Bizimle iletişime geçiniz

Teknoloji

Dünya’nın kutupları neden sürekli hareket eder?

ABD'de yapılan bir araştırma, manyetik kuzey kutbunun neden hareket ettiğinin anlaşılabileceğini ve bu hareketlerin nasıl tahmin edileceğinin öğrenilebileceğini ortaya koydu.

Dünya’nın kuzey manyetik kutbu hareket halinde ve bu hareketlerin takibi her zaman için doğru bir şekilde yapılamıyor. Ancak yeni bir araştırma ile kuzey manyetik kutbundaki değişimleri tahmin etmek mümkün olabilir.

Dünya’nın manyetik alanı, gezegendeki yaşam için kritik bir öneme sahip. Minnesota Üniversitesi’nde sismolog olan Justin Revenaugh’ya göre Dünya’nın manyetik alanı, gezegeni ölümcül ve yıkıcı Güneş radyasyonlarından koruyor.

Dünya’yı Güneş’ten gelen radyasyonlardan koruyan bu manyetik alan sabit değil. Dünya’nın kuzey manyetik kutbu (coğrafi kuzey kutbu ile aynı değil), her yıl yaklaşık olarak 48 kilometre kadar kuzeye doğru hareket ediyor.

Yayımlanan yeni bir araştırmaya göre, manyetik kuzey kutbunun neden hareket ettiği anlaşılabilir ve bu hareketlerin nasıl tahmin edileceği öğrenilebilir.

Dünya’nın manyetik alanının var olmasını sağlayan ve gezegenin dış çekirdeğinde bulunan sıvı nikel ve demirde yaşanan periyodik ve bazen rastgele olan bu değişimler, manyetik alanda tuhaflıklara sebep olabiliyor.

Manyetik alanın, manyetik kutuplar ve Dünya’nın çekirdeği arasından geçen lastik bantlar olduğu düşünülürse, çekirdekteki değişimlerin bu lastik bantları farklı yerlere çekiştirdiği söylenebilir. İşte bu jeomanyetik çekiştirmeler, kuzey manyetik kutbunun değişmesine ve bulunduğu pozisyondan oldukça uzaklaşmasına sebep oluyor.

Bu zamana kadar bu manyetik alan değişimlerini tahmin etmek oldukça zordu. Ancak jeofizikçi Julien Aubert ve Christopher Finlay, süper bilgisayarlarla Dünya’nın çekirdeğinin fiziksel durumunu simüle ettiler.

Araştırmacılar, gezegenin iç kısmından dışa doğru hareket eden ısı hareketleri olduğunu ve bunun da manyetik alanı etkilediğini biliyordu. Yaptıkları araştırmanın sonuçlarıysa çekirdekte bulunan sıvı haldeki demirin, bazen ısı hareketlerinin daha sıcak ve parlak olmasına sebep olduğunu ortaya çıkardı.

Manyetik kuzeydeki hareketleri takip etmek, navigasyon sistemlerini World Magnetic Model’e (WMM) göre ayarlayan Amerikan ve Avrupa orduları için oldukça önemli. Ayrıca bu model, ticari havayolları ve akıllı telefonlar tarafından da kullanılıyor.

Bu gibi sebepler yüzünden British Geological Survey ve National Oceanic and Atmospheric Administration, her 5 yılda bir WMM’yi güncellemek durumunda kalıyor. Ancak Aubert’in söylediğine göre jeomanyetik sarsıntılar, periyodik güncellemelerdeki doğruluk payını zorlaştırıyor.

Aubert ve ekip arkadaşlarının geliştireceği yeni model, Dünya’nın manyetik alanının değişimlerini öngörerek bu problemlerin çözülmesine yardımcı olabilir.

Teknoloji

Elon Musk insan beynini bilgisayara bağlayacağı tarihi açıkladı

Elon Musk, insanlık için bir dönüm noktası olarak gösterilen deneyler için tarih verdi. İnsan ve bilgisayar arasında doğrudan bağlantı kuracak olan Neuralink çipinin insanlı deneylerine bu yılın sonlarında başlanması planlanıyor.

BOLD – Elon Musk, sosyal medyadan yaptığı açıklamayla dikkatleri bir kez daha üzerine çekti. Musk, beyni bilgisayara doğrudan bağlamayı planlayan çalışmaların insanlı deneylerine yıl sonunda başlanabileceğini açıkladı.

