öyleydi belki. Şu an AKP, Tayyip Erdoğan, ailesi, efradı ve sadık bendelerinden oluşan bir paramiliter teşkilattır.” dedi.

ESKİ AKP HÜLYASINI SESLENDİRİYORLAR

Kürçkü sözlerini şöyle noktaladı: “Babacan ve diğerlerinin çıkışlarını şöyle okumak gerek: Onlar, eski AKP hülyasına seslenmekteler. Ne Davutoğlu ne diğerleri teşkilatta eli olan insanlar değil. Sırtlarında yük taşıyıp bir partiyi sıfırdan inşa etmiş, mahalle mahalle dolaşmış insanlar değil. Onlar paraşütle bu partiye gelmiş isimlerdir. Nüfuzları nispeten dardır.”

İttifak önerilerine HDP’de katıldı ‘Demokrasi İttifakı’ önerisi

Politika

Meral Akşener’den HDP çıkışı

Meral Akşener, Meclis’e gönderilen fezlekeler konusunda net konuştu. “Bu utanmazlığa geçit vermeyeceğiz” diyen Akşener, milletin hür iradesine saygı duyacaklarının altını çizdi.

BOLD – İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada HDP fezlekeleri ile ilgili açıklama yaptı. “Elbette bu utanmazlığa geçit vermeyeceğiz. Elbette milletimizin hür iradesine saygı duyacağız. Elbette siyasi şovun değil, hakkın ve hakikatin yanında duracağız.”

İşte o açıklamalar…

Okumaya devam et

Politika

5 partiden 8 milletvekilinin 10 dokunulmazlık fezlekesi Meclis’te

HDP, CHP, MHP, AKP ve DBP’den 8 milletvekiline ait toplam 10 dokunulmazlık fezlekesi TBMM’ye ulaştı. HDP’li Feleknas Uca’nın 3 dosyası var.

BOLD – CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun fezlekesi ile birlikte 10 adet dokunulmazlık fezlekeleri Meclis’e ulaştı. Berberoğlu’nun yanı sıra Yasama Dokunulmazlığının Kaldırılması Hakkında Cumhurbaşkanlığı Tezkereleri, TBMM Anayasa ve Adalet Karma Komisyonuna sevk edilen milletvekilleri şöyle:

 • HDP Mersin Milletvekili Fatma Kurtulan
 • HDP Batman Milletvekili Feleknas Uca
 • HDP Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer
 • HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni
 • DBP Diyarbakır Milletvekili Salihe Aydeniz
 • MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı
 • AKP Muğla Milletvekili Mehmet Yavuz Demir

Gelen dosyalar arasında Feleknas Uca’nın 3 dosyası bulunuyor. Kısa süre önce HDP’li 9 vekil, ardından da 28’i HDP’li vekillere ait olmak üzere toplam 33 fezleke Meclis Başkanlığına ulaşmıştı.

Okumaya devam et

Politika

HDP’den “Meclis’te el kaldırmaya hazırlanan darbecilere” uyarı

HDP, dokunulmazlık ve parti kapatma tartışmalarına ilişkin sert bir açıklama yaptı. “Bugün Meclis’te el kaldırmaya hazırlanan darbecilerin, dün Meclis’e tanklarla yürüyen darbecilerden farkı yok” denildi.

BOLD – Halkların Demokratik Partisi (HDP), 28 Şubat-1 Mart arasında Merkez Yürütme Kurulu (MYK) ve Meclis grubunda yapılan toplantıların sonuçlarını yazılı bir açıklama ile duyurdu. “Bugün Meclis’te el kaldırmaya hazırlanan darbecilerin dün Meclis’te tanklarla yürüyen darbecilerden farkı yoktur” başlığıyla paylaşılan açıklamada, “Diz çökmüyoruz, boyun eğmiyoruz. Mutlaka başaracağız!” ifadelerine yer verildi. HDP’nin açıklaması şöyle:

 • Yaşadığımız karanlık süreç sadece HDP’yi değil, tüm toplumsal ve siyasal muhalefeti yakından ilgilendirmektedir.
 • Susturulmak istenen, iktidar bloku dışındaki herkestir, Türkiye’de demokrasi isteyen bütün toplumsal kesimler ve muhalefet partileridir.
 • O nedenle iktidarın politikalarından zarar görenler, ancak hep birlikte direnerek ve sesimizi yükselterek, mücadeleyle bu çıkmazı aşabiliriz.
 • Şunu bir kez daha vurgulamak isteriz ki, iktidar blokunun baskılarına asla boyun eğmeyecek, tersine demokratik direnişi yükselterek demokratik siyasal mücadelemizi mutlaka başarıya ulaştıracağız.
 • Türkiye halklarına tekçiliği, eşitsizliği, adaletsizliği, cinsiyetçiliği ve emek sömürüsünü dayatan AKP-MHP iktidarına karşı, demokratik cumhuriyet mücadelemizi ilmek ilmek örmeye devam edeceğiz.
 • Partimiz, Türkiye halklarının geleceği için üstlendiği sorumluluğu sonuna kadar kararlılıkla götürecektir.
 • Bugün tüm yaşam alanlarını kar hırsı ve baskılarla yaşanmaz kılan bu iktidar blokuna karşı mücadelemiz devam ediyor.
 • İktidar bloku açısından demokrasinin bugünkü tanımı, devletin ve kamu yönetiminin imkanlarının iktidardaki azınlık için kötüye kullanılmasıdır.
 • Buna ‘hayır’ diyoruz.
 • Zulmün, adaletsizliğin, hukuksuzluğun, zorbalığın ve faşizme yürüyüşün üssü haline gelen AKP-MHP iktidarına karşı HDP; eşitliğin, adaletin, ortak mücadele ve ortak yaşamın demokratik odağıdır.
 • 4 Kasım 2016’da partimize yapılan dokunulmazlık darbesine karşı kararlı ve direngen duruşumuz bugün de aynı kararlılıkla sürmektedir ve sürecektir.
 • AKP-MHP iktidarı, bu kararlı duruştan bir ders çıkaramamış olacak ki, parti kapatma söylemlerinden tutalım, dokunulmazlıkların kaldırılmasına, milletvekilliklerinin gaspı ve kadın temsiliyetine darbe vurulmasına; rehin alma siyasetinden uyduruk fezlekeler düzenlemeye kadar türlü hile, oyun ve yalana başvurmaktadır.
 • Bugün Meclis’te el kaldırmaya hazırlanan darbecilerin, dün Meclis’e tanklarla yürüyen darbecilerden farkı yoktur.
 • Yürütmeye ve iktidara bağlı, taraflı yargının hazırladığı fezlekeler ve çıkarılan yargı kararları ile Meclis’te siyasal darbe hazırlığı yapanların planlarını boşa çıkarmak ve demokrasiye alan açmak için üzerimize düşen ciddi sorumluluğun bilincindeyiz.
 • Saraylarda hazırlanan siyasal darbe planlarını Meclis’te etkisiz hale getirmek, Türkiye halklarının demokratik geleceği için siyasal ve toplumsal muhalefetin de tarihi sorumluluğudur.
 • Halkın TBMM’ye gönderdiği her bir milletvekilinin demokrasi sınavından başarıyla geçmesinin yolu, HDP’nin demokratik siyasetten tasfiye edilmesi planlarının karşısında durmaktır.
 • Seçilmiş iradeye, Kürt halkının ve Türkiye demokrasi mücadelesinin siyasal iradesine yönelik hazırlanan fezleke oyunları bir demokrasi ayıbıdır ve amasız fakatsız reddedilmelidir.
 • Geçmiş hataların tekrarı Türkiye’ye kaybettirecektir. Bölgesel barışın tesisi için çalışacağız…
 • AKP-MHP iktidarı sadece Türkiye içinde değil, sınırların dışında da gerginlik peşinde, bölgeyi istikrarsızlık, şiddet, savaş ve on yıllarca sürecek toplumsal ayrışmalarla karşı karşıya bırakmaktadır.
 • Bu emellerini gerçekleştirmek için ülkenin evlatlarını ölüme sürüklemekte, halkı ise daha fazla açlığa ve yoksulluğa mahkûm etmektedir; ölüm ve açlık politikaları ile siyaseti ve demokrasiyi vesayet altında tutmaya çalışmaktadır.
 • AKP-MHP iktidarının saldırganlığının nedeni, iktidarı kaybetme korkusudur.
 • İktidar bloğu, demokratik yöntemlerle iktidarda kalma şansı olmadığını adı gibi bildiğinden, tecrit zihniyetinde ve kayyım rejiminde ısrar etmektedir.
 • Türkiye halkları, HDP’nin direniş geleneğinin stratejik aklıyla bütünleşmiş olduğundan emin olmalıdır.
 • HDP iktidar blokunun her saldırı hamlesine vereceği yanıtla, iktidarın politikalarını boşa çıkartacak; demokrasiyi Türkiye halkları ile birlikte kazanacaktır.
 • Hiçbir baskı, despotik yöntem ve çöktürme planı HDP’yi bu mücadelesi ve kararlılığından vazgeçiremeyecektir.
 • Yalan iktidarının yaydığı karanlık, hakikatin ışığına dayanamayacaktır.
 • Tarih şahittir: Bugüne kadar Kürt halkı ve Türkiye demokrasi güçleri diz çökmedi, boyun eğmedi. Bugünden sonra da demokratik bir cumhuriyeti kazanmak ve var etmek için mücadele edeceğiz. Mutlaka başaracağız.

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0