Bizimle iletişime geçiniz

BOLD ÖZEL

Yılmaz’ın istifasının nedeni Gökçek’in kurmayları mı?

Yüzde 72 oyla seçilen Pursaklar Belediye Başkanı istifa etti. Gökçek döneminin bürokratlarını önemli konumlara getirmesinin istifayı tetiklediği iddia ediliyor..

BOLD- Sağlık problemleri nedeniyle istifa ettiğini açıklayan Pursaklar Belediye Başkanı Ayhan Yılmaz’ın istifa nedeninin, seçim sonrası belediyede göreve getirdiği, Melih Gökçek’in büyükşehir belediyesindeki kurmaylarının, AKP Genel Merkezi’nce hoş karşılanmaması olduğu iddia edildi.

Ankara kulislerinde konuşulanlara göre Melih Gökçek’in yakın çalışma ekibinde yer alan Ayhan Yılmaz, göreve gelir gelmez belediyedeki önceki dönemde görev yapan bütün müdürleri görevden aldı. Yerlerine ise Melih Gökçek döneminde Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde görev yapan isimleri getirdi.

PARTİ’DEN GELEN TEPKİLER İSTİFA NEDENİ

Bu durum AKP içinde çok hoş karşılanmadı. Parti içinden gelen tepkiler üzerine Yılmaz’ın, zaten istemeyerek oturduğu başkanlık makamından istifa ettiği ileri sürüldü. Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Özhaseki’nin, Yılmaz’ın istifa etmemesi için çaba harcadığı ama bunda başarılı olamadığı iddia edildi.

CEMİL ÇİÇEK VE ABDULKADİR AKSU ZİYARET ETMİŞTİ

Öte yandan seçimlerin ardından Melih Gökçek’le yakınlıkları bilinen TBMM eski Başkanı Cemil Çiçek ile Eski İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu’nun, Yılmaz’a birlikte yaptıkları ziyaret bir hayli dikkat çekici olarak yorumlandı.

GÖKÇEK KARŞITLARI İL BAŞKANLIĞINA DA KARŞI ÇIKMIŞTI

Yılmaz’ın AKP içerisinde bu grup ile arasındaki soğukluk 2014’lü yıllara kadar uzanıyor. Uzun süre Büyükşehir Belediyesi AKP Grup Başkan Vekilliği yapan Yılmaz’ın ismi 2014’de Ankara il başkanlığı için de geçmişti. Aynı zamanda il başkan yardımcısı da olan Yılmaz, 2014 seçimlerinde meclis üyeliğine aday olmadı. Teşkilatın da sevdiği isim olan Yılmaz’ın başkanlığına AKP içerisindeki Gökçek karşıtlarının defans yaparak başkanlığını engelledi.

ADAY OLMAK İSTEMEMİŞTİ MECBUR KALDI

Ayhan Yılmaz, Pursaklar belediye başkan adaylığına başından beri sıcak bakmadı. Gökçek’in görevden alınmasından sonra sosyal medya hesabından kibir, haset, hırs gibi konularda yaptığı ayet ve hadis paylaşımları ile üstü kapalı olarak partisini eleştirdi. Profiline Necmettin Erbakan’ın “Hiç kimse bu kapıdan kalbi kırık çıkmayacak” sözünü ekledi. 31 Mart öncesi yakın çevresine “Aday olmak istemiyorum. Ancak büyükşehir kaybedilirse suçu benden bilecekler. O yüzden mecburen aday oldum” dedi.

MAKAM ARACINI DEĞİŞTİRDİ

Yılmaz, başkanlıktan istifa etmeden önce son icraat olarak lüks makam aracını değiştirdi. Volvo marka aracını yerine Skoda araç aldı ve “Pursaklar Belediyesi olarak almış olduğumuz tasarruf kararları doğrultusunda makam aracımızı daha ekonomik bir araçla değiştirdik. Eski makam aracını satarak hem bütçemize katkı sağlayacağız hem de israfın önüne geçmiş olacağız” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’da vazgeçiremedi: AKP’li başkan “İçime sinmiyor” diyerek istifa etti

BOLD ÖZEL

3. dalga mı?: Korona hasta sayıları patladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, haftalık korona hasta sayılarını gösteren haritayı paylaştı. Türkiye’nin 81 ilinde de Kovid-19 hasta sayısı arttı.

BOLD – Bütün şehirlerde korona hasta sayısı arttı. En fazla artış ise Sinop’ta oldu. 100 bin kişide 160 hastanın görüldüğü Sinop’ta 27 Şubat-5 Mart haftasında 314,15 vaka tespit edildi. Bu oranla Sinop yüksek riskli şehirler kategorisinde yer aldı.

İSTANBUL VE ANKARA’DA DA ARTTI

Bold, Bakan Koca’nın paylaştığı 27 Şubat-5 Mart tarihli İllere Göre Haftalık Vaka Sayısı Haritasını bir önceki haftayla karşılaştırdı. Buna göre İstanbul’da 100 bin kişide 99,18 vaka görülürken yeni haritada 117,57’ye yükseldi. Ankara’da ise 100 bin kişide testi pozitif çıkan kişi sayısı 33,84’ten 54,83’e tırmandı. İzmir’de de tablo değişmedi ve bir haftada vaka sayıları hızlıca tırmandı.

Mavi kategorideki düşük riskli Doğu ve Güneydoğu illerinde de hasta sayılarında hızlı bir artış yaşandığı haritaya yansıdı.

