Bizimle iletişime geçiniz

Teknoloji

Evrende, düşünülenden çok daha fazla “su dünyası” olabilir

Bilim insanları, galakside su dünyaları adı verilen ötegezegenlerin bir hayli fazla olduğunu düşünüyor. Bu gezegenlerden bazılarının yüzde 50'si su ve okyanusların derinlikleri binlerce kilometreye ulaşabiliyor.

Yeni bir modele göre evrende çok fazla su dünyası bulunuyor ve bu gezegenlerdeki okyanusların derinlikleri binlerce kilometreye ulaşabiliyor.

Bilim insanları, galakside devasa tek bir okyanusla kaplı olan ve su dünyaları adı verilen ötegezegenlerin bir hayli fazla olduğunu düşünüyor. Geliştirilen yeni bir simülasyona göre bu su dünyaları yalnızca yaygın değil, ayrıca oldukça bereketli. Bu su dünyaları, yüzlerce hatta binlerce kilometre derinlikte okyanuslara sahip.

Proceedings of the National Academy of Sciences’ta yayımlanan bir araştırma, Samanyolu’nda su dünyalarının oldukça sık bulunduğu tezini destekliyor. Harvard Üniversitesi’nden Li Zeng ve ekip arkadaşları, bir bilgisayar simülasyonu kullanarak Neptün altı büyüklüğündeki gezegenlerin muhtemelen su dünyaları olduğunu gösteren yeni veriler sundu.

Gezegensel formasyon modellerine göre su dünyaları, diğer bir deyişle okyanus dünyaları, gerçekten var ve gezegenlerin sayısı oldukça bol. Hatta 2017’de yayımlanan bir araştırmaya göre, en yaşanabilir Dünya benzeri gezegenler olarak su dünyaları seçildi.

Kepler ile yapılan gözlemler ve diğer gözlemevindeki gökbilimciler tarafından incelenen ötegezegenlerden toplanan verilere göre, iki adet dominant ötegezegen türü bulunuyor ve bu gezegenlerin ölçekleri Dünya’nın bir ile dört katı arasında değişiyor.

Bu ötegezegen türlerinden bir tanesinin yüzeyindeki kayalık diğerlerine göre daha fazla ancak nispeten daha düşük yoğunlukta ve orta bir boyuta sahip.

Araştırmacıların asıl ilgisini çeken ise ikinci türdeki gezegenler. Bunun sebebiyse araştırmacıların üç ihtimal arasında kalmış olması:

Birinci ihtimalde bu gezegenlerin hidrojeni bol bir atmosferle çevrili, kayadan oluşan bir çekirdeğe sahip oldukları düşünülüyor.

İkinci ihtimali düşünen araştırmacılar, bu ötegezegenlerin katı ya da sıvı halde ciddi anlamda suya sahip olduklarını tahmin ediyor.

Son ihtimaldeyse araştırmacılar bu iki ihtimalin de bir arada bulunabileceği bir senaryoyu öngörüyor.

Geleneksel düşünce bunların gaz cüceleri olduğunu, su dünyalarının gezegensel sistemlerin “kar hattı”nın (ana yıldızla arasında bulunan mesafe) uzağında olabileceğini söylese de yeni bilgisayar modellemesi bu Neptün altı gezegenlerin oldukça gösterişsiz atmosferlere sahip olduğunu söylüyor.

Bu arada gezegensel büyüme ve gelişme simülasyonları çoğu orta ölçekli gezegenlerin su dünyaları olduğuna işaret ediyor.

Yeni araştırmayla bulunan Neptün altı su dünyalarının toplam kütlesinin en az yüzde 25’i su yoğunluklu buz ve sıvılarla kaplı. Hatta bu gezegenlerden bazılarının yüzde 50’si su ile kaplı.

Kıyaslama yapmak gerekirse, Dünya kayalık yoğunluklu ve içerdiği su miktarı, kütlesinin yüzde 0,025’i kadar. Atmosferindeki su miktarı ise toplam kütlesinin milyonda biri kadar.

Li, Gizmodo’ya verdiği röportajda, “İstatistiksel olarak konuşacak olursak su dünyaları, Dünya benzeri kayalık gezegenlerden daha çok olabilir. Belki de her tipik Güneş benzeri yıldız bir ya da daha fazla su dünyasına sahip ve belki de bizim Güneş sistemimiz daha az tipiktir. Genel olarak konuşacak olursak, kayalıklı dünyalar ve su zengini Neptün altı gezegenlerin olduğu gezegen sistemleri, Samanyolu’nda bizim güneş sistemimizden çok daha fazla olabilir” dedi.

Dünya’nın bariz bir yüzeyi bulunuyor ancak Neptün altı su dünyalarında bu böyle olmayabilir. Toplam kütlesinin yüzde 25’i ile yüzde 50’si su olan bu gezegenler tamamen su altında olabilir. Li’ye göre bu gezegenlerin “belli bir yüzeyi olabilir de olmayabilir de…”

Teknoloji

Elon Musk insan beynini bilgisayara bağlayacağı tarihi açıkladı

Elon Musk, insanlık için bir dönüm noktası olarak gösterilen deneyler için tarih verdi. İnsan ve bilgisayar arasında doğrudan bağlantı kuracak olan Neuralink çipinin insanlı deneylerine bu yılın sonlarında başlanması planlanıyor.