İNSANLI DENEYLER İÇİN İZİN BEKLENİYOR

Neuralink,  geçtiğimiz yıl kamuoyuna tanıtıldığında büyük ses getirmişti. Hatta ABD Gıda ve İlaç İdaresi çipi ‘çığır açan cihaz’ olarak isimlendirdi. Buna karşın henüz insan üzerinde deney yapılmasına imkan verecek izinleri verilmedi.

DENEY TARİHİ İÇİN HEDEF YIL SONU

Twitter üzerinden sorulara cevap veren Musk, “Neuralink implant güvenliğini sağlamak için çok sıkı çalışıyor ve ABD Gıda ve İlaç Dairesi ile yakın iletişim içerisindeler. İşler iyi giderse, bu yılın sonlarında ilk insan deneylerine başlayabiliriz” ifadelerini kullandı.

Neuralink’i geçtiğimiz yıl tanıtan milyarder girişimci, beyin implantının; hafıza kaybı, depresyon ve görme engeline kadar çeşitli nörolojik sorunları ve omurga yaralanmalarını çözebileceğini iddia etmişti.

Musk’ın 2016 yılında hayata geçirdiği  Neuralink adlı şirketin amacı çok yüksek bant genişliğine sahip beyin-makine ara yüzleri geliştirmek.

MUSK ÇALIŞMALARIYLA DİKKAT ÇEKİYOR

Diğer yandan Musk’un sahibi olduğu SpaceX firması yaklaşık 10 gün önce uzaya tek seferde 143 uydu fırlatarak rekor kırdı. Uyduların 133’ü ticari ve devlet uydusu. 10’u ise Starlink uydusu. Daha önceki rekor ise 104 uydu ile Hindistan’a aitti.

SpaceX’in yanı sıra elektrikli otomobil Tesla ve toplu taşımada çığır açmayı hedefleyen Hyperloop’un da sahibi olan Elon Musk, Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’un  ardından dünyanın en zengin ikinci insanı olma unvanına sahip.

Okumaya devam et

Teknoloji

Tepkiler sonrası WhatsApp, yeni gizlilik sözleşmesini 3 ay erteledi

Kullanıcılarını zorladığı yeni gizlilik sözleşmesi nedeniyle tepkilerin hedefi haline gelen WhatsApp, geri adım atarak daha önce 8 Şubat’ta geçileceğini açıkladığı yeni sözleşmeyi 15 Mayıs’a erteledi.

BOLD – Kullanıcılara getirilen veri paylaşma zorunluluğu tartışmaları üzerine, mesajlaşma uygulaması Whatsapp’tan erteleme açıklaması geldi. Yapılacak değişiklik 15 Mayıs’a ertelendi.

Sosyal medya platformu Facebook’un bünyesinde bulunan WhatsApp, verilerini Facebook ile paylaşmayan kullanıcılarına yasak getirmeye hazırlanıyor. Kullanıcılarını zorladığı yeni gizlilik sözleşmesi nedeniyle tepkilerin hedefi haline gelen WhatsApp,  önce güncellemenin kabul edilmesi için son tarih olan 8 Şubat’ta kimsenin hesabının silinmeyeceğini açıkladı, şimdi de yapılacak değişikliği daha iyi anlatabilmek için 15 Mayıs’a ertelediğini duyurdu.

20 yıllık AKP iktidarının utancı: Yoksulluk intiharları!

Okumaya devam et

Teknoloji

Whatsapp’a alternatif arayanlara siber güvenlik uzmanından tavsiyeler

Gazeteci Fatih Akalan, güvenlik politikasını değiştireceğini açıklayan Whatsapp’a alternatif arayan kullanıcılar için ‘Hangi uygulamayı kullanmalı?’ sorusunu konunun uzmanına sordu.

BOLD  – Dünya çapında milyarı geçen kullanıcıya sahip haberleşme uygulaması Whatsapp’ın yaptığı açıklama günlerdir tartışılıyor. Whatsapp, yeni kullanıcı sözleşmesi ile gizlilik politikasını değiştirme kararı aldığı açıkladı. Kararın ardından, Türkiye ve dünyada Whatsapp’ın artık güvenli olmadığını düşünen insanlar başka uygulamalara yönelmiş durumda. En çok zikredilen uygulamalar ise Signal, Telegram, BİP..

HANGİSİNİ KULLANMALI

Peki Whatsapp gerçekten güvenli değil mi? Hangi uygulama daha güvenli. Gazeteci Fatih Akalan Whatsapp’ın yaptığı açıklamayla alevlenen tartışma sonrası ‘Hangi uygulamayı kullanmalı?’ sorusunu siber güvenlik uzmanı Selçuk Şahin’e sordu.

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0