21-26 Şubat İllere Göre Vaka Sayısı Haritası

BAKAN DETAY VERMEDİ

Bakan Koca, “Kontrollü normalleşme için illerimizin 100.000 nüfusa karşılık gelen haftalık vaka sayılarını içeren insidans haritasının güncel hali ektedir. Yüksek riskli illerimiz risklerini düşürmek için daha tedbirli olmalı. Normalleşme kontrollü gerçekleşmeli” çağrısında bulundu.

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

PTT, sıvı yağa 32 lira zam yaptı

Vatandaşa ucuz yağ satma vaadinde bulunan Posta Telgraf Teşkilatı (PTT) 32 lira zam yaptı. PttAVM.com 5 litrelik Ayçiçek yağını geçen ay 57,90 liraya satarken şimdi 89,95 liraya çıkardı.

BOLD – Üst üste gelen zamlarla vatandaşın mutfağına almakta zorlandığı sıvı yağa yine zam geldi. BİM, Şok ve A-101 gibi indirim marketlerinde 59,50 liraya satılan 5 litrelik sıvı yağın fiyatı 62,50 liraya yükseldi.

İNDİRİMLİ HALİ BİLE PİYASADAN PAHALI

Asıl zam ucuz yağ satma sözü veren PTT’de oldu. Tarım Kredi Kooperatifleri’nin Ayçiçek yağı 57,90 TL’den 99,96 liraya fırladı. PttAVM.com internet sitesi üzerinden satışa sunulan yağa yüzde 10 indirim yapılarak 89,95 liraya düşürüldü. İndirimli haliyle bile PTT’nin sattığı yağ piyasadaki Ayçiçek yağlarından 27,45 lira daha yüksek fiyatta.

VATANDAŞIN GÜNDEMİ ZAM

Türkiye İstatistik Kurumu’na göre yüzde 15,61’e yükselen enflasyonda gıda zamları önemli yer tutuyor. Zam üstüne zam gelen Ayçiçek yağındaki fiyat artışları sosyal medyada da vatandaşın tepkisini çekiyor. Yurttaşlar, çektiği videolarda marketten aldıkları sıvı yağı törenle evine getiriyor. Son olarak Güldür Güldür Show programında da sıvı yağa gelen zamlar iğneleyici bir dille eleştirildi.

 

Ayçiçek yağına gelen zamlar herkesin gündeminde.

Sıvı yağda ithalatçı firmaya 7 milyon dolar, yerli çiftçiye 4 lira

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

Aşının parası çıktı: Halka 674 milyon TL korona cezası kesildi

AKP Hükumeti koronavirüs cezalarını yeni bir vergi kalemine çevirdi. İçişleri Bakanlığı 42 günde sokağa çıkma yasağına uymayan 214 bin 83 kişiye ceza kesti. Vatandaşlar 674 milyon 361 bin 450 TL para cezası ödeyecek. Bu parayla Çin aşısı bedelinin önemli kısmı karşılanmış oldu.

BOLD ÖZEL – Zonguldak Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu’nun sert üslubuyla yaptığı denetimler koronavirüs cezalarını gündeme getirdi. 23 Kasım 2020-4 Ocak 2021 arasında gece ve hafta sonları uygulanan sokağa çıkma yasaklarına uymayanlara kesilen ceza dudak uçuklattı. Salgınla işini kaybeden ve yoksullaşan milyonlarca vatandaş cezaları ödemekte zorlanacak.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI CEZALARI

Bold’un İçişleri Bakanlığı verilerinden derlediği bilgilere göre 4 Ocak 2021 haftasında 35 bin 544 vatandaşa kişi başına 3 bin 150 lira para cezası uygulandı. 21 Aralık haftasında ise 40 bin 591 yurttaşa aynı miktarda ceza yazıldı. 14 Aralık haftasında da sokağa çıkan 38 bin 874 kişiye koronavirüs cezası kesildi. 7 Aralık haftasında gece boyunca ve cumartesi pazar gün boyunca sokağa çıkma yasağını delen 39 bin 146 yurttaş cezadan nasibini aldı.

ASGARİ ÜCRET 2 BİN 825 LİRA, CEZA 3 BİN 150 LİRA

Kovid-19 cezaları 1 Aralık haftasında da durmadı. 37 bin 614 vatandaşa kişi başına 3 bin 150 lira sokağa çıkma yasağına uymamaktan ceza yazıldı. 28 Kasım haftasında da kısıtlamalara uymayan 12 bin 671 kişiye ceza uygulandı. 23 Kasım haftasında ise 9 bin 583 vatandaş 3 bin 150 lira cezayla yüz yüze kaldı.

MASKE VE DİĞER CEZALAR DAHİL DEĞİL

ABD, İngiltere, Almanya gibi ülkeler koronavirüs döneminde vatandaşına para desteği verirken, Türkiye’de kesilen cezalar tepki topluyor. AKP hükumeti Kovid-19 cezalarını gelir kapısına dönüştürdü. Sokağa çıkma yasağını delenlere 3 bin 150 lira ceza kesiliyor. Maske takmayanlara 900 lira para cezası uygulanıyor. Vali ve kaymakamlıkların belirlediği alanlarda sigara içenlere de 900 lira ceza yazılıyor.

Sadece sokağa çıkma yasağına uymayanlara verilen 674 milyon liralık cezaya maske ve diğer cezalar eklendiğinde rakam 1 milyar lirayı geçiyor.

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0