BOLD – Elon Musk, sosyal medyadan yaptığı açıklamayla dikkatleri bir kez daha üzerine çekti. Musk, beyni bilgisayara doğrudan bağlamayı planlayan çalışmaların insanlı deneylerine yıl sonunda başlanabileceğini açıkladı.

İNSANLI DENEYLER İÇİN İZİN BEKLENİYOR

Neuralink,  geçtiğimiz yıl kamuoyuna tanıtıldığında büyük ses getirmişti. Hatta ABD Gıda ve İlaç İdaresi çipi ‘çığır açan cihaz’ olarak isimlendirdi. Buna karşın henüz insan üzerinde deney yapılmasına imkan verecek izinleri verilmedi.

DENEY TARİHİ İÇİN HEDEF YIL SONU

Twitter üzerinden sorulara cevap veren Musk, “Neuralink implant güvenliğini sağlamak için çok sıkı çalışıyor ve ABD Gıda ve İlaç Dairesi ile yakın iletişim içerisindeler. İşler iyi giderse, bu yılın sonlarında ilk insan deneylerine başlayabiliriz” ifadelerini kullandı.

Neuralink’i geçtiğimiz yıl tanıtan milyarder girişimci, beyin implantının; hafıza kaybı, depresyon ve görme engeline kadar çeşitli nörolojik sorunları ve omurga yaralanmalarını çözebileceğini iddia etmişti.

Musk’ın 2016 yılında hayata geçirdiği  Neuralink adlı şirketin amacı çok yüksek bant genişliğine sahip beyin-makine ara yüzleri geliştirmek.

MUSK ÇALIŞMALARIYLA DİKKAT ÇEKİYOR

Diğer yandan Musk’un sahibi olduğu SpaceX firması yaklaşık 10 gün önce uzaya tek seferde 143 uydu fırlatarak rekor kırdı. Uyduların 133’ü ticari ve devlet uydusu. 10’u ise Starlink uydusu. Daha önceki rekor ise 104 uydu ile Hindistan’a aitti.

SpaceX’in yanı sıra elektrikli otomobil Tesla ve toplu taşımada çığır açmayı hedefleyen Hyperloop’un da sahibi olan Elon Musk, Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’un  ardından dünyanın en zengin ikinci insanı olma unvanına sahip.

Okumaya devam et

Teknoloji

Tepkiler sonrası WhatsApp, yeni gizlilik sözleşmesini 3 ay erteledi

Kullanıcılarını zorladığı yeni gizlilik sözleşmesi nedeniyle tepkilerin hedefi haline gelen WhatsApp, geri adım atarak daha önce 8 Şubat’ta geçileceğini açıkladığı yeni sözleşmeyi 15 Mayıs’a erteledi.

BOLD – Kullanıcılara getirilen veri paylaşma zorunluluğu tartışmaları üzerine, mesajlaşma uygulaması Whatsapp’tan erteleme açıklaması geldi. Yapılacak değişiklik 15 Mayıs’a ertelendi.

Sosyal medya platformu Facebook’un bünyesinde bulunan WhatsApp, verilerini Facebook ile paylaşmayan kullanıcılarına yasak getirmeye hazırlanıyor. Kullanıcılarını zorladığı yeni gizlilik sözleşmesi nedeniyle tepkilerin hedefi haline gelen WhatsApp,  önce güncellemenin kabul edilmesi için son tarih olan 8 Şubat’ta kimsenin hesabının silinmeyeceğini açıkladı, şimdi de yapılacak değişikliği daha iyi anlatabilmek için 15 Mayıs’a ertelediğini duyurdu.

20 yıllık AKP iktidarının utancı: Yoksulluk intiharları!

Okumaya devam et

Teknoloji

Whatsapp’a alternatif arayanlara siber güvenlik uzmanından tavsiyeler

Gazeteci Fatih Akalan, güvenlik politikasını değiştireceğini açıklayan Whatsapp’a alternatif arayan kullanıcılar için ‘Hangi uygulamayı kullanmalı?’ sorusunu konunun uzmanına sordu.

BOLD  – Dünya çapında milyarı geçen kullanıcıya sahip haberleşme uygulaması Whatsapp’ın yaptığı açıklama günlerdir tartışılıyor. Whatsapp, yeni kullanıcı sözleşmesi ile gizlilik politikasını değiştirme kararı aldığı açıkladı. Kararın ardından, Türkiye ve dünyada Whatsapp’ın artık güvenli olmadığını düşünen insanlar başka uygulamalara yönelmiş durumda. En çok zikredilen uygulamalar ise Signal, Telegram, BİP..

HANGİSİNİ KULLANMALI

Peki Whatsapp gerçekten güvenli değil mi? Hangi uygulama daha güvenli. Gazeteci Fatih Akalan Whatsapp’ın yaptığı açıklamayla alevlenen tartışma sonrası ‘Hangi uygulamayı kullanmalı?’ sorusunu siber güvenlik uzmanı Selçuk Şahin’e sordu.

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0